No. 33. 44s"' Jaargang, DONDERDAG 11) MAART. j Dr uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is .1,75franco per post .1,0(1. De inzen BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 19 Maart. Het Nieuvjs- en Advertentie-blad van Zeenwsch- Vlaanderen no. 16S. bevat een ingezonden stuk waar in op nieuw het wenschelijke wordt aangetoonddat eene regtbank in Zeeuwsoh-Vlaauderen gevestigd worde. De daartoe leidende motieven zijn grootendeels gelijk aan die welke meermalen vroegerbij het ter sprake komen van dit onderwerp, zijn aangevoerd. Men zou de indeeling der arrondissementen aldus verlangen: Eerste arrondissement, bestaande uit de eilanden Walcheren en Zuid- en Noord-Bevelandhoofdplaats Middelburg. Tweede arrondissementbestaande uit de voormalige 4de en 5de districten van Zeelandhoofdplaats (eene door de regering aan te wijzen, zooveel mogelijk in het centrum gelegene gemeente). Eerde arrondissementzoo als het tegenwoordig is zamengesteld hoofdplaats Zierikzee. In dien geest zal spoedig uit Axel een adres aan de tweede kamer gerigt en afdrukken van hetzelve naar al de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen verzonden worden om de ingezetenen aldaar in staat te stellen dergelijke adressen of adressen van adhaesie in te zenden. Wij meenen de zuid- en noord-bevelandsche inge zetenen hier op te moeten opmerkzaam maken opdat, gelijk vroeger reeds betoogd is dat het algemeen belang het behoud der regtbank te Goes medebrengtzij zoo noodig daarvan doen blijken alsmede van hunne bezwaren tegen de voorgestelde indeeling. 's Hage. 17 Maart. Heden morgen reeds vroegtijdig zag men een smaak- vollen bloemkrans liggen aan het standbeeld van wijlen Z. M. Willem II. Men merkt opdat telken jare bij den verjaardag van 's konings dooddie hulde herhaald is. Uit Vlissingen wordt medegedeelddat men aan het bovenwater brengen van de gezonken stoomboot Bavensbourne schijnt te wanhopen. Hoewel er reeds veel door de duikers is geredis er bijna nog geen derde van de lading uit. Het ontstuimige weer maakt den arbeid van de duikers zeer moeijelijk en tevens gevaarlijk. Men verzekert, dat bij de regering het voornemen bestaatomwaanneer hiertoe door de betrokkene hervormde gemeenten wordt bijgedragen, de jaarwedden der predikanten voor zoo ver zij minder dan f 800 beloopenzoo mogelijk tot dat bedrag op te voeren. üs. H. den Boerpredikant te Ouderkerk aan den IJs'selheeft voor het beroep naar Axel be dankt. Te gelijktijdig had zijn eerw. het beroep ont vangen als herder en leeraar naar de gemeente Voort- huizen in Gelderland. De minister van justitie heeft bij besluit van 11 dezer bepaald, dat de mindere beambten, van 'srijks en gemeentelijke policie, die zich in het bijzonder onder scheiden door ijver en pligtsbetrachting, voortaan zullen kunnen beloóiid worden: 1°. door eervolle vermelding in het algemeen policie blad; of 2°. in enkele gevallen door toekenning eene grateficatie al of niet gepaard met de bedoelde eervolle vermelding. Ten vervolge op een berigtgeplaatst in de Staals-Courant van 10 Februarij jl. is ter algemeene kennis gebragt, dat de landbouw-tentoonstelling, welke dit jaar te Parijs had moeten plaats hebben, onbepaald is uitgesteld en dat zij althans zeker niet in 1857 zal worden gehouden. Aan den kampstrijd van vet vee, welke te Gent gedurende de goede week moet plaats hebben zal een kolossaal varken deelnemenwegende meer dan 425 kilo's (850 oude ponden). Zijn rug is plat en bijna 60 centimeters breed. Het dier is 16 maanden oud. In de provinciën Oost- en West-Vlaanderen ver laten thans de boerenknechts meeat allen hunne diensten, ten einde zich naar Frankrijk te begeven alwaar zij hooger loon kunnen winnen slechts enkelen kan men tegen groote verhooging van huur behouden