V>. II. -T^'-'I t immi: ttr nitgorr dezer Courant zrsrhirdt Mmhidagx nn Donderdags nrohdxuitgezonden! op feestdagen, tie peas per k wartaal is .«,7.5, franco per post i,!W. i'«:i B INN KM. Alt DSC HE BERIGTEN. (JOBS, 5 Februari j. Algemeen loopt bier liet gerucht dat aan den nieuwen dijk aan bet Sas van Goes eene val of breuk zou zijn ontstaan. Wij kunnen en zijn zelfs verzocht dit stellig tegen te spreken, ter geruststelling van belanghebbenden. Wij herinneren de ingezetenen dat het kohier van den hoofdelijken omslag deze week voor het laatst op de secretarie ter inzage ligt. Zij die daarvan met ons reeds gebruik maakten zullen tevens ontwaard hebben dat de verschillende klassen weder verhoogd zijn, omdat er 3000, meer moet worden opgebragt. Uit de gemeente-begrooting makel wij op, dat dit hoofdzakelijk is toe te schrijven, doorden bij de afschaffing der belasting op het gemaal, de ge'ieele verhooging van den hoofdelijken omslag met f 12000,ten voorleden jare onnoodig was daar er toen f 8000,goed slot was hetgeen nu het geval niet ii Metgenoegen hebben wij mede gezien, dat het inkomen waarnar men aangeslagen is, dit jaar mede ter inzage is gelgd. iede kan zich dus nu vergewissen of zijn aanslag al dan niet juist is. Ie vaart is in Holland gestaakt. Op verschillende plaatse in Gelderland zijn de schipbruggen weggenomen en geshiedt de communicatie met schuiten en veerponten. De Gessche boot is dan ook niet kunnen vertrekken, gelijk ip de afvaartlijsjes van Februari; was bepaald. Het gezonken tjalkschip aan Baarland was ge naamd "de twee Gebroedersgevoerd door schipper de (j'raaffvan Rotterdam, geladen met arduinsteen en ijzer, van Antwerpen naar Amsterdam het ligt op BO voet water. Te Vlissingen arriveerde den 31 Jan. van Enge land, hef stoomschip Ocean Bride, kapt. Holler field om dienst te doen bij de werkzaamheden van het kanaalhetwelk door dit eiland gegraven wordt. In de maand Maart komt eene belangrijke ver mindering in het personeel aan s' rijks werf aldaar. Eenigen worden gepensioneerdterwijl anderen niet op de vaste rol geplaatst zijnde, zullen worden be dankt. Het gezamenlijk aantal zal omtrent 80 perso nen beloopen Het bevestigt zich dat de heer Rochusscn zijn ontslag genomen heeft als lid van de tweede kamer der staten-generaalzoodat er eerlang in het hoofd kiesdistrict Alkmaar tot eene nieuwe verkiezing zal worden overgegaan. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de za ken der beide vrouwenwelke respectivelijk door de- hoven van Gelderland en van .Zeelandter zake van vergiftiging harer stiefdochters door middel van lucifers, tot de straf des doods zijn verwezen. Beider beroep in cassatie is verworpen en de arresten van beide de hoven zijn instand gehouden. Met zekerheid verneemt men dat de heeren firedius c. s.te Dordrechtconsessie aan de hooge regering hebben aangevraagd tot liet aanleggen van eenen spoorweg van daar op Geertruidenberg over TilburgEindhoven en Bitsen op Luik. Het laat zich aanziendat binnen de stad Tilburg alwaar, behalve den zeeuwsch-liinburgschen spoorweg, ook het plan bestaat tot den aanleg van een spoorweg van Turnhout over Tilburg op Woensdrecht en Utrecht, een net van spoorwegen zal tot stand komen. Men verneemt, dat aan de credicteuren der maat schappij van weldadigheid, die zich tot het departement van binnenlandsche zaken hebben gewendten einde voortekomen dat die instelling zou worden verklaard jn staat van kennelijk onvermogenhoofdzakelijk is te kennen gegevendat de regering zich niet in de gelegenheid bevindt, in overeenstemming met dit ver langen te handelen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden 44-'e Jaargang-, !