GOESSCHE WAANT. No. 17. Jaari»niii£ it.-1 :ue*7 AfcllVWSI* |^>7. KGLLEh' it Dp uitgave dezer Courant gexchiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd, op feestdagen. De ))rij$ per kwartaal is J ,7.5franco per post .1,90. tuzendiii DONDERDAG 26 FEURUARIJ. ''"11 ad verten tien moet geschieden vóór drie uren 1 Les BESTUREN BS ADttlNÏSTRATIEN. RAPPORT der commissi. belast geweest met de Nieuwej aars-u itdeelinij op 1 Januari .185 7 De commissie, sail welke weder werd opgedragen het doen eener uitdeeling van eetwaren en brandstoffen, ter voorkoming van bedelarij op den jongsten nieuw jaarsdag heeft de eer als naar gewoonte een kort ver slag te doen van hare verrigtingen. Door de doelmatigheid van de uitdeeling in vorige jaren daartoe geleid en de mindere duurte der levens middelen in staat gesteldbesloot de commissie de uitdeeling op den vroegerert voet te doendoch in plaats van tien aan ieder gezin twintig turven uitte- reiken. De uitdeeüngslijst werd weder iugerigt niet het oog op het mandaat van den gemeente-raad, om het bedelen te keer te gaan terwijl aan hoogst enkele schamele invalide armen, bij uitzondering een aandeel werd aan huis bezorgd Op den nieuwjaarsdag had de uitdeeling plaats van des middags 12 tot 3 ure en was het der commissie aangenaam het dngeiijksch bestuur daarbij weder tegen woordig te zien. Met genoegen mag de commissie, in tegenstelling van het vorige jaar vermelden, dat de hakkers aan wie de levering van het brood was gegund zich om het zeerst beijverd hebben, door liet leveren van goed brood, aan de verwachting der commissie te beantwoorden. Voorzichtigheids-halve en om daarvan zoo noodig gebruik ie kunnen maken was met de bakkers een contract geslotèn 'dat 'hierbij wordt overgelegd. Ook de leveranciers van het spek zijn niet achterlijk gebleven en hebben goede waar geleverd; de commissie vermeent echter te mogen aanbevelen indien de om standigheden liet doen eener uitdeeling in een volgend jaar weder medebrengen, alsdan uitsluitend de levering van baakspek aantebesteden opdat allen meer gelijke soort zouden erlangen. Van de nood ge turf werd de commissie welwillend voorzien door het algemeen armbestuur, die van zijnen voorraad het benoodigde getal bij voorschot leverde welk voorschot in natura reeds den 4 Januarij werd terug gegeven. Niet zoo aanzienlijk als net vorige jaar was het Van bed ran VERANTWOORDING nan de commissie tot uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen op den Nieuwjaarsdag van J857 O n t v a u g. de heeren leden van den gemeenteraadhet der gecollecteerde en ingeschreven gelden 483,41 ten vorigen jare toen in kas is volgens lijst ad Hetgeen blijkens dé gedane verantwoording gebleven 'Totaal ontvang Uitgaaf. Aan 11.Snoep, voor!33pd. tarwekrophr a 121 a c.f 16,62 28,86 312,27 i ,2 P. v. d. Does IAc'hot, Ji. M. d. Boer Le Clerq 133 133 133 133 a G. d.JongeNz." 135 Sckeele. 143 Zamen brood 944 pd. Aan J. Sloovervoor 114 pd. droog spek ad 95 etf 108,30 11. v. lioef j voor 110 pd- droog spek ad 95 'ct. - 104,50 L. Groenendijkvoor 80 pd. droogspek ad 94 ct.. - 75,20 'i Z. A. Hijlkemd, aankoop van 95 ton korte turf it 65 c. per ton en verwerk loon h 4'/j c. per ton 1'. van l'aassen, stoeiloon 5 2c." C. van Mad/legem vader in het Wees huis gedaan verschot de Weeskinderen «oor het rondbrengen der biljetten en het schoonmaken der W'eezen- en Armenschool waarin de bedteling is geschied de policie agenten voor