(OllRAVr. nOSPBRDAG 29 JA3UARIJ. j imi. 9. mesmie Df uitgave dezer Courant geschiedt Manndn^s en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f JjS, franco per post f df)0. De in zei BINHE5f.AIVDSCHE BERIGTEK. GOES, 29 Januari). Onder hel afdrukken komt eerst de hol/andsche post van Zieden aan. Droevig was heden morgen het ontwaken onzer ingeze tenen bij d« mare van ontstane» brand ineeneder ge meenten van ons eiland meer nog de tijding van het verlies dat men daarbij betreurde. Kaar onze information (wij mogen vertrouwen uit echte bron), is de brand ontstaan 111 bet woonvertrek van den beer mr. tl. Hillte Heinkenszand, beden nacht circa drie uren. Spoedig was de vlam onblusch- b.iar zoodat liet gausche huis is afgebrand en met uit zondering, ('naar wij later vernamen), van een kistje in. t waarde niets gered van inboedel enz zoo zelfs dat de bewoners slechts in der baast bet noodige tot kleeding kouden magtig worden. Inboedel en vast goed zijn ge assureerd in de zierikzeesche en baagsche maatschappijen. Is dit verlies reeds betreurenswaard, nog verchrikke- lijker dat van een meiischen leven de dienstmaagd (circa 30 jaar) ofschoon eerst buiten geweest zijnde, schijnt van haren ijver om van haar ofharer meesters goed nog te redden, het slagtoffer geworde i te zij n, men vond later.... hare onherkenbare overblijfzelen. Circa 7 uren in den morgen was men den brand meester en waren de naast en tegenover belendende gebouwen als dat van den wagenmaker Al. Meyler het huis bewoond door den heer Verminde Sr. en de kerk buiten gevaar. Ilulde brengt men nogtaiis aan den ijver der brandweer zoo van Heinkenszand als van liet, naburige 's Heer Arendskerkedie met de uange- hragtc spullen al het mogelijke hebben gedaan. (Nadere bijzonderheden ontbreken nog). Aan de loting voor de nationale militie voor dit jaar moeten deelnemen 50 lotelingen, Van dat getal zijn er 31 die redenen van vrijstelling hebben, wegens broed-rdienstbeneden de maat, enz. Er blijven dus 19 over die geene reden van vrijstelling kunnen bij brengen. Aan den voet der ilphabetische lijstkomen als dienstpligtigen ''an vorige jaren, die voor een jaar zijn vrijgesteld 44 jongelingen waarvan 21 ten voorleden jare beneden de maat warén, Daarvan zal het mitsdien grootendeels afhangen, hoe de kans dit jaar is; zijn onder die 2,1 vele, die de maat hebben verkregen dan kan de kans goed doch omgekeerd za! zij zeer slecht zijn. - Bij de op den 27 dezer te Hulst plaats gehad hebbende herstemming, zijn tot leden van den gemeente raad aldaar verkozen de heeren Y. F. van ll'aes- berghe met 58 en mr. F. van Deinse met 46 stemmen Op den heer, F, II. Stubbé waren 44 en op den heer N. F. Verdurmen 41 stemmen uilgebragt. ■I*— Volgèns gerucht schijnt de ingenomenheid met d<j goede gasverlichting van Zierikzee niet meer zon gr.ijpt als bij de genomenc proeven en een oponthoud van verscheidene weken te zijn ontstaan. De Middelburgse/ie courant van heden bevestigt dit en meldt, dat de groote gazbouder niet tegen de druk king schijnt bestand geweest te zijn en gescheurd is. Uit Leyden schrijft menZondag avond jl, leverde alhier een belangrijk feit voor de politie. Sedert lang schijnt er een gezelschap dieven te bestaan waartoe men berekent dat een 40tnl behooren. Onlangs gelukte het der politie te 's Hage er twee in handen te krijgen terwijl nu wederom twee in den val geraakten. Onge.eer 3 weken geleden vermiste een rijk grutter zijne huissleutel die maar niet teregt kwam, tot nu ruim eene week geleden de commissaris van politie die terug kwam brengen. Hoe die ijverige amtenaar er aankwam is niet bekend, doch zed. voegde er bij dat een dieven komplot Zondag tusscben balfzes en halfacbt. ure zoude komen stelen. Vervolgens mailkte men de noodige afspraken en het b'eef stil. De Zon dag kwam doch er werd niet gestolen, want do uitkij ker bad gezien dat de politie bij den grutter geweest was. De week loopt ru-tig ten einde en even als gewoonlijk gaat de grutter des Zondags met zijne vrouw ter kerkna vooraf de meid te hebben laten uitgaan. Weinig tijd daarna treedt een man op de 14"'-' Jaargang, ine run tuhrrtrnlien mort esrliiotlpn roer drir