(01 No. 13. («57. DONDER»AR 12 FEBRUARI}. Zal in 1857 de luchtvaart uitge vonden worden. 3 F1' Jaarsaiig, '"jgj De iutgavr drzcr Cau'ntlt geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per /traval is j" 3,75. franco per post j .1,90. De inzending van advert en tien moet geschieden vóór drie uren des namiddag Gewone adr erf en tien worden <i 3D ets. de regel g'eplaatsf s Geboorte-, hu we ujk s- en doodberigtenvan .1 6 regels d' f JfiO behalve het zege!rest. BIjVffENLANDSCHE BERIGTEN. GOES]2 Februari). De Btoomhoot de stad does heeft heden morgen ten O uren de vaart van hier op Rotterdam hervat, terwijl verheden middag bij de directie 'het berigt is ontvangen, dat (1e boot op den gezetter, tijd te Rotterdam aange komen en alzoo de vaart als heropend te beschouwen is. Naauwelijks was de treurmare van het afsterven van neerlandsch geliefden dichter Tollens gehoord, of alge meen werd het denkbeeld opgevat óm een nationaal gedenkteeken ter zijner eere op te rigfen en spoedig nad zich tot dat einde eene commissie gevormd uit de geleerden en letterkundigen des lands. Die commissie heeft de tusschenkomst van het depar tement van binnenlandsche zaken ingeroepen, ten einde de voor de onderscheidene gemeentebesturen bestemde circu laires en jnschrijvingslijsten aan deze te doen toekomen. Bij circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 29 Januarij jl., A nd. 380werden namens dat departement die stukken aan de hoofden der gemeente besturen toegezondenmet verzoek om zich met geachte ingezetenen in commissie te vereeni gen tot bet verkrijgen van bijdragen voor bet- op te rigten monument. Het hoofd van het gemeentebestuur alhieroordee- lende die zaak eigenaardig te behooren tot de bemoei- jingen van de alhier bestaande Rederijkerskamer Vondel heeft zich tot dat einde tot deze gewend met verzoek Uit haar midden eene zoodanige commissie te benoemen. In hare vergadering van 9 dezer heeft die kamer besloten gaarne die taak op zich te nemen en tot leden j dier commissie gekozen de heeren H. K. Dominions van de* BussdieH. S. Krol van der Iloele, O. Ver hagen A. de Jonge Muloclc Houwer en A. P. Saaijmans Vader, v/eWe zich in de eerstvolgende dagen i bij de ingezetenen zullen vervoegen tot bet verkrijgen van inschrijvingen voor het op te rigten monument. 1 Moge doot vele bijdragen de taak dezer commissie worden veraangenaamd en zij daardoor het bewijs er langen dat ook hier de alom bekende volksdichter Tollens op waren prijs wordt geschat Het te Kruidingen ton voordeele der armen ge- i geven concert is naar wensch geslaagd en bragt ruim 100,op. Vele van elders gekomen liefhebbers had den hunne talenten tot dit menschlievend doel veil en verschaften tevens eenige uren van kunstgenot aan eene talrijke schaar van toehoorders, van welke zij den wel- gemeenden dank ontvingen. LI. dingsriag avond, den 3 dezer, is een koetsier uit Neuzen, met name Aarnout Lensendie zich met eenen reiziger te Zuiddorpe bevondop dien stond aldaar zeer onvoorziens bijna het slagtoffer geworden van onberadene drift. In eena herberg aldaar uitge spannen, vond hij te dier plaats een viertal personen, waaronder een ambtenaar van s'rijks belastingen, die zich met kaartspelen onledig hielden. Door boven st matig drinken verhit, ontstond er geschil tusschen die spelers hetwelk allengs zoo hoog liep, dat de herber gierster, wier man afwezig was, meende tusschen beide t.e moeten komenom hen te bevredigen. Docli dit doel mislukte niet slechtsmaar een der twistenden, bovengenoemde ambtenaargaf haar zelfs eenen ducli- tigen slag om het hoofd, waarop de koetsier, inmiddels door den reiziger van buiten geroepen, tot verdediging toeschootmaar ook dezen wedervoer hetzelfde lot. Hierover natuurlijk gebelgdherstelde hij zich en vatte nu hoezeer slechts eenen arm tot zijn gebruik bezittendeden boosaardigen ruzimaker zoo onzacht aan, dat bij hem ouder de tafel smeet en zich verwij derde. Eenige oogenblikken later, meergenoemde koet sier voorbij het kamertje gaande, waarin zich de ambtenaar toen bevond, werd door dezen