No. S. I)*» uitgave dezer Courant »vsrhivtU Maandags en Donderdag* acond1;uitgezonderd. op eestdageii. Oe prijs per kwartaal is f -1,75franco per post J J,90. Uc inzt BRSTUREN EN ADMINISTRATIEF. BEEEMPJIAEM. x BURG EM EEST KR en WETHOUDERS van GOES, brengen bij (leze ter kennis van een ieder die het aan gaat Dat het KOHIER van den HOOÏDELTJKEN OMSLAG voor deze gemeente, volgens besluit van den gemeente-raad van den 16 Maart 1855, gewijzigd bij raadsbesluit van den L November daaraanvolgende; goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den 18 April en 14 December èeszelfden jaars, nos. 66 en 75; over het loopende jaar, ter voldoening aan het bepaalde bij art. "264 der gemeente-wetdoor hen voorloopig vast gesteld, van Maandag den 26 dezer tot en met Dings- dag den JO Februarij aanstaande, van des voormiddags negen tot des namiddags twee urevan iedere werk dagter secretarie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende die dagenbij het gemeente-bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goesden "24 Januarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEËN. De secretaris, H. C. PILAAR. BEHËïffDMAKKS. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het kohier der GRONDBELASTING, op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeenteover den loopenden jarebekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 24 Januarij 1857. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BIIUVEJILANDSCHE BERIGTEN. GOES, 26 Januarij. Men wil weten, dat het wets-ontwerp op het lager onderwijszoo als het nu is gewijzigd thans bij den raad van ministers in overweging is. Het denkbeeld van den laatstelijk afgetreden minister van binnenl. zaken volgens hetwelk de slaat de meeste kosten van Het onderwijs zou dragen (en welke kostennaar men verzekertop drie millioen gulden werden geraamd) moet thans opgegeven zijn. Men voegt er bij, dat, naar het thans opgemaakte ontwerp, aan het lager on derwijs de strekking zou worden gegeven tot bevorde ring, van maatschappelijke en christelijke deugden. Bij het topografisch bureau zijn gedrukt de hoofd- bepalingen van het ontwerp-va» Reenen en van het ontwerp-SiwoMj, die tegen elkander waren overgesteld, om ze juister te kunnen beschouwen. Er werden 25 exemplaren gedruktom aan de ministers en de leden van den raad van state te worden rondgedeeld. De Uaarl. Cl. meldt uit 's Hage het volgende: Vermits de lieer Simonsnaar luid der bewoordingen van het koninklijk besluit, uitsluitend wegens redenen van gezondheid is ontslagen maakt men daaruit op zoowel als uit zijne vervanging door zijnen ambtgenoot, den heer van Rapparden uit de benoeming van den heer Wiardi Beekmandat in de politieke rigting van het kabinet in 't algemeen, en ten opzigte van de aan gelegenheid van het onderwijs in 't bijzonder geene verandering zal plaats vinden. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat de 232ste loterij zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien. De collecte dier loterij wordt ten kantore van den directeur der staats-loterij te 's Gravenhage, geopend op maandag den 23 Pebruarrj 1S57 en gesloten op zaturdag den 7 Maart daarna. De trekking van de onderscheidene klassen geschiedt veer tien dagen de eene na de andere. l)ie van de eerste klasse der loterij heeft plaats en moet geheel zijn af- geloopen op den 23, 24, 25 en 26 Maart 1857: die Jaargang. MAANDAfi 26 J AN L1.4RIJ. ling fan advertvutien moet geschieden voer drie uren des "alm, der tweede klasse op den 6, 7, 8 en 9 April; die der derde klasse op den 20, 21, 22 en 23 April die der vierde klasse op den 45 6 en 7 Mei en die der \ijfde of' laatste' klasse tjp den 18, 19", 20, 21, 26, 27. •2 en 29 Mei, 2, 34, 59, 10, 11 en 12 Junij; terwijl de laatste 100 nómmers op zalurdag den 13 Junij 1857 worden getrokken, Men schrijft uit 's Hage aan de Midd. Cl. Zoo als van zelf spreekt, is het ontslag van den heer Simons liet onderwerp