11TDËËLING van EETWAREN EN BRANDSTOFFEN aan DE INGEZETENE ARMEN, or NJEUWËJAARSDAG, BIWWÊVIjAHDSCHE SIEüWSTIJPIIfGEW. 43stt Jaargang. MAANDAG 8 DECEMBER. j 'ztitti No. »4. -JJJLLIU- De uitgave dezer Courant geschiedt Maundugs en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75franco per post f ,if)0. De inzi BESTUREN EN A.DMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten Dat de maatregel door <ieu gemeente-raad genomen om door inzameling, bij inschrijving, van liefdegaven tot het dóen van eene en het daardoor tegengaan en zoo mogelijk geheel weren van het zoogenaamd nieuvrejaar-wensehen door de be hoeftige klassehetgeen eigenlijk niets anders is dan eene onbetamelijke bedelarij in zooverre door de bur gerij is ondersteund, dat ook thans weder eene uitdee- ling aan de armen zal kunnen plaats hebben. Dat de geldenvoor zoo ver die niet bereids gestort zijn, zullen worden opgehaald op Zaturdag den A3 dezer in den voormiddag; wordende de ingezetenen uitgenoo- digd, alsdan het bedrag van hunne inschrijving gereed te houdenterwijl aan hen die nog mogten verlangen to het beoogde doel bij te dragen, daartoe gaarne gele genheid gegeven wordt aan de huizen der raadsleden. En dat de uitdeeling van levensmiddelen die zich uitsluitend zal bepalen tot zoodanige ingezetenen als waarvan de overtuiging bestaatdat zij zich niet zou den ontzien op den nieuwejaarsdag te bedelen, zal gedaan worden door eene oommissie bestaande uit de heeren J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, lid van den gemeente-raad. Dr. I,. C. de PEVAL, lid van de commissie tolde (Economische spijsuildeeling. T. PIETERSE, lid van het algemeen armbestuur. L. de FOUW. diaken bij de hervormde gemeente. M. de DREU, diaken bij de christelijke afgeschei dene gemeente. F. A. SUZIJN Sr., lid van hel roomsch kathol ijk parochiaal armbestuur. Geadsisteerd door J. RISSEEUW, griffier ter secretarie. op Donderdag den 1 Januarij 1857 aan de weezen en armenschoolte beginnen des middags ten 12 ure. Onder dankbetuiging aan allen die tot dezen heilza me» maatregel hebben bijgedragen en verder bijdragen zullenvertrouwen burgemeester en wethouders', dat de behoeftigen zich dankbaar zullen betoonen voor hetgeen ieder in evenredigheid van de beschikbare gelden zal worden toebedeeld zonder dien dag rond te loopen tot liet vragen van giften die hun zeer zeker door een ieder zullen geweigerd worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 6 Dec. 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. GOES, 8 December. -Nadat in de zitting der tweede kamer van de staten-generaal jl. vrijdag gestemd was over het hoofd stuk binnenl. zaken cn zich 32 stemmen vóór en een gelijk getal tegen dat hoofdstuk hadden verklaard, is den volgenden dag die stemming herhaald en slaakten ds stemmen op nieuw, zoodat het volgens de bepalin gen van het reglement van orde verworpen is. Bij de tweede stemming was hetzelfde getal leden tegen woordig. Het hoofdstuk marine werd aangenomen met 53 tegen 5 stemmen lieden is het hoofdstuk nationale schuld aan de orde. vj— De eerste kamer der staten-generaal is bijeen geroepen tegen a. s zaturdag den 13 dezer. Bij het vertrek der stoomboot Stad Goes naar Rotterdam op jl. zaturdag, bespeurde men in de haven dat de machine minder regelmatig werkte, na eenig op onthoud aan het Sas heeft men de reis evenwel voort gezet en is de boot des avonds te Rotterdam aangekomen; ter voorziening van de machine zal de boot heden en morgen (Maandag en Dingsdag) te Rotterdam blij ven liggen om Woensdag morgen ten 6 ure van daar de dienst te hervatten. Naar wij vernemen bedragen de inschrijvingen voor de nieuwejaarsgiften p. m. J 460. Deze heilzame i| li.. II—,11 ■'■I.1. .1 1 iing van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namii *- maatregel blijft alzoo aller deelneming en belangstelling ondervinden dewijl in de beide vorige jaren tot nagenoeg een gelijk bedrag werd ingeschreven. Naar men verneemt, zegt de M. Ctzal de va cature, ontstaan door de