'OUR A ST. V Aio. *25. 44s,e Jaargang. f l85t.ii gemeente-raad te goes, - J'Ïii.i ito luob iöij aUt'fif Wiuti jfRlf'iölU IWUt^S'i] De uitgave deler Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is .1,75franco per post 5,90. DONDERDAG 20 MAART. ietcone advertentien worden a W ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodherigtenvan .1 6 regels d f behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING van' den ten raadhuize at,daar OP rRlJBAt} DEN 27 MAAKT J857, DES AVONDS TEN 7 Uil F,. PUNTEN VAN BEHANDELING: Vaststelling der rekening over 1856 van de leenbank. n n 1856 gilde-fondsen. on" 1856 van het fonds van kazernering, en to" 18&6 van de kamer van koophandel. Nader voorstel omtrent bijdrage der gemeente voor de tentoonstelling van de maatschappij van land bouw enz. Rapport en voorstel ten aanzien der godshuizen en den oorsprong der vaste goederen. Mededeeling betrekkelijk het kanaal door Zuid- Beveland. 5. lngekomene voorstellen en beschouwingen 'ten aan zien van den hoofdelijken omslag. 6. Verzoek van het bestuur der gemeente Naaldwijk om bii te dragen in de kosten van cassatie van eeii vonnis ter zake van den hoofdelijken omslag. 7. Verbetering der woning van den boekhouder inde bank van leening. Af- en overschrijving artikels der begrooting 1856. Vaststelling kohier belasting honden. Verzoeken om remissie hoofdelijken omslag. Mededeeling ingekomene stukken. 3. 4. 8. 9. 10. BEHENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat volgens art. 1 van het reglement op het houden van openbare veemarkten, tot handel in Paarden, Runde ren Schapen en Varkens binnen dezelfde stad, gearresteerd den 7 April 1845 en gepubliceerd den 26 daaraanvolgende, de dingsdag in de voorlaatste week voor Paschenzijnde dit jaar den 31 dézer maand, aldaar zoodanige veemarkt zal gehouden worden en dat dezelve zal onderworpen zijn, aan de bepalingen in dat reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking en insertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan teri raadhuize van Goes den 2,5 Maart 1857. Burgemeester en Wethbilders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. BÏTGrElïLATfÖSCHE BERIGTEN. GOES, 26 Maart: Een jl. maandag avond alhier ontvangen telegra fisch'beri'gt, brdgt de mare van het verongelukken van het in de vorige week van Rotterdam naar Sunderland vertrokken barkschip Zes Gezusterskapitein ie Boer op welken bodem zich van hier de gehuwde le stuur man S'. Le CUrcIcde 2e timmerman M. Dronlcers en dé ligt rnatróos W. van der Slraalen bevonden. In angstige' verwachting omtrent het lot der equi page, ontving men later de geruststellender tijding dat wel het schip verbrijzeld maar de manschap gered is. Leden zij ook aanmerkelijk verliesdaar niets van hunne goederen geassureerd schijnt, het spoedig weder zien hunner betrekkingen na dit doorgestaan gevaar zal hiervan veel verzachten. Bij besluit van 22 dezer heeft Z. M. goedge vonden op verzoek eervol ontslag te verleenen aan F. Haman als officier van gezondheid der 2e klasse bij liet bataillon rustende schutterij n°. 