-i4s,c Jaargang. MAANDAG 5 J4M4KIJ. 1857. ENGELAND Londen. FRANKRIJK ~>arus. De uitgave (lezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75franco per post f 5,90. De inzet BINDEN LAND SC HE BERIGTEN. GOES, l Januarij. Met genoegen vernemen wij de toenemende beter schap van H. M. de koningin. Y Hoewel de laatste nieuwjaarsdag hier dit jaar woe- "liger was dan in de beide voorgaande, en duidelijk merk baar dat menige cent aan uitspatting was misbruikt zag men zich toch verschoond van het schaamteloos bedelen, dank zegge dc goede maatregel van het bestuur om even als in vorige jaren bij de ingezetenen de ge wone nieuwjaarsgiften, in te zamelen om daaruit eene bedeeling van brandstoffen en eetwaren te doen. Aan nagenoeg 615 hoofden van gezinnen met 625 kinderen, die men met weinige uitzondering kende als zich aan het nieuwjaarwenschen aan de deuren schuldig te makenwerden dien dag 9-10 ponden brood 285 ponden spek en 94 tonnen turf uitgereikt, y Menige kan daaruit voor eenige dagen sjaaien- en voorzeker zal ieder gever te vreden zijn zijne giften aldus besteed te zien en zijne armen in staat om in bar weder ais heden, wanneer zich de nood het meest doet gevoelen, zich te kunnen verwarmen en voeden. In den vroegen morgen van gisteren vond men, naar men veronderstelt ten gevolge eener beroerte in be- wusteloozen toestand aan de zoogenaamde Plankentent, de persoon van IS. Vnegociant alhier, ten vori- gen dage naar Noord-Beveland vertrokken. Naar zijne woning gevoerd is hij in den namiddag van dienzelf den dag overledennalatende eene zwangere weduwe en nog jong kindje. Door het bestuur der stoomboot de Stad Goes zijn wij in staatgesteld belangstellenden te berigten, dat niettegenstaande het ongunstige weder de boot in goeden staat ten 4 uren te Rotterdam is gearriveerd. Bij besluit van 31 Dec. jl.is met 1 dezer eervol ontslag verleend aan dhr. P. Pijke, als burgemeester der gemeente 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke c. a. en be noemd tot burgemeester der gemeente 's Gravenpolder dhr. P. van Liere en tot burgemeester der gemeente 's Heer Abtskerke c. a., dhr. I. P. J. Buteux, burgem. van Hein- kenszand 'sHeer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen. Bij koninklijk besluit van denzelfden dag is onder meerderen benoemd tot commies van de 3e klasse bij het vak der posterijen 'de heer D. Hordijk thans surnumerair. Bij besluit van 1 dezer heeft Z. M. goedgevon den tot burgerlijke leden in den militie-raadzitting houdende te Middelburg, voor de ligting der nationale militie voor 1857 te benoemen, debeeren G. J. Spren- gerlid der staten en mr W. P. Vislid van den raad te Middelburg én tot hunne plaatsvervangers de heerèii Z. Snijder, lid der staten en mr. Al. Verbrugge lid van den raad der stad Middelburg Aangaande de verandering van bet post-tarief der land mail over Marseillevernemen wij dat het "^bepaald zal worden op 90 cents per brief, beneden de 15 wigtjes zwaar. Door het nederlandscb zendeling-genootschap is in 1856 f 34,402,68 aan giftenen legaten ontvangen. Uit Luxemburg wordt van den 24 het volgende geschreven: Wij leven bier thans als 't ware in Rus land. Sedert eergisteren wordt geen enkel buitenlandsch blad aan de geabonneerden uitgereiktwanneer de procureur van den staat niet bevorens zich overtuigd heeft, dat het niets gevaarlijks behelst. Een nieuw ambtenaar, tegen eene bezoldiging van een franc daags, is aangesteld om de bladen aan de post af te balen naar het parquet te brengen en vice versa. Te Die- kirch is de procureur eveneens met dat toezigt belast. Doch de zaak wordt gecompliceerd op de grenzen waar men bladen leestzonder dat er procureurs zijn. Men heeft echter een middel gevonden om daarin tc voorziende ontvangers hebben in last bekomen de Jbiaden te lezen en te onderzoeken ten einde dit te ^kunnen doen, zijn zij geregtigd de bladen twaalf uren in hunne bureaux te houden zoodat de bezorging er van in de meeste gevallen 24 uren later plaats vindt. Dit moge al dan niet wettig zijn, daarom bekreunde ■n zich niet. tin» vuil advertentie!. moet