laatste een zijner pistolen afgeschoten zonder echter iemand der aanwezigen te treffen. Zoo men zegt, moet de kogel in den zolder balk gevlogen zijn, cn moet men zich later van dezen persoon, die uit overijling alzoo eenen moord had kunnen begaanmeester gemaakt hebben en in banden van de justitie overgeleverd zijn. Vlissingen8 Februarij. De prachtig gebouwde en- gelsche stoomboot liaversbornkapitein Becenvan j Antwerpen naar Londen kwam heden namiddag om streeks vier uur ter hoogte van deze stadom den vice-admiraal Ferguson na andere passagiers af te zetten, j en verder hare reis naar Londen te vervolgen. De boot had echter liet ongeluk te kort aan de palen van het Westerhoofd te komen waardoor de raderen, in het paalwerk sloegen, en door de buitengewone inspanning om uit dien gevaarlijken toestand te geraken de ma chine zwaar beschadigd werd. Oogenblikkelijk werd alle mogelijke adsistentie verleend, waarbij de heer ti de Haas, werktuigkundige en ondernemer van de zceuw- sche stoomsleepdienstbelangrijke diensten bewees en het gelukte de boot van de puien los te krijgen. Nie.ts werd onbeproefd gelaten haat' weder in de vaart te krij gen doch zij maakte geweldig veel water en is met veel moeite en bijna in zinkenden toestand voor de monding der Westerhaven aangekomen, Eene menigte passagiers voor Londen zijn terstond ontscheept en hebben hunnen intrek in het hotel de Commerce geno men; de lading zegt men, zal morgen worden ontscheept. Men verzekert dat ieder oogenblik van Engeland twee stoombooten met eenige duikertoestellen worden te gemoet gezien, om zooveel mogelijk van de lading van bet stoomschip Raversborne te redden. Er moet veel specie aan boord zijn. Door den heer Andnessen, te Rotterdam, is voor rekening van L. de Lantsheerbeurtschipper tusschen Gent en Rotterdam, bij het nederlandsch gouvernement concessie aangevraagd voor een of meer schroefstoom- booten, om in de gestaakte dienst van de stoomboot Jacob van Artevelde te voorzienmen hoopt dat deze ondernemer zal slagen. Sinds eenige dagen worden te Zwolle bij som mige ingezetenen brochures in den gang geworpen of onder de deuren gestokendie de strekking hebben om eene spanning tusschen den koning en de volks vertegenwoordiging in het leven te roepen. Dit is ook het eenige middel om dergelijke schot- en achandsclirif- ten hier te slijten. Als een bijzonderheid in dit wintersaizoen wordt gemeld, dat de uurwerk-opwinder van St.-Jans-Evan- geüstekerk te 's Hertogenbosch laatstl. dingsdag een koppel broeijende duiven in den grooten toren heeft gevonden in liet nest met twee verscfie eijeren. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat bij den landbouwer N. Tronk te Nederhorst den Berg, eene koe vijf zeer schoone levende kalveren heeft geworpen. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat den 16 Janu ary jl., de eerste spade-steek gedaan is tot daarstelling van het kanaal, waardoor de Nijl in regtstreeksch ver band moet gebragt worden met het door de landengte van Suez te graven kanaal. Veel cn treurig zijn de offers in de laatste dagen door het misleidende ijs gevraagd, edel en schoon daar entegen menig blijk van moedige pogingen tot redding van drenkelingen aangewend. Ónder die laatste deelt men er eerie van een IF jarig meisje mede wier tegen woordigheid van geest aan drie kleine jongens het leven redde. Zij hadden zich op het brooze ijs gewaagd en verdwenen voor het oog der jonge heldin. Onmid- delijk ontdoet zij zich van haren boezelaar, en laat zich voorover gelegen tot aan het gevaarlijke gat glijden, steekt den kleinen haren boezelaar toe die onmiddelijk gegrepen hen boven water hield tot op het geschreeuw de noodige hulp ter verdere redding daagde. Op het raadhuis geroepen om voor hare moedige zelfopoffering eene belooning te ontvangenweigerde de belangiooze kleermakers-dochter alle geldelijk aanbod. BÜITEWLANDSCHE BERIGTEIÏ. RUSLAND. De emancipatie der boeren zal, op keizerlijk bevel, op eene groote schaal worden doorgezet. Met alle grond eigenaren, die minder dan 100 boeren bezitten, zal