goessciie V No. 24. Openbare %/lanbesteding. 11 44Mt Jaargang frsb^ema&iira^kfflsi t)f uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75franco per post J,90. j De inzending M.4.43IUG 23 \I44HT. van iidvertentien moet. geschieden vóór drie uren d-j Gewone adrertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenrun \1 6 regels a f J,2f> behalve het zpgelregt. namiddags. BESTUREN EN 4DMINISTR! TIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag <len 4 April eerstkomendedes namiddags ten een ure, ten raadhuize dezer gemeente, publiek en aan de minstaannemenden trachten aan te besteden De herstellings werken aan eenige gebouwen der gemeente, in twee perceelen te weten: le. Perceel. Aan de Woning van den bnitenhavenineester en het Magazijn bij de havensluls. le. Perceel. Aan de Spijskokerij, de Gemeente-Apotheek en het voormalig Braiidspnitliiiieje bij de hervormde kerk. De locale aanwijzing zal geschieden aan het Sas den 1 April, des voormiddags ten elf ure en voor het tweede perceel dienzelfden dag des voormiddags ten negen ure, te beginnen aan de Spijskokerij zullende het bestek en de voorwaarden ter secretarie der ge meente liggen iederen werkdag van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Gedaan te Goes den 21 Maart L857, Burgemeester en Weihouders voornoemd, M P BLAAUBEEN. De secretaris, II. C. PILAAR. BJfUVESLAHDSCHE BKRIGTEN. GOES, 23 Maart. Wij zijn thans met zekerheid onderrigt, dat liet vierde zeeuwsch muzijkfeest, alhier stellig zal door gaan en wel op donderdag en vrijdag den 4 en 5 Junij aanstaande, op gelijken voet als zulks ten voor leden jare zoude hebben plaats gehad. Bij besluit van 18 dezer, n°. 74, heeft Z. M. goedgevonden op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer L. A. Paardtkooperals dijkgraaf van den polder Nieuw-Noord-Beveland en bi) besluit van 20 dezer te benoemen tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, de heer D. J. J. Marinnssen apotheker te Middelburg en zulks ter vervanging van wijlen den beer J Priester. Volgens berigt. van de britsche postadministratie wordt de tweede masndelijksche dienst van de indische landpost in de rigting van Singapore en China, welke in het laatst van 1854 was opgeheven, nog in den loop der maand Maart hersteldom weder geheel op den vorigen voet te worden uitgevoerd. Deze opnieuw 'geopende gelegenheid zal ook tot het verzenden van brieven naar Nederlandsch Indie worden genuttigd. Er zullen derhalve voortaan wederom twee gelegenheden tot verzending in de maand zijn, waarvoor de uiterste termijnen op het vertrek uit Amsterdam 's Graven- hage enz. berekend, aldus bepaald zijnover Southamp ton den 2 en den 18 der maand; over Triest den j.5 en den 21 der maand; over Marseille den 9 en den 25 der maand. De nieuwe verzending uit dit rijk over Southampton en over Triest zal eerst in de volgende maand April beginnen, doch over Marseille zal er reeds op den 25 Maart aanstaande eene brievenmaal vertrekken die in elk geval ter bestemder tijd te Singapore zal aankomen, zonder dat er evenwel zekerheid kan worden gegeven omtrent het tijdstip der overkomst van die brievenmaal te Batavia, alzoo de gelegenheid niet bestaan heeft om daaromtrent vooraf maatregelen te nemen. Men verwacht dat de rapporteurs van het voor malig verslag op het ontwerp van wet op het lager onderwijsnog vóór paschen met het verslag gereed zullen zijn en zoo het antwoord van de regering niet te lang uit mogt blijven dat dan in het laatst van de maand April met de openbare beraadslagingen in de tweede kamer der staten-generaal zal kunnen worden begonnen De groote meerderheid heeft zich tegen het behoud van de laatste alinea van art. 21, over het 4 subsidiëren van bijzondere scholen verzetzoodat het lot vau die bepaling reeds beslist schijnt te wezen. Uit den Ilaag wordt aan den Sl{ geschreven dat door de Kölnische Ze it eng medegedeeld is, dat in sommige kringen aldaar het gerucht liep eener aftreding van het kabinet, en dit gerucht meer geloof verdient, dan