5, wegens ver andering van woonplaats en als zoodanig te benoemen A. de Foute, thans officier van gezondheid der 3 klasse en tot officier van gezondheid 3e klasse J. L. During voormalig officier van gezondheid bij het leger. Bij gelijk besluit van 21 dezeris wegens verkregen regt een pensioen van ƒ153,verleend aan W. Rottier, weduwe C. Griep, in leven commies Ist" klasse bij 's rijks belastingen te Bath. Wij maken de kunstminnaars opmerkzaam dat morgen en overmorgen de beroemde virtuozen Ilenri en Joseph Wieniawsky zich te Middelburg zullen laten hooreu eii ook Zierikzee a. s. maandag het voorregt van zoodanig bezoek schenken. Volgens de berigten moeten hunne talenten wezenlijk bewondering verdienen en hunne uitvoeringen aan het onbegrijpelijke grenzen, zoodat men den heer 11. Wieniawsky zelfs boven den eeni- gen Paganini stelt. Uit Tilburg wordt geschreven dat alle finan ciële moeijelijkheden welke de uitvoering van den Zeeuwsch-Lim'ourgschen spoorweg nog in den weg ston den geweken zijn, en dat spoedig en op vele punten te gelijk een ernstigen aanvang met dit belangrijk werk zal gemaakt worden. Een berigt in de N. Roti. Cl.waarin wordt gemeld van het verwonden van een ongehuwd kleer maker te Goes en het hem ontstelen van f 200, benevens eenige goederen schijnt elders begrepen als hier te hebben plaatsgehad, hetgeen het geval niet is. Wij lazen dit geschreven uit Coevorden en te Gees gebeurd. Door den landman Neuteboom uit de omstreken van Zwolle, werden dezer dagen drie melkkoeijen en een stier tot den prijs van f 1050,verkocht. De koeijen twee tegen 300,en een a 350,de stier tegen 100,Wie herinnert zich niet de jaren toen eene goede melkkoe, door elkander, slechts ƒ60, een stier 20,kon gelden Sluis, SO Maart. Heden werd de alhier gevestigde kantwerkschool bezocht door eene dame, van wege H. M. de koninginbeschermvrouw der genoemde school, daartoe afgevaardigd. Ook vereerde zij de openbare schoolwaar de leerlingen der kantwerkschool gratis lager onderwijs genieten, met een bezoek. Met genoe gen vermelden wij dat een en ander in hooge mate hare tevredenheid heeft weggedragen. Rilland, SJ Maart. In de zitting van den gemeente raad is heden tot secretaris benoemd de plaatselijke j ontvanger C. C. van den Brink, in plaats van J. van den Brink. 1 HeinkenszandS3 Maart In den avond van gis teren ontstond hier brand in den schoorsteen bij den landbouwer S. Segboerdie gelukkig gekeerd is, doch groote gevolgen had kunnen hebben. Reeds breidden zich de vlammen boven den schoorsteen uit welke aau de met riet gedekte schuur grensttoen eene der dochters, zelfs zonder behulp van ladder het dak beklom en met het aange'oragte water het vnnr bluschte. Harer tegenwoordigheid vau geest en moed dankt men het voorkomen van verdere onheilen De schade is thans gering. Ellewoutsdijk, S4 Maart. Gisteren had onze huur koetsier van Doorn bij het rijden naar de markt te Goes, het ongeluk dat door eene breuk aan het rijtuig de paarden op hol gingen waardoor in korte oogen- blikken de as en beide voorwielen in splinters hier en daar op den weg verspreid lagen. Gelukkig hield de voerman de leidsels in handen waarop nagenoeg de bak met vijf passagiers nasleepte en kreeg in 't eind de paarden tot staan zoodat als door een wonder allen met den schrik en wat hossen en stooten vrij kwamen. Van het rijtuig bleef niets in zijn geheel. Wilhelminadorp, S5 Maart. In de afgeloopene week stootte men, bij het graven tot het leggen van drains op een stuk land in den Wilhelmina-poldergelegen tusschen den grindweg naar het katsche veer en den ouden weg daarheen, ongeveer 350 ell. van den zeedijk, op verschillende fondamenten.Eenigen lagen ter diepte van 0,80 ell.anderen reeds op 0,25 ell.en ver spreiden zich over eene uitgestrektheid van ruim 2 bunders. De muren waren van eene aanzienlijke dikte, zoo als men ze thans zelden meer ziet, men vond er eene ter dikte van 1,10 ell. Waarschijnlijk zijn het overblijfselen van het dorp Ifongersdijkin 1551 reeds door de golven verslonden 't welk vroeger be hoorde tot het eiland Wolphaartsdijk, welk laatste door de