verplaatsing van den heer W. A. de Laat de Kanter Jr. van Kortgene naar Gulpen, niet vervuld worden maar zal het kantoor van regis tratie te Kortgene gesupprimeerd worden en waarschijn lijk gevoegd bij dat van Goes. Blijkens mededeelingen der oostenrijksche en pruissische telegraaf-besturen, zijn te Brody in Gallicie, te Glogau in Silezie en te Stargard in Pommeren tele- graaf-kantoren geopend. De kosten van overseinen van een enkel berigt van hier naar Glogau en Stargard zijn f 7,20, naar Brody 9,60. Verleden woensdag heeft in den avondtot 8 ure, te 's Gravenhage een zoo zware mist geheerscht als sedert jaren niet is opgemerkt. Ondanks de in haast genomene maatregelen om ongelukken te verhoe den, waarbij het plaatsen van licht door de ingezetenen voor hunne glasramen gunstig heeft medegewerkt, zijn er personen in 't water geraaktmaar gelukkig gered. Dezer dagen is aan het diaconiegesticht der ned. herv. gemeente te 's Hageeene koe ten geschenke ge geven. De aanleiding tot die gift isnaar men ons meldtnog al aardig Twee ingezetenen dier stad leden der genoemde gemeentehadden in het voorjaar het voornemen opgevat om eene koe te koopen en die in den loop van den zomer te doen vetweiden. Zoo ge zegd, zoo gedaan. Dagelijks gingen beide vrienden de koe bezigtigen die, naar mate de slagttijd naderde, allezins in omvang was toegenomen. In November jl. zou het vette koebeest de weide verlaten en de beide eigenaars gingen henen om het voor het laatst te zien. Toen liet een der heeren zich ontvallen n Wanneer zullen wij het beest nu laten slagten waarop de andere herneemt, /'dat doe ik niet; wij zijn eiken dag gaan zien en hebben het beest dikwijls een stuk brood gevoerdik zou geen smaak in dat gebraad hebben gij kunt uw helft nemen, maar ik geef mijne helft aan onze diaconie ten geschenketegen terugbetaling van het weidegeld." Neen sprak de anderals gij zoo roijaal wilt zijn, dan geef ik mijne helft met weidegeld en al present." Daar stemde zijn vriend mede in en de strijd van edelmoedigheid had ten gevolge, dat het koebeest aan het nederd.-herv. diaconie kinderhuis werd toegewezen en aldaar met een blijdschap ontvangen als eene substantiële bete in den wintertijd. Bv. 'S II.) Men schrijft uit HarderwijkHet engelsch vreemdenlegioen gaat steeds voort een aanzienlijk con tingent te leveren voor de benoodigde manschappen in onze Oost-Indische bezittingen. Dagelijks komen er lieden aan die deel hebben uitgemaakt van bovenge noemd corps en de kazernes zijn dikwerf geheel bezet. De tappers en slijters beleven daardoor gulden dagen. Wij meenen vele zeeuwsche belangstellende kunst broeders geene ondienst te doen met het navolgende berigt: Verleden vrijdag trad de heer N. J. Welrens voor de 25ste maal als directeur bij het beroemde muzijk- gezelschap Sempre Crescendo te Leijden op, terwijl men tegelijk het 25jarig bestaan dier vereeniging vierde. Onder een schitterend en talrijk publiek bemerkte men tevens Z. K. H. den prins van Oranje. Ter zelfder gelegenheid werd den heer Welrens voor zijn' onvermoeide» ijver door een der heeren commissarissen dank gezegd en een prachtigen dirigeer stok, rijk met zilver en goud versierd als een aandenken bij deszelfs op handen zijnde vertrek naar de Kaap de Goede Hoop, benevens het diploma van eere lid aangeboden. Kort te voren had de heer Wetrens een afscheids concert gegeven, ondersteund door genoemd gezelschap, alsmede door de leden van Musis Sacrum en de lieder tafel de Avondster, n. De belangrijke zuivere opbrengst van f 501,85, waarbij door eenige oud-leden van Sem pre Crescendo te 's HageRotterdam en Haarlem nog f 122,— was gevoegd, stelde genoemden heer W. ruim in staat tot dekking der kosten voor zijne overtogt met zijn gezin. 1850. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel igepiaatst 'eboortehuwelijks- en doodherigtenvan OiS regels a f behalve het zege leegt. J •lags. f. Wij hebbenzegt het Tielsch Weekbladin langen tijd geen berigt vernomen dat ons aangenamer in de ooreu klonkdan de tijding dat waarschijnlijk gevolg zal worden gegevn aap het plan om de Middel- landsche- met de Oostzee in onmiddelijk verband te brengen door een spoorweg, welke ons land zou door snijden,een spoorweg tusschen Marsseille en Ham burg of Lubeckeene verlenging alzoovan Breda uitgaande noordoostwaarts door Nederland heen, waar aan alsdan de voor onze noordelijke provinciën gepro jecteerde spoorwegen zich zouden aansluiten. Het komt ons voor dat de verwezenlijking van dit plan voor ons vaderland van het allergrootste gewigt isomdat liet daarbij de vraag geldt of Nederland zal doorsneden worden door een der voornaamste han delswegen der wereld of wel daarvan uitgesloten zal zijn. De verbinding toch der Middellandsche- met de Oostzee door FrankrijkBelgiëNederland en Han nover, is voor al die landen bijna eene levenskwestie; voor Nederland in het bijzonderdat voornamelijk door den handel moet bloeijen is het een vraagstuk dat meer dan eenig ander belangstelling van regering en natie verdient. Wij mogen verwachten dat onze vertegenwoordiging, daartoe geroepengereedelijk de gelden zal toestaan, welke tot zulk een einde van haar gevraagd zullen worden. Geen post op de begrooting zou daarop eene meer waardige plaats bekleeden dan de millioenen voor zulk een doel bestemd. Yan geen geld kan de natie grootere rente trekken dan van het geen in zulk een spoorweg belegd wordt. BUITESLAÏÏDSCHE WIEUWSÏÏJDITfGEUT. DUlTSCHLAND. De Frankf. Postz. behelst een zonderling middel voor de verkiezingen van leden van den landdag waarvan de burgemeester te A. bij Blngen gebruik maakte. Hij liet namelijk de stormklok luidenen toen de verschrikte burgers op het stadshuis kwamen verzocht hij hen heel [gemoedelijk hunne stembriefjes in te vullen. Welligt ware soortgelijk middel ook elders wel eens probatum waar de vrije verkiezingen, bij ge brek aan deelneming, op het punt staan van uit te sterven. Men schrijft uit Munchen Een vreemd feitverbazingwekkend in onze dagen heeft verslagenheid gebragt onder de handeldrijvende israëlitische bewoners van Augsburg. De kooplieden dier stad eischen. uit godsdienstijver, wiens opregtheid gemakkelijk kan worden beoordeelddat de Israëlieten van het handelsbedrijf zullen worden uitgesloten. De burgemeester heeft het verlangen der kooplieden door hem ondersteund aan de hooge regering voorgelegd en in eene uitvoerige memorie de voordeelen betoogd van de onregtvaardigheid, die men de regering wil doen begaan. Met verlangen wordt naar den afloop dezer zaak uitgezien, terwijl men de hoop voedt, dat 's lands bewind de kwestie van concurrentie van de kwestie van gewetensvrijheid zal weten gescheiden te houden. Een dagblad verhaalt de volgende anecdoteDe gezant van Wurtemberg, baron v. Thunwas een zeer zonderling man. Hij had o. a. een sterk verlangen, om in zijn geboorteland, Pommeren, begraven te wor den, maar wilde zijn neef, wien hij niets naliet, niet op buitengewone kosten jagen om aan dit verlangen te voldoen. Hij kwam dus op den volgenden zonderlingen inval. Hij beval, dat men zijn lijk in stukken snijden en ingezouten goed in een vat zoude inpakken en op deze wijze met het eerste schip naar Pommeren zoude zenden Dit geschiedde werkelijkmaar op de zeereis openden de matrozen het vat en aten den goeden baron voor de helft opmeenende dat het gezouten rund- vleesch was. De directie van den Berlijn-Hamburger-spoorweg, wier rijtuigen le klasse reeds van verwarmingstoestellen door' middelen van heet. water voorzien zijn is voor nemens voor de 2e klasse waggons te laten maken die door eeri kagehel in het midden verwarmd worden. ENGE! AND - Londen. Een reiziger, die onlangs nit Amerika terugkwam, verhaald de volgende ontmoeting, waarvan hij zelfs ooggetuige was. Een eerwaardig ond moedertjevan het gekleurde rasging te New-York stil en rustig over straat en rookte welgemoed haar pijpje. Daar op eens komt een vrolijke matroos aanzwiereu, die wat te diep en te lang in het glas had gekeken en daardoor

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1