><»5>EIÏ2HH 5 FEBKUARIJ. j tin* nm advertent ie n moet. geschieden voer drie uren des naniii de komst eener komeet aangekondigd is, welke op on rustbarende wijze onzen aardbol zou nabij komen. Door deskundigen is dit echter sedert tegengesproken. Een beroemd duitsch sterrekundige kondigt thans eene groote geheurtenis tegen de helft van dit jaar aan. Hij voorspelt niet meer of piet minder dan het einde der wereld. Die groote gebeurtenis zal den 13 Junij plaats hebben, alsdan zal de geheele wereld ééne groote vuurzee worden dergelijke voorspellingen, in de zieke verbeelding van sommigen geboren zijn zoo dikwijls gedaan, dat men zich deswege niet al te ongerust be hoeft te maken. - Eene vrouw te Maastricht, wier man haar sedert •28 jaren had verlaten is op straat dood gevallen bij de onverwachte ontmoeting van haren echtgeuoot dien zij sinds lang Jood waande. Tn de verleden week is te Thielt overleden in den ouderdom van 91 jaren zekere Isabelle van Rae- penbose/i. Zij was gedurende 73 jaren dienstbode ge weest eerst 33 jaren bij de ouders van den notaris de Menlenaere en toen 40 jaren bij dezen notaris zelve. De heer de Menlenaere heeft haar portret doen vervaardigen hetwelk in de familie eerbiedig bewaard zal worden. BUITEIfLAR DSCHE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. Hoewel iu het noorden der Vereenigde Staten de slavernij niet wordt geduldheeft men er toch de vooroordeelen tegen het zwarte ras nog niet van zich kunnen afwerpen. Een staaltje daarvan wordt door de new-yorksche bladen medegedeeeld. Men weet dat die groote stad in zijne onmetelijke straten sporen heeft liggen, waarop groote omnibussen, cars geheeten, door paarden worden voortgesleept. De reizigers zijn op twee banken langs de zijden van den wagen gezeten terwijl de conducteur op het achterbankje staande het geld ontvangt en de orde in den wagen handhaaft Onlangs wandelde de eerwaarde Penningtonmethodist, predikant en neger in de straat n". 6, gaf den voer man een teeken stapt de trede op en neemt in den wagen plaats. Toen de conducteur zijn geld ontvangen wilde, ziet hij dat hij met een neger te doen heeft en verzoekt hem uit te stijgen. De neger spreekt van de gelijk heid der menschen voor Godzegt dat de wetten van New-York geen onderscheid maken tusschen de witte en de zwarte kleur, doet uitkomen dat zijne opvoeding en zijne welvoegelijke manieren den reiziger vrijwaart voor elke beleediging en onaangenaamheiden doet eindelijk een beroep op het algemeen medelijden daar de hevige stortregen en de modderige weg het bijna onmogelijk maken te voet te gaan. De conducteur scheen bereid den neger op zijne plaats te laten doch de reizigers herinneren hem dat de reglementen strikt zijn en geen neger plaats mag nemen in de cars. Zij dreigen hem er zeiven uit te gaan en eene klagt tegen hem te leveren. Door deze bedreigingen van gedachte veranderd, pakt de conduc teur den zwarte bij den kraag en werpt hem builen, en dat met zooveel drift, dat zijn rotting en bril breken, zijn hoed plat gedrukt wordt en hij zelf ernstige kwet suren ontvangt. Tengevolge dezer behandeling levert Penningion eene aanklagt voor de regtbank. De regter, na kennis van de feiten genomen te heb ben, heeft het gedrag van den eerwaarden Penningion gegispt en dat van den conducteur geprezen. '/Er moet voldoening worden gegeven, zeide hij, aan de gelijkheid der beide rassen." Twaalf burgers van de jury hebben dit vonnis be krachtigt, en de arme negerpredikant, na uitgescholden, gekwetst en verjaagd te zijn, moest nu nog de proces kosten betalen. Zoo logisch zijn vooroordeelen als de wet moet wor den toegepast. In verscheidene districten der Vereenigde Staten vaii Noord-Amerika spreekt men tegenwoordig bijna van niets anders dan van het gevecht eens herders met eenen grijzen beer; zie hier hoe de zaak, zich heeft toegedragenVan het begin van October laatstleden af aan hadden de kolonistenwonende bij de Ness- 1857. Gewone advert,enlien worden a 'i*1 ets. de regel 'gep/<iqtst 1 Geboorte-, ouwelijks- en duodberi.gt.envan 3—bVegeIs d f be/iulre het zegelregf. x t- wabeeeene rivier, die' hare bron in het meer Peonga heeft en in de Ottowa valtopgemerkt dat een groot aantal vee uit de kudden verdween. Deze verliezen werden eerst toegeschreven aan de wolven; ondertusschen gingen deze verwoestingen voort en niemand had wol ven., in den