(■ODiMHK (OIRAVI. to. I. 44s'* Jaargang. 1857. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds uitgezonderd op feestdagen. j prijs per kwartaal is .1,7.5franco per post J-,90. j De inzending van advertentien moet, geschieden roer drie nrgu des namiddags. W>\l)I]R»)i<; 1 JiMliUJ. Gewone advert,entien worden <i ?G ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan .1 6 regeih a f behalve het zegelregt. BIN5EN LA WD SCH E B ER ïGï EN. GOES, I Junuarij. De eerste kamer der staten-geiieraal heeft al de ge hoofdstukken der staats-begrootingde wet op middelen en de kredietwet voor de binnenl. zaken ngen omen, meest met eenparigheid van stemmen het hoofdstuk van oorlog met 28 tegen 8 stemm. Uit de antwoorden der regering aan de eerste ,mer, ten aanzien van het hoofdstuk van oorlog, blijkt at thans bij het comité van defensie het hoogst be- angrijk onderwerp der kustverdediging in behandeling s, waarvoor ook officieren der zeemagt zitting in het- ■elve hebben genomen. Die taak ia nog niet afgedaan. In de zitting van verl. Zaturdag is beraadslaagd over le vraag, of verzoekschriften van gemeente-besturen, aan deze vergadering gerigt, al of niet van zegel behoorden voorzien te zijn. 17 stemmen hebben zich vóór en 14 egen het ongezegeld aannemen verklaardzoodat de ngekomene ter griffie zijn nedergelegd. Bij Z. M. besluit van 28 December 1856 i>. 87 is benoemd 1ot Taadsheer in het provinciaal- eregtshof in Zeeland jhr. mr. A. fF. Snouck Uur- ronjethans officier van justitie bij de arrondissements- igtbarik te Middelburg. VNaar wij vernemen bestaat het plan, om aan een' )ig gekoesterden wensch te voldoen en aan de dienst doende schutterij alhier een muzijkkorps toe te voegen, l.-riaande uit de werkende leden van het harmonie- jlschap ConcordiaMen tracht door bijdragen i voorzien in kleeding en verdere benoodigdheden i toe oud-gedienden met hunne meestal ongebruikt inde uniformen verzocht worden het hunne bij te In het aanstaande jaar zal de 25jarige herin tg aan liet bombardement van de citadel van Ant- ifen worden gevierd. Reeds is eene commissie ge- id om het noodige daartoe te beramen. - Te Harderwijk bevindt zich tegenwoordig een al vrijwilligers voor onze O. Indische bezittingen tal afkomstig uit de Krim. Men ziet daar bijna natiën vertegenwoordigdwaardoor Harderwijk overeenkomst heeft met een nieuw Babel. Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben besluit van 23 December jl.het besluit van den ad der gemeente Haarlemwaarbij verklaard was dat de verkiezing van jhr. M. Salvador tot lid van raad geen effect kan sorteren enz." vernietigd, en laard dat er voor als nog geene termen bestaan rent de al of niet toelating van dien heer te be- - De heer Conrad is als lid der commissie voor kanaal bij Suez, belast met het onderzoek van de rloopig afgebakende lijnwaar langs het kanaal zal jen. Eenige honderd arbeiders zullen dien voorloo- lu arbeid welhaast verrigt hebben en binnen vijf ?s maanden hoopt men dat reuzenwerk met ongeveer 00 werklieden te voltooijen. De te leveren mate- ii en werktuigen zullen uit Nederland Engeland frankrijk komen. De ijzer- en sluiswerken worden ;erd door de heeren van Vlissingen en Dudok van 1 te Amsterdam. - Men verneemt dat 11. maandag namiddag aan den ak in de buurtschap Mastenbroekhet volgende ihrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad. De verwer ■tc Linthorstwerkzaam zijnde aan het aldaar ge- itste stoomgemaal, had het ongeluk tusschen de ma le te geraken met dat noodlottig gevolgdat hij in letterlijk verbrijzeld werd, zelfs zoo, dat men moeite de gedeelten van zijn ligchaam bij elkander jt. kunnen zamelen. De ongelukkigedie in het gerlijk weeshuis te Zwolle opgevoed werd, laat eene Jefde weduwe en drie nog jeugdige kinderen achter. