«ÖEMM •No. 13. 44"® Jaargang. 1857. WAARSCHUWING BEKENDMAKING. Vj3|!Y ru v. f. r i y\': <V :rè' i iDf uitgave^ dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags I Gewone advert eu tien worden d Wets. de\ regel'gepjdals fr* avonds uitgezonderd op feestdagen. j MA4NB46 SP FËBRU ARI1* I Gthoorte-, huwelijks- en doodberigtenvair J\-6 regels a f if^Wr De prijs per kwartaal is 0,75franco per post i,9Ö. 1 «I j behalve hef iegelregt. 1. V, De inzending van advertentien moet, geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMIN 1STRA.TIEN De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, gezien art. 73, 2de.lid van de wet, regelende het kies- "\egt en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der Staten-Generaal van den 4den Julij 1850 staatsblad no. 31). Noodigen de inwoners der provincie uitom zoo zij in de grondbelastingde personele belasting, of het patentregt op de kohierentot de loopende dienst be- Iioorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezen ding van de vereischte bescheiden (aanslag-biljetten of uittreksels uit de kohieren) en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenlen afzoniieii- LrjK wordt betaald, vóór of uiterlijk op 1 April aan staande, aan deze vergadering te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg den 3Usten January 1857. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SVVALME, Griffier. Burgemeester en wethouders noodigen de ingezetenen die in het bezit zijn van reeds verjaarde muntbiljetten, in bovenstaande kennisgeving bedoeldmet aandrang uitde gelegenheid om eene reeds wettig verbeurde doch op nieuw verkrijgbaar gestelde waarde te ontvan gen niet andermaal ongebruikt te laten voorbijgaan En opdat deze algemeen bekend zij zal dezelve wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goes- sehe Courant. Gedaan ten raadbuize van Goes, den 7 Bebruarij 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P I I, A A R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, vermaner, bij deze de ingezetenen dezer gemeente en die het verder aangaat, zich te onthouden van het uit trekken verplaatsen of wegnemen van bakens of pi ketten welke zijn of worden geplaatst op de gronden vallende in den geprojecteerden spoorweg van Vlis- singen naar Venlo. Zij achten het niet overbodig hierbij mede te deelen 'en inhoud van art. 9 der wet van den 28 Augustus 1851, Staatsblad n°. 125) luidende als volgt: //Wanneer tot het maken van bet plan, gravingen, //opmetingen of het stellen van teekenen op iemands gronds '/noodig geacht worden, moeten de bruikers dier goe deren dit gedoogen, mits hun dit tweemaal vier en «•twintig uren te voren door het hoofd van het ge- //meente-bestuur schriftelijk zij aangezegd. "De schade, daardoor veroorzaakt, wordt door den «kantonregter begroot en door den staat vergoed. Deze //verhaalt die kosten op hen, ten wier name het werk //wordt ontworpen." En opdat deze bekend algemeen zij zal dezelve worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes den 7 February 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOU DEUS van GOES, ontvangen hebbende het provinciaal blad no. 16, cir culaire van den heer commissaris des konings in deze provincie van den 4 dezer A no. 518, lste afdeeling, doen bij deze openbare afkondiging van de navolgende bekendmaking van Zijne Excellentie den minister van Xfinantien De minister van ünaiitien brengt bij deze ter ken- nis van de belanghebbenden datkrachtens de wet van 24 December 1856 (Staatsblad no. 129), toten met den laalsten December J858ten kantore van de Nederlandsche bankzal worden gevaceerd tot de verwisseling, hetzij tegen muntbiljetten, uit te geven krachtens de wet van 26 April 1832 (Staatsblad no. 90) betzij tegen ander betaalmiddel, van de reeds verjaarde muntbiljetten uitgegeven krachtens de wetten