(•OKXM'Ht: No. 20.. BEKENDMAKING rnsaa*3SRse*i-r'««».gaPEiR»BBg,gSiraas. ii, i imita^— tie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd oj> feestdagen. De prijs per kwartaal is .1,75franco per post .1,90. De inzet (H'EVIiAIIE VERGADEIIIPift VAN DEN" GEIKBEOTS-RAAD TE GOES. DKM 27 MAAKT 1857. afwezig <ihr mr. Saay.mans Vader door voortdurende ongesteldheid verhinderd. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Bij resumtie, worden de rekeningen van de leenbank, de gil den-fondsen, de kazernering en de kamer van koophandel zou - der discussie vastgesteld, zoo als in het vorig verslag is gemeld. Wordt gelezen eene missive der afdeeling van de maat schappij van landbouw inhoudende het nader voorstel om eene commissie van 2 leden uit dezen raad te benoemen om bij de te houden tentoonstelling met het bestuur der maatschappij zatnen te werken; en uitnoodiging tot het uitloven van premien alsmede verzoek om in plaats van de stool weide voor rekening der gemeente afleheinen, indien de maatschappij daaraan behoefte mogt hebben, zoo noodig eene bijdrage in eens uit de gemeente-kas te geven van hoogstens 150, Burg. en weth. stellen voor, het eerste verzoek intewilli gen door het benoemen van twee leden en zullen de lijst tot iuleekening voor premien bij de leden rondzenden, doch venneenen dat er gcene termen zijn om bet derde deel van bet verzoek intewilügen om evenwel de maatschappij zoo veel mogelijk de behulpzame hand te bieden, achten zij het wenschelijk dat aan de maatschappij worde aangeboden het gebruik van zoodanige voorweipen. die de stad bezit en haar bij die gelegenheid van dienst kunnen zijn. Dhr v. d. Bosch acht het benoemen eener commissie uit den raad overbodig, wanneer geene geldelijke opoffering gedaan wordt hij vermeent dat dit ook in het denkbeeld der afdeeling gelegen zal zijn. De Voorzitter vermeent, dat voor dein gebi uik te geven goederen eeuig loezigt niet overbodig is en bij dus voorstelt om den lieer wethouder Kakebeeke die commissie optedragen. Aldus geamendeerd wordt het voorstel aangenomen en aan de maatschappij tevens de hulp van den opzigter der gemeente-wegen en werken toegezegd. De Voorzitter berigt, dat burg. en weth. in gereedheid hebben gebragt bet rapport en voorstel betrekkelijk de goe deren bij de godshuizen in bezit en de classificatie der ge slichten, doch dat de tijd ontbroken heeft een en ander voor het aanvangen der vergadering met gezetheid na te zien en de volumineuse bijlagen daartoe behoorende af te schrijven; daar de zaak zoo belangrijk en tevens zoo om- slagtig is, zal zij mitsdien in eene expresselijk, daartoe over 3 weken te houden vergadering, door voorlezing van die stukken ter kennis van het publiek worden gebragt, om ge drukt en aan de leden medegedeeld te worden. De Voorzitter herinnert, dat de mededeeling van de com missie uit de kamer van koophandel betrekkelijk de ver zochte andere rigting van het kanaal, ter vorige vergadering is aangehouden en deelt mede, dat intusschen hij burgemeester en wethouders ter uitreiking aan de adressanten is ontvan gen eene afwijzende beschikking die aan hen is behandigd. Daar deze zaak mitsdien tot geene verdere overweging leiden kan stelt hij voor aan die commissie beleefdelijk dank te betuigen voor de gedane mededeeling. Hetgeen wordt goedgekeurd- Wordt gelezen eene missive van den heer J. Fransen van de Putte van den 7 Maart II., waarbij ZKdG. naar aanlei ding van het ter visie gelegen hebbend kohier van den hoof delijken omslag, eenige beschouwingen mededeelt, die z. i. bij het heffen van die belasting op den voorgrond behooren gesteld te worden. Op den voorgrond stellende dat deze belasting nimmer populair zal worden en men in Engeland en Frankrijk al tiet mogelijke aanwendt om ze te doen verdwijnen of te vermijden, deelt de steller zijne beschouwingen mede om daardoor