No. S>5. 43ste Jaargang, DONDERDAG 11 DECEMBER. IH 56. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óff5franco per post f d,90. De inzen BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 11 December. Th de zitting vau de tweede kamer der staten- getieraal op jl. dingsdag, zijn de beraadslagingen over hoofdstuk X der staats-begrooting voor 1857 (depar tement van oorlog) voortgezeten voerden daarover eenige leden het woord, bij het instemming brengen van het gelieele hoofdstuk verklaarden zich 31 leden voor en gelijk getal tegen de aanneming. Tn de volgende vergadering (gisteren) waren 34 stemmen vóór en 33 tegenzoodat het hoofdstuk met eene meerder heid van ééne stem is aangenomen. Volgens een berigt uit 's Hage zou er sprake zijn, dat de heer Simons er op staat om zijn ontslag te nemen doch dat anderen hem met aandrang aan sporen om niet te wijkeneene crediet-wet aan te bieden en zoodoende gelegenheid te zoeken om het wets ontwerp op het onderwijs aan te bieden, waardoor men meent, dat hij het vertrouwen der volksvertegenwoor digers zal kunnen winnen. Intusscben de vrienden van het ministerie en zij die het met mond en pen verdedigen komen daarin geheel overeendat de minister van binnenlandsche zaken bij de verdediging van zijn hoofdstuk niet aan hunne verwachting heeft voldaan. Ook schijnt van eene goed onderrigte zijde be weerd te worden, dat de portefeuille van binnenlandsche zaken bereids aan den heer mr. M. baron Mac/caylid der tweede kamer voor het hoofd-kiesdistrict Arnhem zou zijn aangeboden, welke heer echter gemeend heeft die niet te kunnen aanvaarden. Dit Utrecht schrijft men aan de C. dat de hoogleeraar Mulder plotseling naar 's Hage vertrokken is, en aldaar geruchten in omloop waren, dat de koning hem tot opvolger van den heer Simons begeerde. Uit 's Hage meldt men aan dezelfde A. Cl. Ofschoon de aftreding van den minister van binnen landsche zaken nog niet officieel bekend is, stelt men die toch buiten eenigen twijfel. Men gaat zelfs verder en noemt reeds zijn opvolger. Als zoodanig hoorden wij den heer Lotzy aangeven in welk geval de heer Eseher als minister van marine zou optreden. Een ander welligt waarschijnlijker geruchtverbindt aan de portefeuille van binnenlandsche zakenden naam van den heer de Kempenaeren enkele zinspelingen bij de discussie over het vijfde hoofdstuk, strekken wel om aan dat gerucht eenige waarschijnlijkheid bij te zetten. In de zitting van gisteren is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een wetsontwerp, strekkende tot voorloopige vaststelling der uitgaven voor het departement van binnenlandsche zaken, dienst 1857. De memorie van toelichting bij dit ontwerp gevoegd, is bij ongesteldheid van den minister van binn: zaken, •nderteekend door den minister van financien. Volgens het Res. BI. heeft de heer Simons gisteren een onrustigen nacht gehad en isvolgens uitgegeven berigtdoodelijk zwak. Men verzekert algemeendat de heer Simons zijn ontslag gevraagd heeft als minister van binnen landsche zaken. 'L M. de koning heeft eergisteren avond bij Ud.onder anderen doen ontbieden de ministers van oorlog en koloniën. Bij besluit van 5 dezerheeft 'L. M. aan den heer C. de Potter, (thans overleden), opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belas tingen in- enjuitgaande regten en accijnsen te Hulst c. a.behoudens aanspraak op pensioen. Bij besluit van 3 dezer heeft Z. M. goedgekeurd het beroep, uitgebragt door den kerkeraad der her vormde gemeente van Zaamslag, classis van Yzendijke, ep G. D. Kruiffcandidaat. Het gisteren in publieke veiling verkochte oude retranchement bij- en de oostpoort zelve met de betimme- ling run advertentien moet geschieden vóór drie uren des nuntii ring van het voormalig stads-secreet, brandspuit- en brug- ophaaldershuisje is toegewezen aan de mrs. metselaars Boel en L. Warrensvoor f 320, De eerst aanwezende ingenieur der militaire