GOESSCHE No. IS. PUBLICATIE KENNISGEVING BEKENDMAKING. 44ste Jaargang. 4I4.4NI>A<Ï 2 MAART. 1 De uitgave dezer Courant gesrhiedt Maandags en Donderdag* avond* uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is j J ,7 franco per post f df)(). De inzi BESTUREN EN A.DMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente, aan de bepalingen der wet van den 26e ventose4e jaar, betrekkelijk de zuivering der BoomenStruiken en Hagen van RupsennestenRingen en Netten), welke voor deze provincie verpligtend is gemaakt bij het de creet van den 8 November 1810 en nader gepubliceerd bij publicatie van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 26 Januarij 1826 en manen dezelve ter bevordering van hun eigen belang en dat van hunne naburen dringend aan, om binnen den bij de wet bepaal den tijd hunne in eigendom of gebruik toebehoorende boomen, struiken en hagen, van de daarin aanwezige rupsennesten te zuiveren ten einde niet te vallen in de kosten en straffen daarop gesteld: als zullende aan vankelijk tegen den Oden Maart eerstkomende en voorts van 14 tot 14 dagen, zoolang het saizoen het nemen van maatregelen tot wering van rupsen zal toelaten daarop naauwkeurige schouwingen gehouden en tegen de nalatigen proces-verbaal opgemaakt worden, volgens de wet. Gedaan ten raadhuize van Goes den 28 Eebruarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden: Dat de beschrijving over het loopende jaar 1857 voor de plaatselijke belasting op de HONDEN, afge- loopen en dien conform het kohier opgemaakt isals mede dat hetzelve ter voldoening aan het bepaalde bij art. 264 der gemeentewetdoor hen voorloopig vast gesteld, van heden af, gedurende veertien dagen, in den voormiddag ter secretarie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames, gedurende deze veertien dagen, aan den gemeente-raad in te dienen. Wordende een iegelijk, die bij deze beschrijving mogt zijn overgeslagen, aangemaand, om zich dien tijd ten nutte te maken tot het doen van zijne aangifte, ten kantore van den ontvanger der plaatselijke belas tingen zoo en gelijk in art. 1 van de verordening \oor de heffing van die belasting, vastgesteld door den gemeente-raadden 8 Augustus 1853is voorge schreven. Terwijl de ingezetenen te dezer gelegenheid worden herinnerd aan de bepalingen van art. 5 der verordening. «Dat diegene, welke na den afloop der beschrijving »een of meer honden zal willen houdenboven die «waarvoor hij beschreven is, daarvan insgelijks schrif- //telijk aangifte zal moeten doen, ten kantore van voor noemden ontvanger." En ten einde een ieder hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Qedaan ten Raadhuize van Goes, den 28 Eebruarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter keunis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1856, (loo pende van 1 Mei 1856 tot ultimo April 1857,) aan gevraagd gedurende het derde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en lot derzelver afgifte, ter se cretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 16 dezer, uitgenomen des zondags, dagelijks van des voor middags negen tol des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die af haling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten be vrijd te blijvenvermitsvolgens art. 2 van Zijner Majesteit* besluit van den 17 October 1820, de onaf- vim iulvvrtviitien moet "esc/lieden vóór drie uren dee iiami gehaalde patenten of de afschriften van dezelve door eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien centswaartoe dan ook den 17 dezer en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 2 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. G. PILAAR. BINNENLAKDSCHE BERIGTEN. GOES, 2 Maart. De afdeelingeu