GOESSCHE mor just. V No. 16. IIs"' Jaargang. ■w te:-.- U V' !- I t)e uitgmm' dezer Courant gearhivdt Maandags en Donderdags «Tpö avonds, uitgezonderd n/> feestdagen. j AI A AN DAG De prijs per kwartaal is f J,15franco per post f ,i,90. De inzending van udvertcntien moet geschieden vóór drie uren des nu middags. FEimUASlSJ* .>■11' i gcplaa Geboorte-, /iniceiijl.v- en doodbengtcn, van .16 regels d f ,i.%0 behalve het. ze.éelregt ÜPEMÜE VEllGAOEiimTi v as den' GES8EENTSS-IIAAD IS GOES. DUN 17 FEBRUAHIJ 1857. (Slot van ons vorig No.) Worden medegedeeld dat zijn ingekomen: missive van gedeputeerde staten houdende goedkeuring der begrooting voor 1857. dito tot verkoop van hoornen en brandspuithuisje in de Voorstad. dito lot betaling uit onvoorziene uitgaven, dito met kouinklijk besluit tot verdaging van de beslissing over de hegrafeiiis-regten lot 1 Julij 1856. het proces-verbaal van kasopneiuing bij den ontvanger sluitende met een saldo van 117,51 V2. berigl van het algemeen armbestuur dat de lieer IV. Ver veune Pz., als lid geïnstalleerd is. dito van regenten over de godshuizen dat in plaats van mejufv. de wed J. B. van Kalmlhout tot regentes is benoemd, uiej. A. M. Verbeek, eclitgenoote van den lieerP. II. Timans. van dezelfde beeren rapport betrekkelijk bun onderzoek omtrent de goederen der armen en godshuizen; hetgeen door burgemeester eu wethouders zal worden overwogen om nader daaromtrent een gemotiveerd voorstel te doen. de staat van verandering in de gemeente eigendommen die aan gedeputeerde stateu is medegedeeld. brief van de beeren van Reuterglieni eu O. Verhagen als gecommitteerden van de kamer vau koophandel alhier, waarbij wordt medegedeeld, dat zij verschillende pogingen hebben aangewend om aau het kanaal dat door dit eiland zal vvordeu gegraven eene andere rigting te doen geven, ten algemeenen nutte dat daarbij hel bijzonder belang dezer emeenie naauw betrokken is en zij deze mededeeliug doen om dezen raad in deze aangelegenheid in staat te stellen de algemocne en plaatselijke belangen te bevorderen ten slotte Iiuii leedwezen betuigende dat bij de algemeene mede werking die zij mogten ondervinden, de voorzitter der kamer daarop eene uitzondering maakten hij brieven uit hel buitenland en voor de commissie bestemd, drie weken heeft achtergehouden en tegen de verriglingen der commissie geproiesleeid waarom zij verzoeken, bij aldien de mede- dceliugeu tot corresponeentie aanleiding geven de brieven aan een hunner te adresseren. De voorzitter zegtdat die stukken eerst Zalurdag zijn ontvangen en burgemeester en wethouders dus buiten staat zijn daaromtrent eenig voorstel te doen; de brief en daarbij gevoegde stukkeu zullen mitsdien rondgezonden worden en tot eene volgende vergadering aangehouden. De heer van de Putte verzoekt het woord om met een enkel woord te wederleggen de beschuldiging aan het slot der missive tegen den voorzitter der kamer ingebragtals min juist zijnde. In de afwezigheid van den voorzitter is de commissie benoemd eu aan de leden geheimhouding op gelegd zoodat de voorzitter niet bekend kon zijn met de J benoeming der commissie, dan nadat hem die opde volgende vergadering uit de notulen bleek, terwijl hij niet tegen de handelingen der commissie, maar alleen tegen den vorm heeft geprotesteerd, omdat zij eerst een vreemd en daarna ons eigen gouvernement beeft geadieerd. Kenige Staatsbladen worden overgelegd. Op de daartoe gedane verzoekenworden de volgende j^missien verleend op den hoofd ei ij ken omslag over 1856. mr. F. N. van der Bilt 6 maanden f 200, mr. P- H. Saaij- inans Vader 6 m/d 200, mr. P. J. van Voorst Vader 5 m/d 166,66 J- Fransen van de Putte 7 m/d 145,83'/., P. Pijke8m/d j 37,34, wed. Pijke 12„m\/d f 7, II. Ie Cointre m/d 12,25, 4. de Heer 9 m/d 18, B. Renicr 8 m/d 16, 4. Esteve 5 m/d f 2.90%, A. II. vau den Bree 6 m/d 3,50» J. Hak 12 m/d 7, S. J. Huese 6 m d 3.50. terwijl worden afgewezen de verzoeken van de wed. Tave- nierAdr. M. Visser, J. P. Hofmeester en Job Droukers, met magtigiuj evenwel op den onivanger om deze als ou- misbaar voor te dragen. Bij de behandeling der 4 eertte verzoeken deed zich de volgende discussie voor: Burg. en Weth. stollen voor op grond van bet antecidcnt nopens mr. vau der Bilt, waarin door Z. M. iu het hoogste ressort uitspraak is gedaan, de remissie te verleeueu. De