adsislentie en surveillance bij de bedeeling Totaal uitgaaf. -16,62 -16,62 - 16,62, -16,62* - 16,88 -17,19 'f 117,89 5 288,00 66,22' 1,90 5,50' /'512,27' -487,32' getal dergenen die zich na afloop der bedeeling aan- die zij de eer meldden, waarom dan ook de commissie geen bezwaar zag tot cene dadelijke beoordeeling der zulken over- tegaan. Enkelen die op de lijst waren geplaatst en indien zij zich hadden aangemeld hun aandeel zouden ontvan gen hebben, bleven achter; de commissie is niet vreemd van het denkbeeld, dat er onder de zoodanigen gevon den worden die dien dag ten platten lande bedelden. Als naar gewoonte legt zij hierbij over 1°. Lijst der inéóllrijvers etr giften. •2°. Lijst der personen die van de uitdeeling hebben genoten met vermelding van ieders aandeel. 3". De verantwoording van bet te dezer zake door haar gehouden beheer. En hiermede aclit de commissie hare taak volbragt en brengt gaarne haten dank aan allen die de goede bedoelingen van den gemeente-raad en de pogingen der commissie op eenigerlei wijze hebben ondersteund. Gobs, den 30 Januarij 1S57. De commissie voornoemd J. A. A FRANSEN van uk PUTTE, Lid van den gemeente-raad. L, G. of. PETAL, Lid van de cecon. spijsuitdeeling. T. P1ETERSE Lid van het algemeen armbestuur. T.. de FOUW, Lid van het herv dnic. armbestuur. M. df, DREU Lid van de christ. afgeisch. diaconie. F, A SUSIJN Lid van het r. k. par. armbestuur. Ter ordonnantie der commissie J. R1SSEEUW, Griffier ter secretarie. De geheeie ontvangst bedraagt uitgaaf Zoodat bij de commissie in kas blijft 24,75 over te brengen. zal hebben aan UEd. Gok den 31) Januarij 1857. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, Lid van den gemeente-raad. L. 1). de PEVAL Lid van de spijsuitdeeling. T. PIETERSE, Lid van het algemeen armbestuur. L. de FOUW, Lid van het herv. diac. armbestuur. M. de DREU, Lid vau de christ. afgesch. diaconie. F. A. SUSIJN, Lid van het r. k. par. armbestuur. Ter ordonnantie der commissie J. R1SSEEUW Griffier ter secretarie. BINNEN" LAN DSC HE BERIGTEN. GOES, 26 Februarij. Gelijk wij in ons vorig nummer reeds mededeel den (zie teleg.) is de nieuwe voordragt nopens het Lager Onderwijs bij de tweede kamer der Staten-Generaal ingekomen. Het hoofdbeginselwaarover in den laat- sten tijd de strijd liepis vervat in art. 21 hetwelk aldus luidt: vliet school onderwijs wordt, onder het aanleeren van gepasteen nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christe lijke en maatschappelijke deugden. "De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of too te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de gondsdienstige begrippen van an dersdenkenden. Hij prent aan de kinderen dien eerbied in en wekt ben óp tot onderlinge liefde en verdraag zaamheid. "Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt iielnntr nitrertelilien irorile/i a 20 ets. de regel geplaatst l.ehoneti Iniirelr/7/v- en doodheri gten. run .16 regels Jr fl.Ttp heiudre l.el regelregt. (thing K. 4 overgelaten aan de kerkgenootschappen. Hiertoe zijn de schooilocalen buiten de schooluren voor de leerlingen der school beschikbaar. «Waar de kinderen van het bezoeken der openbare school, uithoofde van godsdienstige bezwaren der ouders, worden teruggehouden, en deze -bezwaren, na een zorg vuldig onderzoek, niet kunnen worden uit den Weg geruimd; wordt, indien hieraan kan te gemoet gekomen worden de oprigting van eetie bijzondere schooltot tot het oprigten