Verhandelde in den Gemeente-raad te Goes, van Donderdag 18 December 1850. Afwezig dhr. Soutendam met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en ge arresteerd. Eene instructie regelende den werkkring der commissie van kazernering'en eene voor den agent, worden zonder discussie, met algeineene stemmen gearresteerd. Daar volgens de zoo even vastgestelde instructie, de com missie moet bestaan uit drie raadsleden en daarvan tegen woordig de heeren Soutendam en Smallegange deelinaken, stelt dé Voorzitter voor, in plaats van den heer Verschoor, overtegaan tot benoeming van het 3e lid hij benoemt de heeren Smallegange en v. d. Putte hij deze en verder te doene benoemingen lot stemopnemeis. Bij de eerste stemming verkrijgen de heeren Hocharl en v. d. Putte ieder vijf stemmen. Bij de tweede vrije stemming bekomt de heer Mochart 0 stemmen, terwijl 4 op den heer v. d. Putte worden uitgebragt. Zoodat de heer Hochart benoeuid is. Wordt medegedeeld dat van het algemeen armbestuur den 11 November is ingekomen eene aanbeveling tot voor- zieniug bij de periodieke aftreding met 1 Januarij ek. waarop geplaatst zijn de heeren N.Vervenne Pz. eu J. P. Burger. °P_ voorstel des voorzitters tot benoeming overgaande wordt met 7 stemmen dhr. Vervenne gekozen terwijl drie stem men op dhr. Burger waren uitgebragt. liet besluit en den staat houdende vaststelling van het maximum van bedeeling der algemeene armen, wordt zon der discussie vastgesteld het is eensluidend met dat van het vorige jaar. Wordt gelezen verzoekschrift van G. L. Warrens, te kennen gevende; dat hij heeft aangenomen eenige metselwerken voor ae gemeente te maken en opteleveren voor den 1 October 11. Dat die werken eerst vijf weken daarna zijn afgemaakt •n hij alzoo verbeurd zou hebben tegen 3 's weeks f 15. dat dit buiten zijn toedoen isen veroorzaakt door de ver traagde levering van arduinsteenen palen en door meerder bijgekomen werk dan in het bestek opgegeven was. Verzoekende op die gronden kwijtschelding der voor- jchreve boete van 15,—. Burgemeester en weihouders zeggen dat naar hun ooi- deel het le argument de late levering der arduinsteenen palen, hier niets kan afdoen, daar ieder aannemer verpligl is te zorgen dat hij tijdig van de noodige materialen voor aangenomen werken voorzien zij en wat het bijgekomen werk betreft, dat dit hoogstens twee weken zou hebben gevorderd. Burgemeester en wethouders stellen mitsdien voor, aan den adressant kwijtschelding te verleenen van 6,docb de resterende boete van 9,— te behoudenhetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Op voorstel van burgemeester en wethouders, wordt be sloten, aan heeren Gedeputeerde Staten magtiging te verzoe ken om uit den post voor onvoorziene uitgaven, overteschrijven lo. Op het artikel verpleging-kosten van krankzinnigen 30,veroorzaakt door de opneming van nog eene onge lukkige en wel E. S. J. Boss. 2°. Op het artikel verpleging van bedelaars in de koloniën doordien de ingekomen declaratien het bedrag der begrooting overschrijden. De Voorzitter herinnert dat de raad den 29 December 1854 heeft beslotenom iuclien noodig tot 200,bijte- dragen in den aankoop eener woning voor C. Drónkers, ter vervanging van die, met andere eigendommen der gemeente aan het Rijk afgestaan tot den bouw eener nieuwe gevangenis. Uit eene opgaaf van den notaris Smallegange is gebleken, dat de koopsom voor het huis bedraagt 1400,terwijl aan hem notaris voor de kosten van transport nog verschul digd is f 103,06"'. Burgemeester en wethouders stellen mitsdien voor die som voor rekening der gemeente te nemen eu aan den notaris Smallegange, na verkregen magtiging, uit den post voor onvoorzien te voldoen. Waartoe met algemeene stemmen (uitgezonderd de heer Smallegange. die buiten stemming blijft) wordt besloten. Burgemeester en wethouders stellen voor. de pacht som van het nachtwerk waarover bij de begrooting van 1856 de raad zich de beschikking heeft voorbehouden, aan het weeshuis te betalen op de gronden bij de begrooling van 1857 aangevoerd tengevolge waarvan dan ook bij die begrooling de restrictie is weggelaten. Zonder discussie wordt dien conform besloten. De Voorzitter herinnert, dat op de begrooting voor 1857 is uitgetrokken ƒ1000,voor te verkoopen boomen en 100, voor het mede te verkoopen brandspuithuisje in de voorstad. Burgemeester en wethouders stellen voor om tot de ver langde verkoopingen te geraken dat de raad onder goed keuring van Gedeputeerde Staten besluite lo. Oin in den loop van dezen winter in het openbaar te verkoopen 482 opgaande hoornenslaande aan den west- havendijk en den dijk langs de oude haven, en 2o.Om onder de hand te verkoopen, het brandspuithuisje in de voorstad aan den eigenaar van hel erfwaarop het is gebouwd, voorde door hem uitdienhoofde gebodene som van f 150, Waartoe wordt besloten. Wordt gelezen het verzoekschrift van de heeren Saaymans Vader Cie., om uit hunne fabriek buizen te mogen leggen in de zoete vest bij den waaihoek, ten einde hunne fabriek van zoet water te kunnen voorzien. Burgemeester en Wethouders berigten dat bij de locale inspectie gebleken is,-dat de strekking der buizen juist kwam langs het tracé voor het