lieer v. d. Bosch is van oordeel dat door den voor zitter tuinder juist die beslissing wordt ingeroepen. Zoo als te voorzien was heeft hetgeen hier is gebeurd zich ook elders voorgedaan, onder anderen te Botterdam, waar eene daartoe speciaal benoemde commissie een gemotiveerd eu naar het hem voorkomt, gegrond rapport heelt uitgebragt, strijdig nazit hetgeen door den voorzitter woidl voorgesteld; ook iu de vergadering vau de tweede kamer is deze zaak ter sprake gebragl en hebben twee leden van het voormalig ministerie waaronder de gemeentewet tot stand is gehragthun gc- voeleu in eeneu anderen zin geopenbaard. Het is toch waar dat de bedoelde personen in ee.uen ge zonden zin blijven inwoners der gemeente Goes en de aanslag dien zij in deze gemeente betalen moeten, bun wel liet regt geeft om in de buitengemeenten niet meer te moeten hela Jen dan voor de maanden die zij op hunne buitenverblijven doorbrengendoch geenzins tot ontslag in dezeom die reden verklaart bij zich tegen de iuwilligiugeven als ten vorige ja re. De Voorzitter zegt ook met belangstelling te hebben na gegaan wat iu andere gemeenten geschiedt eu ofschoon zich niet vereenigeudeevenwel s'konings beslissing moet eer- j biedigen. Kr zou niets anders overig zijn dan de uitspraak j des reglers in te roepen, en misschien vele vruchlelooze I kosten te maken: hij acht het daarom heter dit jaar toete- geven eu alïowacliteii wat anderen doen. De heer van den Bosch zegt, dat ook hij de besluiten des kouings wil eerbiedigen voor zoo ver bet nemen van besluit aan de booge regering is opgedragen het is reeds gebleken dat velen hel in dat besluit uitgedrukt'gevoeleu niet deelen eti het zou niet vreemd zijn dal "de tegenwoordige minister anders dacht dan zijn voorganger; hoe meer men aandringt hij de regering op de aanvulling eener leemte, hoe meer kans men heeft op welslagen. In omvraag gehragt vei klaren zich de beeren Hocbart Smaliegauge en van den lioschlegen het verleenen van die afschrijvingen, terwijl de leden die er persoonlijk of wier betrekkingen daarin betrokken zijn, zich van mede stemmen onthouden. De voorzitter sluit alsnu de openbare vergadering, om in besloten zitting overtegaan tot beoordeeling der ingekomen reclames tegen den omslag van 1857. Na verloop van omstreekts drie uren wordt de vergade- weder heropend en deelt de Voorzitter mede, dat door den gemeente-raad in bunnen aanslag zijn verhoogd de beeren A. Kakebeeke, A. .Smaliegauge, C. de Fouw J. de Fouw, H. C. vau DeiuseJ. SweuterJ. w. de Jongh J. A. A- Fr. v. d. Putte, mr. J. 11. d. laat de kanter, J. J. Minderhout, j G. J\ Blaaubeeu, C. His en J. Le Cointre, terwijl op de ge- j daue reclames zijn verminderd mej. de wed. Piepers, T. Snoep, L. de Fouw, A. C. Koopman, A. verburg, G. de Jonge AVz. G. Klemkerk, P. Bare), A. de Bruin, M. Olivier, A. de Bruine, D. P. Doinitiicus, D. Klemkei'k, M. de Drcuwed. J. Dekker. A. Legerstee, P. de vreugd, I). Baldwin, W. II* den Boer, F. Reijerse, C. Boltersdorf, A. C. v. Loo. J. J-van >t Westeinde, E- S. Zimmerman, A. Quist- A. Bliek, P. de Wind, P. H. den Boer, Wed. M. de Heer, J. J. Visser en wed. P. mange; bet kohier is mitsdien in totaal vastgesteld op 21092.en zal andermaal ter visie worden gelegd. Daarna is de vergadering gesloten. BJNNEfr LANDSCHE BERIGTEÏf. GOES, 23 Februarij. De afdeelitigen van de tweede lsamer der staten- generaal hebben zich verl. Vrijdag nog bezig gehouden met i.et onderzoek van het voorstel van den lieer Sleet tot Oldhuianopens de tienden en hebben den volgenden dag het ontwerp van wet wegens de mom- boirkamers in overweging genomen. Naar men verneemt is eergisteren het wetsont werp op het lager onderwijs 'L. M. den koning aan- gebodeu. Uit s'Hage wordt uit eene goede bron berigtdat in het begin dezer week genoemde wet bij de tweede kamer zal worden ingediend. {Zie Teleg.) Bij besluit van 20 dezer, n°. 77, heeft Z. M. goedgevondenmet intrekking der bij besluit van 12 December 1856, n°. 