«OESSCHE 44sU" Jaargang, DONDERDAG f) APRIL. 39. ,1,1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is 0,75franco per post 5,90. De inset BiNNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES 8 April. lieden verheugden zich de betrekkingen der vroeger met het barkschip n Zes Gezusters" uit Rotterdam vertrokkene en hier te. huis behoorende manschappen der équipage met een gelukkig wederzien. Gelijk men weet leden zij bij Sunderland schipbreuk en waren de eerste berigten bedroevend zij mogten nogtans lijf en goed behouden. Onder de in werking zijnde fabrieken alhier kan men ook thans de door stoom gedrevene meel fabriek van den heer Kakebeeke tellen, waarvan de wer king en het fabriekaat aan de verwachting schijnt te beantwoorden en reeds van invloed is op de vroegere prijzen van meel en bloem. 9. Bij koninklijk besluit van 5 dezerzijn de controles der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen te Sas van Gent en te Hulst vereenigd en is als hoofdplaats voor deze vereenigde con trole aangewezen de gemeente Axelvoorts is de con troleur J. Burgerhoudlthans te Oostburg, verplaatst naar Axel en vervangen door den heer C. van Boven thans te Sas van Gent. Benoemd tot controleur der derde klasse voor de directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnseu te Goes, de heer M. M. van den Bergh thans surnumerair der belastingen in de directie Overijssel. Den 21 dezer, des morgens om 11 uren, zal te Neuzen in het logement bij dhr. J. C. Sleenkamp aldaar worden aanbesteed //het verbetereu der zeeforten te Neuzen," waarvan het bestek ter genoemde plaats ter lezing ligt. Men spreekt er van dat ZExc. de minister van binnenl. zaken de heer van Rappardhet voornemen heeft na de behandeling van de wet op het onderwijs, onafhankelijk van hare aanneming of verwerping af te treden als minister van dat departementzoodat eene kabinets-verandering, waarvan melding is gemaakt, niet zoo geheel onwaarschijnlijk Tsjals,. men het doet voorkomen. Het verslag der tweede kamer over het wets ontwerp op het onderwijs is bij de regering ingekomen. Van wege het bestuur der algemeene vereeniging tegen het pauperisme, enz. te Groningen, is een adres aan de tweede kamer der staten-generaal opgezonden met verzoek dat bij de aanhangige wet op het lager onderwijshet schoolgaan, der kinderen verpligtend worde gemaakt. De heer J. Galman te Amsterdam, heeft aan den minister van binnenl. zaken en den gemeente-raad dier stad een adres aangeboden, waarbij hij concessie vraagt, tot het leggen van eene vaste brug over het Y en het aanleggen van eene voorstad met breede kaden, behoor lijke grachtenstratenbeweegbare bruggen en water- keeringen. De kosten dezer onderneming, waarvoor het kapitaal, volgens den heer Galman aanwezig is, zou bedragen 12,600,000; als f 7,600,000 voor de uit breiding der stad, en f 5,000,000 voor de te bouwen vaste brugmet de daarnevens aan te leggen pakhui zen enz. Het geheele werk zal door den aanvrager uiterlijk in zes jaren worden voltooid. Te Utrecht had ter gelegenheid van de bevesti ging van lidmaten wier getal 450 bedroeg, de indruk wekkende plegtigbeid plaatsdat een 60tal uit de roomsch-katholijke kerk overgingen en de doop werd toegediend aan een paar israelitische dames. - Gisteren voormiddag is na het vertrek uit Rot terdam en vóór de aankomst te Schiedam de locomotief van den spoortrein gebrokendat een belangrijk op onthoud heeft veroorzaaktvoornamelijk in de ont vangst der brieven. Gelukkig hebben geene ongelukken plaats gehad. ling van advert,entien moet. geschieden vóór drie uren des nana AxelS April. Het adres aan de tweede kamer betrekkelijk de vestiging eener regtbank in dit dis trict, is naar men mij mededeelt gisteren opgezonden en telt ruim 100 handtekeningen niet zoo als ge woonlijk in zulke gevallen van Jan en alleman maar van de meest gegoedste en invloedrijkste ingezetenen. Afdrukken zijn aan al de hoofden der besturen in Z.