A 3. 185' 10. •st ti uuu'gang. 0ÉÊè&iisi mum. iüè De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags j avonds, uitgezonderd op feestdagen. i De prijs per kwartaal is 'f J,75■franco per post J ó,9ü. j De inzending van advert.eitlien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. DONDERDAG 8 JAN II.ill IJ. (irtrone uilrfrl.eiilien wor/lcu a i" its. he regi'fgt:p^Apt,,rö tichnorle-huwelijks- en (loodbpiigteu. run rl- 6 rl'gl'IS d f lipbalre het tpgt'tri'gi BïPnYENEAlYDSCHE BEBIGTEJf. GOES, 8 Januari], Sedert eeuige dagen komen de liollandsehe posten hier later aan, men schrijft dit aan de gevallene sneeuw toe. Nu sedert primo Januarij de besluiten van den gemeenteraad omtrent de schoolonder de leiding van den heer Swartin werking zijn gebragt, is voorzeker de gelegenheid tot geregeld en langduriger schoolgaan, inzonderheid voor den burgerstand, aanmerkelijk ver beterd. Was toch het vroegere schoolgeld, dat voor de dag school 90 ct. voor de middelste, en 1,20 voor de hoogste klasse 's maandsmet a verhooging voor de avondschool bedroeg voor dezen of genen vooral in groote gez'nuen bezwarend te achtenthans is dit bezwaar aanmerkelijk opgeheven naardien bet school geld voortaan door alle klassen heen op dertig cent 's maands, voor eiken schooltijd bepaald is, zoodat het slechts 30 ct. voor de halve, 60 ct. voor de geheele dagschool en 90 ct. voor de dag- en avond school bedraagt. Wij hopen dat het met dezen maat regel beoogde doel moge bereikt worden Te Colijnsplaat, Kortgene en Cats heeft ook dit jaar het weren der bedelarij op nieuwjaar door het doen van ruime hedeelingen tot genoegen der ingezetenen en tevredenheid der armen een gunstig gevolg gehad. Meermalen was men daar dagen achtereen door bede laars overstelpt, thans zag men zich daarvan verschoond door de milde bijdragen, als: te Colijnsplaat van 325. te Kortgene van 241.75 en te Cats van 161.15. Wordt dit gebruik reeds door vele gemeente besturen iugevoerd de goede resultaten rnogen ook anderen tot navolging aansporen. Nog steeds stijgen hier de gronden in waarde op de in de vorige week gehoudene verkooping van bouw- en weTand in de gemeenten 's Heer Abtskerke e. a. en Heinkenszand werd voor het bouwland ruim f 900 en voor het weiland ruim f 3 060 per bunder besteed. Uil Bergen-op-Zoom schrijft men, dat door de slechte verlichting der lantaarns in den avond van 31 Dec jl.wederom eene vrouw uit de kerk komende door de duisternis misleidin de haven is geloopen en alleen door de hulp van onzen goesschen schipper J. Harte en later bijgekomen omstanders, met vele moeite is kunnen gered worden. Te O verslag heeft de volgende bijzonderheid plaats gehad. Twee jaren geleden waren aldaar op den zelfden dag in het huwelijk getreden Joseph Heroman en zijne zuster Francina De eerste was 48 en de tweede 47 jaren oud. Op Zondag den 14 Dec. nu hielden de beide huisgezinnen een dubbel feest dat de gansche gemeente verblijdde. Beide waren namelijk verrijkt met hun eerste kind, een zoon en eene dochter, op denzelfden dag geboren zoo als de ouders op den zelfden dag getrouwd waren. De bevolking heeft zich bij die gelegenheid aan feestelijkheden overgegeven welke 's avontls met eene algemeene illuminatie zijn besloten. Eene merkwaardige afwijking in de natuurdrift van sommige vogels heeft men in Wamel.bii Zutphen,opge merkt. Aldaar zijn o.a.opden HnizeLakenbergtweeooije- vaars den winter tot nog toe overgebleven, niettegen staande de vrij felle vorst in het begin van December. Zij blijven rustig op hun nest en doen soms midden in den nacht hun geklep luide hooren. Indien deze vogels goede weêrvoorspellers zijn, dan kan men voort durend zacht weder verwachten. [n de Staats-Courant van den 6 dezer vindt men een koninklijk besluit betrekkelijk de vermindering van het port voor brieven, welke per overlan.dmail via Mar seille naar Ned.