(JOUR ANT. K Mo. 30. 44"" Jaargang. E W l't mmm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j| Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG I» APRIL. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J 6 regels d f ójLQ De prijs per kwartaal is 3jJ5Jranco per post óf)0. J I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING VAV DUN GEHESENTE-RAAD TE GOES, ten raad1iuize ai.daar OP VRIJDAG DEN dl APRIL J857 des avonds ten 7 tIRE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Wijziging kohier van den Hoofdelijken omslag. 2. Mededeeling van ingekomene stukken. 3. Overlegging jaarverslag van den toestand der Ge meente over 1856. 4. Rapport betrekkelijk de Godshuizen en den oorsprong der goederen. KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaan mag: Dat de lijsten bedoeld bij de wet van den 4 Julij 1850, Staatsblad no. 37) aanwijzende de personen, die tot het kiezen van LÉDEN van de TWEEDE KAMER der STATEN GENERAAL PROVIN CIALE STATEN en van den GEMEENTE-RAAD bevoegd zijn opgemaakt naar aanleiding van de door den ontvanger der directe belastingen jngezondene en door hem gewaarmerkte opgaveop heden volgens art. 31 der wet, bepaaldelijk vastgesteld en gesloten zijndedadelijk ter gewoner plaats in deze gemeente ziin aangeplakt, en dat dezelve andermaal op de secre tarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze binnen de gemeente worden aangeplakt n geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes den 10 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES ,16 April. Thans is het voorloopt; verslag der rapporteurs uit de tweede kamer der stalen-generaal over het yvets ontwerp op de regterlijke organisatie bekend. Bijna algemeen is afge keurd de voorgestelde verandering der kantongeregten. De meerderheid heeft zich verklaard voor de uitbreiding van het appèl tot criminele zakendoch de voorgestelde reglspleging in appèl is afgekeurd De meerderheid was voor de opdragt van de beregting van zoogenaamde criminele zaken aan de arrondissements-regtbanken. Vrij eenparig meende men dat de grondwet niet veroorlooft een stelsel van cassatie, alleen in het belang van den staat. Vrij algemeen ver klaarde men zich daarenboven om andere redenen tegen het denkbeeld om de cassatie in burgerlijke en strafzaken alleen te doen plaats hebben in het belang van den staat. Het voorgedragen cassatie-stelsel in strafzaken is bijna een parig verworpen. De meerderheid was tegen de instelling van regtbanken van koophandel. Beroepen te Wemeldingen tot predikant Ds. Nonhebei van Anjun. A. s. Zondag zal Ds. W. Kleuver beroepen predikant te 's Heerabts en Sinoutskerkebevestigd worden en daarna zijne intree prediken. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is als arrondissements ijker naar den Briel verplaatst dhr J. J. Boeijéthans in die betrekking alhier. Volgens de ingekomen berigten uit onze om streken beloven de fruitboomen even als elders allen eenen ruimen opbrengst;ook de veldvruchten, de eene minder de andere meer geven over het algemeen een zeer blij vooruitzigt en doet het vee aan het welig gegroeide gras bij enkele landbouwers zich reeds te goed. Het verdient opmerking, dat in dit jaar, zoo als welügt in vele jaren het geval niet meer zal zijn, alle dagen en datums naauwkeurig met die van het jaar 1849 overeen komen, en dat ook alle feesten, zonder uitzondering, op dezelfde dagen en datums vallen. Men kan dit jaar den almanak van 1849 gebruiken. 