middelen aan te gevenwaardoor de gebreken die nu den hoofdelijken omslag aankleven zouden kunnen worden verheeld. Na de omschrijving van den aard en strekking dezer be lasting, zoowel als derzei ver toepassing, acht de steller het hoofdbeginsel van hoofdelijken omslag: dat de gegoeden uit hunne vaste of zekere opkomsten een zoo veel grooter aan deel in de helling dragen als der nijverheid zou schaden en den last der midden en lagere klassen der burgerij kan verligten. Daartoe is het noodig eene onderscheiding fe maken van de hoofdbronnen der inkomsten in betrekking tot de be lasting. Alle inkomsten zijn de vrucht van kapitaal, maar niet alle kapitalen werpen gelijke vruchten af. Men kan ze gevoegelijk in twee soorten onderscheiden als lo. kapitalen die zonder arbeid voor den bezitter zekere renten afwerpen. 2o. de zoodanige die tot de nijverheid gebezigd worden, door den arbeid van den bezitter onzekere renten afwerpen en die uit den aard der zaak den bezitter aan verlies blootstellen. Na aanvoering van eenige voorbeelden, betoogt de schrijver verder dat de evenredigheid tusscheu de klassen van den hoofdelijken omslag geleidelijk behoort te zijn en niet zoo als het geval is zonder regelmaathetgeen vooral in de eerste klassen het geval is, daar men van een inkomen van f 4000,gelijke som betaald als van 6000, Opgrond vaneen en ander geeft de steller in overweging: lo. om hét vermoedelijk inkomen te onderscheiden in zekere en wisselvallige cn van de eerste het dubbele te helTen wat men van de wisselvallige vordert. 2". om zekere evenredigheid te brengen in de verhooging der klassen, en daar de gemeente nog bezitters heeft van een hooger inkomen dan 10,000,-— dit cijfer alzoo niet als maximum aantenemen. 44sU* Jaa4'£>ang MAANDAG 2D MAART. ding van udvertenticn moet geschieden vóór drie. uren des nuini Na de voorlezing van dit uitgebreide stuk (waarvan wij slechts de hoofdtrekken kunnen opgeven) zegt de Voorzitter, dat hij en zeker ook de raad den geachten steller dankbaar blijft voor de mededeeling zijner beschouwingen die als zoodanig evenwel niet vatbaar zijn voor behandeling; burg. en wefh. stellen mitsdien voor, het stuk ter griffie te depo neren in afwachting of een der leden daaruit misschien aan leiding zal vinden om een voorstel te doen. Waarmede de raad zich vereenigt. Wordt gelezen eene missive van liet gemeenté-hestuur van Naaldwijk, te kennen gevende: dat de rijksontvanger aldaar in den hoofdelijken omslag over 1856 voor het geheele jaar is aangeslagen; dal hij met 1». Julij in eene andere gemeente is benoemd; dat hij loeti heeft aangegeven zijne woonplaats te willen overbrengen doch dat voornemen eerst in No vember heeft uitgevoerd; dat hij zijn' aanslag in de belasting heeft betaald lor den 1° Julij, doch de gemeenteontvanger van oordeel zijnde dat hij over het geheele jaar betalen moest en daar na van den raad remissie kon vragen voor de twee maanden die hij huilen de gemeente had doorgehiagt, hem in regten tot betaling heeft aangesproken welke vor dering evenwel door deregtbank is afgewezen: dat liet voor alle gemeenten van belang is, dat het bewuste punt dooi den Hoogen Baad uitgemaakt woideen daar de kosten van cassatie, voorde gemeente Naaldwijk, (begroot op /"1000, te zwaar zijn, hel bestuur dier gemeente zich lot eenige gemeenten wendt, met verzoek daarin een aandeel voor rekening der gemeente te nemen. Burg. en weth. van oordeel zijnde, dat er slechts een punt is waarop de cassatie zou kunnen gevraagd worden en dit zeer precair en grootendeels afhankelijk zon wezen van de verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag te Naaldwijk die hun onbekend is en daar de fiuantiele positie dezer gemeente geene uitgaven van dien aard toelaat, stellen voor, in het gedaan verzoek niet te treden. Hetgeen met algemeene stemmen wordt beaamd. Wordt gelezen