COURANT. 1850. No. 9T iêist,; Jaargang, mxsm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75franco per post J,9ü. De inzendin DONDERDAG IB DECEMBER. g van. advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namii \r- M-d>\ Si Gewone advertentien worden a ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en dood.beri.gtenvan J—6 regels a j.Sfl behalve het segelregt. BINIf EJHfAMD SCHE JilEUWSTIJf) INGEN. GOES, 18 December. Z M. de koning heeft gisteren-morgen in een bij zonder geboor ontvangenden voorzitter van de eerste kamer de staten-generaalbenevens een groot aantal leden van genoemde kamer. Overmorgen zal Z. M. de overige leden ontvangen. Door den minister van financien is bij resolutie van 8 dezer, n°. 10, bepaald, dat voor bet toezigt over het kunstmatig gedeelte van bet werk tot instand houding van het kadaster, zullen zijn vijf divisien van verificatiewelke divisien onder anderen zullen zijn zamengesteld als volgtde lste divisie uit de provin ciën Noord-Brabant, Zeeland en de arrondissementen Dordrecht, Gorincbem en Brielle van de provincie Zuid- Holland de 2de divisie enz., terwijl daarbij met het toezigt over de divisie voor zooveel Zuid-Holland betreftis belast de ingenieur-verificateur R. Rijnen standplaats Breda. Deze verdeeling zal worden gere kend in te gaan met Januarij aanstaande. Bij de op jl. Zaterdag te Kortgene plaats gehad hebbende aanbestedingen 1. van bet begrinaen van den nieuwen weg, doo den polder Leendert Abraham, ten lengte van 1170 ellenis zulks aangenomen door J. fVagenaarte Colijnsplaatvoor f 2000. 2. den dijk, van bet eind van den Molenweg, tot aan de grensscheiding van Wissenkerke, lang 2282 ellen, en 3. door den Frederiks poldergenaamd die van Bootsluitende aan den grindweg van Colijnsplaat lang 820 ellen, beide laatste gezamenlijk door G. de Rijk te Colijnsplaatvoor f 54,00. Door den gemeenteraad van Colijnsplaat is be- sloten om de afgeschafte broodzetting binnen die ge meente met 1 Januarij a. s. op nieuw in te voeren. Ds. G. J. Zijnen P. Jz.predikant te Zwijn- drechtheeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Axel, bedankt. Het beroep door den kerkenraad der hervormde gemeente te Zaamslaguitgebragt op den wel eerw. heer G. 1). Kruijf. kand. bij bet provinciaal kerk bestuur te Utrechtis door Z. M. goedgekeurd. Klaagt men veelal over mager en ligt vee, daarop maakte een dezer dagen te 's Gravenpolder geslagt varken eene uitzonderingin Mei op het vetbok gedaanhad het thans eene wigt van 590 h. n. p. •waaronder 62 h. n. p. vet. Ook bragt men hier een monsterpaling ter marktwaarvan men de wigt op 47 h. n. ponden begrootte. Gedeeltelijk in strijd met bet medegedeelde in verschillende bladendat de werken aan de nieuwe spuisluis te Vlissingen nog niet voleindigd waren en op nienw vertraagd werden door eene uitzetting der muren van het aan die sluis behoorende bolwerk terwijl ook tengevolge van de uitdieping der haven die na de geheele voltooijing van bet sluiswerk moet plaats hebben in dezen winter nog geen nitzigt zou bestaan dat de haven waartoe die sluis den toegang opentvoor de scheepvaart zal kunnen opengesteld worden wordt uit Vlissingen geschrevendat de werkzaamheden aan genoemde sluis thans genoegzaam zijn afgeloopen. Eergisteren namiddag werd zij niet eene plegtigheid geopend nadat vooraf des morgens in tegenwoordigheid der hoofd-directie van den water staat eene herbaalde proefspuijing bad plaats gehad welke geheel aan de verwachting beantwoordde en de hoop doet koesteren dat door dit werk, de haven spoe dig de vereischte diepte zal hebben om den handel van groot nutte zijn. Het eerste schip, de sluis passerende, genaamd: «De vrouw Zeuntje,* varende in het veer op Neuzen was met vlaggen versierd en werd door een aantal vaartuigen van onderscheidene grootte ge volgd. Bij die gelegenheid ontving de directie de luide toejuichingen der ingezetenen en toeschouwers als bewijs hunner opregte belangstelling in een werk hetwelk