01 RAVI. V No. 6. 448te Jaargang, 1857' Of uitgave dezer Courmit. geschiedt Maait dags eh Donderdags -* f\ I Gewone adverteutien worden d SO ets. de beget geplaatst avonds uitgezonderd, op feestdagen. M44NS>4« la J4NU4RIT. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcn, ran\J6 regels d f 'Ji2ö De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post d.f)0. j behalve het zegelregt. De inzending van adverteutien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BfNjrESLAWDSCKE BERIGTEN. GOES, 19 Januari). In 1859 zijn alhier gehuwd 47 parui; geboren: 91 van het mannelijk- en 100 van het vrouwelijk ge slacht te zamen 191daaronder waren 10 in onecht geboren en 3 tweeling-geboorten; levenloos zijn aange geven 6 van het mannelijk- en b van het vrouwelijk geslacht, te zamen 11, waaronder 1 vrouwelijk onecht; overleden zijn 52 mannelijke55 vrouwelijke onge- huwden; 14 mannen, 15 vrouwen, 7 weduwenaar», 10 weduwen, te zamen 73 van het mannelijk- en 80 van het vrouwelijk geslacht, in het geheel 153. De wettige bevolking is met 23 zielen verminderd en bedroeg op 31 December 2641 van het mannelijk- en 2911 van het vrouwelijk geslacht, te za men 5552, verdeeld als volgt3997 hervormden 2 waalschen, 1 anglikaansehe27 lutherschen2 doopsgezinden 353 christelijk afgescheidenen, 1132 roomseh-katholijken en 33 israëliten. De feitelijke bevolking bedroeg 2570 van het man nelijk- en 2963 van het vrouwelijk geslacht, tezamen 5533. Spoedig zal men hier thans de oostpoort in het lot van vier barer zusters zien gedeeld hebben nog slechts een klein gedeelte doet haar vroeger bestaan kennen. Niet alleen voor hen die in lang Goes niet bezochten, maar zells voor de bewoners die niet dagelijks eene wandeling op de wallen maken is dit plaatsje als 'tware onkenbaar, lntusschen geeft dit breken zoowel als houwen aa«-hetzelve geen minder aanzien en aan menigeen werk t Verleden Vrijdag en Zaturdag werd in tegen woordigheid van den ingenieur van 's rijks waterstaat, het polder-bestuur van Kruiningen en een lid van de kamer van koophandel alhier, een buis in den zeedijk te Hausweerd gelegd. Na dezetot aller genoegen geschiedde bewerking is men onmiddellijk aangevangen met de waterroaling, dienstig tot droogmaking en droog- houding van den sluisput en is alzoo thans definitief een aanvang met dit grootsche werk gemaakt. Men meldt uit Nisse, dat de inschrijving die geopend was om het zingen op oudejaarsdag en het zoo genaamd zegenwenscben op nieuwjaarsdag te doen op houden, en waarvan wij voorloopig den goeden uitslag mededeelden ten beste heeft gewerktzoodat men er in geslaagd is om de ingezetenen die beide dagen van het lastige bedelen te bevrijden en de anders rondloo penden groote tevredenheid te schenken, die ruimschoots met brood, turf, hout, katoen en dekens werden be deeld. Men schrijft uit 's Hagevan 11 dezer aan de Amsterdamsche courant Men leest in de dagbladen dat het wets-ontwerp op de regterlijke organisatie tot een langdurig onder zoek bij den raad van state aanleiding heeft gegeven; ik tueen bier te kunnen bijvoegen dat het ontwerp bij dat hooge staats-collegie weinig bijval heeft gevonden. Bij koninklijk besluit van 14 dezer, n°. 52, is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Kortgene, de heer J. van Hottinga Trompthans sur numerair der registratie en domeinen. LI, zaturdag verscheen te Hensden een ingezeten voor den ambtenaar van den burgerlijken standaan gifte doende der geboorte van zijn 27ste kind, waarvan hij er 15 bij zijne echtgenoote in 1ste huwelijk en 12 bij zijne tegenwoordige huisvrouw in 2de huwelijk heeft verwekt. Men schrijft uit Middelburg van den 16 dezer Naar aanleiding van den daaromtrent gerezen twijfel, is door den commissaris des konings aan den minister van finantien de vraag gedaan of attestatie)) de vita strekkende tot het ontvangen van pensioenen ten laste der gemeente-, polder- en andere administrative fondsen, behooren te worden geregistreerd. Daarop is door den minister van finantien te kennen gegeven dat aan de acten van