missive van heeren directeuren der leen bank te kennen gevende, dat de boekhouder zich bij ver nieuwing heeft beklaagd over de bekrompenheid zijner wo uing dat directeuren, overtuigd dal de woning werkelijk voor iemand uit eenen stand die waarborg geeft voor de administratie, onvoldoende is, reeds meermalen het wensche- lijke eener verbetering hebben betoogd, doch zonder gevolg; dat de boekhouder hun alsnu het voorstel heeft gedaan, om voor zijne rekening eene kamer bijtebouwen mits hem de daartoe noodige fondsen begroot op plus minus 1000, renteloos worden gegeven uit de ongebruikt liggende gelden der leenbank, die dooi' hem of door zijn opvolger indertijd zouden worden teruggegeven met 50,'sjaars. Burg. en weth. herinneren dat zij reeds vroeger hebben voorgesteld de woning des boekhouders te verbeteren, doch daar er toen dringender herstellingen te doen waren, is de zaak slapende gebleven; het voorstel door heeren directeuren gedaan is van dien aarddat het gezin veel gebaat zou zijn, zonder eenige opoffering der gemeente. Zij stellen mitsdien voor, het verzoek intewilligen. mits de verbouwing of verbetering geschiedde onder opzigl van het dagelijksch bestuur of iemand van zijnentwege. Dhr. van der Putte zegt er voor te zullen stemmen, omdat het fonds voor de bank bestemd ook voor de bank wordt geconsolideerd iets wat het geval niet is met de f 2500,voorkomende op de gemeente-hegrooling van het loopende jaardie van het kapitaal der bank worden ge nomen en gebruikt lol bestrijding der gewone uitgaven van de gemeente, iels wat z. i. geheel in strijd is met een goed finanlieel beheer. De Voorzitter zal alleen het laatst gezegde repliceren en voert aan dat bij de deliberatien over de begrooting vol komen gebleken is, dat de bedoelde 2500,niet waren kapitaal, maar gereserveerde kapitaals-intressen en dus overwinsten, die de gemeente toen zij geld noodig had volkomen geregtigd was tot zich te nemen; het grondkapi- laal der bank is onaangeroerd gebleven. Dhr. v. d. Putte zegt bij de deliberatie over de ontvangsten der begrooting niet tegenwoordig te zijn geweestdoch vermeent dat dié gelden, om in een goed finantieel beheer te blijven niet anders mogten worden gebruikt dan lot schulddelging. In stemming gebragt, verklaren al de leden zich voor het voorstel. Op voorstel van burg. en weth. besluit de raad tot het doen van de volgende af- en overschrijvingen op vle begroo ting van 1856, onder goedkeuring van heeren gedeputeerde staten, als: van den post voor onderhoud en schoonhouden van gebouwen op schrijfbehoeften 27,en op gewoon onderhoud van gebouwen 33,van kosten der brand weer op kosten van kiesverrigtingen 9,65 en uit onvoor ziene uitgaven op hel art. onderwijs 308,— en op schrijf behoeften f 15, Aan de orde is het vaststellen van het kohier op de hondenbelasting. Te dier zake is een adres ingekomen van de erven van mr. B. H. Janssen, verzoekende, daar hun vader in Febr. overleden en de hond reeds verwijderd is, vrijstelling van den aanslag van 3, Burgemeester en wethouders zeggen, dat het intusschen eene daadzaak is, dat op bet oogenblik der beschrijving de hond werkelijk er was en gedurende twee maanden geweest dat art. 5 der verordening van die belasting wel vrijheid geeft, om remissie te verzoeken voor de helft van die l'iondeu welke voor den lsten Julij zijn afgeschaft, doch niet om voor het geheele jaar vrijgesteld te worden waarom zij voorstellen de verzochte vrijstelling voor'/2 jaar toe te staan. Hetgeen wordt goedgekeurd en daarna het kohier gear resteerd. Gewone advert,entien worden a ets. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberigtciu ran J 6 regels a f behalve het zegelregt. Zonder discussie wordenuithoofde van vertrek uit de gemeente, toegestaan de navolgende kwijtschelding op den hoofdelijken omslag voor 1856, als: aan H. A. Buth 6/,., of/3,50, H. J> Kor ff 12 of 58 ct.C. de Jonge Jz 8/Xi of f 20,— v. Kempen Valk of f 5,L. Douw 5/.