No. 19. 448fe Jaargang, De nit «ave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per /.wartaal is Jf75 franco per post f .i,90. De inzet BESTUREN EN A.D RIN 1ST RATI EN. KSMNISGEVMG De COMMISSARIS des KONINGS in de PRO- X VINCIE ZEELAND maakt bekend, dat, volgens het daartoe door heeren Gedeputeerde Staten van deze provincie, genomen besluit: 1°. De jagt op Ganzen, Eenden en Houtsnippen op den 31sten Maart en die op de W at er snippen op den 30sten April van dit jaar zal gesloten zijn 2°. Het weispel van kwartelen alleen van den Isten Mei tot en met den 15den Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3°. De Cisscherij van den 1 oden Maart tot en mei. den 15den April gesloten zal wezen; 4°. Gedurende den gesloten vischtijd echter het visschen van palingdoch alleen met aalkorven van wis- schen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in bet provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 2den Maart 1857. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 3 Maart. De afdeelingen van de tweede-kamer der staten, generaal hebben heden een aanvang gemaakt met het onderzoek van het wets-ontwerp nopens het lager on derwijs en zijn tot rapporteurs benoemdde heeren: van Nis-pen, ten Cate, Heemskerk, Thorbecke en Bosscha. 4'. Het Grav. Weekblad wil weten dat ook de heer Schimmelpenninck van der Oijevoornemens is zijn ontslag te nemen als lid der tweede kamer. Bij het prov blad n°. 24, worden de gewone en buitengewone kontingenten der onderscheidene gemeenten in deze provincie, voor de ligting der nationale militie van het loopende jaar geregeld, bedragende gezamenlijk voor geheel Zeeland 491. Voor het Vilde militie kanton 38, waarvan Goes 18, Borssele 2, s'Heer Arendskerke 6, 's Heerenhoek 2 "s Heer Hendrikskinderen 1 Hein- kenszand 5en Wolphaartsdijk 4. Voor het Vlllste kanton 46, waarvan Kappelle 4, Baarland 2, Drie wegen 1 Ellewoutsdijk 2 Port Bath 1's Graven polder 2 's Heer Abtskerke 1 Hoedekenskerke 3 Kattendijke 2Kloetinge 3 Krabbendijke 3 Krui dingen 5 Misse 1 Oudelande 2Ovezande 3Ril land 2 Schore 1, Waarde 2, Wemeldinge 3 en Yerseke 3. Voor het XlIIde kanton 18, waarvan i Kortgene 3, Oolijnsplaat 5, Kats 1 en Wissekerke 9. De heden te Wilhelminadorp verkochte twintig stuks vet rundvee hebben zeer hoog in prijs gegolden, onder anderen is door den slager Sloover alhier eene vette koe aagekocht voor f 322,50 die eertsdaags zal aan den haak komen en liefhebbers van vet vleesch A- zal kunnen zien —Al« minstens zeer voorbarig, kunnen onze lezers het oerigt in de Middelburgse/ie Courant van 3 dezer be schouwen waarin namelijk wordt mededeeld, dat op het door de commissie uit de kamer van koophandel en fabrieken alhier aan de regering gerigt verzoek om aan het door dit eiland te graven kanaal eene andere rigtirigtegeven,(ismen wel onderrigt) volkomen afwijzend is beschikt zijnde bij die commissie nog geene beschikking ontvangen. Men mag uit het haastige dier mededeeling opmaken, dat men zich elders schijnt teverheugen in eene voor Goes minder bevredigende t ijding 5. Met 1 dezer is een telegraafkantoor met beperkte dagdienst te Venlo geopendterwijl aan het kantoor te Harlingen onbeperkte dagd'enst is ingevoerd. Het kan misschien dienstig zijn, het handeldrijvend publiek te herinneren, dat ook na 7 uur des avonds berigten van hier kunnen worden verzonden mits daarvan vóór dien tijd aankondiging geschiedealsmede dat de verlangd A worden de antwoorden op berigten, zoowel voor 25 als 10 woorden, vooruit kunnen worden betaald, in welk laatste geval slechts de helft der kosten van een enkel- voudig berigt worden in rekening gebragt. !)OM>ERl)4(a 5 >144RT. ding van adverteutien moet geschieden vóór drie uren des name -Eerstdaags verwacht men voor de bestellers van de kantoren met doorloopenden ^dagdienst van den rijks-telegraaf eene kenbare kleeding, voornamelijk be staande uit eene