I1slr Ja; «OESSCHE lOlIAiT. 1 11 j Men leest in den Courier de la Meuse i </Op dit oogenblik loopen geruchten van eene minis- 5 teriële crisis in de gewoonlijk goed onderrigte kringen rond. Men zegt, dat het geheele ministerie op het I punt staat van af te treden zelfs de minister van oorlog. Ik deel u deze tijding medezonder daarom voor de waarheid te kunnen instaan, i "Te gelijker tijd deelt men mij mede, dat de gene- J I raai baron van /lylva Rengersopperbevelhebber te I Maastrichtesrtsdaags gepensioneerd zal worden. De j kolonel van Hoeij, kommandant van het 4de regement •N o. ar&aiig. ).«nniv jTsjjih 1857. >LE ;;l4\ fh' uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is J,75, franco per post Jf)0. De inzending van advertcntien moet geschieden vóór drie uren des namiddag RÖNREÏIIUÜ 12 >1.4ART. Gewone adrertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doudberigten. ran J6 regels a 'f J,20 behalve het zegelregt. Cl BINIfESLAHDSCHE BERIGTEN. GOES, 12 Maart. Men meldt uit Bath dd. 8 dezer De landaanwinning-maatschappij op de Oosterschelde V zet hare werkzaamheden met de meeste kracht door. Verl. Maandag is men met 600 werklieden begonnen met de indijking van een nieuwen polder omtrent 700 bunders groot, door van af Krabbendijke een dijk te leggen in de rigting, eerst van Halsteren en vervolgens naar den eerst ingedijkte» polder. Aan het kanaal door Zuid-Beveland werken thans een 2000 werklieden. Om de behoorlijke diepte te verkrijgen inoet men op de meeste plaatsen 7 ij 8 el beneden den beganen grond graven. Wanneer te Wemeldingen het stoomgemaal tot oppomping van het welwater zal geplaatst zijn hoopt men dezen zomer de werkzaamheden met een 5000 arbeiders voort te zetten, zoouat een groot getal werklieden hier bun brood zullen kunnen vinden. De jl. Maandag leverde vohr het volk dat te Wemeldingen werkzaam is aan het kanaal, een tooneel van verwarring en beweging. De hevige storm en het spoedig opkomende water dreigden de aan den zeedijk liggende massa van zware planken en balken eene prooi der golven te doen worden. Het water, boven den berm steigende, bad ïeeds onderscheidene dier planken en balken vlot gemaakt en een eind zeewaarts gevoerd, zoodat de zaak dringend was en een ernstig aanzien kreeg De (20 els) uitermate zware balken waren reeds tot aan den berm gedrevenen was het volk met op- zigters en andere autoriteiten genoodzaakt om zich tot nagenoeg aan den hals te wat.r te begeven om deze V aan de andere zijde van den zeedijk te dragen. Een en ander vereischte veel tijd zoodat men eerst ten twee ure des nachts zoo ver gekomen was, dat door het vast haken enz. der meest gevaarlijke punten voor dit oogenblik het gevaar voor wegspoeling der materialen was geweken. De golfslag was zoo hevig dat de zeer zware kettingen die gebruikt werden tot wegsleping der balken, als touwen aan stukken sprongen. Het is jammer, dat de aldaar aanwezige engelschen, naet het toezigt belaststeeds den raad in den wind slaan van hen die met onze stroomen en bedreigde plaatsen bekend meermalen op het gevaarlijke wijzen. Aan denzelveii gehoor gevende, zou toch het leven van werklieden niet zoo roekeloos in gevaar behoeven ge- bragl te wordenwaarbij zij blootstaan aan de ver nielende golven en op zijri minst hunne gezondheid meer gespaard wordendie hierbij veel nadeel lijdt. Meestal toch bezitten zij alleen die kleederen welke zij aan het lijf hebben en kunnen hoewel doornat daarvan niet wisselen en slechts in hunne gebrekkige keeten bij eenig vuur hun kil en weinig doorvoed ligchaam verwarmen, om den volgenden morgen ter naauwemood half droog de werkzaamheden te hervatten Volgens een geruchttot op dit oogenblik nog niet bevestigd, wij hopen zelfs onwaar of minstens ver groot, heeft er heden morgen vroeg brand gewoed in de ^keeten van het aan de indijking te Krabbendijke werk- z.aam poldervolk en zouden op enkele na allen zijn verbrand. Pm. 1600 man bewoonden dezelve. Uit Vlissingen wordt medegedeeld, dat de harde wind in de laatste dagen vele belemmeringen en op onthoud in het lossen der goederen uit het stoomschip Raversbourti heeft veroorzaakt. Jl. Zaturdag