den bedoelden aard, al mogten die ook door den burgemeester alleen worden afgegeven geen vrij- geweest en in de heenreis niet anders dan een enkelen dom van de registratie is verleend, zoodat ze aan het j keer in de herberg uit den wagen geweest, regt deswege zijn onderworpen. I Sedert Zaturdag jl. is te 's Hertogenbosch aan- Men verneemt, dat de onderscheidene leden van gekomen de heer mr. de Macaradvocaat te Luik; het koninklijk huis, elk voor zich, hebben ingeteeker.d voor het nationaal gedenkteeken ter eere van Tullensi en alzoo ten deze weder een loffelijk voorbeeld ter navolging hebben gegeven. zijne komst staat in verband met de daarstelling van den spoorweg van Luik over TongerenMunster Bilsen, Peer en Eindhoven naar 's Hertogenbosch, waarvoor thans de concessie bij de beide regeringen Nederland welke dien en Belgieis aangevraagdde sociëteit weg wil ondernemen, heeft eene regtstreeksche Nederland Gisteren morgen had in de Willemskerk voor de eerste maal eene bediening van het H. Avondmaal verbinding op het oog, van Marseille over Belgie en en wel door den wel eerw. heer ds. Zaalbergpiaats. Daarbij werd het zoo rijk en prachtig zilvergescbenki voor die bediening uoodig en dat door Z. M. den aan den koning is geschonken, gebruikt. Utrecht Sedert een jaar en langer hadden te Amsterdam een aantal' zakrollerijen plaats gehad, welke de aandacht der policie te sterker tot zich trokken, omdat zij niet gepleegd waren onder de gewone begunstigende omstan digheden van gebeurtenissendie veel menscheu op hetzelfde tijdstip naar een punt trekken. Ten slotte had men wel, op eenige gronden, het vermoeden opge vat, dat die kunststukjes van snelvingerigheid uitge voerd waren door een geëmancipeerd lid van het schoone geslacht, dat haar deel had willen hebben in een bedrijf, waarvan tot hiertoe, vooral in ons land, alleen de baard- dragende helft der practische communisten het mono polie had gehad. Alle berigten, welke men had kunnen inwinnen, hadden het echter niet verder gebragtdan tot het vermoeden, dat de daderesse gekleed moest zijn met een bruin of blaauw zijden hoedje en shawl. En op zoü juiste aanwijzing had men gelijk Molières vrek wil, de vrouwelijke bevolking van de binnen- en buitenbuurten op verdenking kunnen aanhouden. Ten laatste is het aan eenige polieiebeainbtendoor ijver en activiteit mogen gelukken, de daderesse in het be zit van de dien avond ontrolde voorwerpen aan te honden en haardie door toon en onderwerp barer gesprekken en ook door hare gedragingen alle verden king der door haar aangeklampte en bestolen vrouwen, had weten te ontgaan bij de bevoegde magt op te brengen. Het opmerkelijke van de zaak isdat de thans gearresteerde niet door behoefte tot die daad is gebragt, maar dat zij, die reeds vroeger een regterlijk vonnis tot haren last heeftde vrouw van een man uit den burgerstand is. Uit Indie berigt the Friend of Chinadat door de bemoeijingen van den pundit Gopal Singh in en om Agra scholen voor indische meisjes zijn geopend waarheen de meer aanzienlijke Indiërs thans hunne naar Hamburgdat grootsche plan zou verwezenlijkt worden tot het geven van eene uitbreiding, nu ontworpen weg van 's Hertogenbosch op en van 's Hertogenbosch over Nijmegen en Arnhem, door Groningen en Hanover, naar Hamburg. Zoo zal ook, of is reeds concessie door den heer Hredius, te Dordrecht, aangevraagd tot daarstelling van een spoor weg van Dordrecht over Tilburg naar Eindhoven. Als een blijk van industriëlen ijver meldt men uit Dussen dat de smid T). van Beurden aldaar dezer dagen zijn logement, smederij enz., met gas heeft verlicht door hem zelf aangelegd en gestookt. Het licht voldoet uitmuntend en is den aanlegger tot voordeel, daar hij het daags in zijne smidse stookt. BUITEÏfLARDSCHE BERIGZEA. NOORD-AMERIKA. Het kolossale plan om de oude wereld door middel van een onderzeeschen telegraaf met de nieuwe te ver binden nadert meer en meer zijne voltooijing. Het benoodigde kapitaal va» 350,000 pd. st. (f 4,200,000) is in actiën verdeeldbijeengebragten 20 pCt. is