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, dd. 19 December lor de arrondissements-regtbank van 's Boschzal v* kort de navnlc/enrlf, 7/111/"!.,-'' ril. '1 Tl worden. Zeker persoon, te Wijchem woonachtig, wordt beschuldigd van het zich door zekeren landman achter eenvolgens doen Ier hand stellen van nog al aanzienlijke sommen gelds en alzoo zich bedriegeljjk meester maken van een gedeelte der bezittingen van dezen, dooi' valsché- lijk de hoop te verwekken dat hij de inagt bezat om diens dochter, die men geloofde van eene kwade hand geraakt te zijn van den booze te bevrijden en haar alzoo te genezen welk niet bestaand vermogen en welke hersenschimmige genezing hij heeft doen geloo- venzoo door gezegde magt vcor te wenden alsook door het verrigten van handelingen, die althans in het oog van eenvoudige landlieden geschikt schenen te zijn om den booze te verdrijven als het zich doen ter handsteden van een haarlok van de z'ekeom zooals hij voorgaf, er eene reis mede naar den Heere te doen en het vervolgensna eenige dagen later de zieke te hebben bezigtigd en onder voorgeven dat zij behekst wasrondgaan van het huis al biddendehet sluiten en verzegelen van deuren en vensters met iets dat hij heiligdom noemdehet vervolgens uitstorten van ge beden en het uitspreken van woorden die tot den geest gerigt schenenhet opdragen eener offerande aan Godalthans het voorwenden dat het verrigten van deze noodzakelijk waslieteenige weken na deze verrigtingen zich nogmaals eene haarlok van de zoo gezegde behekste dochter doen ter hand stellen en voor deze zieke inedegeven van een fleschje met geze gende olie, zooals hij ze noemde, de afhaling van welke gezegende olie om de vijf weken moest herhaald wordenen soortgelijke handelingen meervan alle welke bedriegelijke middelen hij zich bediendeom door deze valschelijk de hoop te .verwekken dat hij de magt bezat haar die men geloofde van eene kwade hand geraakt te zijn van den booze te bevrijden en alzoo te genezen. Een 30tal duitsche en waalsche landverhuizers zijn in het begin van December van New-York te Antwerpen teruggekomen, aan boord van het amerikaan- sche driemastschip John liliot Ryeson. Ket is wel meer gebeurddat er arme duivels uit Amerikadat land van belofteweerkwamen verheugd van in hun vaderland terug te zijn, al hadde de reis dan ook hun laatste geld gekost. Zulks was ditmaal niet het geval. Allen zijn gekomen om hunne familien vrienden en kennissen aan te zoeken om ook naar Amerika te ver huizen, alwaar zij tevreden en regt. naar hunnen schik leven. Dit zegt dusdat allen welhaast weer onder zeil zullen gaan naar hun nieuw vaderland. Een der teruggekoinenen die pas een jaar uit Belgie vertrok, is reeds in Amerika met een yankeesch meisje gehuwd. De Courrier de la Sambre verhaalt het volgende: Een jongman van Chatelet huwde, eenige weken ge leden een jong meisje uit de provincie Namen en zette zich met zijne echtgenoote in zijne geboorteplaats neder. Tot nu kort geleden bad niets hun geluk beneveld en smaakten de echtgenooten datgene wat een gelukkig huwelijk kan medebrengen. In de vorige week stapte nogtans eene vrouw met een frisschen knaap van 4 jaren aan de hand, uit den spoorwagen van Chateliiiea en rigtte haren weg naar Chatelet, waar zij zich tot de politie wendde om naar de woonplaats van genoemde echtgenooten te vernemen. Ik wil hun sprak zij tot den commissaris en wij zende op het kindeen bruiloftsgeschenk brengen. De jufvrouw die onlangs met iemand uit deze gemeente gehuwd isis zijne moederheeft zij niet reeds vooraf haren echtgenoot van het bestaan des kinds onderrigt, zooveel te erger voor haar, want ik heb het nu lang genoeg verzorgd. Men gaf haar het gevraagde adres doch bedacht bij zich zeiven dat dit knaapje wel eens het geluk der echtelingen zou kunnen storen, en, die dag was ook geen der rustigste. Intusschen kwam het gebeurde ter kennis van den vader des echtgenoots een grijsaardhartelijk en bo ven alles naar een' kleinzoon verlangende. Hij ging naar zijn' zoon toe, hem beviel het lieve, welgemaakte en gezonde knaapjenam het op zijne knie en lief koosde het teedevlijk. Daarna wendde hij zich tot zijn zoon, zeggende: Ik ben oud en hoorde mij toch nog zoo gaarne