was een der duikers in het ruim in het ongereede geraakt terwijl tevens de luchtpijp van den anderen brak, toen ook deze zich onder water bevond waardoor zij bijna het leven verloren. Intusschen waren sinds onze laatste opgave nog ver scheidene goederen gered alshuiden kisten met zink, vaatjes met zinkwit en talk, manufacturen, kisten met koopmansgoederen spiegelsappelen enz. Uit Brouwershaven wordt van den 10 dezer be- rigtgisteren avond is op de kust van Schouwen gestrand de engelsche schoener Roby of Hartlepool kapitein Cleyhorn met steenkolen naar Hellevoetsluis. Van de équipage, bestaande uit vier man zijn alleen de kapitein en een matroos door de ingezetenen van ReueSse gered. Op het laatst der vorige weck is reeds door jgemoet gezien wordt. 'twee landbouwers de eerste nieuwe en versche grasboter Z. M. den koning aangeboden. Een ingezeten van Vledder (Drenthe) L. Wan ning heeft zeven zonen waarvan de laatste even als al zijne broeders bij de loting voor de nationale militie heeft vrijgeloot. Uit Wildervank wordt berigt dat aldaar den 4den dezer overleden is de wed. II. Sandersnalatende 9 kinderen, 60 klein- en 8 achterkleinkinderen. Te Dalfsen is iu de vorige week eene weduwe over- I leden, die nog ruimer met nakomelingen was gezegend. Dezezekere wed. van lissen liet bij haar overlijden na 9 kinderen, J0 aangehuwde, 86 klein- en 28 acli- j terkleinkindereii. I Eindelijk is de kunst uitgevonden om op kale j hoofden den groei van het haar te herstellen indien namelijk de fransche geneeskundige bladen geloofd mogen wordenheeft de heer Sterk van Stutfgard eene plantaardige zelfstandigheid gevonden waarmede te Parijs herhaalde proeven genomen zijnmet dat gevolgdat verscheidene personen die sedert jaren de volle maan vertoonden met ongeloofelijken spoed hun natuurlijk hoofddeksel terug ontvingen. infanterie te Bergen-op-Zoonzou tot generaal-majoor j bevorderd worden. De luitenant-kolonel Tackerman zou I mede gepensioneerd, en de majoor Overstralen, adju- dant van den generaal inspecteur der infanteriebe- noeuad worden tot kommandant van het instvuetie- bataillon. Laatstgenoemde zou door den majoor Ravens opgevolgd worden." buitenlandscheTbÈrigzen. rusland. De keizer heeft bij de jongste ukase wederom een besluit genomen ten voordeele van de Israëliten in zijn rijk. Het zal dezen namelijk vergund zijngrond eigendom te bezitten, doch alleen in de provincie waar zij woonachtig zijn DUITSCHLAND. Volgens handelsbrieven uit Valparaisoworden aldaar thans groote beetwortel-suiker-fabrieken opgerigt. Ook in andere deelen van Zuid-Amerika wil men dezen tak van industrie invoeren. In Moldavië en wel te Galatz is eene talrijke bende roovers ontdekt. De hoofdman der bende had zekeren nacht al zijne gezellen vereenigd, om hen met zijne plannen bekend te maken; na dit gedaan was, trokken de roovers hunne dolken, en allen legden ge knield den eed af van vereenigd te zullen blijven. Men zou dienzelfdeii nacht op roof uitgaan doch de vrouw van den hoofdman dit in eene belendende I j kamer gehoord hebbendeen dat men hen die den minsten wederstand zouden bieden, wilde vermoorden, werd hierdoor zoodanig beangstdat zij naar eene buur snelde, wien zij het geheim van het complot ontdekte. De buurman ging de policie verwittigen j deze omsingelde onmiddelijk het huis en vijftien van de roovers met hunnen aanvoerder, werden in hechtenis genomen. Men zegt dat de bende 40 leden telt te 1 Braïla60 te Bucharest en 40 le Galatzen hoopt dat de justitie hen allen in handen zal krijgen l Te Berlijn is een zwitsersche os ten toonge- j steld die niet minder dan 4298 pd. weegt. Dit reus- nchtige dier is door den zoöiogischen tuin te Petersburg j aangekocht voor 8250 daalders. ENGELAND Lovden. i De Observer zegtdat de koninklijke proclama tie van de ontbinding van het tegenwoordige parlement de bijeenroeping van een volgend den 25 dezer De Ti.mes deelt het volgende berigt uit Ilong Kong, van den 15 Januarij mede: "Heden morgen werd eene poging tot vergiftiging van een talrijk ge deelte der europesche bevolking aangewend. Hij die deze helsche daad gepleegd heeft is een