Publieke besteding. Het malten en inhangen van een paar nieurve Greinen Ebdeuren in de binnensluis van liet Goes- sche Sasmet inbegrip der benoodigde materialenarbeids- loonen enz. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per k wartaal is f 3,75franco per post J,90. De inz BESTUREN EN ADMINISTRATIE!*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 2den Mei eerstkomendedes namiddags ten een ureten raadhuize aldaarpubliek en aan den minstaannemende trachten aantebesteden Waarvan het bestek en voorwaarden van besteding, ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der bestedingop iederen werkdagvan des voormiddags negen tot des namid dags ten twee ure; terwijl lokale aanwijzing zal geschie den aan het Sas, Vrijdag den lsten Mei aanstaande, des namiddags ten een ure. Gedaan te Goes, den 18 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, II. C. PILAAR. EEKENDMAHmCI BU RGEMEESTER en WETHOU DERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat volgens art. 1 van het reglement op het houden van openbare veemarkten tot handel in PAARDEN RUNDEREN, SCHAPEN en VARKENS, binnen dezelfde stad, gearresteerd den 7 April 1845 en gepu bliceerd den i0 daaraanvolgende, op den eersten Dings- dag in de maand Meizijnde dit jaar den 6 dier maandaldaar zoodanige veemarkt zal gehouden wor den en -dat dezelve zal onderworpen zijn aan de be palingen in dat reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking en in sertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PII, A AR. BINSERLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 23 April. Naar wij uit eene goede bron vernemen, is door de heeren J. Fransen van de Putte en J- P. Burger, respectivelijk hun ontslag als leden der kamer van koophandel en fabrieken alhieraan die kamer inge diend. Naar vernomen wordt, is cr sprake om het gewestelijk bestuur der afdeeling: Zeelandvan het nederl. onderwijzers-gezelschap, van hier naar Middelburg over- te brengen terwijl zich ooknaar het schijntbij de onderwijzers in het vijfde schooldistrict thans eene ernstige gezindheid begint te openbaren tot aansluiting aan dit genootschapwaarmede dan eindelijk eene algemeene toetreding in ons gewest zal worden daargesteld. In de vorige week vertrokken uit de gemeenten AxelZaamslag en Hoek ongeveer een 30tal land verhuizers naar Antwerpenen eergisteren van daar met de belgische stoomboot Leopold I, naar New-York. Is gelijk wij bereids mededeeldendoor ds. A. P. A. du Clouxpredikant te Oud-Alblas c. a. den 20 Maart jl. bij adres aan het classikaal bestuur van 's Gravenhageeene bepaalde aanklagt ingediend tegen ds. C. Zaalberg predikant te 's Hage thans isvolgens de Dordsc/ie Courantwederkeerig eeue aanklagt ingeleverd door den algemeenen kerke- raad van de gemeente Wijngaarden bij het classikaal bestuur van Dordrecht tegen voornoemden ds. dn Cloux. DONDERDAG 23 4PSIIL. fin# van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des na mi Dien ten gevolge heeft het afscheid van dezen predi kant zoo ab dit op jl. zondag bepaald was, te Oud- Alblas niet kunnen plaats grijpen aangezien zijne losmaking door het classikaal bestuur onbepaald is uitgesteld, zoodat de gemeente te 's Grevelduin Capelle, welke ZEvv. beroepen heeft, in hare verwachting op zijne verlangde overkomst deerlijk is teleurgesteld. De zoo lang als eene hersenschim beschouwde ver binding van Europa en Amerika door middel van den telegraaf, zal naar alle waarschijnlijkheid dezen zomer verwezenlijkt worden en zullen slechts weinige uren noodig zijn om uit het hart van Amerika berigten naar alle handelsteden in Europa