genie en de hoofd-ingenieur van den waterstaat in de provincie Zeeland, zijn door hunne respective ministeriën benoemd tot het bepalen van de lijn voor den spoor weg en het havenkanaal van Vlissingen tot Middelburg. Uit Luxemburg schrijft men van den 6 dezer De door de groothertogelijke regering afgekondigde besluiten der bonds-vergadering van Julij 1855, betref fende de drukpers en het regt van vereeniging en ver gadering, welke besluiten thans in het groot-hertogdom zijn in werking getreden bepalen het volgendeBij het eerste worden de dagbladen onderworpen aan eene borgstelling en behoeven zij eene magtiging van de regering, die deze magtiging kan intrekken naar wel gevallen, zoowel door het administratief gezag als door de regterlijke magt. Bij het tweede wordt elke veree niging van meer dan twintig personen verboden en vastgesteld dat voor de oprigting en het bestaan van elke dusdanige vereeniging de bewilliging der regering noodig is. Naar men zegtis aan een luxemburgsch blad reeds, krachtens eerstgenoemd besluit, vergunning geweigerd om verder te verschijnen en heeft de Courrier, het orgaan der liberale en constitutionele opinie en van het vorig bewind, die vergunuing slechts onder borg- togt kunnen erlangen. Op jl. Zondag werden te Neuzen binnengebragt en in bewaring gesteld, tot voorkoming van verdere ongelukken aan boord twee matrozen, behoorende tot de bemanning van het amerikaansch schip Garricks kapt. Fostervan Antwerpen naar New-Orleans, via Cardiff, bestemd, door tegenwind zich op de reede bevindende. Genoemde matrozen worden beschuldigd van pogingen tot opstand aan boord, ten gevolge waar van door een derzelve een pistoolschot gelost is, waar door de bootsman in het. hoofd is getroffeu hoewel niet doodelijkals bevindende zich thansdoor ver strekte heelkundige hulpbuiten gevaar. Naar men verneemt zullen dezelve weder naar boord worden ver voerd om later op de plaats van hunne bestemming te worden gestraft. Uit Nieuwe Diep wordt het volgende geschreven In den loop dezer week werd hier een vogel geknipt, dieware bij ontvlugtzijne betrekkingen zeker in de grootste ongelegenheid had gestort. Bij de uitkla- ring van eene der op Londen varende stoombooten meldde zich een jong mensch met eene dame als pas sagiers aan naar Londen; naar zijne papieren gevraagd, antwoordde hij die niet te bezitten. Daar men eenigen argwaan omtrent dat jonge mensch koesterdebleef men aan het vragen, en kwam hij ten laatste tot de bekendtenisdat hij smoorlijk verliefd op zijne raed- gezelle, met deze wilde vlugten naar Londen. Men vond bij hem eene zeer belangrijke som aan bankpapier, die hij uit zijns ouders huis had medegenomen. On middellijk telegrafeerde men naar zijnen vadereen aanzienlijk koopman te A., en na ontvangen berigt werd hij in een rijtuig naar zijne betrekkingen terug- gehragt. De bedoelde jongeling was slechts 18 jaren oud en zijne favorite, eene dame die zich gewillig voor deze schaakpartij prêteerdewas 25 jaren oud. De laatste heeft men met de nachtschuit naar hare woonplaats doen vertrekken waartoe deze en gene medelijdende haar eerst reisgeld moest verstrekken. BUITEWLAJfDSCHE JflEUWSriJDIJfGEIf. RUSLAND. Toen keizer Alexander bij zijne plegtige kroo ning een aantal genadeblijken en gunstbewijzen aan zijne russische onderdanen verleendebeloofde hij ge lijksoortige beschikkingen ten behoeve der ingezeteuen van het koningrijk Polen. Dienovereenkomstig is thans een keizerlijk manifest uitgevaardigd, waarbij in Polen eenige achterstallige belastingen kwijtgescholden, en verligting van vroeger opgelegde straffen wegens zekere misdrijven verleend wordtook voor politieke misdrijven wordt amnestie geschonken maar hieraan Gewone advertentien worden d 20 ets. de regef geplaatst worte-, huwelijks' en doodberigtenvan d6 regils d f djt&'f behalve het zegelregt. igs. zijn meer beperkingen en voorwaarden verbonden dan in het