-Indie verzonden worden. Gelijk wij reeds in eeu vorig nummer mededeelden, is de port voor enkele brieven (van 15 wigtjes of minder) vastgesteld op 90 cent, bij verzending zoowel over Marseille, als Southamp ton en Triest. Deze bepalingen treden in met de we derzijds vertrekkende landpost van Maart e. k. Door het ministerie van binnenlandsche zaken is bekend gemaakt, dat voor de dienst in Oost-Tudie ter uitzending in het jaar 1S57, worden gevraagd zes jon gelieden van den vierden onderwijzersrang en tusschen de 16 en 18 jaren oud, om ouderwijs te geven in de laagste klassen der gouvernemcntsscholen. Sollicitanten naar die betrekking worden uitgenoodigdzich ten spoedigste, bij rekwest op zegel, tot het departement van binnenlandsche zaken te wenden met opgave der school, in welke zij werkzaam zijn en met overlegging hunner geboorte-en ratig-aqten, alsmede van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester hun ner woonplaats. De kennis met de strekking en in- rigting van bewaarscholen en met het onderwijs, daarin te geven zal eene aanbeveling zijn. De voordeelen zijn: eene bezoldiging van 75,'s maandszonder meer, ingaande met den dag van ontscheping te Batavia, vrij transport derwaarts en eene gratificatie van f 400 voor uitrusting. Men schrijft uit Groningen van den 3 Januarij: Gisteren avond was men hier getuige van een indruk wekkend natuurverschijnsel. De bedekking van de pla neet Jupiter door de maan konde bij eenen helderen hemel ongestoord worde» waargenomen en is ook door velen met het ongewapend oog zeer goed gezien. De bedekking der manen van Jupiter, die slechts voor het gewapend oog zigtbaar zijn konde natuurlijk alleen met behulp van een kijker worden waargenomen, maar leverde ook door dezen gezien een allezins opmerkens- waardig verschijnsel op. Nagenoeg ten 5 u. 16' zag men de 43c maan achterliet donkere gedeelte der maan schijf verdwijnen. Ruim 9 minuten later verdween de 33e maan, terwijl even na half zes de rand der planeet met de maanschijf in aanraking scheen te komenen na verloop van ongeveer 1 minuut was Jupiter geheel achter haar verdwenen. Te 5 u. 34 m. ruim verdween de 1ste naastbij Jupiter zich bevindende maan en te 5 u. 36 m. verdween de 2de maanen was dus de planeet Jupiter met hare 4 manen geheel achter onze maan verborgen. Gedurende 1 u. en 6 m. bleef Jupiter achter de maan onzigtbaar, tot zij te 6 u. 37 m. weder als eene lichte verhevenheid aan de verlichte westzijde der maan te voorschijn trad en na verloop van ruim anderhalve minuut weder geheel zigtbaar was en zich weldra geheel afgescheiden van de maan in hare nabij heid vertoonde. Het oogenblik waarop de verschillende manen van achter het verlichte gedeelte der maanschijf te voorschijn kwamen konde niet zoo juist worden waargenomenhoewel zij op eenigen afstand van de maan weder zeer helder zigtbaar waren. Het verheugd ons regt, dat in dit jaargetijde en bij het buitengewoon zachte weder een zoo ongewoon heldere lucht gelegenheid heeft gegeven om dit indrukwekkend verschijnsel zoo goed waar te nemen, en daardoor ook weder den opmerkzamen mensch heeft kunnen overtui gen van de ongestoorde orde, die ook bij den loop der tijden en de wisseling der jaren in het ruim gebied der scheppiug zoo stoorloos blijft bestaan. Ten einde het algemeen al de voordeelen trekke uit de afschaffing der accijnsen op het gemaal, bestaat ook te Groningen thans het voornemen, om eene uit gebreide broodfabriek op te rigten. Eergisteren morgen werd een persoon uit het huis van burgelijke en militaire verzekering te s' Hage ontslagen. Kort daarop maakte hij zich weder aan diefstal schuldig, zoo dat hij zich des avonds daar bevond van waar hij des morgens vertrokken was. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd ten einde voorloopige maatregelen te nemen tot het oprigten van eenen zoölogischen tuin, dewijl de sedert een paar jaar aldaar opgerigte in uitgestrektheid van grond te klein beschouwd wordt, om er immer iels goeds van te maken. Men wil daartoe den grond ten noorden van de kruiskade gelegen 'ongeveer 10 bund, groot) aankoopen en begroot tot dien aankoop, aanleg, oprigting van gebouwen, aankoop van dieren enz., enz. een kapitaal benoodigd te hebben van f 200,000 waarvan men de aandeelen zou verdeelenin drieklassen. Tellers godgel. genootschap heeft beslotende volgende prijsvraag, waarop vroeger geen voldoend ant woord is ontvangen, op nieuw en wel voor dén tijd van 2 jaren uit te schrijven': h De opdelvingeu en uaspormgenin de laatste jaren in de vroegere rijken van Assyrie en Babyion en bepaald te Niniveh BabelPevsepolis enz.hebben niet alleen in velerlei opzigten een nieuw licht doen opgaan over den staat en de geschiedenis der aloude monarchien maar ook voor de bevestiging van de waarheid der geschiede nis van het O. Verbonden ter verklaring der bij- belsche oudheid belangrijke bijdragen opgeleverd. Het genootschap vraagt: '/Eene volledige, kritisch bewerkte zamenstelling van al dat genewat door de ontdek kingen van Flaudinllatta, layartHaiolinson enz. en de onderzoekingen van 6'ratefend, Lassen en anderen uit de overblijfselen der oude Syrischebabyion, en persische steden tot hiertoe is aan 't licht gebragt, (zoo noodig, door enkele afbeeldingen opgehelderd,) voor zoo ver het kan strekken ter verklaring der oorkonden, en ter bevestiging der geschiedenis van de schriften des Ouden Verbonds" De prijs is een gouden eerepenningter innerlijke waarde van 400. BUITENEANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Berlijn. Hier ter slede is men steeds zeer oorlog zuchtig gestemd. Het gouvernement gordt zich ernstig ten strijde aan. Uit St. Petersburg wordt verzekerd, dat Rusland, ofschoon het zich zoo inschikkelijk heeft getoond tot het herstel van den vrede in Europa, zich thans even wel ernstig voorbereidt tot een oorlog met Engeland aan de aziatische grenzen. Er schijnen zelfs reeds bevelen te zijn gegeven tot het versterken van onder scheidene gewigtige punten in dit gedeelte van het russische rijk. Bovendien wordt de aan de perzische grenzen geconcentreerde armeebij voortduring ver sterkt. In de geweer-fabrieken der regering heerscht de grootste bedrijvigheid, daar zij binnen den kortst mogelijken tijd 150,000 nieuwe geweren voor deze troepen moeten afleveren. Op dezen oogenblik zijn reeds 40,000 man russische troepen aan de perzische grenzen geconcentreerd. ZWITSERLAND. Zeer teregt doet een parijsch correspondent opmerken, dat het geschil met Pruissen thans ten eenenmale op eene kwestie van eigenliefde berust. Uit eigenliefde wil Pruissen zwitserlands eischen niet inwilligen, vóór dat de roya listische gevangenen ontslagen zijn; uit eigenliefde wil Zwitserland de royalistische gevangenen niet vrijlaten, vóór dat pruissen de onafhankelijkheid van Neufchatel heeft erkend. BeidePruissen en Zwitserlandzijn geneigd toe te gevendoch geen van de twee wil de eerste wezen. ENGELAND - Londen. De menigvuldige doodstraffen die onlangs in En geland zijn en nog moeten worden voltrokken, hebben de verdedigers der afschaffing daarvan zeer in beweging gebragt, vooral omdat het regt van genade te verleenen op eene zeer wisselvallige wijze schijnt uitgeoefend (e worden. Deze week heeft een der twee misdadigers welke de doodstraf moesten ondergaan uitstel tot den 5 Pebruarij verkregen, op grond dat zijn advocaat een' misslag in de vegtsplegingsvormcn ontdekte, met op- zigt tot het kiezen van de jury. Mogt er werkelijk een misslag ten nadeele van den veroordeelde zijn ge pleegd, dan vervalt het geheele regtsgeding en de schul dige is vrij. In de elf eerste maanden van 1856 zijn in En geland 110,362,200 eijeren uit het buitenland ingevoerd voor eigen consumtie, Een brief uit Monmouth, gedateerd uit het graaf schap Warren, deelt de volgende bijzonderheden mede betrekkelijk eene droevige gebeurteniswelke op den 12 December in deze kleine stad plaats had. Een reeds bejaard persoon Fleming genaamdver gezeld van zijne beide zonen de een van 25 en de ander van 28 jaar, begaf zich op dien dag naar Bald- winhouse en liet zich bij den heer Crosier aandienen. Zij waren ieder met. een geladen pistool gewapend en kwamen van laatstgenoemde niet geweld eene getee- kende verklaring afdwingen waarin hij eenige laste- ringen herriep betrekkelijk mejufvr. Fleming uitgestrooid

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1