No. 0. 44s,e Jaargang. 1857. >-:h IpIflpD# Of uittart' dezer Courant, oeschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is franco per post f f90. J M.4AN2ï.i« 2 FEISRU4RIJ. Gewone advertentien worden a 10 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan 1 6 regels a behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóör drie des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. KEWNIÉfGEVIMG De BURGEMEESTER van GOES gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4 Juli] 1850, (Staatsblad n°. 37), tot regeling van het Kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der staten-generaal, noodigt. de ingezetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagendaarvan vóór den J5 Februarij eerstkomende, ter secretarie der gemeente te doen blijken. Gedaan te Goes, den 31 Januarij 1857. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. NATIONALE MILITI WAARSCHUWING BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van allen die het aangaat, dat de Militie-Raadkrachtens ai t. 126 der wet op de Nationale Militie, van den 8 Januarij 1817, (Staats blad n°. 1), over dezen jare, zijn eerste zitting, tot onderzoek der lotingen voor een jaar vrijgesteldvol gens art. 37 der wet van *27 April 1820, (Staatsblad n°. 11), welke vermeenen mogten regten op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburghoofdplaats dezer provincie op Donderdag den 12 Eebruarij aanstaande, des morgens ten half tien urein de Abdij aldaar. Van de verpligting om voor dien raad te verschij nen zijn echter uitgesloten zoodanige lotelingen, welke geenerhande reden tot vrijstelling hebben, daar dezul ken door den Militie-Raad finaal voor de dienst gede- signeerd zullen worden. Terwijl bij deze alle oudersvoogden curatorh of gemagtigden worden herinnerd dat zijreclames heb bende, voor hunne absente zonen of pupillen zich Zul len moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zullende de Commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militie, tot de afgifte der benoodigde Attes ten, vaceren tèh raadhuize alhier, Vrijdag 6 Eebruarij e. k.des middags ten twaalf ure ter opmaking van welke men vooraf der Stads-Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in de 6'oessche Courant. Gok*81 Januarij 1857 Burgemeester én Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. BEKENDMA1ÜNG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend Dat het Z. M. den koning behaagd heeftbij he it sluit van dèi lstéu dezer, n°. 66, het handgeld voor reeruten Nederlander van geboortedie zich voor de KOLONIALE DIENST verbindenhetwelk thans tachtig gulden bedraagt, te verhoogen tot honderd gulden van welk bedrag aan de belanghebbendendadelijk, vóór hunne opzending naar Harderwijkeen vierde kan worden uitbetaald. Ëfi opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de (i'oessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 Januarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C. P1 T, A A R. BIRRERLARDSCHE BEKIGTER. GOES, 2 Eebruarij. Omtrent den droevigen brand bij rar. van der Bilt te Heinkenszand .vernemen wij naderdat het X door ons vermelde geredde kistje met waarde, eigenlijk bestond in eene portefeuille en een zakje met geld overigens wordt onze opgave bevestigd. Men prijst zeer de aangebragte hulp en daarmede gepaarde orde waarin door het hoofd van het bestuur werd voorgegaan, onder wiens toezigt, nog min of meer beschadigde voor werpen, gesmolten goud- en zilver worden opgegraven; onder de gevondene behoort een gouden ring en me daillon met ketting, waarvoor bijzondere gehechtheid bestond. Ziet men op het gevaar terug dat de belen dende gebouwen liependan verwondert men zich nog in het behoud derzelven alleen het spuitje van den heer Buteux Sr. mogt het gebouw van den heer Vermande bewaren waarvan de gezengde muren die het water sissend ontvingen, den pijplijder noodzaakten zich meer te verwijderen, zelf de kleederen van een der blusschers op bet papieren of vilten dak der kerk geraakten in brand door het vallende vuur. Men schrijft ons uit Baarland LI. donderdag morgen kwam alhier eene geladene tjalk aanzeilen, die ter hoogte van den Hoek gekomen, plotseling gezonken is, waarschijnlijk is dezelve bij het wenden, door een rukwind zoo zeer overzij gegaan, dat dezelve vol water is geloopen. De zich op dezelve bevindende personen hebben zich in de boot gered en zijn aari den Eendragt-polder aan wal