paleis van justitie bestemd, waarop de ontwerpers in hun primitief plan wijziging hebben ge- bragt en een nieuw tweeledig plan ontworpen. Tegen de uitvoering van die plannen bestaat bij Burge meester en Wethouders geen bezwaar, behoudens zoodanige bepalingen als in het belang der gemeente noodig zijn, zoo als b. v. dat de te ontgraven gedeelten weder in eenen goe den toestand worden gebragt en wanneer de buizen langs den dijk worden geleid dat in dit geval de firma aan de gemeente vergoede de opbrengst der wilgen boomen, die door het leggen der buizen voor de gemeente verloren gaan, Burgemeester en Wethouders zeggen opzettelijk, vergoeding van den opbrengst der boomen omdat hier geene sprake kan zijn van de waarde der boomen zelve, maar wel van de kap. Zij stellen voor het verzoek toe te staan en Burgemeester en Wethouders te tnagtigen aan de adressanten de noodige voorzorgsmaatregelen voor te schrijven, j waartoe besloten wordt. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen de navol- j gende stukken. lo verzoekschrift voor de heeren Saaijmans Vader Co. om 2 r. 30 e. grond, bij hunne fabriek gelegen, in erfpacht I te bekomen, ten einde daar een mestfaalt aanteleggen. Bij burgemeester en weihouders is gebleken dal het missen van den grond geen bezwaar voor de gemeente zou opleveren en alleen de vraag kan zijn of het maken van een mestput aan den weg, voor het publiek hinderlijk zou kunnen wezen. Ten einde de raadsleden gelegenheid te geven daarover zelf hunne gedachten te laten gaan wordt de zaak aan gehouden tot de volgende vergadering. 2o. van heeren Gedeputeerde Staten brief van 31 Oct. I houdende goedkeuring van de betaling uit de onvoorziene i uitgaven van het onderscheidingsteeken voor den commis- i saris van policie. j 3°. van dezelfde heeren, missive van 6 November, daarbij terugzendende de goedgekeurde suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en de honden belasting. 4°. van dezelfde, brief van den 14 November met extract uit een koninklijk besluit, houdende verdaging van Z. M. beslissing op de voorgedragen hefKng van begrafenis-regten tot 31 December a. s. 5°- van dezelfde dd. 21 November inet bijgevoegd konink lijk besluitwaarbij wordt goedgekeurd de voorgedragen beding van schoolgelden op de school van den lieer Swart. 6o. van het bestuur te 's Heer Arendskerkeraadsbesluit van den 27 November waarbij wordt overwogen dat die gemeente bij de oprigting der kamer van koophandel en fabrieken zich voor 5 jaren heeft verbondendaaraan bij led ragen en deellenemen, welke tijd den 31 December 1857 expireren zal en dal er voor die gemeente geen overwegend belang bestaat dit te blijven continueren, zoodat de raad besloten heeft daarmede te eindigen. Welk besluit aan de kamer zal worden medegedeeld. 7o. van het bestuur te Kaltendijke c. a.berigt dat de raad na inzage der memorie van toelichtinggoedkeurt de begrooling der kamer van koophandel voor 1857. 8°. van den provincialen directeur der belastingen brief van den 5 November (door het onduidelijk schrift zeer moei- jelijk te lezen en te verstaan) waarbij die heer te kennen geeftde afschaffing der surveillance door de rijks-ambtenaren in het belang der gemeente minder doelmatig te achten lo. omdat hij er niet op gerekend haddat de door hem daarvoor verleende toestemming nu reeds zou worden ver nietigd. 2o. omdat er geene groote noodzakelijkheid voor den maatregel bestond, j 3>. omdat daarvan 100,werd gegeven aan een per- soon met de veeweging belast, die door dit gemis tot armoede I vervallen zal. en 4o. omdat de gevolgen van het ophouden der surveil lance van de rijksambtenaren niet uitblijven zullen, daar de policie aan welke die nu opgedragen is, geen verstand heeft van de sterkte-weging der in- of uitgaande dranken. Welk schrijven voor informatie aangenomen wordt. I 9". Van heeren regenten der godshuizenbrief van 12 i Dec. daarbij ter informatie toezendende de begrootingen voor het gast en weeshuis over 1857, Die bij de leden zullen worden rondgezonden. 10°. van het raadslid mr. Saaijmans Vader, brief van den 15 Nov. II. waarbij Zed. in bedenking geeft de grondslagen van den hoofdelijken omslag te veranderen, daar de legen- woordige, ook bij de meest naauwgezette toepassing aan leiding geven lot willekeur en om die te vervangen door eenen vasten maatstaf; opdat ieder in staat zou zijn zelf te berekenen wat bij betalen moet. De Voorzitter zegt, dat hij dezen brief met bijgevoegd voorstel aan de leden zal rondzenden en daarbij zal voegen een ontwerp kohier naar die grondslagen opgemaakt met eene vergelijking tegen den aanslag door de conlribuabe- len tegenwoordig betaald wordende. Ter zelfden tijd zal het kohier voor 1857 volgens de nu beslaande grondslagen opgemaakt, worden rondgezonden, opdat de leden met gezet- heid kunnen onderzoeken én des verkiezende hunne bedenkin gen aan burgemeester en wethouders mededeelen, opdat deze daarvan bij de voorloopige vaststelling kunnen gebruik maken- Na rondzending zal het voorstel van dhr. Vader in be handeling worden genomen. en llo. Eenige staatsbladen, waarna de vergadering gesloten wordt. F. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 2