van alle politieke gesprekken. Een gerucht zegt dat de door hem ontworpen wet op het lager onderwijs een ongunstig oordeel bij den raad van state zou hebben ontmoet en dat de heer Simons daarom andermaal op zijn ontslag zou hebben aange drongen Het voorbehoud, dat in het koninklijk besluit betrekkelijk dat ontslag gemaakt wordt, willen som migen alhier verklaren door de mogelijkheid dat de heer Simons welligt later zal geroepen worden, om aan het hoofd te staan van een ministerie van openbare werken. Uit 's Heer Abtskerke wordt van den 26 dezer medegedeeld: ln de op beden gehoudene openbare ver gadering van den gemeenteraad, heeft de installatie plaats gehad van den heer I. F. J. Buleuxonlangs tot burgemeester dezer gemeente benoemdterwijl in dezelfde vergadering door den beer F. Rijkeals bur gemeester eervol ontslagen ook eervol ontslag is gevraagd en verkregen als lid van den raad, zijnde die betrekking onvereenigbaar met die van secretaris, De gemeente-raar] van Delft heeft besloten dat de jaarlijksche kennis die tot hiertoe inviel met den Zondag na St. Odulpli (12 Jniujt, voortaan zal aan vangen op den laatsten maandag der maand Augustus en eindigen met zaturdag daaraanvolgende, alzoo tegelijk met de zierikzeesche, en, valt de 24 Augustus op een dingsdag, in het midden der goessche. Uit besluit is door gedeputeerde staten der provincie Zuid-Holland uoedtrekeurd. o d Men meent eene vroege lente te kunnen venvach ten uit de bijzonderheid dat zich reeds eene menigte spreeuwen hier en daar vertoonen ook heeft men in dit eiland reeds een ooijevaar waargenomen. Uit het veertigste jaarlijksch verslag van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, uitgebragt den 30 Julij 1856, blijkt, dat de collecte in 1855 heeft opgebragt 27,047,07 Va. Het getal der verminkten en nageble- venen van gesneuvelden is weder met 56 verminderd. Het aantal der infirm,in daarentegen is weder van 1088 tot 1094 geklommen. Onder de bedeelde infirmen be- hooren78 blinden, die te Waterloo gestreden hebben; 319 blinden, die den strijd met Belgie bijwoonden; 20 blinden, die in Neerlands-Overzeesche koloniën of bezittingen buiten Europa gestreden hebben; 166 blin den die geene veldtogten hebben medegemaakt; 134 infirmen, die te Waterloo hebben gestreden, 91 infir men die den strijd tegen Belgie bijwoonden 38 in firmen, die in de koloniën of bezittingen buiten Europa streden, <83 infirmen, die in en door de dienst zijn gebrek kig geworden, zonder veldtogten te hebben mede gemaakt; 138 veteranen, yan 40 jarigen dienst en 27 gebrekkige zeelieden zamen 1094 infirmen. Gedurende 1855 zijn in het invalidenhuis verpleegd 82 verminkte en infirme militairen. Op 31 December van dat jaar bestond de bevolking uit 72 man, onder welke 48 deelgeregtigden en 24 in koloniale dienst infirmen geworden krijgslie den wier verpleegkosten ons worden vergoed. De ge- heele kosten van het invaliedenhuis zijn in 1855 23,927,70. In de zitting van den gemeenteraad te Leyden van 22 dezer, is o. a. met 16 stemmen tegen 1 aangenomen een adres aan Z. M. den koning, tot verkrijging eener bijzondere wet op het gemaal, waarbij dit middel met 2 zou worden verhoogd. Ook is vastgesteld een adres aan Z. M., dat elke gemeente de verpligting wordt opgelegd tot heffing van 150 opcenten op het gedistil leerd, Wijders heeft de Taad zich met algemeene stem men vereenigd met het voorstel van burgemeester en wethouderstot adhaesie aan het adres van den ge meenteraad van Haarlem omtrent de vrijstelling der zegelgelden van den burgerlijken stand. (Leydsche Ct.) Getik) ne advertentien worden d 20 ctk. de regel geplaatst Geboorte-, hnmelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f behalve het zegelregt. Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben een zeer verstandig en navolgingswaavdig besluit ge nomen door te bepalendat alle vijf jaren in het provinciaal blad zal worden geplaatst eene lijst van alle in de provincie vigerende verordeningen keuren reglementen, enz., en alzoo een overzigt over de pro vinciale wetgeving op dat oogenblik. N°. 