gekomen. Nog eetiigen tijd was een klein gedeelte van den mast zigt- baar, thans is ook dit verdwenen zoodat er weinig hoop op ligten bestaat. De naam van den schipper geeft j men op te zijn de Graaf. Wij vernemen dat in de voorledene week de af- bakening van het kanaal door dit eiland heeft plaats j gehad en daarna het profijl voor den zeesluis te Wemeldingen is gesteld. Bij de gewone aftreding der leden van het pro vinciaal collegie van toezigt op de kerkelijke adminis tratie der hervormden in Zeeland zijn allen herbenoemd. Men meldt uit Venlo, dat in de vorige week aldaar ter plaatse door den heer kolonel der genie Krayenhoff, eerst aanwezeud ingenieur en door den heer hoofd-ingenieur van den waterstaat in Limburg, op last van de hoogere autoriteit, onderzoek is gedaan naar de rigting, welke aan den Middelburgschen spoor weg in de nabijheid van die vesting over de rivier de I Maas zou moeten gegeven worden en dat men tot het resultaat is gekomen, dat de daarvoor aan te leggen j brug eerder beneden dan boven de stad Venlo zal be- hooren te worden aangelegdals minder kostbaar en meer in liet belang van den handel. BUITERLARDSCHE BEBIGTER. ÜUIDSCHLAND Ebankfort. Met veel bevre diging is hier de mededeeling ontvangen dat tusschen de nederlandsche stoom-scheepvaart maatschappij en eenige hollandsche schippers eene overeenkomst is tot stand gekomen ten gevolge vanwelke, deze eene regel matige sleepdienst voor het vervoer van vrachtgoede ren van Rotterdam naar Mainz willen inrigten. ERANKRIJK. Pakijs. Het hof van cassatie heeft de voorziening van Verger tegen het arrest van het hof van assiseswaarbij hij ter dood veroordeeld is verworpen. Verger is (later) geexecuteerd. Den geheelen dag gaf hij blijken van de hoogste mate van ontmoe diging. Men heeft hem het schavot opgedragen, vermits zijne beenen hem daartoe de dienst weigerden. Vergerde moordenaar van mgr. Sibour, heeft reeds een navolger gevonden! Een priester heeft namelijk een moordaanslag beproefd op den aartsbisschop die te Matera bezig was ter kerke de dienst te verrigten. De moordenaar was met twee pistolen gewapend. Bij het eerste schot viel de aartsbisschop gewond neder. Een kanunnik schoot den prelaat te hulp en trachtte hem te verdedigen, maar ontving toen ook het tweede schot en viel dood neder. Eerst daarna werd men den moordenaar meester. Jonkheer PASPOORT PAAI GRIJP8KERKE en het voorstel tot het instellen een er Gezondheids Commissie te Middelburg. Naar aanleiding der bekende circulaire van den minister 'van binneniandsche zaken, dhr. Simons, aan 's konings com missarissen in de provinciënnopens het vyenschelijke tot het nemen van maatregelen voor de verbetering van den ge zondheids toestand van Neêrlands bevolking, werd in den gemeenteraad van Middelburg de vraag in behandeling ge- bragt in hoeverre eene speciale gezondheids commissie nuttig konde worden geacht, en besloot de raad na eenige delibe ratie, om zoodanig eene commissie niet te benoemen. Sedert verscheen er eene brochure van den lieer A. Caland. lid van dien gemeenteraad, waarin door hem op wetenschap pelijke grondengetoetst aan de statistiek werd aange toond dat Middelburg onder de meest ongezonde plaatsen van Nederland moet gerangschikt worden. De vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland wendde zich daarop tot den gemeenteraad van Middelburg, met het verzoek om op haar vroeger genomen besluit terug te komen en voor Middelburg alsnog eene gezondheidscom missie te benoemen dit adres werd in den gemeenteraad van Middelbnrg van 28 Januarij jl. behandeld endeMiddel- burgsche courant van Zaturdag 31 Januarij n°. 14deelt nopens die zaak het navolgende in haar verslag der zitting mede «Bij resumtie moet thans worden beiaadslaagd op het adres der Vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland, houdende verzoek dat de raad met intrekking van zijn vroeger besluit, ook iu deze gemeente insteiie eene gezond heids-commissie, waaromtrent de behandeling vroeger is uitgesteld op verzoek van den heer Caland. De heer Caland draagt een uitvoerig betoog voortot nadere aantooning van de dringende behoefte, die zijns in ziens aan eene gezoudsbeids commissie bestaat. Hij wijst daarin op de statistiek van bet laatste 8tal jaren, waaraan bij de opmerking ontleent dat de verhouding tusschen geboorten en sterfgevallen in dat tijdvak geregeld in dier voege is gewijzigd, dat het aantal sterfgevallen jaarlijks