en onderhouden van zoodanige school, des gevorderd, hulp verleend door middel van een rijks subsidie. Het verleenen van zoodanige subsidie geschiedt door de wet." -- Het nieuwsblad van 's Gravenhage zegt: Wij vernemen met zekerheid dat tot de instelling van een ministerie van publieke werken besloten is. De minister raad heeft zich herhaaldelijk met dat punt bezig gehouden en jl zaturdag is het besluit van instelling genomen Wij vernemen, dat gisteren bij den heer O. Ver hagen.hoofd-directeur der maatschappij van verbeterde meekrapbereiding alhierdoor tusschenkomst van het ministerie van buitenlandsche zaken is ontvangen, de medaille van de 2de klasse en diploma, door de nati onale academie te Parijs aan dien lieer toegekend, voor ingezondene meekrap en racine op de tentoonstelling te Parijs in 1855. Het zal zeker allen die de welvaart van ons gewest op prijs stellengenoegen doen, ook hieruit te mogen opmaken hoe de industrie den alouden roem van het echt zeeuwsch product tracht te herwinnen. Mogten de vereenigde pogingen van onze gewestge- nooten daarheen leidendat men op de europesche marktwaar in de laatste jaren onze krap door de fransche verdrongen werd, weder kunne concurreren, dan zal men zich den dank van het tegenwoordig geslacht en de nakomelingschap in ruime mate waardig maken. Uit Tlissingen wordt gemeld dat men begon nen is om door middel van duikelaars de lading van het voor die haven gezonken schip te lossen en bereids twee kisten met zilveren specieeen aantal kisten met appels, een vat oliedrie vaten met tabak ruim 300 geweer kolven en eenige koopinans goederen waren aan wal gebragt. Men meldt uit Hasselt van 20 dezerbij den landbouwer H. Kick, in de Vechte, aan den Hasseler- dijk onder Zwollekerspel, ligt een varken van gekruist ras op het schot dat nagenoeg reeds 425 neil. p. weegt het wordt gevoederd met tarwenmeel en melk is zeer vlug en zal nog eenigen tijd voortgemest worden, met het kennelijk doel om aan de zwolsche waag den eere- palrn te behalen. Voor eenige jaren toch is er gewogen een varken van 898 halve ned. p. van den landbouwer Beuoekamp te Dieze. De Drentsche Courant deelt ons het volgende roede «In eenige provinciën van Frankrijk, heeft men sedert verscheidene jaren beproefd het koren te zettenin in plaats van het uit de hand of met de zaai-machine te zaaijen. Een ongeloofelijke oogst moet daarvan het onmiddeliik gevolg zijn. Men heeft alsdan voor een hectare slechts 53 liters zetkoren noodig, terwijl men 2 mud behoeftwanneer men op de gewone wijze zaait. Door het zetten van het koren worden derhalve in Frankrijk jaarlijks 6 tl 9 millioen muddeu bespaard Bovendien zou de opbrengst 500 a, 800 voor 1 zijn, terwijl bij het zaaijen uit de hand slechts 12 it 15, bij de zaai-machine 15 a 30 verkregen worden. ENGELAND Londen. De engelsche bladen vellen een allergunstigst l oordeel over de troonrede van keizer Napoleon. Zij uiten den wenscli, dat die vorst nimmer moge ophou den te spreken; zij vergelijken hem bij de goede geni- ussen van den sprookjestijd, wien de woorden als poarlen en diamanten van de lippen rolden. De limes maakt j bij die gelegenheid de opmerking dat de welvaart waarin Frankrijk zich verheugt, het gevolg is van zijn verbond met Engeland; van de edele mededinging die daardoor tusschen beide rijken bestaatals de be^te waarborg 1 voor gcineciischappelijken vooruitgang.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1