in» van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des nami Men meldt uit Langstraat van 12 dezer Het heugt bijna niemand, ooit zulk eene levendig heid in den paardenhandel waargenomen te hebben als thans wordt ontwaard. Dagelijks ziet men hier fransche en Saksische paardenkoopers. die tegen eiken prijs aan de huizen der landlieden belangrijke opkoopeu doen. Men berekent dat in de laatste drie weken hier niet minder dan 150 stuks meest alle uitmuntende fok- paarden tegen eene waarde van circa f 48,000 zijn aangekocht. Naar men verneemt wordt thans een plan ont worpen tot het oprigten eeuer maatschappij met het doel om te Tilburg eene landbouwkundige school op groote schaal te vestigen en daaraan tevens eene industrieschool voor onderscheidene wetenschappen te verbinden, Ten bewijze hoezeer de aardappelenteelt in het algemeen in ons land is toegenomen kan het berigt strekken, dat op het eiland Texel thans ongeveer 200 bunders met dit gewas beteeld wordenwelke door elkander 120 a 150 mudden per bunder opleveren. Men is hiermede begonnen sedert in 1845 de ziekte onder de aardappelen ontstaan is. Vroeger werden daar bijna geene aardappelen verbouwd, en de noodige voor raad voor het gebruik werd daar uit Vriesland Gro ningen en Zeeland aangevoerd, en thans is de verbouwde voorraad niet alleen voldoende voor de bevolking groot 6000 zielenmaar er blijft nog voorraad voor verzending naar elders overterwijl de kwaliteit zeer goed is. Men eet op dit oogenblik te Parijs reedseven als in de maand Junij vroege groenten als kleine erwtenaspergiën nieuwe aardappels enz. Dit alles komt van Algiersde tegenwoordige moestuin van Parijs. Door middel van stoom- en ijzeren wegen ligt Algiers tegenwoordig ook maar 72 uren van Parijs verwijderd. De planeet Venus bevindt zich alle acht jaren in de gunstigste stelling om het licht der zon op ons terug te kaatsen. 1857 is een der bevoorregte jaren, zij werpt dan ook het schitterendst licht op den gezigt einder. Op dit oogenblik vertoont de planeet Venus een halve schijf, even als de maan in haar eerste kwartier. Op den lsten April zal zij haren grootsten glans bereikt hebben en bij helderen dag zigtbaai zijn, even als ge durende de gansche maand Maart. Op dat tijdstip zal zij eene schoone halve maan vertoonen. Den 10 Mei zal de planeet Venus zich onder de zon bevinden en later zal zij weder de halve opgaande en afgaande maan aannemen, maar dan hooger in de lucht en gun stiger geplaatst zijn dan thans. Den 15 Junij zal zij het maximum van haren glans bereikt hebben, zoo dat men haar alsdan nog beter bij den dag zal kunnen zien. (JA. li.) Naar wij vernemen (zegt het Handelsbladis de heer jhr. M. Salvadordie nog op woensdag 11. na van de teregtzitting verwijderd te zijn werd vrij gesproken van de tegen hem ingebragte feitenvan dat vonnis der arrondissements-regtbank te Amsterdam in hooger beroep gekomen; alsmede van alle incidentele uitspraken van dezelfde regtbank in dezelfde zaak, waaronder inzonderheid die, waarbij naar aanleiding van art. 200 van het wetb. van strafvordering het buiten de gehoorzaal leiden van den beklaagde door genoemde regtbank bevolen is. BUITENLAND SC HE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. In het huis der vertegenwoordigers is weder een echt amerikaanseh fooneel tusschen den afgevaardigde Wrigt uit Tennessee en den afgevaardigde Sherman uit Ohio voorgevallen. Terwijl de eerste zich met een lid van het congresdie naast Sherman zatonder hield, wierp Sherman hem een hand vol ouwels in het gezigtwaarna Wrigt zich op zijnen aanvaller wierp om hem af te ranselen. Hij werd daarin echter door de tusschenkomst van andere vertegenwoordigers ver hinderd. Men gelooft dat een tweegevecht er het gevolg van zal zijn. Sherman voert ter verdediging van zijn gedrag aan