over te brengen. Eene belangrijke schrede is daartoe den vorigen zomer met het beste gevolg gedaan. Na eene mislukte poging is op den 9 Junij des vorigen jaars de telegraafkabel tusschen de eilanden Newfoundland en Cap-Breton zonder eenig ongeval gezonken. Deze kabel welke eene lengte heeft van 85 duitsehe mijlen, woog 170 ton en ligt op sommige plaatsen ter diepte van 150 tot 200 vademen. Gedurende het leggen werd de ge meenschap tusschen de stoombootwelke den kabel aan boord had en Kaap Ray (het uitgangspunt op Newfoundland) door middel van telegraaftoestellen on derhouden en overtuigde men zich aldus van den voortdurend goeden staat des kabels, terwijl onmiddelijk bij de aankomst op Cap-Breton door eene spoedig bewerkstelligde verbinding met het aldaar voorloopig opgerigt telegraafkantoor, het volkomen welslagen dezer gewigtige onderneming werd geconstateerd Aan de leidingen op Cap-Breton zoowel als op Newfoundland werd terstond met ijver gewerktzoo dat op 1 Sep tember 11. de gemeenschap tusschen Amerika en New foundland was daargesteld. Met het leggen van den kabel tusschen Newfoundland en Ierlandwaarmede het voorgestelde doel geheel zal verwezenlijkt zijn zal dezen zomer een aanvang gemaakt worden. Hoewel deze kabel eene lengte van 1640 engelsche zeemijlen en dus een daaraan geëvenredigd gewigt zal hebben twijfelt men volstrekt niet of de daaraan verbondene bezwaren zullen door de nienwste hulpmiddelen door de ondervinding opgedaanoverwonnen worden. (Z. d. 1). O. F. V.) Men meldt uit Utrecht, dd. 19 April: Het volgend voorbeeld van strikte eerlijkheid ver dient vermelding. Zekere D. te dezer stede, vader van een talrijk kroost en onbemiddelddie inet moeite in de dagelijksche behoeften van zijn gezin voorzietdrijft een gemeensehappeiijkeu handel met iemand die te Rotterdam woonachtig is. D. neemt uit de gemeen schappelijke kas, buiten weten van zijn' vennoot, eene kleine som en koopt er voor zich alleen een twintigste lot voor in de staatsloterijmet het voornemen om die som later weder in te brengen. De fortuin be gunstigt hem en op zijn lot valt de/20,000. Onmid delijk zendt D. aan zijn compagnon te Rotterdam een telegrafisch berigt, waarin hij hem meldt, dat de helft der getrokkene som aan dezen toebehoort. De M. C. schrijft: //De afkoop van den Sondtol heeft aan le Frecurseur van Antwerpen, dezer dagen aan leiding gegeven om dien afkoop ook aan te raden voor zooveel den tol betreftdie door Nederland op de Schelde wordt geheven, temeer omdat Nederland, zoo als dat blad zich uitlaat, //hiertoe wel genegen zal zijn, daar men toch vroeg of laat zal terug komen tot het beginsel van het Weener congres', dat geen hoogere regten op de vaart mogen geheven worden dan in 1815 bestond." Tengevolge van dien ter loops uitgedrukten wensch, vindt men in liet Algemeen Handelsblad van 15 en de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 16 dezer, arti kelen die opklimmende tot den historischen grond slag van den Scheldetolhet belagchelijke van] zoo danige redenering helder doen uitkomen. //Wij stippen daaruit aan, dat de Scheldetol wordt geheven ingevolge het traktaat van 19 April 1839, te Londen tusschen Nederland en de groote mogend heden geslotenlater zoo door den koning van Neder land als door dien van België bekrachtigd. Het behoeft wel geen betoog dat er geen sprake kan zijn van terugkeering tot een traktaat van 1815 Gewone advertentien worden d ~0 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. run 3 6 regels d f 3,20 behalve het zegelregt. wanneer de voorwaarden daarvan door een later wettig traktaat zijn gewijzigd