GOMHE (OIKWI I No. 99. 43 Nationale Militie. ste Jaargang. l)t uitgtive dts'èr Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds uitgezonderd op feestdagen. i De prijs per hwartaal is f .1,75 franco per post J,90. De inzending I Gewone advertentien worden d W ets. dë regel, geplaatst MA4ND46 2" DECEMBER. Geboorte-, huwelijks- en Hooillierigten, van J—6^ri'&éls a> f j behalve het zegplregt, van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BEE1GT. Op aanstaanden donderdagnieuw jaarsdag-, zal de courant in plaats van des avondsdes morgens worden uitge geven. Advertentien worden inge wacht tot des woensdags avonds 10 ure. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BmEuwmAsma. OPROEPI.1G voor de Venolg en tint). «Art 59. Het register zal' bevatten alle jongelingen, die hun 19de jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. a Tot de gemeente in welke iemand, bij het intreden van deszelfs 19de jaar, voor de eerste klasse zal zijn ingeschreven zal hij, met betrekking tot de nationale militie blijven belmoren werwaarts hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren der nationale milit'e valt mogen overbrengen. «Art. 63. 11e alzoo ontdekte personen, door den mi litie-raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zitting, tot de dienst voor a 11 ij d, uithoofde van ligchaams gebreken of andere omstandigheden, ongeschikt bevon- wordende, of wel wanneer zij redenen kunnen allegneren, die hen van de dienst finaal vrijstellen, ztilleh in eene boete worden verwezennaar gelang der personen en omstandigheden van niet minder dan vijf gulden doch niet te bovengaande de som van honderd gulden, en ingeval van volstrekt onvermogen worden gestraft met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. «Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijndedat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of geéne voldoende redenen van vrijstelling kunnende alleguerenzullen zij tot de boetehierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klasse, welke hunnen ouderdom ook zijn mag, worden geplaatst. '/Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken, waarvan de genezing mogelijk is, tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende, zullen zij tot de boeten of posnaliteiten, bij art. 6-3 bepaald, worden verwezen en voor één jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tot de dienst geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lotingslijst worden geplaatst. «Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligtigeu der nationale inüitiewelke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogten onttrekken, zullen op gelijke wijze bestuurd worden, als ten opzigte der deserteurs van het krijgsvolk van den staat gebrui kelijk is. De gearresteerden zullen aan den provincialen kommaodaqt worden overgegeven.// Dezulken welke voor zich zeiven bij de nationale militie reeds dienen en thans in een der termen van vrijstelling, bij de wet omschreven, gekomen zijn, en ten gevolge van dien hun ontslag mogten verlangen, of derzelver ouders, voogden, curators of gemagtigden, worden bij deze uitgenoodigd aan heeren gecommit teerden tot het werk der nationale militie alhier, vóór den 5 Jannarij aanstaandein te zenden de schrifte lijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de be hoorlijke bewijzen, bij art. 21 der wet gevorderd; met herinnering, dat zoo deze aanvragen niet uiterlijk voor den J5 dierzelver maand zijn ingekomen of daarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten be vonden worden dezelve niet meer zullen worden ge admitteerd. En worden bij deze uitgenoodigd alle degenen welke genegen mogten zijn zich voor deze gemeente als vrijwilligers in de dienst der nationale militie te enga geren om zich daartoe aan te melden ten raadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan hun uit te reiken, zuller; wor den kenbaar gemaakt, van heden af tot primo Februarij aanstaande; terwijl dezelve wel speciaal worden herin nerd dat diegenen die als vrijwilligers verlangen in dienst te treden, de laatste 15 maanden in deze ge meente moeten hebben gewoond, en wijders moeten vol doen aan de verpligtingen bij de wet ten huunen zigte voorgeschreven. Wordende degeuenwelke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaand, gelastom ten naauw- keurigsten aan deze oproeping te voldoen terwijl de nalatig blijvenden hun -zelvén zullen te wijten hebben, de gevolgen die daaruit zouden resulteren. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezen, zijn met ons burgemeester uit den gemeente-raad voorge dragen de heeren mr. W. G. de Knokke van der Meiji.bn en mr. P. J. van Voorst Vader. 1 En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd, en j aangeplakt, waar zulks gewoon is te geschieden. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 20 De cember 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, PI. C. PILAAR. bekendmaking! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, geven bij deze kennis aan de ingezetenen dezer ge meente dat het Z. M. den koning heeft behaagd, bij besluit van den 12 dezer, n°. 48, op nieuw te benoemen tot burgemeester dër gemeente Goesden heer mr. M. P. BLAAUBEEN, ter vervulling van de vacaturedoor gewone aftreding, te ontstaan op den 1 Januarij 1857. En zal hiervan door afkondiging en aanplakking, alsmede door plaatsing in de Goessche Courant, publi citeit worden gegeven. Gedaan te Goesden 27 December 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De secretaris, H. C. PILAAR. --T BEKENDMAKING- De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze j algemeen bekend i Dat door hem is benoemd tot Policie-dienaar van de eerste klasse DIRK DRONKERSthans van de tweede klasseen tot Policie-dienaar van de tweede klasse dezer gemeente LIEVEN MAARTENSEom in functie te treden den eersten Januarij aanstaande. En opdat zij als zoodanig zouden erkend worden zal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Goes den 29 December 1856. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 29 December. Jl. maandag had alhier eene openbare opvoering door eenige leden van de vereeniging Antonides (oefening in welsprekendheid) plaats; zij ondervond bijzonderen bijvalterwijl de sprekers getuigden van eene goede studie en vooruitgang. Ter wering van het nieuwjaarwenschenis in navolging van andere gemeenten, dezer dagen te Nisse eene proef genomen om door inschrijving en collecte bij de ingezetenen gelden te verzamelen, teneinde daar uit op dien dag eene bedeeling van eetwaren en brand stoffen aan de armen te doen. De bijdrage tot dit doel [f 92,25) is boven verwachting en strekt tot aanbeve ling van dezen ook hier ter stede zoo gunstig werkenden maatregel, Op de door een der notarissen alhier gedane reclame, is door den minister van financien de remissie bevolen van het regt van 80 et. door den ontvanger der registratie, geheven op eene acte tot consent van hu welijk ofschoon de belanghebbende bewezen had on vermogend te zijn. Sedert eenige dagen bemerkt men in den Poel een zoogenaamden konings-arend; men wendt pogingen aan om het dier magtig te worden, Wij vernemen met leedwezen dat H. M. de koningin sedert eenige dagen aan rheumatische koortsen lijdende is welkeofschoon geen gevaarlijk karakter hebbende, H. M. echter noodzaken het bed te houden. H. M. had gisteren een rustigen nacht doorge- bragt en bevond zich iets beternemende dagelijks hare beterschap toe. De minister van justitie heeft in de laatste zitting van de tweede kamer dér staten generaal bekend ge maakt dat de heer Simons, of indien Z Ex. nog niet hersteld is, zijn opvolger, na het recés der kamer, liet wets-ontwerp op het lager onderwijs zal indienen. Door de onderscheidene commissien van rapporteurs uit de eerste kamer der staten-generaal is verslag, uitgebragt omtrent de' begrooting van staats-uitgaven en middelen voor het dienstjaar 1857. Uit dè algemeene beschou wingen blijkt o. a. dat bij het onderzoek der staats- begrooting de vraag is overwogen, of men zich in ge dachten wisseling zou begeven over de staatkundige aangelegenheden van het oogenblik en over den gang der zaken in den jongstverloopen tijd. Het meerendeel der leden, welke daaromtrent van hun gevoelen deden blijkenachtte dit minder raadzaam. Sommige leden wilden zelfs geen gewag gemaakt hebben van de span ning die in het vaderland is ontstaan. De meeste andere leden hebben die spanning zeer betreurd, gelijk mede het oponthouddatten gevolge van het ge beurde, in de behandeling en aanbieding van belangrijke onderwerpen van wetgeving, die dringend regeling vereisschen, is ontstaan. Doch zij meenden die span ning niet te moeten vermeerderen en wensehen veeleer aan de vermindering daarvan bevorderlijk te zijn, door zich thans van alle staatkundige beschouwingen te ont houden en alzoo tegenover den staatkundigen toestand op een geheel onzijdig standpunt te plaatsen. Hetmee- rendeel der leden verklaarde met genoegen de toezeg ging van den minister van justitie te hebben vernomen, dat eene wet op het lager onderwijs binnen korten tijd afzonderlijk aan de vertegenwoordiging aangeboden zal wordenen die leden uitten den wensch dat deze voordragt bevorderlijk mogt zijn aan de vervulling van de billijke behoeften der natie, en aan de bevestiging van onze grondwettige instellingen. Enkele leden hebben verklaard dat zij zich omtrent geenerlei be schouwing van staatkundigen aard, zelfs in het minste niet verkozen uit te laten. Door verscheidene leden is verlangd, dat de regering niet in gebreke mogt blijven verschillende wets-ontwer- pendie door de sluiting van de vorige zitting onaf gedaan bleven weidra weder in te dienen. In het bij zonder wenschte men dat eene nieuwe regeling van de nationale militie en de schutterijenzoowel als van de medische polioie, eerlang aan het onderzoek van de staten generaal worde onderworpen. Men schrijft uit Hontenisse, 24 Dec. Gisteren bragt de heer burgemeester in eene vergadering van den raad dezer gemeente ter tafel het plan eener aan te leggen nieuwe haven te Walsoorden, alsmede de kennisgeving van heeren gedeputeerde staten der provincie, dat de- staten in hunne jongste zitting hadden besloten een renteloos voorschot, ten bedrage van f 10,000 (of zoo veel minder als eene eventuele rijkssubsidie zoude be dragen), af te lossen in 25 jaren, tot daarstelling van zodanige haven, ter beschikking dezer gemeente te stellen. Na overweging der zaak is besloten om aan Z. M. den koning te verzoeken, om eene rijkssubsidie in de j kosten van aanleg, eene jaarlijksche toelage uit de pol- derkas van de calimiteuse watering van Walsoorden in het onderhoud der aan te leggen haven, mitsgaders goedkeuring van liet ontworpen plan en daarbij behoo- rend bestek en eindelijk autorisatie tot daarstelling dier haven aan den zeedijk der calamiteuse watering van Walsoorden. Onder de gemeente Werkendam zijn drie jonge- gelingen uit drie aan elkander grenzende huisjes in het aanstaande jaar voor de loting aangegeven, waarbij zich de aardige bijzonderheid voordoet, dat de familie namen van die jongelingen zijn de Keizer, de Koning en de Prins. BUITENLAND SCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Naar men verneemt, heeft de pruissische regering officieel aanzoek gedaan bij de regeringen van Wur- temberg en Baden, om vergunning tot het doortrekken

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1