van de tweede kanier der staten- generaal zetten dagelijks het onderzoek de over aan hangige wets-ontwerpen voort. Volgens in omloop zijnde geruchten, zou de kamer vóór Paschen geene openbare beraadslaging houden over eenig aanhangig wets-ontwerp en zou zij, na den afloop van het onderzoekin de afdeelingeu en liet afdoen van eenige ontwerpen van minder belang, weldra hare werkzaamheden tot na Paschen schorschen. In dien tusschen tijd zou de regering gereed zijn met hare antwoorden nopens de voordragten vail wetdie nu het onderwerp van overweging in de afdeelingeu uitmaken waarover de beraadslagingen alsdan achter volgens kunnen worden gehouden. Bij besluit van den 24 Eebruarij 1857, no. 62, heeft Z. M. goedgekeurd de beroeping van predikant, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van 's Heer Abts- en Sinoutskerkeonder de classis van Goes, op IF KI neverpredikant te Cothen. Z. M. heeft benoemd tot auditeur bij den schut tersraad van het bat. rustende schutterij no. 5 in de provincie ZeelandRottiersecretaris der gemeente Hulst. Jl. vrijdag had alhier de gewone jaarlijksche ver gadering plaats der goessche maatschappij voor stoom- en zeilvaart, waarin de rekening en balans over 1856 werden goedgekeurdhet dividend bepaald en door het bestuur verslag uitgebragtwaaruit bleek dat de toe stand der onderneming bevredigend wasdoch dat de geldelijke resultaten gedrukt worden door de duurte der steenkolen. Men meldt uit Hontenissedat de afbraak van het aloude Huis te Zandedat eeuwen lang liet sieraad van het dorp Kloosterzande uitmaaktebinnen weinige dagen zal afgeloopeu zijn. Nadat de laatste bewoner van hetzelve dingsdag middag onder klokkengelui ver huisd wasis men overgegaan tot het wegnemen van klok en uurwerk. Verl. woensdag avond was zelfs van het torentje niets meer te zien. Verleden zaturdag namiddag is een der arbeiders aan den sluisput te Wemeldingen werkzaam, door het nedervallen van een balk een been gebroken. De philotecbnisehe maatschappij te Parijswier doel is het verstrekken van kosteloos onderwijs aan ambachtslieden en jongelingen, die tot werktuigkundi gen wenschen te worden opgeleiden welk onderwijs door 1500 personen wordt genoten heeft onlangs bij de prijsuitdeelingdie met plegtigheid in de groote zaal der Sorbonneonder het voorzitterschap van den minister van eeredienst en openbaar onderwijs geschiedde, twee eerste prijzen toegekend aan onzen landgenoot Philips Holmgeboren te Zaandam werktuigkundige, waarvan wij met te meer genoegen melding maken omdat reeds vroeger bij herhaling aan denzelfden ver dienstelijken jongeling onderscheidingen van dien aard zijn ten deel gevallen. Sedert door de bevoegde magt is opgemaakt, dat konijnen behooren onder het schadelijk gedierte, hetwelk men, mits voorzien van toestemmingafgegeven door den eigenaar van den grond, mag dooden, is het vangen dezer dieren in de duinen, in de rigting van den hoek van Holland gelegen, eene drukke bezigheid geworden. Gaf de aanwezigheid dezer dieren, die zich in de laatste jaren zoo sterk vermenigvuldigden, aan menig landbouwer stof tot regtmatige klagten er bestaat nu hoop dat Gewone adrerj entten worden a "20 ets. de regel 'geplaatst1 Geboorte-, huwelijks- en doodberigteurun J6 regels d behalve het zegelregt. in dezen zomer de veldgewassen daarvan minder zullen te lijden hebben. Verscheidene belanghebbenden en liefhebbers trekken thans bij herhaling gezamenlijk, met knuppel en stok gewapend, ter jagt, en graven de vele holen op, met dat gevolg, dat op eenen dag soms 100 a 150 van die dieren door eenen ploeg worden gedood. Geraakt men zoo van dien overlast bevrijdhet geeft aan hen die ze vangendaarenboven een aardig voor deel, daar