1 van het provinciaal blad bevat nu reeds zoodanig overzigt. Men weet, dat tot het geven van zoodanig overzigt van de plaatselijke verordeningen om de vijf jaren, een bepaald voorschrift in art. 178 der gemeentewet bestaat. Gedeputeerde staten hebben voor de provinciale veror deningen dit voorschrift geheel onverpligt gevolgd. (77.) Uit Kampen schrijft men De armoede dia er thans op het eiland Schokland heerschtgaat alle be schrijving te boven. Vele Schokkers verlaten het eiland, om bedelend het land af te loopenhun uiterlijk kenteekent geleden gebrek het is af te leiden dat er bitter armoede heerschtwanneer zij met de ijsslede aan groote gebaren verbonden zich overzettenom dan nog bedelende eene bete broods op te loopen. Door de nieuwsbladen werd in het midden van November 11. de tijding medegedeelddat het schip Fngelina Jacobagevoerd door kapitein K. A. de Croot/ivan Pekela, den 12 November in een' redde- loozen toestand in de Noordzee door de stoomboot Hollander verlaten was, terwijl zich op hetzelve nog drie personen bevonden, de genoemde kapitein benevens de stuurman 77. Kuipervan Seheemda, en de matroos de draaf. De overige vier manschappen waren door de stoomboot opgenomen en zijn sedert behouden ill het vaderland teruggekeerd. Algemeen was de deel neming in het treurig lot der drie overigen die men reeds weken lang eene prooi der golven waande. De geringe hoop die de naastbestaanden en vrienden der achtergeblevenen nog koesterden, dat zij op eene andere wijze nog konden behouden zijn, was reeds opgegeven en had reeds de vrouw van genoemden kapitein in de Feend. Cl. kennis gegeven van het aannemen van den rouw over haren geliefden echtgenoot toen gisteren onverwacht het telegrafisch berigt werd ontvangen dat de schipbreukelingenna negen bange dagen op het wrak doorgebragt te hebben, door het amerikaansche schip Main opgenomen en behouden in New-York aangeland zijn. De blijdschap der bloedverwanten en bekenden over dit behoud, waarin weder Gods hand zoo treffend zigtbaar islaat zich niet beschrijven. Wij ontvangen, zegt de Noordbrabanter, uit St. Oedenrode berigten omtrent menigvuldige diefstallen en inbraken bij nacht, welke in de omstreken van het dorp een waren panischen schrik versprijdenmaar gelukkig-lijk door de inhechtenisneming van eenige hei hamels van het dievenrot geëindigd zijn. Tusschen 12 en 13 dezer werd in de nabijheid van bet dorp op niet minder dan zeven plaatsen ingebroken en gestolen; een volgenden nacht werden bij verschei den landbouwers de glazen ingeworpen; deze baldadig heid trof pijnlijk de ingezetenen, die het ontvreemden van aardappelen en andere eetwaren aan den nood der dieven konden toeschrijven, maar nu voor erger gevol gen moesten bevreesd zijn, In den nacht van 15 op 16 dezer brak een zeker getal dieven op het gehucht Verrenhout in een huisbewoond door de wed. 17. de Kinderen met hare dochters en slechts eenen knecht. Den vorigeu dag had de weduwe eene koe verkocht en de dieven eischten dat geld, alsook de gouden sie raden der dochterseene dezer laatste sprong uit een venster en ging bij de naatste geburen om hulp roepen, deze staan onmiddelijk opterwijl de dochter zich verder begeeft bij de gebroeders l'ullersdrie zonen van eene weduwe en van onverschrokken karakter. Zij netneri elk een geladen geweer en volgen het meisje. De dieven die de beweging der geburen ontwaarden, waren inmiddels op de vlugt gegaan zonder dat hun het gevraagde geld gegeven was. De koene mannen wilden echter het gevaar ren en de deugnieten navolgen, de knecht deme en nog twee andere personen, ingsgelijks F gewapendvoegen zich hij de drie broed^' zij maken een verhond elkander gj zoodat de eerste, die zou gaan vlu1' makkers met hagel zou vervi"

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1