's Heerenhoek, J6 April. Gisteren avond omstreeks zeven ure, ontstond er brand bij de weduwe Adriaan Koster, ouder de gemeente Heinkenszand, de schuur is geheel en het huis gedeeltelijk verbrandde meubelen zijn gered. Ook een varken kwam in de vlammen om. Een berigt uit Heinkenszand bevestigt boven staande, met bijvoeging dat spoedig de gemeentespuit bij het gevaar was en daardoor het huis gedeeltelijk is behouden geblevendat ook korte oogenblikken nadien de spuiten van de naburige gemeenten 's Hee renhoek en 's Heer Arendskerke te Heinkenszand aan kwamen doch gelukkig hunne hulp niet meer noodig was. Men veronderstelt dat het bouwvallig schuurtje door het stoken van den oven, waaraan het grensde is in brand geraakt. Het vast goed schijnt in de Zeeuwsche maatschappij voor brandschade verzekerd. llulstJ5 April. J1 Maandag heeft zekere M. timmerman op het dorp Lamswaardegemeente Hon- tenissezich door ophanging van het leven beroofd. Met zijne zuster alleen wonende heeft hij van de gele genheid dat deze afwezig was, en na eerst alle deuren van het huis te hebben gesloten daartoe gebruik ge maakt. Bij hare tehuiskomst, de zuster de deur gesloten vindende heeft men deze opengebroken en vond men hem toen in den stal hangen. Naar men verzekert heeft men den strop niet durven afsnijden voor en aleer de burgemeester der gemeente tegenwoordig was. Men kan niet gissen wat tot deze wanhopige daad kan hebben aanleiding gegeven. Vroeger deelden wij mede dat eene zaak van twee vrouwen in regten wasdie verklaarden moeders van denzelfden knaap te zijn. Den 3 dezer heeft de regtbank te Parijs in deze uitspraak gedaan welke zich volgender iv ij ze had toegedragen. Een rijke vleesehouwer alhier, de hee; Dardelle50 jaar oud, had als winkel-jufvrouw eeu löjarig meisje, Perrine Gervaisin huis genomendie weldra door hem ver leid en moeder werd In de geboorte-acte werd dit kind ingeschreven onder den naam van de moeder. Door haren verleider verlaten en door een ander meisje, Palmyra Fonlboevfvervangen, verwijderde zij zich en men hoorde niets meer van haar dan na den dood van den heer Dardelle. Deze had Palmyra gehuwd welke in het huwelijks-contract de verklaring had laten schrijven, dat zij in het geboorte- registerals moeder van den jongen Alexis zoo is de naam van het be doelde kind abusivelijk onder den naam van Perrine Gervais was ingeschreven. Sedert haar huwelijk be handelde zij het kind als of het haar eigen was. Zoodra was echter de vader niet dood of Perrine Ger vais nu mad. Flouroneischte het kind op. De regt bank heeftna de pleidooijen over en weder gehoord te hebben, beslist, dat mad. Flouron Perrine Gervais de moeder van het betwiste kind is, met veroordeeling van mevr. Dardelle in de kosten van het proces. Uit Nieuwediep wordt van den 13 gemeld Naar wij vernemenis tusschen Vlieland en Terschel ling terug gevonden het in den jare 1798 in die gaten gezonken fransche driemastschip Lulinehetwelk eene belangrijke som geld aan boord had en destijds met man en muis is vergaan zonder dat men er sedert iets van heeft vernomen. Men ziet deswege nadere bijzonderheden te gemoet. Voor eenige dagen kocht een aardappel schipper te Leeuwardentegen hoogen prijs, bij eeu landbouwer nabij Doclcum, aardappelen. Men begon na het aan gegane aecoord te laden, tot de avond en het slechte weer hen drongen om de werkzaamheden te staken den volgenden morgen toch zoude het kleine restant spoedig ingeladen en het geheel door den kooper be taald zijn. In den nacht, toen alles stil was, behalve de tot vertrek gunstige windverdween schip en lading. De boer wacht te vergeefs naar zijn geld en de terugkomst van den gebogchelden doch overigens onbekenden opkooper. Het idee is hier en daar opge komen dat de bultenaar, het overtollige van zijn figuur bij zijn vertrek heeft achtergelaten. Als eene bijzonderheid schrijft men uit Wierin- gerwaarddat aldaar een jongeling dier gemeente is gewogen nog slechts 13 jaar oud en de zwaarte heeft van 206 oude pondenbij eene lengte van 5 voet 9'4 