Publieke Besteding. No. 5. ,het daar stellen van een gebouwtje, bestemd tot het hoken van Olie, in de nabijheid van de zooge naamde Schotteputin deze gemeente," 44stc Jaargang. DONDERDAG 15 JANUARIJ. IN 57. t)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De pnjs per lwartaal is f .',75franco per post f J,90. De inzet BESTUREN EN ADMINISTRATIES. BURGEMEESTER rn WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 24 Januari) 1856, des namid dags ten één urein het openbaar aan den minst «annemenden trachten te besteden Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden Woensdag den 21 dezer, des middags ten 12 ure. Terwijl het bestek en de voorwaarden van besteding ter secretarie dezer gemeente zullen ter lezing liggen, tot dendag der besteding. Gedaan te Goes, den 15 Januari) 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. De PROVINCIALE DIRECTEUR der directe be- lastingen enz. in Zeeland.brengt ter kennisse van de ingezetenen der gemeente Goes. Dat de gewezen commies J. P. HOFMEESTER is gecontinëeerd als Weger van hel Slagtvee te Goes en zoo lang het kantoor des ontvangers buiten de gewezen Havenpoort is geplaatstten gerieve der be langhebbenden zijne wachtplaats zal houden in het gewone wachthuis der ambtenaren aan de Havenbrug en wel des voormiddags van negen tot 's middags twaalf ureen des namiddags van twee tot vier ure en in de maanden van Maart tot en met October tot 's namiddags vijf urezullende ook gedurende dien tijd het Waaggebouwkrachtens vergunning van het gemeente-bestuurbeschikbaar zijn. Tusschen tijdelijke vee-wegingen zullen niet kunnen geschieden dan met consent van den rijks-controleur, of bij (liens afwezigheid van den rijks-ontvanger. Middelburgden 10 Januarij 1857. De Provinciale Directeur voornoemd, (gel.) KUÏPER. BJKNENLANDSCHE BERIGTEJf. GOES, 15 Januarij. Verleden maandag vierde de typografische ver- eeniging e Ter eere van Laurens Jz. Kosteralhier sedert een paar jaren opgerigtmet hare genoodigden het gewone kopperfeestthans op ruimer schaal door de in der tijd aangewonnen leden. De eere leden tot bijwoning mede uitgenoodigdmaakten ook eenige uren met hunne dames daarvan gebruik. Nadat door dèn president het welkom was toegeroepenwerd door den secretaris een kort verslag gedaan zoo be trekkelijk het in stand komen dezer vereeniging als het doel dat men daarmede beoogde en op vele plaatsen zulke goede uitkomsten opleverdevoornamelijk door met eene wekelijksche contributie eene beurs of on derling ziekenfonds daar te stellen alsmede om in maandelijksche vergaderingen eenige onderwerpen hun vak betreffende te behandelendaardoor hunne kennis te vermeerderen en elkander tot vooruitgang in het edele vak aan te sporen. Nog enkele leden namen daarop het woord en gaf men na het sluiten der vergadering zich aan een gulle vrolijkheid over die bij een vriendschappelijk maal tot laat in den nacht werd voortgezet. In de vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken alhieris tot voorzitter herbenoemd de heer J. Fransen van de Putte. Bij besluit van 4 dezerri°. 52 heeft Z. M. goedgekeurd het beroep van de hervormde gemeente te Poortvliet, op C. D. Louis flakierpredikant te Wemeldinge. Bij beschikking van 10 dezer, is aan den heer Louis de Cos te Antwerpen voorloopig tot weder- opzegging vergunniug verleend tot het aanleggen van ling van advtrtrntien moet geschieden vóór drie uren des admit eene sleepdienstdoor middel van ééne stoomboot, op de Onsier- en Wester-Schelde. Deze dienst kan onmid- delijk worden aangevangen. Aangaande het ontwerp van wet op het lager onder wijs, dat, in gereedheid, doch nog niet gedrukt is, worden bereids de volgende bijzonderheden vernomen. De kweekschool voor schoolonderwijzers za! behouden, op betere grondslagen gevestigd en aanmerkelijk uitge breid worden. Het christelijk beginsel bij het onder wijs zal gehandhaafd worden, en