het bij onze dagbladpers .schijnt te vinden. Men zou althans niet ongezind zijn te gelooven, dat in den boezem van het ministerie groote verdeeldheid heerscht en wel ter zake van de oplossing die de onderwijs kwestie erlangen zal. De minister van binnenl. zaken heeft ten gevolge van het aan onderscheidene opzigters van den waterstaat verleend eervol ontslag, ter kennis van de b .langhebben- den gebragtdat voor de dienst van den waterstaat, na vergelijkend onderzoek vier of meer opzigters van de 4de klasse zullen worden benoemd, na een te hou den vergelijkend examen waarvoor men zich vóór of uiterlijk op den Isten Mei 1857 bij het ministerie van binnenlandsche zaken moet hebben aangemeld. In de jongstleden gehouden zitting van den gemeente-raad te Delft, is door den voorzitter het voor stel gedaan om den lieer Simonsdie aldaar binnen weinige dagen verwacht wordtdoor eene commissie uit den raad met het herstel zijrer gezondheid geluk te doen wenschen en den bartelijksten wensch uit te drukken, dat hij zijne woonplaats aldaar weder vestigen en de betrekking van directeur der academie behouden zal. Dit voorstel in hoofdelijke omvrage gebragt zijnde werd aangenomen met 16 stemmen tegen 1 die van den heer Pent/isdie aan de verdiensten van den heer Simons niets te kort wilde doen, tnaar zoodanig bezoek van den raad eene politieke demonstratie achtte. Bij de verkiezing te Alkmaar voor een lid der tweede kamer zijn ingeleverd 1341 stembilletten, waar van 10 in blanco; volstrekte meerderheid dus 661. i De graaf Schimmelpenninck bekwam 606, de heer Poort- man 370, de heer Meiman 236 en de baron van Hall 86 stemmen. Er zal dus eene overstemming plaats hebben tusschen den graaf Schimmelpenninck en den heer Poortman. Op industrieel gebied is te Rotterdam in den jongsten tijd eene inrigting tot stand gekomen, die bij onze lezers niet algemeen naar waarde gekend of waar van het bestaan door velen niet vermoed wordt. In de Leuve Bruggesteeg alhier is namelijk door den heer 1 J. S Ulrich eene machinale scheepsbeschuit-bakkerij opgerigt, welke door stoom gedreven wordt Sedert de stoom de meest volslagen omwenteling in meest alle industriëele vakken heeft tot stand gebragt, is het geen wonder meerdat men in het lokaal van eene fabriek I aan den eenen kant de ongevormde grondstof en aan den anderen, schier op hetzelfde oogenblik, het product ziet te voorschijn komen, alsof er geen tijd tot zamen- stelling noodig ware geweest. Maar zoover wij weten, was er tot dusverre voor het bakken en droogen van scheepsbeschuit, of zoogenaamde kaken, nog een zekeren tijd noodig; doch de inrigting van den heer Ulrich heeft dat opgeruimd Hier ziet men aan de eene zijde het meel in de machine brengen om het na weinige oogenblikken tot deeg gekneed, tot koeken geplet, tot beschuit gevormd', gebakken en behoorlijk gedroogd aan de andere zijde hij groote getallen uit den oven te zien rollen Men behoeft inderdaad geen vreemde ling op hel gebied der werktuigkunde te zijn, om ver wonderd te staan over dit gewrocht van het vernuft. Dat men in de eene machine het deeg ziet kneeden het in eene andere tot groote lange koeken pletten en van het overtollige water bevrijden, en deze lange koe ken in een derde werktuig den vorm van kaken geven zietis op zich zelve zoo vreemd nietmaar bewon derenswaardig is de oven waarin men vooraan onop houdelijk de ronde schijven deeg ziet werpen en ze gestadig, van achter gebakken en gedroogd, er uit ziet vallen. Een dag werk met deze machinerie levert 1200 ned. ponden droog scheepsbeschuitzoodat in zeer korten tijd voor onderscheidene uitrustingen kan ge bakken worden. Kenners verzekeren dat de kaken i voortreffelijk zijn, en dat er, wat de zindelijke behan deling betreft, veel met deze machinale behandeling gewonnen is, tegenover beschuit waarvan het deeg met de voeten moet gekneed wordenzal wel geen nader betoog behoeven. Het is zeer wenschelijk, dat de heer j Ulrich in een groot debiet van zijn keurig fabriekaat i voldoening vindo, voor