dat Wrigt hem onbeschaamd heeft aangezienterwijl deze ontkent voornemens te zijn geweest Shetman te beleedigen. Uit Kansas wordt gemelddat tusschen den gouverneur Geary en zekeren Sherrod een twist heeft plaats gehad. Het parlement van Kansas had den weusch te kennen gegeven om Slierrod tot sherif te benoemen en de gouverneur had geweigerd hem dezen post te verleenen. Daarop dreigde Sherrod den gou verneur om hals te brengen en spoog hemtoen hij hem op straat ontmoette in het gezigt. Geary onthield zich vooreerst zijnen beleediger te straffen, zijne vrienden belegden echter den 19 February eene v indignations- meeting." De sherif Jones, Sherrod en anderen trachten dit te verhinderen. Sherrod schoot viermaal op den heer Sheppard, een der vrienden van den gouverneur, doodde hem en wondde twee andere personendie tegenwoordig waren. Jonesde secretaris van den gouverneurloste hierna een pistool op Sherroddie onmiddellijk dood nederviel. Dien ten gevolge heerscht in Brampton eene buitengewone spanning en men ver wacht een algemeen oproer. De woning van den gou verneur is door troepen uit de Vereenigde Staten omsingeld. Als reden waarom hij geweigerd heeft Serrod tot sherif te benoemengeeft Geary op dat hij te veel dronk. DU1TSCHLAND. Het bestuur van de hombnrgsche speelbank heeft f 800,000 aangeboden voor de daarstelling van een "spoorweg verbinding van Frankfort naar Homburg. Men behoeft niet te vragen of die heeren belang heb ben bij de versnelde communicatie en goede zaken doen. Bijzondere berigten uit Konstantinopel van den 6 dezer melden, dat de prijs der levensmiddelen aldaar tot eene ongekende hoogte is gestegen. Dit schijnt niet te hebben verhinderd, dat de feesten van het car naval met veel luister in Pera zijn gevierd. De straten waren opgevuld met gemaskerde personen, maar, naar luid dezer berigten, is bij al dat gewoel menig misdrijf gepleegden is menigeen het slagtoffer geworden van sluipmoordenaars. Men sprak zelfs van een jong meisje, 't welk in het openbaar door een zeker aantal gemas kerde manspersonen met dolksteken om 't leven was gebragt, zonder dat de kavassen, of de turksche politie- bedienden die het hadden kunnen belettenhet der moeite waardig hadden geachtzich daarmede te be- moeijen. Uit Baden wordt gemelddat de slechte oogst van den wijn in de laatste jaren tegenover de hooge tabaksprijzen velen hebben doen besluitenom den grond, die tot dusverre voor wijngaarden gebezigd werd, tot de tabaks-cnltuur te bezigen. ENGELAND Londen. Te Gloucester zijn biljetten aangeplaktwaarin gezegd wordtdat iemand te Bristol 2000 katten aanvraagtom die naar Australië te zenden. Al de genen welke zoodanige dieren tegen betaling willen afstaanworden uitgenoodigd zich op een bepaalden dagop eene aangeduide plaats te bevinden om met den kapitein van het schip over den prijs te onder handelen. Wie weet voor hoevele hedendaagsche Whit- tington's in Australië fortuin te maken zou zijn FRANKRIJK Paiiijs. De door den heer V. Place, den franschen con sul te Mossoulop de plaats van het oude Nineve bewerkstelligde opgravingen hebben tot de ontdekking geleid van een aantal kleinoodiën, gegraveerde steenen enz.welke in menigte aanwezig waren in de fonda menten der gebouwen, welke thans ruïnen zijn en on getwijfeld voortspruiten uit vrijwillige offeranden. Doch de belangrijkste ruïnenwelke door den heer Place onderzocht zijn zijn ongetwijfeld die van den toren van Babel. Deze toren heeft acht van zijne verdiepin gen verloren twee bestaan er nog van. De vierhoe kige grondslagen van dat monument, hebben aan eiken kant 194 metres. De steenen, waaruit het is zamen- gesteld zijn van het zuiverste leem en van een wit achtig gelen tint. Deze steenen zijn bedekt met hoekige

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1