bij verschillende omstandigheden veel voordeel kan opleveren. Het plan tot oprigting van een gedenkfeeken voor Tollensbegint tot verwezenlijking te komen. Volgens eene annonce in de Amslerd. Ct. zijn reeds de eerste stappen gedaan, en nee ft zich atóaav eene sub commissie gevormddie haren arbeid op breede schaal zal aanvangen. Heden en volgende dagen zal men aldaarmet lijsten rondgaan om daarvoor in te schrijven, hopende dat een goede uitslag aan de regtmatige ver wachting. zal beantwoorden. De heer Buschtechnicus te Maastrichtheeft zich tot den raad dier stad vervoegd, te kennen gevende, dat hij uitvinder is van een werktuig van eeuwigdu rende beweging, dat bestemd is eene gansche omwen teling te brengen in het steleel van alle beweging gevende, werktuigen, welke tot heden bekend zijn. Ilij voegt er bij dat hij reeds van het fransche gouver nement een brevet voor die uitvinding erlangd heeft, welke hij tevens aan alle vorsten heeft bekend gemaakt en door welke hij hoopt eene som van vijf millioen gulden bijeen te zamelen. En daar die uitvinding binnen de stad Maastricht heeft plaats gehadbiedt hij een aanzienlijk gedeelte dier som aan, om besteed te worden aan de verfraaijing van het stadhuis. De raad heeft besloten dit aanbod onder dankbetuiging aan te nemen! In den avond van den 13 dezer had de vrouw van den werkman Vogel te Middelburg, ongeveer 60 jaren oud het ongeluk in den donkervan de kade in het water te storten, Haar zoon toevallig in de nabijheid zijnde, kwam op het hooren van hulpgeschreeuw toesnellen en haalde eenige oogenblikken daarna het lijk op. zijner moeder. Te Harderwijk heeft tussohen de manschappen van l het vreemden-legioen een zwaar gevecht plaats gehad; ver- i scheidene hunner moeten gekwetst en twee italianen j door dolksteken gedood zijn. Uit Veenhuizen schrijft mendat de oorzaak j der aldaar heersehende manie om brandbieven te schrijven, niet is gelijk de meeste dagbladen vermelden om in i de gevangenis te komen en aldaar beter voedsel te j erlangen, maar om van de zoogenaamde onoverkome- j lijke schulden ontheven te worden om de straf voor j het te zoek brengen of verkoopen van kleedeven enz j en de betaling van de dubbele waarde daarvan door langer verblijf alhier ter afdoening dier schulden, te ontgaan. Daar de schulden der kolonisten aldaar j na drie maanden afwezigheid gedelgd wordenzoo hebben zich vele dier beruchte briefschrijvers aanvan kelijk aan desertie schuldig gemaakt, trouwens biuneu j den bepaalden tijd teruggebragthunne schulden met de transportkosten nog vermeerderd en de duur van hun verblijf daardoor tot tien jaren en meer verlengd zijnde, meenden zij geen anderen uitweg ter bereiking van hun doel te zien dan het schrijven der bedoelde brieven. Het aantal der vervolgingen ter dier zake bij het provinciaal geregtshof te Assen ingesteld, waaraan zich personen van beiderlei kunne schuldig gemaakt hebben, is zestig. Vrij algemeen dragen de adressen die som tijds door een, ook door twee en drie personen onder teekend zijn het kenmerk van naauwkeurige bekend heid met personen en zaken. j teling plaats, waarbij hij hen van zijn lijf wist te houden en het geluk had eenige derzelven ernstig te verwanden zoo als blijkt uit de bloedplassenwelke I op de plaats des gevechts den straatweg bedekten. Door de aankomst van eenige lieden kozen dé boos wichten het hazenpadwaardoor gewis zeer ernstige gevolgen zijn voorgekomen De policie van het voor gevallene onderrigt, begon onmiddelijk hare nasporingen, en is het haar geluktde zeven vermoedelijke daders, wonende op de Voorheide onder Oosterhout, te arres- steren, waarvan eenige nog versche wonden hadden. Woensdag avond 11. circa zeven ure werd de brug over de rivier de Donge, nabij Raamsdonk, door zeven manspersonen gepasseerd, welke het overgaangeld voor heen en weder aan den brugwachter betaalden. Eenigen tijd daarna werd hem bekend gemaakt dat in de grinden achter zijne woning, waarover hem de bewa king is