bedijking van den Wilhelmina-polder met Zuid- Beveland vereenigd werd. De opgedolven steenen kenmerken door hunne bijzon dere zwaarte en dikte den antieken bouwtrant. BUITENLASDSCHE BERIGTEN. TURKIJE. Konstantinopel, 8 Maart. De schrik van den onder gang der wereld op den 13 Junij, tengevolge der ver schijning van de komeet, heeft zich ook naar Konstan tinopel verspreid. Deze angst wordt, hoe onwaarschijn lijk het ook voorkomen mag, door een gedeelte van de geestelijkheid, inzonderheid de grieksche, onderhou den. Reeds is er in meer dan ééne kerk op gewezen, dat men door vrome gaven voor het zielenheil moet werken daar het aardsche genot dan toch een einde zal nemen. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Worms, dat de commissie aldaar voor de inschrijving ten behoeve van het gedenkteeken van Luther, ook de consistoriën van de augsburgsehe en helvetische belijdenis te Weenen gemagtigd heeft voor dit doel inschrijvingslijsten te openen in de ver schillende provinciën des rijks. Tusschen twee leerlingen op eene piëtistische meisjesschool te Bern, had in de vorige week, wegens verschil van gevoelen over geloofszaken, een duel met pistolen plaats. De meisjes telden naauwelijks 16 jaren. Gelukkig had het duel geene noodlottige gevolgen. Te Homburg heeft een walachijsche bojaar 300,000 fr. met het Trente-et-Quarante gewonnen in weerwil van dit aanzienlijk verlies der bank ging het spel ongestoord voort. Te Stuhlweisenburg leeft thans een grijsaard van 97 jarendie de zonderlinge liefhebberij heeft van altijd sporen te willen dragen hetwelk hij reeds van zijne jeugd af gedaan heeftterwijl hij in zijn testa ment beschreven heeftdat hij met zijne gespoorde laarzen aan moet begraven worden. ENGELAND. Londen SJ Maart. Heden middag is het parlement geprorogeerd door eene daartoe door H. M. benoemde commissie. In de bij die gelegenheid gehouden korte aanspraak wordt hoofdzakelijk verklaarddat H. M. voornemens is, het tegenwoordige parlement onverwijld te ontbindenten einde op de meest constitutionele wijze zich te vergewissen van het gevoelen van haar volk over den tegenwoordigen toestand van 's lands zaken, en dat H. M. vurig bidt, dat de kiezers bij de te houden verkiezingen door de alwijze Voorzienigheid bestuurd zullen worden om vertegenwoordigers te kiezen, welker verstand en vaderlands gezindheid H. M. zullen ondersteunen in hare standvastige pogingen om de eer en de waardigheid harer kroon te handhaven en het welzijn en geluk van haar volk te bevorderen. Voorts wordt in de aanspraak dank betuigd voor de genomen maatregelen om in 's Rijks dienst te voorzien tot de zamenkomst van het nieuwe parlement, hetwelk H. M. terstond zal doen bijeen roepen alsmede, dat bet H. M. verheugd heeft, dat de lasten der bevolking gedurende de tegenwoordige zitting aanmerkelijk verligt hebben kunnen worden. Nóg dezen avond zal een buitengewoon nummer van het regeringsblad worden uitgegeveninhoudende de koninklijke proclamatie tot ontbinding van het parlement. BELGIE. Brussei,. De te Antwerpen gevestigde kamer van koop handel heeft een verzoekschrift ingezonden bij de kamer der gedeputeerden, waarin wordt aangedrongen op de permanente opheffing van het regt van invoer op de steenkolen. Zondag 11. heeft andermaal alhier de huwelijks afkondiging plaats gehad van mvr L. Visarl de Bocarmé, weduwe van den beruchten giftmengermet den heer A. van Deurne. Reeds in IS52 werd dit huwelijk afgekondigd doch kon geen voortgang hebben, wegens het verzet van de zijde der familie der weduwe.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1