(iOEvNM Kt! COURANT. No. 96. 43"" Jaargang. <856. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. -y.gD'. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. j MAANDAG lO DEjL/EMBER* Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f d flÓ De prijs per kwartaal is f djl 5franco per post df)0. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien itioet geschieden vóór drie uren des namiddags. ':i BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING van den tex kaadhuize ai.daar OP DONDERDAG DEN J8 DECEMBER J856 des avonds ten 6 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Instructie voor de commissie en den agent van kazernering. 2. Benoeming van een lid van die commissie 3. Aanbeveling lid van het algemeen armbestuur. 4. Bepaling maximum van bedeeling in 1857. 5. Verzoek aannemer G. L. Warrens, om kwijtschel ding van boete. 6. Vinding te kort op verplegingskosten van krank zinnigen over 1856. 7. Idem van bedelaars en weezen. 8. Idem bijdrage in den aankoop van een huis door C. D konkers. 9. Beschikking over de pachtsom van het nachtwerk behoeve het weeshuis. 10. Verkoop van hoornen en brandspuithuisje in 1857. 11. Verzoek van de heeren Saaymans Vader Cie., tot het leggen van buizen om water te trekken uit de zoete vest in de alcohol-fabriek. Mededeeling van ingekomene stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend Dat het R. K. parochiaal armbestuur in deze gemeente, het voornemen heeft, om op woensdag den 17 dezer, aan de huizen van alle ingezetenen, eene algemeene collecte te doen ten behoeve van de armer. die door hetzelve moeten worden onderhouden. Burgemeester en wethouders vertrouwen, dat de bur gerij door ruime giftenzal medewerken om genoemd armbestuur tot het volbrengen van zijne taak in staat te stellenwaartoe zij deze inzameling gunstig aan bevelen. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 December 1856. 1 Burgemeester en wethouders voornoemd, j M. P. BLAAUBEEN, j De secretaris, H. C. PILAAR. verleenen aan J. B. Joossen als burgemeester der ge meente Hengstdijk en aan A. J. Onghena, als burge meester der gemeente Overslag, en bij gelijk besluit ter vervulling der vactureswelke door de aftreding van burgemeesters in deze provincie op den 1 Januarij 1857 zullen ontstaante benoemen tot. burgemeesters der navolgende gemeenten ondermeerderen als van: Axel, dr. H. J. van Eek-, Colijnsplaat, Kats en Kortgene, J. H. BybauPort Bath en Bath en Rilland, D. WindhorstGoes, mr. M. P. Blaaubeen. Hoek en Neuze, J. P. BronkersHontenisse, JSergeantHulst P. P. T. PierssensKrabbendijkeB. P. Dominions-, Kruiningen, Schore en Vlake, W. J. Janssen-, Phi lippine en Sas van Gent, P. van Helmond-, Stoppeldijk, J. Vcreecken-, Waarde en Valkenisse, M. Pieper, West-' (lorpe, N. Kerckkaart; Wissekerke c. a. J. IJ. L. Vader, Wolphaartsdijk, II. van Strien HWz.\ Hengstdijk, F. van FstbroeckNisse en OvezandeC. de Fouw Ossenisse, J. B. Joossen-, Overslag, M. Mattelé-, Zuiddorpe, A. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend. Dat de kohieren n°. 4, 5 en 6, der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1856, op den 6 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van s'rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes den 13 December 1856. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNEN LANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 15 December. In de zitting der tweede kamer van de staten-generaal is verleden Zaturdag het XIie hoofdstuk [koloniën), aan genomen met 50 tegen 12 stemmen. Daarna kwam in behandeling hoofdstuk XIIonvoorziene uitgaven) waar zich bij de stemming 32 vóór en 32 tegen ver- kjaarden. Heden overstemming. Zie onder lelegr. Hoewel de toestand van den minister van binnenlandsche zaken ernstige ongerustheid blijft in boezemen verneemt men echter met genoegendat in zijn toestand eenige beterschap is waargenomen De lijder is echter zoo zwakdat er weken noodig worden geacht om de uitputting en het verval van krachten, welke zich geopend hebben te boven te komen. Bij besluit van 12 dezer n°. 48, heeft Z. M. goedgevonden met 1 Januarij 1857 eervol ontslag te Bij Z. M. besluit van 11 dezer, is benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Heinkenszand mr. C. van Cillers, advocaat aldaar. Als een bewijs hoe de waarde der landerijen in den polder van Schouwen is toegenomen, meldt men dat op den 26 November 11.publiek verkocht zijn 4 bunders 92 roeden 70 ellen weiland, onder de gemeente Duivendijke, voor f 2269,63 V2, welke landerijen op den 25 Mei 1846 bij eene openbare veiling hadden opgebragt f 472,84. De Afdeeling 's Bosch der Noord-Brabantsche maatschappij van nijverheid heeft in de vergadering van den 2 dezer besloten een adres den koning aan te biedenten einde Zr. Ms. hoogen tusschenkomst te verzoeken, opdat in het belang van handel, scheepvaart en nijverheid de keuze van het te plaatsen station van den Zeeuwsch-Noord-Brabantsch-Limburgschen spoor weg worde gevestigd op een open terrein nabij de haven, de beurs en de Zuid-Willemsvaart aldaar. De Sleenw. Cl. berigt, dat reeds zoodanig gebrek op Schokland heerschtdat twee kinderen van gebrek zouden zijn omgekomen. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. Een bij de londensche Times ontvangen schrijven uit China van den 7 October jl., meldt vrij stellig dat Rusland te Peking een verdrag met het gouver nement van den keizer van China gesloten heeft, waarbij drieduizend akkers land benevens eene veilige haven op de kust van Tsc'nusan ten eeuwigen dage aan Rusland afgestaan zijn; dat daarop onverwijld een fort zou worden gebouwd, en dat dit fort de verblijfplaats zijn zou van eenen consul-generaal van Ruslanddie ook als diplomatiek vertegenwoordiger zou optreden en als zoodanig eene ruime bevoegdheid zou hebben. De engelsche berigtgever meentdat de russische nederzetting in Tschusan voor de handelsbelangen weinig of geene waarde heeft en alzoo hoofdzakelijk strekken moet tot hevordering van militaire bedoelingen. DUITSCHLAND. Den 6 dezer had in den circus Renz te Weenen een vreesselijk voorval plaats, dat alleen door de tegen woordigheid van "geest en de behendigheid der daarin betrokkenen geene rampzalige gevolgen had. De beide clowns Bertrand en Arthur volbragten er hunne be kende kunsten, waarbij de een eene tot aan de zolde ring van den circus reikende staak balanceertterwijl de ander op de uiterste punt daarvan ziine stoute evo lution volbrengt. Juist bezig zijnde met zijne voeten de zoldering van den circus aan te raken kraakt de staak onder den last van het daaraan zwevende ligchaam en breekt in een oogenblik door midden, zoodat de val van den ongelukkige met het bovenste gedeelte van de gebroken staak onvermijdelijk schijnt. Maar het spreek woord Audaces fortuna juvat is welligt nooit duidelij ker bevestigd dan op dit hagchelijk oogenblik. De kunstenaardie op den grond de staak balanceerdej verloor het evenwigt met de plotseling veel ligter ge worden afgebroken staak niet, maar heeft zelfs de be daardheid en het inzigtde wetten van vallende lig- chamen naauwkeurig berekenende, een sprong voor waarts te doenterwijl de vallende in de hoogte met niet minder tegenwoordigheid van geestbij zijn drei genden val kracht en moed genoeg behoudtom het overgebleven gedeelte van de gebalanceerde staak met de eene hand te grijpen en zich daaraan vast te klam pen, terwijl de ander den afgebroken stronk met ijzeren vuist vast houdt. Eenige seconden nogen de met ondergang bedreigde was gelukkig genoeg zich langs de nog steeds gebalanceerde staak te laten afglijden en eerst toen hij de manege betrad viel hij onmagtig neder. Zoo eindigde dit ijsselijk schouwspel, waarbij een men- schenleven gemoeid was. Het publiekhetwelk met den in doodsgevaar zwevenden man alle folteringen van den angst medegevoeld hadriep met bijna eindeloos geschreeuw den geredde en zijn wakkeren redder terug. Te Bruk is onder den naam van «Oldenburger- Oostindische reederijeene maatschappij tot stand gekomen, van welke de statuten de sanctie der regering hebben verlangd. Het kapitaalwaarmede zij opereren zal, is voorloopig op 1 millioen daalders bepaald. Zij zal zich belasten met het vervoeren van vrachtgoederen en passagiers naar Oost-Indie. Deze onderneming wordt door buitenlandsche kapitalisten nadrukkelijk onder steund. ENGELAND Londen. De beweging tegen den voortduur der income tax heeft in Ierland weerklank gevonden, reeds zijn te Dublin en Belfart openbare bijeenkomsten aangekondigd met het doel om bij de regering op de afschaffing dier belasting aan te dringen. Gedurende den storm van jl. maandag is te Dublin het stoomschip Troubadour in zulk eenen ontredderden staat aangekomen, dat deszelfs behoud als wonderdadig wordt beschouwd. Behalve eene gemengde lading had het 600 schapen en varkens eu 15 ossen aan boord die meerendeels door het vreesselijke weder en de slin gering van het vaartuig zijn omgekomen. Men was zelfs beducht voor het behoud des vaartuigs, daar alle brandstof en al het losse hout, dat men missen konde, in de al verslindende ovens was verdwenen, toen men gelukkig op het denkbeeld kwam, om het doode vee tot brandstof te gebruiken zoo werden dan 1.50 var kens achtereenvolgend op den vuurgloed geworpen en door dit middel de machine gaande gehouden, tot dat men de haven bereikte. Sedert eenige dagen heerscht op onze kusten eene hevige storm, waardoor vele schipbreuken zijn ver oorzaakt. FRANKRIJK. Parijs. Uit Parijs wordt aan de Chronicle van den 11 gete legrafeerd dat het aan geen twijfel onderhevig isof al de mogendheden hebben ingewilligd zich op het aan staande congres aan de besluiten der meerderheid te onderwerpen en dat de verzoenende politiek van het russische kabinet alle mogelijkheid van ernstige be zwaren verwijdert. In den Monileur treft men de volgende corres pondentie uit Napels onder dagteekening van 9 dezer aan: //Te midden van het defileren der troepen trad een jager te voet uit de gelederen en wierp zich op koning Ferdinand, met de bajonet in de hand. Een kolonel der huzaren stortte op den moordenaar toe en deed hem onder zijn paard op den grond nedervallen. Onmiddelijk maakte men zich van hem meester. De koning deed het defileren voortdurenzonder eenige aandoening te laten blijken. De prinsen en de koningin, die zich op eenige schreden van daar bevonden, volg den dit voorbeeld. Eerst na zijn terugkeer in het paleisverklaarde de koning dat hij ligtelijk in de zijde gekwetst was. Het corps diplomatique begaf zich onmiddelijk naar Z. M. en werd ook toegelaten. Teu acht ure des avonds is de koning, vergezeld van de koningin en zijne kinderen in een rijtuig uitge reden en heeft zich naar de kerk van Pie-de-Grotta begeven. Men leest het volgende in den Courier des Flats Unis\ //Een sterrekundige van Brooklyn, de heer Meriam is thans bezig met de diensten na te gaan, welke eene

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1