van wege de regering omtrent de overname onderhan deld en deze alzoobij wijze van onteigeningtot kroonboeren gemaakt worden. ENGELAND Londen. Eene deputatie heeft bij den kanselier der schat kist vergeefs aangedrongen op de afschaffing der belasting op het papier. Onder de menigte wier belangstelling door den perzischen gezantFerudc-Khan en zijn gevolg wordt gaande gemaakt, behooren vooral de parijssche kappers. Zij weten dat de perzen hun haar de bekoorlijke glinsterend zwarte kleur geven door eene zekere pomade cosmcliquedoch alle moeite die zij aanwenden om het geheim der zameustelling van dat heerlijk product magtig, te worden is tot heden te vergeefs Het is voor de mannen van het toilet om razend te worden., In den namiddag van den 6 dezer is een jeugdige knaap, te Vollenhoven woonachtig, ter spieringvangst j uitgegaan. Daar hij in den laten avond van dien dag nog niet huiswaarts was gekeerd, begon men met reden te vreezen, dat hij wegens den opgekomen dikken mist op de Zuiderzee was verdwaald geraakt, en waarschijnlijk nog dwalende, zoo hein niet reeds een grooter ongeluk overkomen was. Men verbeelde zich dus de blijdschap der ouders; toen hij den volgenden dag en alzoo na ruim '24 uren ronddolens, van Schokland, waar hij was teregt gekomen, behouden te Vollenhoven werd teruggebragt. Uit Norg heeft men aan de Asser Ct. een aardig staaltje van slimheid medegedeeld om aan zijn geld te komen. In het begin dezer week had aldaar eene koddige gebeurtenis plaats. Zekere uitventer L. K. was aan S. te Z. voor ontvangene cichorei de somma van f 10 schuldig. De leverancier komt bij zijnen schuldenaar om betalingdoch krijgt een weigerend antwoord. Op de vraag of hij het geld kan krijgen als hij hem op nieuw een vat bezorgt, antwoordde gene "ja, op die voorwaarde ligt 't geld voor u klaar." Genoemde S. komt spoedig met een vat terug en ont vangt de beloofde somzeggendedat hierbij wel geene rekening wasmaar hij hem die wel later zou bezorgen. Naauwelijks is de verkooper wegof L. K. opent 't vaten is'nu in 't bezit van puik puikbeste turfmolm FRANKRIJK Parijs. Het zeggen is hier, dat de regering dez-r dage0 depeches heeft ontvangen van haren gezant te Londen," graaf de Persignywaarin een alles behalve gunstig tafereel wordt opgehangen van den tegenwoordigen toe stand van Groot-Brittanieeensdeels ten gevolge van gebrek aan werk en de duurte der levensmiddelen anderdeels van geldschaarschte en spanning onder de lagere klassen. Het zonderlinge en bijna ongelooflijke gerucht' is verspreiddat een wetsontwerp aan het wetgevend ligchaam zal worden ingediend ter regeling der kies- kwestiën, waaromtrent het arrest van het hof van cas satie nog geene voldoende oplossing heeft gegeven. Naar men zegt zullen de keizers Alexander II en Napoleon III in Maart of April te Parijs een on derhoud hebben, en moet het bezoek, dat de czaar voor nemens is aan het fransche hof te brengen, in verband staan met de eindoplossing van het napolitaansche kon- flikt, ten aanzien waarvan in den jorigsten tijd tusschen de hoven van Parijs en Petersburg zeer vertrouwelijke nota's zijn gewisseld. De graaf de Lascome-Brèuens te Parijs, maakte onlangs openlijk bekend dat hij op zijn engelsch jagtpaard John Buil, eene ruimte van ongeveer een kilometer (meer dan 3000 voet) zou afleggen in een achterwaartschen draf. Op het bepaalde tijdstip reed de graaf van het midden der Champs Elysées af. Dit ging eerst stapvoetsterwijl liet paard achteruit liep tot aan het paleis der tentoonstelling; maar van daaraf draafde het paardmet steeds toenemende snelheid naar de Obelisk die het einddoel van den togt was en volbragt zulks in 5 minuten en 37 seconden. Het ging zóó vlugdat de heeren die te paard dit schouwspel bijwoonden hunne paarden in den draf moesten laten loopen om het paard van den graaf te kunnen bijhouden. ■Het fransche tijdschrift Revue Contemporaine deelt in antwoord op die vraag een stuk van Ilenri Page mede, waarvan ik u een uittreksel toezend. Vol ven

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1