toevertrouwd, eenige personen bezig waren met het stelen van banden. Op hetzelfde oogenblik werd de brug door zeven personenieder met een bussel grindenbanden beladen gepasseerdwelke door den brugwachter werden toegeroepen hunnen gestolen last af te leggen. Toen deze digter naderde en aanhoudend bleef roepen wierpen zij hunnen last werkelijk neder, doch trokken ieder een mes uit den zak en riepen hem toe om op te komen. Deze een moedig en krach tig man; liep werkelijk op hen af, gewapend met een stok, waarmede de brug wordt opgelaten, en werd door de booswichten omsingeld. Nu had eene hevige wors- DUITSCHLAND. Men schrijft uit Berlijn, dat de regering voor nemens is om 135,000 man mobiel te verklaren en aan de kamers de noodige middelen aan te vragen. Dit zou geschieden met het oog op mogelijke ten aanzien van Neufchatel te nemen militaire maatregelen. Men houdt zich overtuigd, dat het voorstel door de kamers zal worden aangenomen. ENGELAND Londen. Als eene merkwaardigheid uit het leven van den bekenden apostel der matigheidvan vader Matheu wordt verhaalddat hij na zijn eigen vermogen aan goede werken besteed te hebben voor een groot ge deelte leefde van den onderstand van zijn broeder, een distillateur in het zuiden van Ierland. Toen vader Matlieu op zekeren tijd in de door zijnen broeder be woonde stad voorlezingen had gehoudenvond hij er grooten bijval en het aantal van de gebruikers van den stevkendrank verminderde zoo zeer, dat de broeder van den matigheids verkondiger zijne betalingen plotseling moest staken en zich failliet verklaren. Men voegt er bijdat door deze gebeurtenis de ijver van vader Matheu geenzins aan het wankelen werd gebragt en dat diens broeder de ramp met veel gelatenheid droeg. In het dorp "Wellburg is dezer dagen eene vrouw in llOjarigen ouderdom overleden, zij was tot de laatste oogenblikken in het genot harer geestvermogens geweest. Gretna Green dat kleine stadje op de grenzen van Schotland, waar de bekende smid sedert velejaren den huwelijksband tusschen zoo vele minnende paren heeft vastgesmeedzal binnen eenige dagen ophouden stof tot romans te leveren. Eene in de laatste zitting van het parlement aangenomen wet bepaalt, dat na den 31 December geen onregelmatig huwelijk in ,-;chotland gesloten, meer geldig zal zijn, tenzij een van de beide contracterende partijen daar zijne domicilie gehad of daar ten minste eenentwintig dagen gewoond heeft. ITALIË. Het officieele orgaan zegtdat de soldaatdie den moordaanslag op den koning gedaan heeftMilano heet. In 1848 behoorde hij onder de opstandelingen, doch heeft in 1852 gratie van den koning ontvangen. Later is hij door middel van valsche papieren in het leger getreden. Bij gelegenheid van dien mislukten aanslag heeft er te Napels eene illuminatie plaats gehad. 10,000 personen van alle klassen der bevolking zijn op het koninklijk paleis ontvangen om den koning geluk te wenschen. FRANKRIJK. Parijs. Er valt weinig te melden omtrent de belangrijke kwestien van den dag. Men verhaalde, dat al de mo gendheden, welke aan de op handen zijnde conferentie moeten deel nemen het nog geenszins eens zijn het tegendeel is waaren velen schrijven de vertraging in het tijdstip van de opening dezer conferentien toe, aan het verlangen om het voorloopig eens te worden; oogen- schijnlijk is echter de reden van dit oponthoud de noodzakelijkheidom te wachten, dat de turksche ge- volmagtigde, Djemil-lleyzijne instruction uit Kon- stantinopel hebbe ontvangen. Eenige spreken nu van 5 Januarij als openingsdag voor de conferentien gis teren sprak men van 26 December. Men blijft alhier den staat van zaken vrij somber inzien, welligt zonder grond. Italië, het Oosten, Neuf chatel, Perzie beschouwt men als zoovele struikelblok ken voor het herstel der goede verstandhouding tus schen de groote mogendheden. Men verzekertdat onze minister van buitenl. zaken woensdag een afschrift van eene door het sar-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1