grootvader noemen; men weet niet wat «kuren -kan aireen ,s Het der Voorzienigheid bekend of gij al dan niet met kinderen zult gezegend worden. Zie, zij zend er u een toe, een lief kind, datjmij reeds behaagd neem het tot 11gij zult u beloond zien. Hierop liefkoosde hij het steeds op zijne knie gezetene kindterwijl zijne moeder getroffen door dit bewijs van liefde en goedheid des grijsaards lokken en voor hoofd met kussen en tranen bedekte. Dit tooneel was ook te veel voor den bedrogen echtgenoot, hij ver- mogt het dringend verzoek van zijnen vader geen weer stand te bieden en schikte zich naar zijnen raad, waar over hij zich tot heden nimmer berouwde, terwijl steeds vrede en rust in het huisgezin wonen. BlllTENLAïfDSCHE BERIGTETf. DUITSCHLAND. Berlijn. Op een diner dat aan de officieren van de rijksweer gegeven is, werd door generaal Du four, wien het opperbevel over het geheele leger is opgedragen in een toast de zekere overtuiging te kennen gegeven, dat de zwitsers als één man zich om de regering zou den scharen. Hij eindigde: «Wij willen met eerestaan of vallen 1 Tot wederziens op het slagveld," Duns Scolus, de beroemde scholasticus met den bijnaam «doctor Sublilusf kwam in het jaar 1808 te Keulenoverleed spoedig daarop in den kraehtigen, mannelijken leeftijd, en werd in de kerk van het mino- ritenklooster begraven waar een eenvoudige grafsteen zijne rustplaats aanwijst. De overlevering zegt. dat hij levend is begravenwat hieruit wordt opgemaaktdak men bij eene latere opening van het graf bespeurd dat hij zich met vertwijfeling de duim had afgebeé Deze omstandigheid moet de reden geweest zijn, waar om de geleerde Franciskaner nog niet heilig verklaard is. Thans evenwel moet de kardinaal en aartsbisschop von Geissel van den paus de last gekregen hebben, een onderzoek naar bedoelde omstandigheid in te stellen, en zal het van den uitslag van dit onderzoek afhangen of Scolus nog onder de heiligen zal worden opgenomen. Wordt hiertoe besloten, dan zal dit met groote kerke lijke plegtigheden in Keulen gevierd worden. Men vermoedt, dat het dogma der onbevlekte ontvangenis, onder wiens voorvechters Duns Scolus behoorde en 't welk hij tegen zijnen geleerden tijdgenoot Thomas van Aquino verdedigde, de herinnering aan den beroem den scholasticus weder heeft levendig gemaakt en tot het hier genoemd onderzoek heeft aanleiding gegeven. Men schrijft uit Napels dat de koning te ge lijkertijd twee verzoekschriften heeft ontvangen om op de plaatswaar de aanslag op zijn leven is gedaan eene prachtige kerk te bouwen en wel van wege den handelstand en het leger. Aan den eerstenwaarbij de baron Rothschild aan het hoofd stondis het ge vraagde verzoek toegestaan. ENGELAND Londen. Er bestaat hier ter stede eene nieu we manier om Londen de stad waar jaarlijks 52,000 menschen ster ven goedkoop van doodkisten te voorzien. Sommige londensche kooplieden namelijk die handel drijven in gevogelte, eijeren enz., die van het vaste land herwaarts worden gezonden zijn op het denkbeeld gekomen om daarvoor een bijzonder soort van kisten te bepalen deze zijn 7 voet langruim 1 el hoog en breed en uit 7 planken gemaakt. Deze appelkisten worden hier zwart geverwd en als doodkisten, met groote winst en nogtans betrekkelijk zeer goedkoop aan den man ge- bragt. De United Service Gazette schrijft, dat de rege ring voornemens is, nog eens en voor de laatste maal expeditiën uit te zenden ter opsporing van sir John Franklin. Zij zullen waarschijnlijk drie in getal zijn, eene te landeene tweedewelke haren weg langs de Behringstraat neemten eene derdewelke door de üavisstraat zeilt. De Londische Morning- Advertiser bevat het vol gende berigt: «Met zekerheid kunnen wij meiden, dat lord Palmerston besloten heeft aan Rusland niet de minste schadeloosstelling voor het verlies van Bolgrad te geven. De verwerping van het wets-ontwerp tot beperking der drukpersvrijheid in Zweden is te Stokholm met een groc*"™>rlb»ar banket gevierd.

Goessche Courant | 1857 | | pagina 1