> of f 10, Nog deelt ile Voorzitter mede dat zijn ingekomen twee verzoeken om kwijtschelding over 1857, van J. Boer en de erven Janssen welke worden aangehouden. De staten van oninbare posten op den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1856, niet genoegzaam toege licht of juist bevonden zijnde, zullen ter verbetering en aanvulling aan den gemeente-ontvanger worden toegezonden. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen a. brieven van heeren gedeputeerde statenhoudende goedkeuring der erfpacht van de heeren Saaijmans Vader Ce. en de betalingen uit de onvoorziene uitgaven waartoe ter vorige vergadering besloten is. b. missive van het gemeeute-bestuur te Kruiningen niet een extract uit de raadsnotulen van die gemeente waarbij wordt overwogen dat de kamer van koophandel en fabrieken, door het beleggen eener vergadering, waarhij het lid van Kruiningen vermoedelijk met opzet, niet was opgeroepen, en de gedane instances om aan het kanaal door Zuid-Beve land eene andere rigting te doen geven, het blijkbaar maken dat die kamer de belangen van Goes boven die van Krui ningen stelt, waardoor de laatste gemeente bij het verder bestaan dier kamer alle belang verliest. Dat bovendien in de vergaderingen der kamer niet altijd, de passende waardigheid wordt in acht genomen en dat zij alzoo met het einde van bet jaar niet langer deelneemt aan of bijdraagt voor die kamer. c. Brief van de heeren Saaijmans Vader C°.met ken nisgeving, dat in plaats van de verzochte en verkregene vergunning van huizen uit hunne fabriek naar de zoete vest te leggen, deze door de brakke vest gebragt zijn naar den put van M. Olivierse. d. Van de vaste commissie voor bet finantie wezen bet berigt, dat zij, in afwachting van de door de Ilooge Regering toegezegde herziening van het belastingstelsel van het rijk in verband tot de gemeenten, eene verandering of wijziging van de hier bestaande hellingen niet wenschelijk acht. e. Van het algemeen armbestuur het berigtdat de acte van afkoop der erfpacht van L. A. Rijk gepasseerd en daar entegen de inschrijving op het grootboek aan die admini stratie overgedragen is. en Eenige staatsbladen die worden gedeponeerd. Op de vraag of iemand der leden nog iels voortestellen heeftverzoekt de heer van den Bosch dat vooral bij de stukken betrekkelijk de godshuizen (het 3e punt van behan deling) moge overgelegd worden, het contract van scheiding van 1824 en de missive van heeren regenten van 1851, ten gevolge waarvan die gestichten zich hebben welen te eman ciperen. Waarvan burg. en weth. de toezegging doen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en tot leslotene zitting overgegaan. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 27 dezer, overeenkomstig liet bepaalde bij art. 265 der gemeente-wet, heeft vastgesteld het kohier van de BELASTING OP DE HONDEN voor deze ge meente over den jare 1857, hetwelk ter secretarie dezer gemeenteter lezing gelegen heeft. Dat genoemd kohier andermaal ter lezing neder- gelegd is ter secretarie dezer gemeente, van heden tot en met den 6 April eerstkomende van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de G'oessche Courant. Gedaan ten raadhuize vail Goes, den 28 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. Pil, A AR. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, voldoende aan liet besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 15 Julij 1844, no 1 (Pro vinciaal blad no. 87.) Herinneren bij deze onder referte aan derzelver publicatien van 17 Maart 1838 en 11 Junij 1842, de ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815, Staatsblad no. 21.) betrekke lijk de VIERING van de ZON- en PEEST DAGEN, hoofdzakelijk inhoudende;

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1