manifest ten behoeve der russische onder danen. Het russische kabinet heeft beloofdvoor du opening der conferentiën het Slangen-eiland te ont ruimen. Binnen kort zal dus de geduchte bezetting van negen man dat eiland verlaten. Deze terugtogt wasnaar men verzekerteene conditio sine qua non der engelsche regering voor hare toestemming tot het op nieuw bijeenroepen der conferentiën. DUITSCHLAND. Het gerucht is hier algemeendat Rusland ten aanzien van Bolgradzal toegevendoch alleen om daardoor te doen blijken van de zucht om zooveel mogelijk eene goede verstandhouding met de fransche regering san te kweeken maar er daarentegen op rekentdat Erankrijk de vereeniging der beide vor stendommen tot eenen staat zal blijven voorstaan. De evangelische conferentie heeft een zeer belang rijk besluit genomen; met eene groote meerderheid van stemmen heeft men de vereeniging der luthersche en protestantsche belijdenissen als beginsel aangenomen. Tn Ween en verkoopt men sedert kort zaklampen gevuld met vloeibaar gas. Met deze lampen kan men op alle plaatsen onmiddellijk licht maken, dat na elke vulling een uur lang brandt. Te Posen is onlangs een gruwzaam tweegevecht tusschen den jeugdigen jurist refendaris von Pelrikowski en dr. Darre gevoerd. De scheidsregters hadden na melijk bepaald dat de strijd zoolang voortgezet moest worden tot eene der partijen tot het verder voortzetten daarvan buiten staat was. Nadat nu acht kogels ge wisseld en de beide strijders daardoor in de borst, het hoofd en de armen ligt verwogd waren, verklaren de seconden eindelijk dat aan de wetten der eer vol daan was, maar Barre was hiermede niet tevreden en lostte op von Petrikowski een negende schot dat dit maal doodelijke gevolgen had. Weinige dagen geleden is Scklosser's Weltge- schichte compleet geworden. De eminente verdiensten van dezen meester van alle nieuwere geschiedvorschers, die met onwankelbare trouw en onvermoeide volharding zijn leven aan de dienst der waarheid en der weten schap toegewijd heeft, zijn alom bekend. De geschied- beschrijving heeft aan hem een buitengewonen voor uitgang te danken bewonderenswaardig is zijn uitge breid onderzoek der bronnenalleen om de waarheid was het hem te doen, waartoe hij met onverschrokken en sterke hand den griffel voerde. De Keulsche courant wijdde onlangs een lang opstel aan bovengenoemd werk en zeide o. a. Scklosser nadert de volbrenging van eene groote daad; het laatste deel zijner wereldgeschie denis is op de pers een reusachtig werkin het jaar 1844 kloeKmoedig door den 68jarigen geleerde begonnen en thans door den SOjarigen grijsaard vol eindigd een monument van onbegrensde wetenschap en kracht, onvergankelijker dan metaal of steen. ENGE'AND Londen. Tengevolge van een door meer dan 200 ingeze tenen van Reading onderteekend verzoekschriftheeft de mayor dier plaats beloofd eene petitie tot vermin dering of afschaffing der income-tax hij het parlement te zullen inleveren. Ook het stedelijk bestuur van Gloucester heeft een krachtig vertoog tegen deze be lasting gereed gemaaktaan wier invordering de ver arming van onderscheiden ingezetenen dier stad wordt toegeschreven. De Shipping-Gazette kondigt aan dat Groot- BrittanniëErankrijk en Pruissendefinitief de voor waarden hebben geregeldter zake van een tractaat met Denemarkenwaarbij de Sond-tol geheel wordt opgeheven en waarin tevens de kwestienopens de doorvoerregten op den spoorweg tusschen Hamburg en Kiel wordt behandeld. De laatste tijdingen uit China vermelden een feit, dat tot ernstige botsingen tusschen het Heroelsche rijk en Engeland zou kunnen aanleiding geven. Chi- nesche mandarijnen hebben een engelsch vaartuig doen aanhouden er wordt niet bij gemeld waarom en op hun bevel is de geheele equipage onthoofd. De engelsche consul heeft om ophelderingen gevraagd maar die niet verkregen. Twee stoombooten, de Samp-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1