urm ties nam. stoep, sleekt de sleutel in de deur en .gat tinnen, kort daarop door een ander gevolgd. Volgens souilnigen nog door 4 anderen rnaar ook nu werden de dieven onaangenaam verrast want de politie zat hen bedaard op te, wachten en werden zij daar op heeter daad betrapt. Spoedig ontstond bij de arrestatie cene bloe dige schermutseling waarbij een der dieven zoo ernstig gewond werd dat hem reeds dadelijk geneeskundige hulp moest verschaft worden, De heer commissaris van politie zich in eene schuit met hooi geladen geposteerd hebbende viel de dieven in den rug. Onder de gevatte zijn twee joden uit 's Hage en het schijnt wel dat deze club verschillende vertakkingen beeft. Eenige jaren geleden werd een plan opgevat om in deze st..d een standbeeld op te rigten voor den groote» van der Werf', welk denkbeeld daarna insliep. Thans, nu de commissie voor bet 'J'óllerix-'bééld zoo ijverig in de weer is en ondersteuning vindtis liet plan o]i nieuw ter sprake gekomen en wat meer zegt heeft men reeds de plaats waar bet staan zou bepaald. Voorzeker keuren onze ingezetenen dat goed, want bezit Rotterdam een Frusmns, Brouwershaven een Vals, Vlissingen een de. Rnijter, Amsterdam een Rembrandt Haarlem een Lourens Cosier enz., waarom zou dan de Oude Sleutel-stad zich op geen van der Werf mogen beroemen. De minister van financiën heefr, ter kennis van de belanghebbenden gebragt. dat krachtens de wet van 24 Dec. 1856, tot en met den laatsten Dec. 1858, ten kantore van de nederlandselie bank zal worden geva ceerd tot de verwisseling hetzij tegen muntbiljetten uitgegeven krachtens de wet. van den 26 April 1852, hetzij tegen ander betaalmiddel, van de reeds verjaarde muntbiljetten, uitgegeven bij wetten van 18 Dec. 1845 en 17 Sept. 1849, dat deze muntbiljetten almede ge durende den gezegden termijn zullen worden aangeno men door 's rijks betaalmeesters, zoowel in verwisseling, bij zoo verre en tegen zoodanig betaalmiddel als hunne kassen zullen gedoogenals in overstortingen door de daartoe bevoegde koinptabelen ten behoeve van 's rijks schatkist en dat na den laatsten Dec. 1858 geen ge legenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849 meer overblijft; weshalve de houders van die biljetten ten ernstigste worden aangemaand om zich den op nieuw verleenden termijn ten nutte te maken. De meelbereiding heeft in andere landen, vooral in Engeland en Amerika, groote vorderingen gemaakt en verdient inzonderheid de aandacht van alle indus triëlen in dat vak. In Engeland vooral heeft die meel bereiding een hoogen trap van volmaaktheid bereikt. De stonrnkorenmolen in de City te Londen spant de kroon. Dit gebouw, met de ontelbare vensters voor zien bevat alle mogelijke toestellen voor het stoom- malen llet is 260 voet breed, met zes verdiepingen. Men telt er alleen 32 paar molensteenen. Het koren wordt uit de schuiten en de wagens tot de bovenste vensterrramen geiiesc'ien, daarna gezuiverd en vervolgens gemalen. Dit meel glijdt aldaar door eene soort van achthoekige gebogene buizen van 40 voet lengte en 3 tot 4 voet in middellijn, met een sterk bespannen zijden stof bekleed. Eene draaijende beweging, die men aan deze buizen geeft, doet het fijnste meel door de gaatjes van het weefsel stuiven, zondat op den grond niets anders komt dan de zemelen en het grove meel; dit scheidt men vervolgens en verdeelt llet nog door andere soorten van bewerking. In deze fabriek kunnen 2500 quartes koren in eene week gemalen worden. In Amerika maakt men veel gebruik van verschillende yemuftig uitgedachte handmolens. Als een bijzonder voorbeeld van een talrijk na kroost wordt vermeld, dat dezer dagen de boog bejaarde Trijntje (leerIs van der Ley. weduwe van Koop Roels vav der Veldete Itottevalleprovincie Vrieslandalgemeen bekend onder den naam van de goede oude Wijntje-moe, bij baar overlijden heeft na gelaten 10 kind ren, 10L aangehuwde kolderen 50 kleinkinderen, 10 aangehuwde kleinkinderen en 27, achterkleinkinderen, te zameit 102 personen, Wanneer men hierbij in bet oog lmudt, dat het stok o .de moedertje, ofschoon in de nederigste omstan digheden verkeerendezich evenwel hoogst gelukkig gevoeldeomdat al hare