van 18 December 1845 (Staatsblad no. 90) en 17 Sep- tember 1849 (Staatsblad no. 46)dat deze munt- biljetten almede, gedurende den gezegden termijn zul- len worden aangenomen door 's Rijks Betaalmeesters, zoo wel in verwisseling, bij zoo verre en tegen zoo- danig betaalmiddel als hunne kassen zuilen gedoogen, //als in overstortingen door de daartoe bevoegde comp- tabelen ten behoeve van 's Rijks schatkist en dat na den laatsten December 1858 geen gelegenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 eu 1849 meer overblijftweshalve de houders van die biljetten X' ten ernstigste worden aangemaand om zich den op nieuw verleenden termijn ten nutte te maken, 's Graven hageden 23 Januari) 1,857 De minister van ünantien [get.) VROLTK." BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 9 Pebruarij. Wij vernemen dat de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdamzich tot de liooge regering heeft gewendom de pogingen van de kamer alhier te ondersteunen in hare pogingen om eene andere rig- ting aan het door dit eiland te graven kanaal te geven. Eerst na raadpleging met deskundigen zou genoemde kamer hiertoe overgegaan zijn, zoodat het denkbeeld dat hier alleen aan stedelijk belang zou gedaeht_worden, daardoor geheel vervalt. Op eene door de directie der stoomboot mie Stad Goaf aan haren agent te Dordrecht gevraagde inlich ting nopens den stand der rivieren, ontving zij gisteren namiddag het navolgende telegrafische berigt: «de rivier «is overdekt met ijs en zit vast, zoodra er kan gevaren «worden zal ik berigten." Dien teil gevolge blijft de vaart der boot voorloopig gestaakt. Tot genoegen der jonge dilettanten kunnen wij mededeelen dat het door hen gegeven concert in de vorige week met den besten uitslag is bekroond het ondervond algemeenen bijval bij de talrijk opgekomen genoodig'den die zich met belangstelling overtuigden van de gemaakte vorderingen. Het spore hun aan om steeds met ijver eu lust hunne studiën voort te zetten in eene kunst die zoozeer tot beschaving en aangename j uitspanning leidt. Men verneemt dat de tweede kamer der staten generaal thans, ingevolge vroegere bepaling, tegen dings- dag 17 dezer, tot hervatting van hare werkzaamheden, is bijeen geroepen. Men meldt, dat in die aanstaande zitting onderschei dene nieuwe ontwerpen van wet zullen voorgedragen worden als een wegens de jagt en visscherij en een tot het toestaan der noodige gelden om de emancipatie der slaven in Westindie te bevorderen. Men schrijft uit Alkmaar van den 7 February Het bevestigt zich, dat de heer rar. A. S. van Nierop, bij de aanstaande verkiezing in dit districtvoor liet lidmaatschap van de tweede kamer der staten-gene- raal niet in aanmerking wenscht te komenwegens beroepsbezigheden. Men verneemt dat een zeer groot getal kiezers besloten heeft hunne stemmen uit te brengen op den beer mr. L. Metmanvroeger lid der kamerdie reeds vroeger in dit district zeer in aan merking is gekomen. De gedeputeerde staten van Gelderland hebben eene commissie benoemdten einde te bevorderen dat de geldersche landbouw op de wereldtentoonstelling, in het volgend jaar te Parijs te houden, door producten van akkerbouw en veeteelt, met eere worde vertegenwoordigd. De staten der provincie hebben op voordragt hunner gedeputeerden,/' 1500 beschikbaar gesteld voor kosten ter bevordering van de deelneming aan die tentoon stelling. Hoeveel boelten en dagbladen er in de Ver. Staten worden gedrukt, kan men daaruit opmaken, dat in 750 fabrieken 2,000 stoomwerktuigen steeds bezig zijn, met het vervaardigen van papier. Deze gebrui ken per jaar 400 millioen pond aan voddendie vooral uit Italië, Griekenland eu Turkije worden aan gevoerd Men verbaalt, dat dezer dagen ruim twintig gevangenen uit de strafgevangenis te Woerden ont snapt zijn en dat deze hunne stoute daad eerst bij de