-Vlaanderen uitgereikt, ten einde doelmatig in 't be lang dezer zaak werkzaam te zijn ook zouden gelijke afdrukken aan de ministers en de voorzitters der kamers ter verspreiding onder al de leden ver zonden zijn Hatavia, JJ Febr. Op den 9 Febr. 1857 is in den plantentuin van Buitenzorg, op Java, ontloken de Ra- flesia Arnoldi, de grootste der bekende bloemen; een parasiet, levende op struiken, uit welker stam zij zich ontwikkelt. Tot dusverre waren de pogingen om deze bloemwelke eenen omtrek beslaat van twee voeten, uit de bosschen van Sumatra naar Java over te planten, mislukttot de kundige en ijverige hortulanus op Buitenzorg, met behulp van krachtige microscopen, de zaadkorrels heeft ondekt, dezelve op oen wijngaard- stam heeft ingeënt en liet genoegen heeft gehad om de genoemde bloem zich te zien ontsluiten. Zij is dadelijk door een bekwame hand afgeteekend. In den avond van den. 6 dezerheeft ernaar men berigt, te Pasoeroean een driedubbele moord plaats gehad. Zekere K.gaf les in de hollaiulsche taal aan eenen radhen, neef van den regent aldaar, die met dit oogmerk aan het huis van eerstgenoemde kwam, doch van den vrijen toegang misbruik maakte door betrek kingen aan te lcnoopen met de huishoudster des eer sten hetgeen door hem op dien avond ontdekt werd. Hierover in woede ontstoken, laat hij den radhen binden, ontneemt hem zijne kris, en hem voorts mishandelende, deed hij hem voor den wedono voeren. Deze onderhoudt den heer K. over de groote vrij heid, die hij genomen had, een radhen te doen binden en de kris af te nemen en geeft voorts onmiddelijk last den radhen te ontbinden: doch deze, woedend over de door K. hem aangedane beleedigingen, springt eens klaps op de kris toe, en doorsteekt daarmede den aan klager van achterenvoorts vlugtendedoodt hij twee javanen die hem in den weg treden wondt nog drie. anderen en zoekt zijne wijkplaats in den daim van den regent, waar hij zich in eene kamer verschuilt. De militaire magt werd te hulp geroepen; een brad- joerit legde het geweer op hem aan hem bedreigende met een onmiddehjken dood zoo hij zijne kris niet overgaf en zich zeiven in handen stelde. Hij voldeed eindelijk hieraanmet verzoek om lijfsbehoud. De aanklager en twee inlanders zijn terstond aan hunne wonden overleden; een der gewondeu is zeer bedenke lijk doch de twee anderen geven hoop op herstel. Het schoolblad de Wekker deelt in zijn bijvoeg sel op n°. 12 van donderdag den 19 Maart jl.een belangrijk art. mede van een ijverig en verlicht voor stander van het lager onderwijsonder den titel vrijmoedige gedachten over de wels-voordragi op het lager onderwijswaaromtrent de slotsom isdat de beginselen en algemeene strekking van het wets-ontwerp verderfelijk geacht worden. //Wij herhalen het," zegt de geëerde stellerofschoon wij het voorschrift van art. 194 der grondwet, nopens de uitoefening van het onderwijzersberoep zonder speciale aanstelling (want dat i3 toch eigenlijk de zoo geheele vrijheid van onderwijs) betreuren, wij eerbiedigen hetzelve. Maar, noch in die bepaling zelvenoch in hare strekkingkunnen wij eenige afdoende reden vinden, waarom het geheele gebouw van ons lager onderwijs moet worden omver gehaald waarom de fondamenten van dat gebouw de roem en de trots des vaderlands moeten worden uit gebroken om ze te vervangen door grondslagen die uit den vreemde zijn ontleend. Verscheidene jaren, reeds nu heeft de strijd der par tijen voortgeduurd niet over verschillende beginselen der bestaande wetmaar om één enkel beginsel de opwekking van het godsdienst-gevoel en het opvoedend element in het openbaar onderwijs. En thans, na zoo heftigen strijd weet de regering des lands niet beter Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst boor te-huwelijks-' en doodberigtcn. van d6 regels d f d,iO behalve het zegelregt. ags. te doen dan terug