geschieden vóór drie uren des mini BUITENLANDSCHE BERIGTEN. NOORD-AMERIKA. Volgens de jongste berigten uit Washington van den 15 Dec heeft bet huis der vertegenwoordigers van de Vereeuigde Staten een voorstel van twee leden aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat elke poging om den slavenhandel weder te openende unie aan den afschuw der beschaafde natiën zoude blootstellen en dat de herroeping der wetten, welke den handel in afrikaansclie slaven verbieden in strijd zou zijn met de aangenomen politiek der Vereenigde Staten. In onderscheidene slavenhoudende staten is een opstand onder de negers uitgebarsten doch hebben zij nog geene daad van vijandelijkheid gepleegd. Er was een uitgebreid complot ontdekt. Men schat het getal der in de laatste acht maanden van Afrika in Cuba ingevoerde negerslaven op 14,000. Het getal van de uit het buitenland in de Ver. Staten, gedurende het laatsle jaar aangekomene, onbe stelbare brieven grenst weder aan het ongelooflijke. Daaronder zijn 120,000 brieven uit Engeland, 7500 uit Canada, 5374 uit Keulen, 2617 uit Bremen, 430 uit Nieuw Schotland, 619 uit Nieuw Brunswijk enz,in het geheel nabij de 800,000 stuks. De hoofd oorzaak ligt in het groote aantal gelijkluidende namen van steden en in de onbestendigheid van woonplaats der landverhuizers. In Holland, Sheboygan County, hebben eenigen onzerlandgenooten een hollandsch leesgezelschap opgerigt; misschien het eenige van dien aard in geheel Amerika. De uitvoer van meel en granenvan Chicago langs de meren beloopt voor dit jaar de verbazende hoeveelheid van ruim twintig millioen bushels. DUITSCHLAND. Op den nachttrein van Weenen naar Pesth is Dingsdag jl. een goed gesloten goederen-wagen open gebroken en geplunderd. De dieven schijnen over- vloedigen tijd gehad te hebbendaar zij al de kofl'ers opengebroken en daaruit genomen hebben wat het meeste waarde bad van een uniform rukten zij het borduursel af en lieten het overige liggen. '/Het vaarwel van Hay dn" dezer dagen te Ham burg op een concert voorgedragen is een weinig be kend muzykstuk. Het is eene symphonie, die men gedurende verscheidene jaren niet getoond haden welke onder de volgendewaarlijk curieuseomstan digheden het eerst is voorgedragen. Prins Esterhazy wilde op zekeren dag het orkestdat hij onder de leiding van Haydn op zijne kosten onderhield, zijn afscheid geven onder voorwendsel, dat zulks uit be sparing geschieden zou of misschien wel om dat het repertoire hem geene genoegzame verscheidenheid aan bood. Op het verzoek van den beroemden componist, stemde hij er in toeeen laatst concert bij te wonen. Men speelde eene symphonie, bepaaldelijk door Ilaydn voor dit afscheid gecomponeerd, en aan welke hij den gelegenheidsnaam van "het vaarwel" gaf. Eerst speelden al de instrumenten met een krachtig en schoon geheel, toen zwegen de bassen, vervolgens de alten en telkens wanneer een instrument de partij verlietsloop de muzykantzonder gedruisch te maken, weg, zijn licht medenemende. Eindelijk bleven er slechts twee violen, welke te zamen speelden, te midden eener bijna volslagen duisternisover. De uitwerking was zoo wonderbaar, zoo onverwaehtdat prins Esterliazy, op getogen verklaardedat hij zijn orkest behield en Ilaydn met de grootste loftuigingen overlaadde. Pan de zwitsersche grenzen31 Dec. Het zwitsersche departement van oorlog heeft in eene circulaire aan de kantons,de gemeentebesturen uitgenoodigd, om onverwijld ten dienste der divisie-kommandanteu staten aan te leggen van het aantal huizen en inwonersvan loca len geschikt tot wachthuizen, werkplaatsen en hospita len, alsmede van stallen en het aantal paarden in iedere gemeente Vaderlandschlievende aanbiedingen van allerlei aard voor geld wapenen, enz., worden van alle kanten ge daan. In vele gemeenten wordt reeds de landstorm ge organiseerd. In de aan Duitschland grenzende kantons worden de toerustingen onafgebroken met nadruk voort gezet. Tn het Rijndal, in St. Gallen, Appenzell, Thur- gau Schaff hauzen Bazel is de geheele bevolking in de weer. De bezigheden van den vrede geraken op Gewone adrertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Moortehuwelijks- en daodherigten, ran 5±-6 regels d f behalve het zegelregt. Idugs. den achtergrond; zoo staan allerwege de werkzaamheden aan de spoorwegen en in de fabrieken stil. De groote raad van Neufchütel heeft besloten aan de in dienst staande guides, van den 3den September af gerekend, voor den geheelen duur van den veldtogt eene toelage van 2 fr. dagelijks te geven, en de civiele processen te schorsen. Uit het kanton Neufchatel zijn behalve verscheidene dienstpligtige personen, ook talrijke royalistische fami- liendie mishandelingen van de zijde der radikalen vreezen over de fransche grenzen gevlugthun getal moet reeds meer dan 800 bedragen. I Januarij. Uit een brief uit het kanton Thur- gave ziet men dat aldaar den 25 December de onder de vanen opgeroepeu manschappen beëdigdmaar nog geheel ongeoefend waren dat er weinig of geen geest drift voor den oorlog waargenomen werdbehalve onder het volk. Te Genève is eene commissie benoemd tot het organiseren van een vrij korps, de staatsraad had hier toe besloten omdat zich een groot aantal personen die voor de dienst geschikt maar niet verpligt waren had aangemeld. In deze commissie werd onder anderen de generaal Klaplca gekozen. Te Zurich is thans een accademisch legioen ge vormd. Den 28 Dec. ontsloeg de rector der hooge- school de studenten tot dat nieuw beroepdadelijk daarop betrokken de studenten de kazerne. Allerwege komen vereenigingen tot standdie zich ten doel stellen om de achtergelatene betrekkingen der gesneuvelden te ondersteunen. In het kanton Schaffbausen is even als te Bazel nog geene opzettelijke grensbezetting georganiseerd, ten einde Baden niet tot een gelijken maatregel te bewegen. Bij Constants daarentegen trekken reeds zwitschersche en badensche patrouilles op en af. Men zegtdat de onttroonde koniDg-familie van Oude, ten eeuwigen dage een pensioen van 120,000 p. st. zal ontvangen. Op den eersten kersdag heeft de lord-mayor, volgens jaarlijksch gebruik, de gevangenissen der City bezocht en aan de gedetineerden eenige versnaperingen doen uitreiken. Ook op nieuwjaarsdag is aan elk der gevangenen op kosten der gemeente 1 pond gebraden vleesch, pond brood, pond aardappelen en 1 pint porter uitgedeeld. In den kersnacht is over Yorkshire zulk eene geweldige sneeuwbui losgebarsten, dat eene ontelbare menigte schapen daardoor zijn verloren gegaanheb bende een landman van omtrent 500 schapen ternaau- wernood een tiende gedeelte levend teruggevonden. De Noniteur van 30 December behelst aan het hoofd van zijn niet-officieel gesdeelte eindelijk de volgende mededeeling De vertegenwoordigers der kabinetten welke het parijsche verdrag hebben onderteekendzullen morgen middag eene conferentie houden in het hotel van "liet, ministerie van buitenlandsche zakenten einde te be raadslagen over de middelen om een einde te maken aan de geschillenwelke de uitvoering van art. 20 van het verdrag van 30 Maart hebben verhinderd." 3J Eec. De vertegenwoordigers der zeven mogend heden die het verdrag onderteekeud hebben, verga derden heden op het ministerie van buitenlandsche zaken onder voorzitterschap van Walewski. De zifting begon ten 12 ure en duurde tot 4 ure. Men verze kert, dat in deze zitting alles afgedaan is, zoodat de keizer morgen Frankrijk en Europa met de tijding verrassen kan, dat de conferentie welke naar men meende tot zulke ernstige discussie zoude aanleiding geven reeds gesloten is. Over de voorwaardenonder welke de schikking is tot stand] gebragtverneemt men niets met zekerheid. Een speculant heeft den prefect der seine aan geboden eene jaarlijksche pacht van 600,000 francs voor de nieuwe beurs-belasting te betalen. Men spreekt van eene groote loterij ten bedrage van 25 millioen fr. ten voordeele der overstroomden aan welken na aftrek der winst en alle onkosten een overschot van 10 millioen zou toevloeijen. Het denk beeld dezer loterij gaat, van een engelschman nit, die tevens zou hebben verklaard dat hij kans ziet om j„

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1