duim. Men meldt aan de Pr. ar. Cl. dat in een der dorpen der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, Vriesland, dezer dagen eene vrouw van 86 jaren overleden isdie steeds zulk eene vaste gezondheid genoot, dat zij nooit eenig geneesmiddel heeft behoeven te gebruiken, tot dat zij eenige maanden voor haren dood ziek werd en men geneeskundige hulp inriep. Daar zij toen veel pijn in den mond hadzoodat zij spreken noch nok iets gebruiken kon, dacht ieder, dat het spoedig met haar gedaan zou zijn en ziet zij kreeg zes nieuwe kiezen, waarvan zij den overigen tijd haars levens nog nut gehad heeft. Zij was tot aan haar dood een voorbeeld van kracht en gezondheid, maar ook van eene eenvoudige en geregelde leefwijze. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Wcenen. De plegtigheid der voetwassching is door HH. MM. den keizer en de keizerin weder in persoon verrigt, in het bijzijn van den hoogen adel, de gene raliteit het korps diplomatique en de voornaamste burgerlijke ambtenaren. Na een kort gebedzijn de hoogbejaarde lieden aan welke de plegtigheid is vol trokken op de gebruikelijke wijze onthaald. De keizer verrigtte de plegtigheid aan de 12 oude mannen en de keizerin aan de 12 oude vrouwen, waarvan de oudste 89 jaren, de jongste 84jaren telde. Te Praag is een werk over de geschiedenis van het buis Rothschild in het licht verschenenwelks schrijver de stoute voorspelling waagtdat die ban kiers-familie als zij hare ondernemingen met gelijk overleg en hetzelfde geluk als tot hiertoe voortzet binnen minder dan eene eeuw in het bezit van nage noeg al het bare geld der wereld zijn zal. ENGÉLAND. Londen dh April. H. M. de koningin is gelukkig van eene dochter bevallen. De hooge kraamvrouw zoowel als de jong geborene zijn welvarend. Ter gelegenheid van de verkiezingen hebben nog hier en daar verregaande wanordelijkheden plaatsde Morning Post stelt het getal verkozenen op 344 libe ralen75 behoudsgezinde liberalen en 215 tories. Daar de regeling voot goed besloten heeft geene expeditie meer uit te zenden ter opsporing van sir John Franklin en zijne togtgenooten, heeft ladj Franklin eene belooning van 450 p st. aan die gene toegezegd, die in staat zal zijn eenige stellige berigten omtrent het lot van de manschappen dier expeditie te geven. Een reiziger verhaalt, dat hij op een der goede ren van een rijken lord twee paarden stallen gezien heeft, waarin de plek, alwaar de kostbare paarden stonden, met gom-elastiek gepleisterd wasop dat de heeren paarden het gemis van een mollig grastapijt onder hunne voeten niet zouden gevoelen. FRANKRIJK. Parijs. De kroonprins kan alleen loopen. In alle plaat winkels is eene plaat verschenen, met het onderschrift: De eerste stap van den kroonprins. De min knielt bij de wiegwelke de stad Parijs ten geschenke heeft gegeven. De prins loopt naar den keizer en de kei zerin die tegenover hem staan en de min strekt de armen uitom den eersten gang van den kleinen te beschermen. BELGIE. Een feit, zeldzaam genoeg om vermelding te verdie nen, en dat tevens getuigt van eene onweerstaanbare geneigheid tot verandering van bestemming, zelf wanneer eene eerste reeds is aangenomen, deelt een dagblad uit Luik mede: »Men leest in de Gazette de Liége\ M. Charles Delvauxadvocaat bij het hof van appel te Luik, heeft den 9 April zijn examen in de medicijnen, de Chirurgie en verloskunde met groote onderscheiding afgelegd. INGEZONDEN. Amice Gij vraagt mij of ik de brochure over den Hoof dielijken Omslag gelezen heb Gul weg moet ik u bekennen dat de vermelding er van in het verslag der openbare raadsvergadering, zoo als dat in de Goes- sche Courant van 30 Maart 11. voorkomter mij niet toe had opgewekt.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1