toenam en zelfs sedert een tweetal jaren met 7Vj pet. dat der geboorten overtreft. Zijne onderzoekingen leiden hem tot de slotsom dat er alhier dringend behoefte bestaat aan eene gezondheids-commissie, welke zijns inziens behoort te worden zameugesteld uit drie raadsledendoor drongen van het hooge belang der zaak, en bereid en in staat daaraan hunnen tijd grootendeels op te ofleren, benevens den gemeente-bouwmeester, terwijl de heeren lectoren in de natuur- en scheikunde zich te liarer beschikking zouden moeten stellen. Tot den werkkring dier commissie behoort het onderzoek van al wat zij slechts eenigzins riadeelig acht, en verder refereert hij zich hieromtrent aan zijne brochure over den gezondheidstoestand, en bepaaldelijk de bladzijden 27 en 35. Zij is alzoo adviserend, maar zou tevens moeten toezien dat het dagelijksch bestuur behoorlijk uitvoert wat de raad ver ordent. Jaarlijks zou zij uitvoerig verslag aan den raad behooren te doen, en zij kon aanvankelijk voor drie jaren benoemd worden, daar hij zich vleit na afloop daarvan reeds eenige gunstige resultaten te zullen zien. Eindelijk acht hij de kosten van zoodanige commissie zeer geringdaar het zich bepaald bij schrijfbehoeftenenkele werktuigen tot onderzoek van levensmiddelen enz. De voorzitter verklaart dat de raad den heer Caland zeer verpligt is voor de bewijzen van belangstelling ten deze door hem gegeven. Wat hem persoonlijk aangaatis hij echter niet veranderd in zijn gevoelendat hij het oprigten eener gezondheids-commissie onnoodig acht by het bestaan der plaat' selijke commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigtim mers wanneer dezezoo als tot hiertoede ingezetenen te zijner tijd opmerkzaam maakt op het schadelijke in het gebruik van het een of ander gelegen. Wat de statistiek betreft waarvan de heer Caland gewaagt, moet hij zeggen dat hij die niet heeft nagegaan% en zulks hem vrij onverschillig is. Is het in tussc hen waar heid dat hier vele mens c hen sterven,dan is hij nog niet overtuigd dat zulks zoo ongelukkig is; ja mogelijk ware hetbij de overbevolking die naar zijn e nieening onder de mindere klassen heerschty beter wanneer er nog meer menschen stierv en,daar zij nu reeds elkander opeten. En toch is hij bereid wanneer het met geene belangrijke kosten voor de gemeente gepaard gaaten men hem persoonlijk er builen wil laten thans voor te stellen om op het vroeger besluit terugkomende eene gezondheids-commissie in te stellen. De heer Caland moet zijne ontzetting betuigen over de woorden door den voorzitter gesproken. Wel had hij ge vreesd van de zijde van het dagelijks bestuur eenige tegen werking te ondervinden, maar hij kan geene woorden vin den om zijne verontwaardiging lucht te geven waar hij het toenemend sterftecijfer als het ware hoort aanprijzen. De heer Bijleveld zal voorde oprigting eener gezondheids commissie stemmen, inaar wil daardoor niet geacht worden al de beschouwingen door den heer Caland uit één gezet in zijne brochure en in zijne lieden gelioudene redevoering te deelen, Hij gelooft dat de commissie in de praktijk zal struikelen over een aantal hinderpalen, maar wenscht overigens zeer dat zij hare verwachting moge verwezenlijkt zien. De heer Caland herhaalt dat hij de vreeze gekoesterd heeft dat het dagelijksch bestuur eene gezondheids-commissie niet genegen is, en alzoo niet zal medewerken, hetgeen hij in vele opziglen met tegenwerking gelijk stelt. Hij be toogt het onontbeerlijke eener onverdeelde medewerking dan alleen zal deze ook hij de burgerij worden aangewakkerd. De heer Bijleveld herneemt dat hij gelooftreeds door zijne stem te schenken aan de instelling eener gezondheids commissie het bewijs te leveren dat hij voor zich tot medewerking gezind is. Die medewerking kan en mag hij echter niet onbepaald toezeggen maar alleen zoo ver zij blijken zal niet in strijd te zijn met andere belangen der gemeente. De voorzitter verklaart zich met het vorengezegde geheel te vereenigen. Na eenige discussiewaarbij de heer Snijder de vraag heeft geopperd of men weder de plaatselijke geneeskundige commissie zal raadplegen, dan wel eene afzonderlijke com missie benoemen, volgens het denkbeeld van den heer Caland wordt op voorstel van den heer Landsheer vooraf in stem- ming gebragt of, met intrekking van het vroeger besuit, eene gezondheids-commissie in deze gemeente zal worden ingesteld."

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1