VlissingenSJ April. De goederen uit het stoom schip Raversbourneheden geveild, werden niettegen staande de beschadiging door het zeewater duur ver kocht voornamelijk de west-indische huiden vonden grage koopers tegen zeer hooge prijzen. Gisteren ver trok van hier de stoomboot Giraffe om materialen te balen ten einde de Raversbourne te ligten. BUITEWXANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Wecnen. Een treurigen indruk maakt de toenemende overbevolking der vondelingshuizen alhier. Uit een statistiek verslag van het laatste jaar blijktdat gemiddeld 12 kinderen per dag te vondeling gelegd werden. Te Hamburg is de toevloed van landverhuizers naar Amerikasedert eenige dagen zoo buitengemeen grootdat het onmogelijk is een toereikend aantal schepen bijeen te brengenom dezelve te vervoeren. Velen hebben zich uit dien hoofde naar Bremen moeten begeven, om zich aldaar in te schepen. De policie te Coblentz heeft den 16 jl. een zoo genaamd zielverkooper in hechtenis genomendie op het punt stond om 14 jonge meisjesdie hij gedeel telijk van hare familiën gekocht had, naar Amsterdam over te brengen. Frankfort. Bijna alle soorten van leder zijn in onze tegenwoordige mis weder 20 pet. in prijs gestegen. Keulen April. Als een bewijs van de vroeg tijdige ontwikkeling van het veldgewas in dit jaar, kan dienendat heden reeds eene koornaar vertoond werd. Berlijn. De volgende nog al scherpe anecdote ging eenige dagen hier van mond tot mond. Een hoog geplaatst persoon woonde de voorstelling van een niets beteekenend treurspel bij en besloot de schouwburg te verlaten na het einde van het tweede bedrijf. De salon binnentredende die aan de koninklijke loge grenst vond hij een lakei in een leuningstoel gezeten en in diepen slaap. De koning want hij was hetwendde zich tot een kamerheer zeggendeIk ben zeker dat hij aan de deur heeft staan luisteren ENGELAND. Men verontrust zich ernstig over het lot van het schroefstoomschip Tempesthetwelk reeds den 13 Februarij van New-York naar Glasgow vertrokmaar waarvan sedert niets vernomen is. Het was een bijna nieuwvan ijzer gebouwd schipvan ongeveer 1000 tonnenen had eene volle ladinggrootenaeels uit granen en meel bestaande. Sir J. Botvring schrijft het volgende over de taal der Siamezen//Zij bestaat bijna geheel uit woor den van eene lettergreepwelke uit dezelfde letters zijn zamengesteld, doch eene geheel verschillende uit drukking hebben naar mate van den klemtoon dien men op elk dezer woorden legt. Daarom is het voor den vreemdeling zeer moeijelijk deze taal te leeren. Zoo beteekent o. a.//Khai khai khai khai na khai?" Verkoopt niemand in de stad eijeren De winke lier is ziek?"" Wat al die Khai's beteekenen hoort de Siamees terstond aan de lange of korte uitspraak en den eigenaardigen klem, die men op elk woord legt. FRANKRIJK. Parijs. LI. Maandag hield pater Ventura te Parijs zijne laatste predikatie voor het hof, in de kapel der Tui- lerienen wel over den gebruikelijken Paaschtekst. Na afloop der dienst vereerde de keizer dien geeste lijke als een blijk van tevredenheideene kostbare gouden snuifdoosmet zijne in brillanten gevatte beeltenis. Men zal zich herinneren met welke stout heid deze italiaansche prediker, even als in de middel eeuwen, eene strenge taal liet hooren aan den souverein en aan zijn hof. Volgens de engelsche dagbladen is de bevolking in Frankrijk niet alleen in aantal zeer verminderd maar ook de gemiddelde lengte des menschelijken ligchaams zeer afgenomende reden daarvan moet volgens die bladentoegeschreven worden aan de oor-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1