V k k APRIL. I FT io. 27. 44sic Jaargang. ic" mum. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per k wartaal is .f75 franco per post óf)0. j De inzending DONDERDAG *2 Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte', huwelijks- en doodherigten. ran J6 regels a f JjiO behalve het zeselregt. BESTUREN EN ADMINISTRATION. van advertentien moet geschieden voer drie uren des namiddags. -w- asjverteotie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, voldoende aan liet besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 15 Julij 1844, no 1 Pro vinciaal blad 110. 87.) Herinneren bij deze onder referte aan derzelver publicatien van 17 Maart 1838 en 11 Junij 184-2, de ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815, (Staatsblad 110. 21.) betrekke lijk de VIERING van de ZON- en FEESTDAGEN, hoofdzakelijk inhoudende: h Dat op die dagen geene beroepsbezigheden mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen en geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, met schrif- telijke toestemming der plaatselijke regering. v Dat, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of open- bare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of ver- kocht en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienst bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, //alwaar drank vei kocht wordt, binnen den besloten kring der gebouwen liggende, zullen gesloten zijn en dat gedurende dien tijd geenerhande spelen mogen plaats hebben. «Dat geene openbare vermakelijkheden op die dagen zullen gedoogd worden blijvende bet evenwel aan de plaatselijke besturen vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienst oefeningen. En dat de overtredingen tegen deze bepalingen zullen gestraft worden met eene geldboete van niet hooger dan ƒ25,of ingeval van onvermogen, met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen te verdubbelen ingeval van herbaalde overtredingen en j daarenboven verbeurd verklaring der te koop gelegde of uitgestalde goederen en het sluiten voor eene maand van berbergen of andere publieke plaatsen. Burgemeester en wethouders vertrouwendat deze herinnering voldoende zal zijn, om den dag des Heeren en de erkende feestdagen binnen deze gemeentebij voortduring op eeneallezins godsdienstige wijze te doen vieren doch hebben niettemin den commissaris van policie gelastom op de uitvoering der vorenstaande verordeningen te letten en te doen letten tegen de overtreders proces-verbaal op te maken en in het alge meen zorg te dragen dat alle hinderlijke bewegingen en geruchtvooral in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd worden voorgekomen of belet. En opdat deze algemeen bekend worde, zal dezelve worden gepubliceerdgeaffigeerd en geïnsereerd in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. n°. 10, Provinciaal blad n°. 75,) zijn vastgesteld, j dat daarentegen de Noorder Geul van bet evenge- van heden af ter griffie voor de belanghebbenden ter j melde vaarwater van Everinge is betond geworden met visie liggendagelijks uitgenomen Zon- en Feest dagen van des voormiddags n-gen tot des namiddags twee ure.. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P1I.AA R. BIHNENEANDSCHE BERIGTEK. GOES 2 April. Reeds vroeger deelden wij mede dat er alhier sprake was, om bij het eindigen van den termijn van aanbesteding der tegenwoordige verlichting met olie, de stad van gasverlichting te voorzien;met genoe gen vernemen wij thans dat werkelijk tot zoodanige verlichting, na genoemden tijd (uit. Junij 1858), bij bet gemeente-bestuur het voornemen bestaat en wel i Je hoeve van om de exploitatie daarvan bij wijze van concessie te vergunnen. öj 4 vadem den hoek van de hoeve van '/4 O., FAle- Heden werden alhier in publieke veiling 9 stuks vet rundvee verkocht tot den prijs van ruim 1400, naar deugd van/150,a/230,ook werden dezer dagen door de vlecschhouwevs Jacobus en Hubregt Lavooy te Kruiningen, een gelijk getal van den land bouwer llieflje te Yerseke aangekocht die gezamenlijk geschat worden op ruim 7000 ned. p netto, beide partijen zullen denkelijk successivelijk hier en te Kruiningen aan den haak komen. - Met 1 dezer zijn de vertrekuren der van hier rijdende diligence op Middelburg veranderd en be paald des morgens ten 6 '/2 en des namiddags ten ure. uiningen 30 Maart. Gisteren is te Hansweerd, onder deze gemeente, een zeeschip uit Engeland gear- riveerd, onder meerderen inhoudende drie stoommachi nes van verschillende paardenkracht tot het oppompen i van water, heitoestellen en andere voor de graving van het kanaal door dit eiland benoodigde materialen. Ook vernemen wij dat nog twee schepen met machinerien' en steenkolen geladen te Vüssingen gereed liggen, zoodat men niet meer behoeft te twijfelen aan de met kracht verwezenlijking van dit voor onze gemeente belangrijke werk. De woensdag te voren had in tegen woordigheid van ambtenaren van den waterstaat, polder directién enz. de proefpaalheijing voor de sassen plaats, waaruit is gebleken dat de grond bij uitnemendheid tot de daarstelling dier sassen geschikt is. LI. Maandag is door de policie te Hulst eenige boter in beslag genomen, die tel' markt te koop werd gepresenteerdals verdacht van vervalscht te wezen. Na het scheikundig onderzoek derzelve is gebleken dat de boter met bijna eenderde gedeelte tarwe- en aardappelenbloem vermengd was. twee zwarte en drie witte tonnen, de rivier afkomende, gemerkt E Ienz., welke geplaatst zijn in de navol- j gende diepten merken en peilingpn de