omtrek bespeurd. Een herder, in dienst van den heer Dayzag-, voor zoo verre hij dit des avonds doen kon, een zeer groot dier. dat bij de stali len der boerderij rondzwierf. Hij liep zijn geweer halen maar toen hij terug kwam was het dier ver dwenen. Eenigen tijd daarna verdween een kind uit den omtrek. Men ging het zoeken, en na naauwkeu- rige nasporingeuwerd het lijk van het ongelukkige wicht half opgegeten digt bij een moeras gevonden. Men ondernam eene algemeene klopjagt, welke tenge volge had de ontdekking van eenen beer die zijn hol op korten afstand van de rivier had gemaakt. Gedu rende 2 weken poogden de jagers het vervaarlijke beest te dooden. Maar ofschoon eenigen van nabij op hem schoten, gelukte het hun niet hem te dooden de kogels stuitten af op zijne dikke huid. Het dier zette inmid dels zijne rooverijen voort, en de herder, die hem het eerst had gezien had gezworen er het land van te verlossen. Op zekeren morgen, dat hij in hinderlaag lag op een der takken van eenen ahornboom hoorde hij een dof gebrom dat de nabijheid van den beer verried. Hij hernieuwde het slaghoedje van zijne ka rabijn en hield zich dood stilweldra verscheen de beer bij het omdraaijen van een hosehje. Hij naderde langzaam, terwijl hij de lucht sterk inademde. Ofschoon de herder zijn geweer met ijzerschroot geladen had was hij een te goed jager, om dadelijk vuur te geven. Hij wachtte dus nog eenige oogenblikken. De beer die eenen vijand rookhief het hoofd op en liet een nieuw gebrom hooren; zijn blik had dien van den jager ontmoet. Een oogenblik aarzelde hij, doch sprong ver volgens tegen den boom op. Maar naauwelijks had hij zijne klaauwen in den stam van den boom gezetof de herder gaf vuur. In de zijde getroffen rolde de beer op den grond. Zijne wonde was echter niet doo- delijk. Hij kwam dadelijk weder overeind om den aanval te herhalenenvoor dat de jager den tijd gehad had om zijn karabijn te laden, was hij met eene buitengewone snelheid tot aan den tak geklommen waarop zijn vijand zich bevond^ Zonder zijne tegen woordigheid van geest te verliezen, had de herder zijn geweer weggeworpen een lang jagtmes uit de schede getrokken en de regterknie op den tak steunende en met den linkerarm den stam van den boom omvattende, sloeg hij met gebogen ligcliaam en uitgestrekten regter- arm de bewegingen van den beer gade. Toen "deze binnen zijn bereik was gekomen, duwde hij hem zijn mes in de borst. De stoot was zoo goed gemikt en met zooveel kracht toegebragtdat liet monster als een loggen klomp op den grond nederplofte. Na eenige vruchtelooze pogingen oin op te staangaf het ont zagwekkende dier 111 zijn bloed badende den geest. Naar men zegtwoog het meer dan 800 engelsche ponden. DU1TSCHLAND. Volgens brieven uit Rusland zijn de belangen zijner staatkunde in het Westen ver op den achtergrond getreden voor de toekomst, die zich voor dit rijk aan gene zijde van den cliineschen muur opent; men maakt zich te Petersburg reeds vertrouwd met de mogelijk heid, dat Rusland besluite, ingeval de engelsch-franscho inval grooter terrein mogt winnenden keizer van China hulp te verleenen tegen de hem van alle kanten bedreigende troepen. ENGELAND Londen. Voor eenige dagen bood het hof van poücie van Lambeth aan eene talrijk opgekomen menigte nieuws gierigen en belangstellenden een hoogst aandoenlijk tooneel op. Er waren namelijk voor omstreeks eene maand twee kinderen te Walworth, nabij Londen, vermoord. De moeder werd alstoen gearresteerd als de vermoedelijke moordenares van hare eigene kinderen. Sedert de maand die zij reeds gevangen zat, heeft zij verscheidene malen een verhoor ondergaan, doch voor eenige dagen stond zij nu voor het hof in het open baar teregt, ten einde de instructie volledig temaken, voor dat zij naar liet hof van assises verwezen werd. Haar man had juist geëindigd getuigenis af te leggen, toen zij een briefje aan den heer Elliot, den magi straatspersoon deed overhandigen. Nadat de heer Elliot

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1