nakomelingen in hunne ver- ■jgü-Tüji» aw Gewone advertentien worden a 30 ets. de regel geplaatst G't,norfc Huiselijks- en dóód fierigt en. run .1—6 regels# J,2ti hehulee het zegelregi. idags. schillende werkzaamheden als vlijtige, oppassende men- schen bekend staan dan mogt zij zicb zichop baar ouden dag, wel teregt in den waren zin des woords beroemen op bet bezit van een gezegend kroost. Uit Ursum in Noord-Holland wordt gemeld dat door den landman L. S. dezer dagen gekocht zijn 1 0 vierkante roeden bouwland voor de enorme som van f. 1400,dat is tegen den verschrikkelijk hoogen prijs van circa f 14,000, zegge veertien duizend gul- den bet bunder, en te gelijker tijd door den landman K. Jonker, 2 vierkante roeden voor de nog hoogere som van f 500,prijzen die in de geschiedenis der lariilverkoopi iigen nimmer gehoord zijn. Toen op Maandag 5 Jan. jl, de bekende sneeuw storm plaats hadwerden bij den landbouwer li. II. liulemate Domhuizen drie schapen vermist. Hoe veel men ook zochtmen kon ze nergens opsporen en men waande ze alzoo geheel verdwaald en verloren.; Op Zondag avond, den 1 .S dezer, ontdekte evenwel genoemde landbouwer aan den voet van den dijk nabij zijne woning, in een aldaar liggende» en lang zaam onldooijeiideii sneeuwduin, zijiie drie als verloren geachte schapen. Het eene was dood en geheel koud; liet andere insgelijks overleden, maar nog warm, terwijl het derde nog leefde, en, naar huis gebragt, terstond eetlust betoonde en thans geheel frisch en gezond is. Deze dieren hadden alzoo 13 dagen onder de sneeuw gezeten. Uit Nijmegen jneldt men van den 24 «Men zal ze zich herinneren, dat op den 14 Julij 11., een meisje uit Overasselt het ongeluk had van getroffen en zwaar aan bet hoofd gewond te worden door een steenvan de stadswaag afgevallen. Dit meisje is toen in het protestantsch ziekenhuis verpleegd gewor den en hoe weinig men dit verwachttegenoegzaam hersteld naar hare woonplaats teruggekeerd. Nu beeft baar vader J. IV., namens zijne minderjarige dochter, dezer dagen den lieer burgemeester dezer gemeente, bij deurwaarders-akte doen sommerentot eene ver goeding van 57,25 wegens verplegiii'gs kosten van zijne doch'er in het ziekenhuis der protestautscbe gr-ineente alhier en f 1000 wegens pijn en smart en verdere ligcl.amehjke ongesteldhedenaan haar veroor zaakt door bet ongeluk op 14 Julij aan haar overkomen bij het nederstorten van een stuk van het gemeente- gebouw de boterwaag, veroorzaakt door het verzuim in bet opvolgen van voorzorgsmaatregelen en houwval- ligcn toestand van het gebouw. De raad beeft den burgemeester gem igtigdom onder goedkeuring van gedeputeerde staten in deze zaak als verweerder op te treden." Aruh. Cl.) BUITENLAJI DSCHE BERIGÏEIf. ENGELAND Londen. -Op zekeren morgen vond men in een der pacht hoeven van den omtrek een meisje van negen jaren dood met eene wond aan den hals. Men verdacht de moeder van het meisje, die het des morgens zelve naar de pachthoeve bad gebragt De moeder beantwoordde koelbloedig alle vragen. Zij bad inderdaad baar kind derwaarts geleidmaar dit bad zich verwijderd om eenige bloemen te plukken, en ongetwijfeld was gedu rende dien tijd de moord gepleegd. Men liet een huis onderzoek bij haar bewerkstelligen, dat tot het gevolg leiddedat men een lang dun mes vond, waaraan men niets ontdekte dan eenige haren, welke men even goed voor de haren van een dier kon houden zij waren zoo klein dat men ze ter naauwernood met het bloote oog kon zien. De policie-agentdie ze ontdekteonder vroeg de vrouw t> Inderdaad," zeide zij n naar huis keerendé, heb ik een konijn in mij strik gevondenen ik heb hem den hals met dit mes afgesneden." Terstond werd het wapen naar Londen gezonden en aan een mikroskopiscli onderzoek onderworpen. Hoewel liet mes gewassclien waéontdekte men, toen men het heft van zijn metalen bekleedsel ontdeed, eenige sy -u van bloedniet bet bloed van dierenwaar y mensclielijk wezen. Vervolgens onderzocht, men^o- lu strijd met de feiten uit de beschuldig»- verklaarde de mikroskopisohe onderzoek' van eekhorentjes was. Hij kon zie' want de haren van een dier, me*

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1