zijne koene onderneming Bij de laatste keuring voor den raad van militie te Hoorndeed zich eene bijzonderheid voordie welligt in de jaarboeken der militie nog nimmer zoo is voorgekomen en daarom wel vermelding verdient. Men zag daar vier broeders te gelijk voor den raad verschijnen, allen in het zelfde jaar geboren, van welke inen verhaalt dat zij twee tweelingen in hetzelfde jaaj I geboren en van welke andere meenen dat zij een drie ling zijn en met hun broeder in een en het zelfde jaar geboren. Ais eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij den landbouwer M. P. Boyste Adorp, dezer dagen eene koe drie levende vaarskalveren heeft ge worpen die allen in volkomen welstand zijn. Te Ruïnerwold heeft bij een landbouwer eene koe een kalf ter wereld gebragt met twee koppen, die vol komen aan elkander gelijk zijn. Het wanschepsel is door een slager te Meppel aangekocht om het voor j geld te laten zien waarvan velen gebruik maken. BUITENI-ANDSCHE BERIGTF.W. CHINA. Het maandelijks te Londen verschijnende tijdschrift der statistieke verceniging, behelst in zijn jongste riom- mer een van sir John Bowring afkomstig artikel over China, gedagteekend van den 13 Julij 1855. Ofschoon dus niet in verband staande met de latere verwikke lingen wekt dat art. toch veler belangstellinggelijk over 't geheel al wat tegenwoordig van Chinja en de Chinezen bekend wordt meer dan vroeger de |iandacht tot zich trekt. De Chinezen en de toestand jJes lands worden daarbij in geen zeer gunstig licht gesjteld. Een' karakteristieke trek is de overbevolking vayi China. Het vasteland is niet voldoende om de 358, h 400 millioen inwoners huisvesting te verleenen slaan velen hunne woning in het water op. Volgens sir John Bowring kan men aannemen dat alleen Canton niet minder dan 300,000 menschen op het water leven omdat er op het land geen plaats meer voor hen is. Hand in hand met de overbevolking gaat de kindermoorddie letterlijk stelselmatig gepleegd wordt, en de geringschatting van het menschelijk leven. Dikwijls heeft sir Bowring een lijk onder eene speeltafel j zien liggen, en bij het binnentreden eener woning een ontzield menschelijk ligchaam op den drempel gevonden. Er zal dus nog al vrij wat te doen zijn om dit. volk de beschaving van Europa te doen deelachtig worden en het christendom er meerderen ingang te doen vinden. De zendelingen alleen kunnen slechts i zeer langzaam vorderen. Uit dit oogpunt beschouwd kan de nu aangevangen oorlogin weerwil van het vele menschenbloed dat reeds gestort is en welligt nog zal stroomen, een middel worden in de hand der Voor zienigheid om het llemelsehe rijk te brengen tot de kennis des lichts. Partikuliere brieven van Hongkong melden dat de bakker te Hongkongwelke aan het hoofd der zamenzwering tot vergiftiging der Europeërs stond met drie medepligtigen van zijne misdaad overtuigd en gefusilleerd geworden is. Dit afschrikkend voorbeeld zou diepen indruk op de ehinesche bevolking te Hong kong gemaakt hebben. De gewoonte, om zich met den rook van opium te bedwelmen vindt ongetwijfeld haren oorsprong in eene aloude hebbelijkheid onder de volkeren aan gene zijde van den Ganges; doch. het is sedert 20 jaren, dat zij eene waarlijk schrikbarende hoogte bereikt heeft. In 1817 werden uit Tndië niet meer dan 3210 kisten in China ingevoerd; in 1827 bedroeg de hoe veelheid 9969 kisten tien jaren later ontving China 40,0000 kisten en in 1856 187,000 kisten. Onge lukkig is het geen tak van handel, waarover de men- schenvriend reden heeft zich te verheugen. De uit werking der opium verdierlijkt nog meer dan de onmatig gebruikte sterke drank. Zij verlamt langzamerhand de krachten eu maakt hare ongelukkige slagtoffers onbe kwaam tot arbeid en denken. DUITSCHLAND. i De heer Suzenketh te Frankfort, heeft eene groote vereenvoudiging gebragt in de wijze waarop lucifers worden vervaardigd. Hij gebruikt daartoe drie machines. De eerstevan 8 paardenkrachtlevert in 24 uren

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1