reeds gestort. De engelsche regering heeft aan de on derneming eene jaarlijksche rente van 4 pCt. verzekerd, en de fabrikanten van telegraaflijnen zijn uitgenoodigd zich aan te melden voor het vervaardigen van den ge noemden draad, welke den 31 Maart moet kunnen wor den ingescheept. Twee stoomers, die elk eene helft van den kabel aan boord zullen nemen, zullen elkander half in zee tegemoet komen en, na het sluiten van den eleotrischen draad in tegenovergestelde rigting terug- keeren de een naar het oosten de andere naar het westenterwijl zij den kabel in zee nederlaten en zoo de kusten van Ierland en die van Newfoundland nade ren. Men vermoedt dat het geheele werk op den 1 Julij 1857 zal voltooid zijn. De kabel zal gelegd worden tusschen de paralellen van 48 en 52 graden noorderbreedte, op eenen onder zeeschen vlakken grond welke door middel van pei- doehters zenden. Spoedig moeten 200 dergelijke scholen lingen op den bodem der zee ontdekt is en, reeds met zijn tot stand gekomenwelke door 3800 meisjes bezocht worden. Ook de 'Delhi Gazette meldt dit feit en prijst het ten hoogste aan. de benaming van n telegrafisch plateau bestempeld zich tusschen kaap Race in Newfoundland en kaap Clear in Ierland bevindt. De afstand tusschen deze beide punten is 1640 engelsche mijlen en volgens de Uit Shanghai gaan de berigten tot 20 en uit Canton 1 jongste peilingen van den amerikaanschen luitenant Berrymanbedraagt de grootste diepte niet meer dan 2070 vademen iets meer dan 12,420 voet. Deze diepte valt juist op de helft van den geheelen afstand tusschen de beide oevers. De bodem der zee, op wei- bestaat geheel tot 25 Nov. De bloedige strijd tusschen de engelschen en de chinezen was hervat, waarbij de amerikanen ge- meene zaak met de engelschen maakten. Drie ameri kanen zouden op last des chineschen bevelhebbers ont halsd en hunne hoofden boven de muren der stad op ken de electrische telegraaf zal liggen, staken ten toon gesteld zijn. Het gerucht dat Shang- j u'i eene fijne kalkaarde, vrij van alle hinderlijke groud- haï door de opstandelingen bemagtigd was vond geen geloof. De handel stond geheel stil. De engelsche regering heeft besloten het getal der officieren op het station van Canton te vermeerderen en aan verschillende ambtenaren der militaire intendance in Engeland bevel gezonden, zich tot hunne inscheping naar Canton gereed te houden. Voor eenigen tijd gaf een jager te Dalen een zijner jagthonden present aan een heer uit Belling- woldegelegen in de provincie Groningen die zich aldaar met zijn rijtuig bevond. Des morgens van den dag van vertrek werd de hond in den wagen gezet en alzoo mede naar de plaat3 zijner bestemming vervoerd. De weg werd genomen over Borger, Stadskanaal, Onstwed- de enz. Te huis gekomen zijnde was de hond steeds bij zijnen nieuwen meester en vergezelde hem overal. Na een 8 dagen vertoefd te hebben nam hij op zeke ren morgen de terugreis aan en zijn oude meester zag hem des anderen daags vroegtijdig arriveren. De af stand is 14 a 15 uren; het dier was er vroeger nooit stoffen en van de sterke stroomingen, welke de Atlan- tische zee vaak 2000 vademen diep opwoeien. Niets bereikt deze diepte, dan somtijds een smeltende ijsberg of het wrak van een gestrand vaartuig. Eenmaal op den bodem der zee gekomen zal de electrische kabel vast blijven liggen en het eenige bezwaar slechts bestaan in het overbrengen van zijne ontzaggelijke lengte. ZWITSERLAND. Voor het leger is de grensbezetting eene goede oefening Overal wordt, niettegenstaande de koude, den ganschen dag geëxerceerd. De geestdrift blijft nog steeds op dezelfde hoogte, zelfs uit de dalen van Monte Rosa is het volk opge broken om de grenzen des vaderlands te beschermen. Engelsche geneesheeren en militairen die in de Krim hebben gediendbieden door den Zwitserschen consul te Londen hunne diensten aan, De twijfel aangaande de waarheid der te Parijs tot stand gekomen bemiddelingis ongegrondde vrede is zeker. De keizer der Franschen heeft reed

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1