zwarte' ton no. J"in 68 jialm de toren van Kruiningen even buiten i Baarlandde toren van Oudelande in 1 Everingein peilingBaarland N. O. woulsdijk N. W. '/4 W. de zwarte ton no. 2 in 68 palm of 4 vademde toren van Hengstdijk iets bezuiden eene boerenwoning aan den zeedijk van den Eendragt-polderde toren van Oudelande tegen den oostkant van een bosch be westen de hoeve van Everinge-, in peilingBaarland N. O. t. O.Ellewoulsdijk N. W. V4 N. de witte ton no. J, in 7G palm of 4'/2 vadem: de meestoof van Ellewoulsdijk even open van den weskaut van eene rij boomende toren van Oudelande eene scheepslengte beoosten twee hooge boomen die beoosten Everinge staan: in peiling: Baarland N. O. '/2 N., Ellewoulsdijk N. W. iets N. de wille ion no. 2, in 76 palm of 41 2 vadem de toren van Borselen even in den hoek van Ellewoutsdijk-, de toren van Oudelande aan den oostkant van een bosch bewesten de hoeve van Everingein peiling Baarland N. O. O.Ellewoulsdijk N. N. W. de witte ton no. 3, in 68 palm of 4 vadem: de toren van Baarland eene spaakslengte in de zuidzijde van het bosch van Everingede toren der roomsche kerk van Neuzen aan de westzijde van den lichtop- stand aldaarin peilingBaarland O. N. O.Elle woutsdijk N. '/4 W. De doorgaande koers de rivier opvarende, gerekend van de hoogte van Ellewoulsdijk tot aan de witte ton no. 2in dit vaarwater is Z. O. t. O.alwaar men eene diepte vindt van 17 tot 10 el en van daar O. t. Z. met eene diepte van 10,11,5,9,7 en 5,5 el. De peilingen zijn bij miswijzend kompas en de diepten bij gewoon laag water. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan: Dat de lijst der bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 13 Maart 1857, n°. 63, Provinciaal blad n°. 27), bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene lakken der GENEES KUNST in deze Provincie over het jaar 1857, mits- 'gaders de lijsten van de heelkundige werktuigen, welke de plattelands-heelmeesters en der geneesmiddelen en werktuigen welke de apothekersgeneesheeren heel- en vroedmeesters ten platten lande geëtabliseerd, of in plaatsen alwaar geene plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt gevestigd is, woonachtig moeten voorhanden hebben, van de voorwerpen welke de droo- gisten niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoe veelheden mogen verkoopen en van de vergiften welke in de winkels moeten afgesloten worden zoo als dezelve bij besluit van welgemelde boeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 6 en 13 Mei 1,8)3, Naar wij vernemen zijn de nadere inlichtingen door den minister van koloniën, omtrent het reglement op de drukpers in Neerlandsch Indien, aan de staten generaal ingediend. Dagelijks wordt de openbaarmaking van de voor- loopige verslagen van de tweede kamer over de ont werpen van wet1°. wegens het lager onderwijs 2°. de regterlijke organisatie en 3°. de jagt en vis- scherij te gemoet gezien welke vertoogen dan nog eerst aan de regering moeten worden medegedeeld zoodat er nog een geruimen tijd zal verloopen voor dat de regering op die verslagen antwoorden kan waarvan liet onvermijdelijk gevolg is, dat de beraad slagingen over die ontwerpen bij de tweede kamer vooreerst niet kunnen worden te gemoet gezien. Door den minister van marine is ter kennis van belanghebbende zeevarenden gebragt dat ten gevolge van eene aanmerkelijke verandering van gronden in de Zuider Geul van het vaarwater van Everinge de drie zwarte en twee witte, tonnen zijn opgenomen Blijkens door het mininisterie medegedeelde statistiekwas het getal landverhuizers uit Nederland in 1856, 1924 waarvan 623 hoofden van huisgezinnen 283 vrouwen, 997 kinderen en 21 dienstboden, van deze behoorden 401 tot de hervormde, 2 tot de evan gel. luthersche1 tot de doopsgezinde2 tot de remonstrantsche, 85 tot de christelijke afgescheidene, 104 tot de roomsch-kathol. en 6 tot de israëlitische gemeente22 waarvan de godsdienstige gezinte niet was opgegeven. Uit zeeland vertrokken 105 hoofden van huisgezinnen 52 vrouwen en 151 kinderen, zamen 308 personen, waarvan behoorden tot de hervormde 93 tot de christelijke afgescheidene 7 en tot de roomsch- kathol. gemeente 5. Zij werden geclassificeerd in 2 welgestelden, 65 mingegneden en 38 behoeftigen of 78 arbeiders en arbeidsters, 1 boekdrukkersknecht, 3 dienst meisjes, 2 kleermakers, 4 landbouwersknechts, 1 man- demaker, 1 metselaar, 1 molenaar, 1 predikant, 1 schip persknecht 2 schoenmakers, 3 timmerlieden, 4 koop lieden en winkeliers en 3 zonder beroep. Er waren van 15 tot 24 jaren 15, van 25 tot 38, van 36 tot 46 j. 25, van 47 tot 55 j. II, 9, van 61 tot 6a j. 4 en van 68 do j. van 56 tot tot 70 j. 3. 76 vertrokken tot verbetering van standbestaan en vermogen, 2 uit armoede, 1 als predikant. 2 om te trouwen6 om vertrekkenden te volgen en 18 om familie-betrekkingen. Men verneemt, dat door de Zuid-hollandschj vereeniging Tot handhaving der waarheid(aan wier hoofd staan de predikanten Krayenbelt, te Overschie; du Cloux. (e Oud-Alblas en Verhoeff te Zuid Beijerland,) ds. J. Zaalberg Pz.predikant te 's Gravenhage bij bet klassikaal bestuur aldaar formeel is aangeklaagd, met den eisch tot zijne afzetting uit de predikdienst. ("Volgens later berigt zou door bet klassikaal bestuur bereids hierop eene afwijzende beschikking genomen zijn en zouden gemelde predikanten zich nu tot dat einde tot deu koning wenden." Dit laatste schijnt evenwel onwaar. De uitspraak van dat bestuur wordt eerst over weken verwacht

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1