chinesche hak ker.Using genaamd, die, ongetwijfeld door beloften van ruiine belooiiingen der mandarijnen aangemoedigd, eene zeer groote hoeveelheid rattekruid in het deeg van zijn brood gemengd heeften na het aan zijne ka lanten verkocht te hebben des morgens ten acht ure met de stoomboot naar Macao is vertrokken. Allen die dit brood nuttigden werden terstond door hevige brakingen en andere sporen van vergiftiging overvallen, maar terstond zijn gepaste middelen aangewenden verheugt 't mij te kunnen mededeelen dat tot hiertoe niemand bezweken isofschoon zeer vele menschen onpasselijk geweest en sommigen nog niet buiten gevaar zijn. Da hoeveelheid rattekruid was te groot om het beoogde doel te bereiken naardien de aanwezigheid daarvan terstond werd ontdekt en het tegengift dien overeenkomstig aangewend. Men huivert op de gedachte aan de gevolgen die dit verfoeijelijk opzet had kunnen na zich slepen. Onverwijld is eene stoomboot naar Macao afgezonden, om lisi.ng te achterhalen, maar men ducht dat hij het vasteland reeds bereikt zal hebben alvorens dat vaartuig hem ingehaald heelt. Deze en meer andere tijdingen wegens de barbaarsche handelingen en pogingen der chinezen zullen naar som- miger meeninghet ministerie bij de stemming over de motie van den heer Cobden te stade komen daar vele Parlements-leden zich overtuigd zullen houden dat, zelfs al mogten de eerste krijgsverrigtin0en der engel schen te Canton onverschoonbaar zijnhet thans de eer der britsche wapenen en de veiligheid der europe-. anen in China in het algemeen geldt, nu de chinezen den strijd niet als eene beschaafde natie maar als woeste wilden voortzetten. Drie regementen vertrekken naar China en men ver wacht dat nog een regement derwaarts order bekomen zal. FRANKRIJK"^-" Parijs. Het gevoelen wint meer en meer veld, dat Frank rijk ééne lijn zal trekken met Engeland in de chine sche aangelegenheden en eene expeditie naar de chine sche wateren zal zenden ten einde gemeenschappelijk met Engeland te handelen in de eerste plaats langs diplomatieken weg, en zoo dit niet tot het gewenschte doel mogt leiden door middel van wapenen. De keizer heeft den 6 dezer de zitting van den raad van state in persoon gepresideerd. De belasting op de industriële waarden zalnaar men hooptin zoo verre gewijzigd aangenomen worden dat zij de ver schillende belangen niet benadeelt en nogtans den lande 's jaarlijks 25 millioenen opbrengt. Dezer dagen heeft Vünivers eenige vertoogen ge plaatst, gesteld door den bisschop van Annecy, waarin die prelaat zich bezig houdt met de vraagHoe ver is men thans met de revolutie f" Deze vertoogen zijn in eenen zeer scherpen toon geschreven en de begin selen der revolutie worden evenzeer daarin aangerand, als die der wijbegeerteder rededer vrijheid en der, constitutionele regeringsvormen. In het Journal des Débats wordt aangemerkt, dat de bisschop in Piemont is gevestigden alzoo in eenen staat in welken de constitutionele vormen worden toegepastdat de regering wel zeer liberaal moet zijn eu het land in het genot van eene groote vrijheid, als een prelaat zich zulke aanvallen kan veroorloven tegen eene constitutie en wetten onder welke hij leeft en schrijft. De wijze waarop de bisschop zich uitlaat, mag in middels in menig opzigt de aandacht overwaardig wor den geacht. In een der in VUnivers geplaatste betoogen zet de prelaat uiteen, dat de revolutie, nadat men haar verslagen waandezich spoedig heeft hersteld en dat zij thans weder aan alle deuren klopt. Eij heeft een voorraad van constitutie» in gereedheidvoor al die volkeren welke dezelve nog niet hebben. Steunende op de bajonetten der nationale gardetracht zij zich van het gezag meester te maken ten eindezonder het volk de belangen van het volk te regelen, en de regeringen gegrond op liet goddelijke regtte doen plaats maken voor associatiën gegrond op het regt van den sterkste. Volgens den prelaat, is het hoofdbeginsel der revolutie geenszins van staatkundigen, daarentegen geheel en al van godsdieiistigen aard vermits haar hoofddoel is de afscheiding van kerk en staatopdat

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1