48, gedane benoemingen van burgemeester voor de gemeenten Waarde en Ossenisse, te benoemen tot burgemeester voor de gemeente Waarde J. Vereeke en tot burgemeester der gemeente Ossenisse i F. Neve. 1 De jl Vrijdag in publieke veiling verkochte 94 bunders 3379 ellen schorreu,gelegen ten zuid-oosten van den polder Nieuw-Sint-Jooslaud, eiland Walcheren, zijn voor 113,200,00 toegewezen aan den heer P. Foeter Tak, te Middelburg. Wij vernemen met. genoegen dat eerstdaags bij de wed. Crombouw alhier verkrijgbaar zullen worden gesteld, afdrukken van het adres door de 7ds afdeeling der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt aan de beide kamers der Staten-Geueraal ingediend betrekkelijk de afschaffing der tienden. Hoeveel daarover ook reeds gezegd of geschreven moge zijn, iedere bijdrage kan niet dan welkom wezen waardoor over dezevoor den tiendpligtige en tiend- hefi'er zoo hooge aangelegenheid, licht wordt verspreid. Zijn wij wel onderngt dan geeft dat adres o. m. een lichtend punt aau om tot eene bevredigende oplossing van deze teedere aangelegenheid te geraken, slechts zij delings of in het geheel niet door anderen genoemd; alleen het artikel in het Handelsblad van 17 Eebruarij 11., schijnt een gelijk denkbeeld als aanbevelingswaardig te bevatten. Wilhelminadorp den 17 Februarij: Heden was het vijf-en-twintig jaar dat de geachte onderwijzer 11. Snijderin die betrekking in de ge meente Kattendijke, en wel te Wilhelminadorp is werk zaam geweest Ofschoon aan de feestelijkheid geene de minste rucht baarheid gegeven was, en de jubelaris die enkel in den kring der zijnen en in het midden zijner leerlingen met ware dankbaarheid in het hart, dacht te vieren, werd hij hoogst aangenaam verrast door menig onver wacht blijk van ware deelneming. Het hoofd toch der gemeenteeene commissie uit den kerkeraadeenige zijner vroegere leerlingen en notabele ingezetenen ver eerden hem met een bezoek, en deden hunne heilwen- schen vergezeld gaan van schoone en gepaste souvenirs, om deze feesture een blijvend aandenken te geven. Wij verheugen ons in die onderscheiding, den waar- digen onderwijzer ten deele gevallen, en wenschen hem bij voortduring dien lustdie kracht en liefde voor zijn vakwaardoor hij ze verwerven mogten ten zegen eener gemeente is, wier bestuur in vele opzigten toonthet onderwijs op prijs te stellen. Uit Viissingen wordt geschreven, dat de werk zaamheden aan het ligten der gezonken Engelsche stoom boot lïavershoume niet met zulk gunstig gevolg vorderen als men zich wel gevleid hadzoodat men verneemt, dat een en ander zal worden aanbesteeddaar de uit Engeland overgekomen deskundigen en werklieden geeue uitkomsten zien. Ter plaatse waar de voorsteven vrij van den grond is gebleven heeft men gemakkelijk de noodige kettingen kunnen aanbrengen, doch bij den achterstevendie in het zand zitis dit met vele moeijelijkheden gepaard, ook wegens den steenachtigen grond, die overal moet worden uitgehouwen. Gelukkig is liet zeer stil weder, want in tegenovergesteld geval zou alles reeds zijn stuk geslagen. Gevaardat ooit de scheepvaart bij het binnenkomen der haven zal belemmerd worden, bestaat er niet, want hij de minste spuijiug met de onlangs gestichte sluis verdwijnt het wrak in eene diepte van minstens f2 vademen. Volgens een telegraphisch berigt in de N. Rolt. Cl. zijn te Marseille buitengewoon groote hoeveelheden graan aangekomen en bedroegen de toevoeren in de afgeloopen week 500.000 hectoliters, terwijl de voorraad in entrepot niet minder bedraagt dan 700.000 hectoliters. De prijzen waren dalende. Door Z M. den koning is aan ieder der bouw lieden 11. Vulden, J. Vulden, C. Vulders, L. vau den Berk en L. van den Meerakker, toegekend eene grati ficatie van 10, als blijk van HD. tevredenheid voor de cordate wijze, waarop zij de boosdoeners, die zich ten huize van de weduwe der Kinderen te St,. Oedenrode, in Noord-Brabant, hadden schuldig gemaakt aan dief stal met braak, onder bedreiging met moord en brand stichting, hebben achternagezet en een hunner in handen der maréchausse'e overgeleverd, terwijl ook de drie andere aanvankelijk ontvlugte booswichten spoedig daarna zijn opgespoord en aangehouden. BUiTEJfLAKDSCHE BEJUGÏER. TURKIJE. Het Journ. de Const, behelst een' brief over archeo logische ontdekkingen, welke de heer F/ace, fvansch- consul te Mossul, nabij de ruïnen van Niuevc, gedaau heelt. Vrij belangrijk zijn de uiededeeliiigen aangaande de pmnhoopen van den toren van Babel Deze ruinen,, van de acht verdiepingen zijn er twee overgebleven hebben nog heden een grootsch aanzien en zijn op een stand van verscheidene duische mijlen zigtbaur Dtaf

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1