naarmate van plaatse lijke omstandigheden in meerdere en mindere mate, met het godsdienstige onderwijs vereenzelvigd worden. De openbare onderwijzers en de hulponderwijzers zullen geheel van rijkswege bezoldigd worden. De gemeente-besturen zullen voor de schoolgebouwen, woningen en sehoolbehoeften moeten zorgen. De scholen zullen in klassen verdeeld worden, en het onderwijs naar plaatselijke omstandigheden op land bouw industrie en zeevaartkunde toegepast. Het toezigt over de scholen zal den schoolopzieners die geheel voor hunne betrekkingen moeten leven en geene andere ambten mogen bekleeden opgedragen worden. Voorts is er in geheel het ontwerp weder veel gebruik gemaakt van het vorige ontwerpen het voorloopig verslag van de tweede kamer der staten generaal. Het wets-ontwerp op het onderwijs met de memorie van toelichting is zoo verneemt men als manuscript, vervat in ongeveer vier en een half boek folio schrijf papier, te zamen ruim 400 bladzijden uitmakende. Het is dus aanmerkelijk uitgebreider dan de vorige ont werpen met de memorien van toelichting. Volgens het bekend geworden ontwerp van wet op de regterlijke organisatiezal de hooge raad in hooger beroep alle burgerlijke zaken beregten die in eerster instantie bij de regtbanken zijn behandeld, ter wijl van zoodanige zaken die in het hoogste ressort bij den lageren regter zijn afgedaan het beroep in cas satie alleen in het belang der wet of liever in het belang van den staat zal openstaan, zonder dat partijen daardoor eenig voor- of nadeel kunnen lijden. In strafzaken wordt ook hooger beroep in gewigtiger zaken toegelaten, doch cassatie kan alleen worden ge vraagd door den procureur-generaal bij den hoogen raad. De uitspraak van den hoogen raad kan nooit ten na- deele maar wel ten voordeele van den beklaagde strek ken. De appellen in strafzaken worden wederkeerig bij de arrondissements-regtbanken in de naburige arrondis sementen aangebragt. Alle hoven worden afgeschaft De kantongeregten worden waargenomen door leden van de regtbankendaartoe telkens voor twee jaren door de collegiën aangewezen. Het openbaar ministerie bij de kaDtongeregten wordt in strafzaken waargeno men door een substituut-officier van justitie. Den 5 dezer is bij den hoogen raad behandeld het beroep in cassatie van A. Notelaer, wed. J. de Bock van Koewacht, bij arrest van het hof van Zeeland van 11 Nov. 1856 tot de doodstraf verwezen, ter zake van vergiftiging harer stiefdochter door middel van lucifers koppen. In deze zaak werd door den raadsheer jnr. Melort rapport uitgebragt, en trad voor de requirante op de heer mr. D. van Eek. De procureur-generaal van Maanen zou in die zaak den 12 dezer conclusie nemen. - Waarschuwend strekken wederom eenige voor beelden van het zich te vroeg wagen op het broze, ijs. Te Woubrugge hadden in den avond van den 9 tusschen 5 en 6 ure eenige jongelieden die zich met schaatsenrijden vermaakt hadden, bij het afscheid nemen de onvoorzigtigheid te digt opeen te gaan waardoor er 14 doorzakten en twee meisjes van 17 en 19 jaren, dochters uit één gezinhet leven verloren. Ook hier had dit nagenoeg twee slagtofl'ers geëischt zoo niet een voorbijganger, M. f). li.met zelfop offering tot redding was toegesneld Het zoontje van V.had zich op het ijs begeven doch zakte er door de vader ter hulp willende snellentrof vóór hetzelve te bereiken gelijk lot, ook li. was niet ge lukkiger doch met inspanning bereikte hij zijn goed voornemen en kon beiden behouden. mmm >6 oSt ién/nS v >i» oeWw -.eb ïWw&JüW «8» «wM nnsTpG J-*-J1 i 1 Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. van J— 6 regeis d f 2,2/1 behalve het zegetregt. Door den gemeenteraad te Vlissingen is bésloteu de broodzetting aldaar weder in te voeren. Hulst14 Januarij. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor 2 leden van den gemeente raad alhierter vervanging van wijlen de heeren P. Beumer llardenberg en C. de Potterzijn inge komen 100 stembiljetten, waaronder geene van onwaarde, dus volstrekte meerderheid 51. Hiervan zijn uitge bragt op de heeren mr. F. van Deinse 50,N. F. Verdurmen 46, L- J- F. van Waesberghe 26, F. II. Stubbé 24, L. van Waesberghe S, mr. P. van der Meer Mohr 7, E. II. F. W. Mathon 5E. J. F. P. J. G. Vogel- vanger 4, J. II. Danchaert 4, Ch. C. P. Pierssens 3 en J. van Heieren 3 stemmenterwijl verschillende andere personen ieder 1 stem bekwamenzoodat er eene herstemming zal moeten plaats hebben over de heeren mr. F. van DeinseN. F. VerdurmenL. J. F. van Waesberghe en F. II. Stubbé. Men schrijft van hier aan het Handelsblad Wij vernemen uit eene goede brondat door de belgische schipperij te Antwerpen een adres is gezon den aan den minister van buitenlandsche zaken in in Belgie door ruim 60 schippers geteekendwaarbij adresanten verzoeken dat Z. E. pogingen aanwendde in het belang der scheepvaartdat het door dit eiland te brengen kanaal, van den Biezelingsche Ham, naar de Zandkreek worde gegraven als zijnde dat de beste en veiligste punten. BUITEIfEAIfDSCHE BERIGTEJf. FRANKRIJK Parijs. Heden had de plegtige ter aarde bestelling plaats van den aartsbisschop van Parijs. Des morgens ten 8'/2 ure hadden de grootwaardigheidbekleeders der kerk zich naar het aartsbisschoppelijk paleis begevenom het stoffelijk overschot van den verslagene in de kist te leggen. Te gelijk kwamen ook de voor de plegtig- heid gekomandeerde troepen aan. Na de gebruikelijke ceremonien in de dooden -kapel werd de kistdie met paarsch fluweel bekleed was op de lijkkoets geplaatst, en de trein zette zich in beweging. Voorop gingen infanterie en kavallerie, door een generaal gekomandeerd; daarna zes rouwkoetsen, waarin de leden van het kapittel gezeten waren de ambtenaren van den aartsbisschop, welke de insignien met floers bedektop fluweelen kussens droegen, de lijkkoets door zes zware bekleedde paarden getrokken en prijkende met een groot wit kruis en het wapen des aartsbisschopsdaarop volgden de leden der familieverscheidene deputatiente zamen meer dan 1000 personen uitmakendeeen gala-rijtuig des keizers met een adjudant en een kamerheer, een rijtuig van prins Jerome12 rouwkoetsende trein werd wederom door troepen besloten. De vaandels, trommen en trompetten waren met floers behangen. De officieren droegen floers aan de degens, de muzijk speelde treurmarschen. De stoet kwam ten 9V3 ure aan den ingang der kerk notre dame aan. Daar werd het lijk door het kapittel ontvangen en naar de kata falk geleid. Het koor zong het miserere. De lijkdienst werd verrigt door den bisschop van Meauxde vier andere bisschoppen van het aartsbisdom, die van Ver sailles, Orléans, Chartres en Blois, bevonden zich aan de hoeken van de katafalk. De pauselijke nuntius de bisschoppen van Beauvais, Troyes, Amiene, Evreux, TorontoCanada en Prusia woonden de plegtigheid bij. De bisschoppen van Nancy en Adras vertegen woordigden de keizerlijke kapel. Het hof was talrijk vertegenwoordigd. Een groot aantal senatorenafge vaardigden, maarschalken vele leden der magistratuur waren tegenwoordigde geheele officiële wereld was door talrijke leden gerepresenteerd. Een zeer groot getal nonnen en monniken alsmede eene groote massa geestelijken van alle graden waren in het schip der kerk verzameld. De genootschappen der kunstenaars, schilders beeldhouwers bouwkundigen dramatische kunstenaars en die der literatuur hadden deputatien gezonden. Een groot getal niet-officiele personen was insgelijks aanwezig; niettemin was in de kerk nog veel ledige ruimte, ofschoon eene groote menigte met onge duld toegang verlangde, maar door de policie afgewezen werd. Het begin der plegtigheid en het einde werd door de salvo's uit het geschut aangekondigd. De vijf absolutien werden door de vijf bisschoppen des

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1