te keeren tot de formule dierzelfde wetdie men als versleten wil verwerpen Eene voordragt van organisatiewaarbij lager en middelbaar onderwijs worden gescheiden, om het laatste aan het eerste bij complement weder toe te voegen, en waarbij alleen voor de openbare volksschool wordt ge zorgd; eene voordragt, waarin het inkomen der onder wijzers wordt genivelleerd tot een minimum gelijkstaande met het arbeidersloonwaarbij de aanstelling van een duizendtal onderwijzers wordt overgeleverd aan guust- bejagwaarbij eene scboolbelasting wordt ingevoerd zonder schoolpligtigheidmet dien gevolgedat de belasting wordt bespaard door de kinderen zonder onder wijs te laten opgroeijen; eene voordragt, eindelijk, vol gens welke het schoolopzigt aan jeugdige regtsgeleerden zal worden toevertrouwdwier verhouding tegenover de gemeentebesturen en dorpscommissiën ongeveer gelijk zal staan met die van polioie-inspeeteur zoodanige voordragt miskent het bestaande om eenen nieuwen toestand te scheppen; zij is verwerpelijkEu wel. omdat in de tegenwoordige wets-voordragt de strekking heerscht, om het onderwijs terug te brengen tot eenen toestandwaaruit het in het begin dezer eenw niet zonder schokken is opgeheven. O mogte het daarom gebeuren, dat men tot de oude beproefde wet terugkeerde; dat men er toe mogte komen, die wet te herzien en in overeenstemming te brengen met het voorschrift der latere grondwet van 1848. Maar daartoe behoort een onbevooroordeeld onderzoek zoowel van die wet als van den werkelijken toestand van het onderwijs, een practische blik, onbeneveld door partijzucht, een vaste wil om het goede en ware zonder omzien te bevorderen. Met regt sprak alzoo de minis ter van der Brugghen in zijne merkwaardige rede van 25 November jl.a De wetgever en de staatsman moe- ten aanvangen met naauwkeurig het oog te vestigen n op het bestaandeen wel om dat te behoudenom daarvan de meest mogelijke partij te trekken om dat hier uit te breiden ginds te wijzigen alles in //verband met het nieuw in te voeren stelsel. Het is, in één woordde taakde moeijelijke taak van den wetgever het bestaande te regelen te organiseren eerf nieuwen toestand te scheppenvermag hij niet.' Er, verderIeder plan van wetgeving en van staat u kunde, dat zich niet aan het bestaande vasthechten aansluithangt in de lucht en is verwerpelijk BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Berlijn 8 April. De Zeit logenstraft het gerucht als zou door den invloed van Frankrijk een uitstel aan Denemarken in de aangelegenheid van Holstein en Luxemburg zijn toegestaanzijnde de westersche mogendheden voor de eischen van Pruissen en Oosten rijk gunstig gestemd. Ook bevestigd dit blad dat Rusland geweigerd heeft om de deensche eischen aan een europeesch congres te onderwerpen. Weenen. Van eene geloofwaardige zijde wordt ver zekerd dat de door den keizer bepaalde vermindering des legers (met ongeveer 80,000 man) met kracht voortgezet wordt eti binnen kort geheel aal voltooid zijn ENGELAND. Londen. De Times zegtdat de breuk tusschen Oostenrijk en Sardinië thans volkomen is en dat de minste vonk het vuur kan ontsteken. De Morning-Post deelt omtrent de verkiezingen mede: 314 liberalen, 70 conservatieve liberalen en 198 conservatieven. FRANKRIJK. Parijs. Parijs 8 April. Door graaf van Kisselejfde rus- sische gezant, is de generaal Tottleben aan den keizer voorgesteld In een der laatste predikatiën van pater Ven- lura op de Tuilerien sprak hij over het bederf der maatschappijen naar men met zekerheid verneemt uitte hij zich o. a. aldus: //Ja, het volk is bedorven, maar het is verdorven omdat het bederf bij de hoofden zitde visch bederft het eerst aan den kopzoo ge schiedde het ook met de maatschappijhet bederf ging eerst door het hoofd en verspreidde zich onder de massa." Over de mode-toiletten liet hij zich in deze

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1