ontvlugting der drie laatsten daarvan ontdekt is op welke toen geweerschoten zijn gelost, waardoor een der vlugtelingen in het been gekwetpt zou wezen. Een Tater berigt bevestigt dit, doch daarbij wordt tevens gemeld dat al de ontsnapten reeds weder zijn gearresteerd. Op den 1 dezer zijn te Appelscha twee zusters bevallende eene van eene dochter en de andere van een' zoon, deze zusters zijn aan twee broeders gehuwd, terwijl eerlang de twee jonggeboienen tegelijk met hunne tante ten doop zullen gezonden wordendaar de moeder der twee zusters nog zeer onlangs is bevallen. Ass. Ct.) Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam heeft een manspersoon eene vrouw met een mes eene gevaarlijke wonde in den buik toegebragthij is in 1855 van eene gevangenisstraf van acht jaren ontslagen, waartoe hij was veroordeeld wegens aanslag op dezelfde vrouw, die toen ongehuwd was en met welke hij in kennis stond, doch sedert gehuwd is. Hij heeft zich zelf in arrest begeven. BUITENLAND SCHE BERIGTEN. JAPAN. De amerikaansche bladen déelen berigten mede uit Japan, waarin gezegd wordt, dat eene algemeene ver gadering van groot-dignitarissen van bet rijk besloten 1 had, aan geen vreemdeling toe te staan het binnenland te bezoeken. Dus zijn de pogingen van de russen engelschen en amerikanen, om den handel met dat land te openen zonder vrucht gebleven. De japannezen voor zien de schepen alleenlijk van het noodige en ontvan gen alleen gouden en zilveren munt in betaling. De Hollanders daarentegen zoo melden die bladen staan in hooge gunst en genieten het monopolie van den buitenlaudschen handel. De japannezen maken snelle vorderingen in de kennis van de zeevaart en zij hebben eene som van twee en een half millioen dollars aan gewezen, om eene vloot van oorlogschepen te bekomen, volgens het europesche stelsel welke gekommandeerd 1 zullen worden door hollandsche zee-officieren. Vier der S schepen zullen schroefstoombooten zijn. DU1TSCHLAND. Frankfort. Dat de schippers op de Mein, bezwaar lijk langer met den spoorweg zullen kunnen concur I reren dit blijkt op nieuw uit de daadzaak dat eeu I Meinzer handelshuis dezer dagen voor het transport van 100.000 centenaars engelsche rails naar Beijeren en Oostenrijk, met de directie van den Hanauer spoor- weg een contract beeft gesloten volgens hetwelk het centenaar tot slechts 212 kreuzer van Frankfort tot Ascbaffenburg vervoerd wordt. Het transport te water zou niet voor het dubbele bedrag kunnen geeffectuëerd worden. Te Mareit bij Sterzing heeft een meer dan tach tigjarige gepensioneerde lakei, een loochenaar der open baring, die wegens de misdaad van verstoring der gods- dienstaangeklaagd was den 25 Jan.onder eigen aardige omstandigheden zich van liet leven beroofd. Op den raad van een regtsgeleerde in Beijeren om bij het hoogere geregtshof in beroep te komen, antwoordde hij i met een testamentwaarbij hij verklaarde dat hij we gens zijne misdaad zich voorde eenigste hooge instantie welke hij erkende, zelf zou regtvaardigen. 's Nachts i daarop kocht de. grijsaard eene groote hoeveelheid bran- 1 dewijnlegde zich op een over de sneeuw in zijnen tuin uitgespreid linnen laken neder, en werd 's anderen daags aldaar de ledige brandewijnflesch naast zich bevroren gevonden. Zijn lijk werd in het naburige hosch begraven. i Tijdens de opneming des konings van Hannover in de orde der vrijmetselaren waarbij hij tevens den titel vati^ljeschermheer en grootmeester van al de loges in zijn rijk aanvaarddeis in de statuten een artikel gelaschtinhoudende dat de vrijmetselaarsordo eene zuiver Christelijke instelling wordt weshalve van nu voortaan geen israëliet in eenige liannoversche loge zal kunnen worden opgenomen. Dit besluit heeft bij de meeste loges in bet overige Duitschland groot iriisuoe-

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1