pet met twee roode koorden voor zien van de koperen letters R.T., benevens eene tasch voor de te bezorgen depêchesalle naar hetzelfde model. Overigens zullen zij hunne burgerkleeding behouden. Men gaat nog dagelijks voort met van de lading der gezonken stoomboot Raversbonrne zooveel mogelijk op te visschen en telt daaronder, behalve het reeds vroeger medegedeelde reeds twaalf kistjes met zilvergeld voor het bankiershuis Ricard te Parijs, voorts huiden, vaatjes loodwit, boeken, fabriek-goederen enz. Een en ander geeft eene groote levendigheid en lokt vele nieuws gierigen, alleen engelsehe duikers en werklieden worden daartoe gebruikt. Men hoopt de boot nog boven water te krijgen. Te Axel is door den herv. kerkeraad aldaar tot herder en leeraar beroepen, de ivel eerw. heer II. den Boer, pred. te Ouderkerk aan den IJssel, classis Gouda. Van daar en uit de gemeente Zaamslag zullen eertsdaags weder onderscheidene huisgezinnen en afzon derlijke personen naar Noord-Amerika vertrekken. Te Antwerpen ligt daartoe een schip gereed dat 500 landverhuizers zal medevoeren. De Kerkelijke Courant meldt, dat in deze dagen de laatste hand werd gelegd aan de uitvoering eener hoogst belangrijke onderneming, vóór jaren reeds door de synode ontworpen die zij met groote zorg heeft aangelegd, waartoe zij niet dan na rijp beraad is over gegaan en dieindien zij wel gelukken zalaan de hervormde kerk in Nederland een rijk gewin belooft. Eene geldleening staat onder hare leden geopend te worden van f 2,000,000 ten doel hebbende de uitbrei ding der evangelie bediening, door predikantplaatsen in nieuwe gemeenten te vestigen, in bestaande gemeenten aan de gevestigden toe te voegen; door kandidaten tijde lijk aan de dienst van gemeenten te verbinden, en door catecheten te vormen en aan de predikanten te stellen. Het getal aandeelen is 2000. De algemeene synode der christelijke afgeschei dene gemeenten in Nederland, zal hare gewoneVergadering in de maand Mei aanstaandehouden binnen Leijden. Als eene bijzonderheid deelt men uit Meppel mede, dat bij de aldaar plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie is gebleken, dat onder de 63 lotelingen dier gemeente zich 22 bevonden die de vereischte lengte in meerdere of mindere mate misten; ODder hen bevind zich zelf een ter lengte naauwelijks van een goed op schoten jongetje van 5 a 7 jaren 't welk zijne mak kers met alle gemak beurtelings op den arm droegen, om hem zijne reis te vergemakkelijken. De dikwijls aangevoerde bewering, die ook reeds door een wetenschappelijk onderzoek is bevestigdalthans vergissen wij ons in dezen niet, schijnt dus hoe langer zoo meer te worden bewaarheiddat namelijk het menschelijk geslacht over 't algemeen kleiner wordt bij vroeger. De Javasche Couranten deelen een uitgebreid verslag mede nopens de krijgsverrigtingen van Zr. Ms. stoomschip Celebes op de Kapoeasrivier (wester-afdee- ling van Borneo), in November 11.waaruit het volgende blijkt: Het gouvernements gezag langs het geheele stroomgebied der Kapoeas- rivier is door de feitelijke aanranding, het zonder tegenwoordigheid van een stoom schip glansrijk afslaan van den aanval door de op zich zelf staande bezetting Sintang, en eindelijk het onmid- lijk op dien aanval volgend verschijnen van de Celebes en de daarop volgende tuchtiging, wederom bevestigd, de kracht onzer wapenen is ook in de verre binnen landen van Borneo gevoeld en alom is schrik voor die wapenen ingeboezemd. Ons gezag loopt geen gevaar meer. Wel zullen de nu voortvlugtige pangerans nog een tijd lang onrust en vrees kunnen verbreiden, doch ook daaraan zal een einde kunnen komen, en dat zoo veel te spoediger, naarmate er eerder een klein stoomschip beschikbaar zal zijn." In den nacht van 13 Dec. jl. is in de dessa behalve het zegelregt. Vgs. Goenoeng, regentschap Pamalang, een kind circa twee maanden oud dat op een balé-balH ter ruste was ge legd door een groot aantal rotten zoodanig gebeten dat het aan de bekomen wonden is overleden. De grootmoeder van het kind toegeschoten zijnde, om het te ontzetten werd zelve zoodanig aangevallen dat zij, zonder de hulp van driemannen, die op haar geschreeuw naderden er zeker niet ongedeerd zoude zijn afge komen. Den 14 daaraanvolgende zoudevolgens berigt, in dezelfde woning weder een groot getal rotten zich hebben vertoondmaar zijne aanvallen alstoen bepaald hebben tot in- en buiten 's huis aanwezige goederen die geheel verwoest werden. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. Brussel. Benige opgravingen in het boseh van Garenne, toe- behoorende aan dhr. Dhebben tot de ontdekking van een praalgraf uit den tijd der druiden geleid, dat zeer goed is bewaard gebleven. Het bestaat, als ge woonlijk uit twee regtstandige steenklompenwaarop een aanzienlijk grootere rust. Men heeft de zuil ont bloot en komt van heinde en ver dit antieke overblijfsel van der druiden religie bezoeken. Bij het verder graven is eene langwerpige vaas gevonden die een twintigtal zilveren muntstukken bevatte met beeltenissen van Julius CesarTiberiusAugustus en Trajanus welke door genoemden heer D... met nog eenige tegelijker tijd aldaar gevondene romijnsche wapenenaan het museum van Beauvais ten geschenke zijn gezonden. 22 schepen met graan geladen hebben Antwer pen verlaten of zijn gereed te vertrekken, met bestem ming naar Spanje. De volgende trek van moederlijke gehechtheid wordt mede gedeeld: Eene rijke dame, te Lyon, zekere mevr b. had sedert eenigen tijd, onder de talrijke bedelaars die dagelijks de plaats Bellecour doorkruissen, een beeldschoon meisje van 5 5 6 jaren met blaauwe oogen en blonde lokken, opgemerkt. Hare moeder is een weduwe met 6 kinderen, wier eenige bron van bestaan de algemeene liefdadigheid is. Geregeld gaf mevr. B. dat kind eene almoes welke zij steeds met eene zucht liet vergezeld gaan want na een twintigjarig huwelijksgelukmiste zij bij al het gruot dat de rijkdom biedt, den zoeten naam van moeder. Bij zekere gelegenheid kwam bij haar de gedachte op of zij mogelijk dit lieve meisje hare moeder zou kunnen af koopen ontbood daarop de bedelaarster en spiegelde haar al het geluk van haar kind voor wanneer dit in wettigen vorm werd aangenomen, doch stelde tot voorwaarde, dat, eenmaal afgestaan, het kind voor zijne moeder zou verloren zijn en ook de laatste daarvan bepaald moest afstand doen zelfs zonder het verder te komen zien. Wel werden vele en heete tranen geschreid doch de bedelaarster liet zich overreden en verzocht slechts eenige dagen om te zien of zij de proef zou doorstaan. Mevr. B. nam het meisje tot zichdat reeds met de kinderlijke zorgeloosheid zich in de toekomst allerlei vreugd voorspelde. De lompen verdwenen en maakten plaats voor zijden kleedjes terwijl het harde drooge brood werd vervangen door keur van lekkere on kost bare spijs. Eenige dagen verliepen, mevr. b. had eenige vrien den en vriendinnen bij zich die eenpr.rig de bevalligheid van het kind bewonderden en het lieve meisje prezen, dat in hare nieuwe kleeding zich zeer bekoorlijk voor deed toen op eens de deur open ging en de bede laarster binnen trad. Roerend was het te zien hoe de moeder luid weeneud op haar kind toeliep en hetzelve tot groote ergenis der aanwezigen in hare armen vatte en met kussen overlaadde. Eindelijk naderde zij mevr. 8 en betuigde snikkend dat het offer dat zij had willen brengenhare krachten te boven ging Mevr. b. kon evenwel ook niet meer van het kind scheiden en besloot eindelijk hare voorwaarde in dier voege te wijzigen dat de moeder wel haar kind zou afstaan maar hetzelve kon bezoeken en liefkozen. Moge nimmer de ijdelheid in het hart van deze, eenmaal de rijkste erfgename dier plaatshet kinderlijk gevoel voor de arme bedelaarster verdooven!

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1