zij, hoe overvloedig ook gevangen, toch nog van 50 tot 70 ct. liet paar verkocht worden. Den 16 dezer heeft er in liet graafschap Bent- heim een vreemd natuurverschijnsel plaats gehaddat vooral in de omstreken van Wietmarschen veel schrik onder de eenvoudige landlieden verspreidde. Het was omstreeks 3'4 uur na den middag; de lucht was helder en kalm de zon schoot schitterende stralen, toen een lichte, doorschijnende vuurbal, oogenschijnlijk. van minstens 3 palm diam. plotseling uit het Z. W. naar het O. den dampkring doorkliefde en toen in den grond sloeg. Onmiddelijk daarop werd een slag gehoord, zoo als de oudsten van dagen bij het zwaarste onweder niet vernomen hebben. Daarop volgden twee minder felle slagenen een aanhoudend gerommel van eenige minuten. De aarde schudde en beefde alsof zij door vulkanischen invloed beroerd werd. Het verschijnsel is op verschei dene tamelijk ver van elkander afgelegene plaatsen waar genomen, terwijl de slag naar men zegt, op tien uren afstands is gehoord. Zonderlingdat niet het minste onheilspellende wolkje noch ondernoch kort na dit wonderbare natuurtooneel den hemel verduisterde. De zon scheen helder voort en deed allengskens de ge dachte, dat de jongste dag was gekomen, uit de harten der ontstelde en verbaasde menigte verdwijnen. DUITSCHLAND. Onlangs is op een landgoed in het gouvernement Wilna (Rusland) een boer, genaamd Michel Kiauielhis, overledendie den ouderdom van honderd zeven en dertig jaren tien maanden eu elf dagen bereikt had. Deze man, in een dorp van hetzelfde district geboren, was op negentienjarigen leeftijd voor het eerst in het huwelijk getreden en had bij verscheidene vrouwen twee en dertig kinderen gehad, waarvan nog eene honderd jarige dochter in leven is. Hij was nimmer ernstig ziek geweest. Eenige jaren voor zijn dood beklaagde hij zich niet meer zonder bril te kunnen lezen maar tot zijn dood was hij in het volle bezit zijner zintuigen en uiterst opgeruimd. //Ik geloof," zeide hij dikwijls, n dat de dood mij vergeten heeft." Deze voorbeelden van hoogen ouderdom zijn in Rus land niet zeldzaam. In 1828 leefden in het russische rijk niet minder dan 838 honderdjarige personen waarvan 40 hoven de 120; 15 boven de 130; 9 boven de 135 en 3 boven de 138 jaren. In het gouverne ment Moskou is in 1830 een man van 150 jaren over leden. Hij had in Rusland onder dertien regeringen geleefdnamelijk onder die van Theodoor Alexievitch Peter den GrooteCatharina I, Peter II, Anna, Jan IF en het regentschap Birenhet regentschap der grootvorstin Anna en den prins van Brunstcijk, Elisa beth Petrowna, Peter III, Catharina de Groote. Paul I, Alexander I en Nicolaas I. In 1844 is in het gouvernement Kiew een oud sol daat overleden, die 153 jaren geleefd had. FRANKRIJK" Parijs. Voortdurend wordt nog gesproken van de aanstaande krooning des keizers en der keizerinwelke in de aanstaande lente zou plaats hebben. Men zegt dat de paus eindelijk heeft toegegeven aan het verlangen de* keizers en dat hij tot verrigting der plegtigheid naar Frankrijk zal komen. Het is meer dan waarschijnlijk dat het vredes- tractaat tusschen Persie en Engeland morgen (1 Maart) door d* vertegenwoordigers dier beide rijkenlord Cowbj en Ferrouch-Khan zal geteekend worden. Men schrijft dit spoedig resultaat aan de onderhan deling en bemiddeling van het fransche cabinet toe. De par ij zenaars bespreken nog altijd de onlangs door een duitscher gedane voorspelling, dat de aarde op den 13 Juni) van dit jaar zal vergaan. Vooral interes seert de dameswereld zich zeer voor die aangelegenheid en wordt men door menige dochter Evas met vragen daarover bestormd. Het is bekenddat men tegen

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1