GOESSCIIE COURAIVT. MAANDAG 1 DECEMBER. No. »a. Kstc Jaargang. Of uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75franco per post f Jf)0. i De inzending van advertentie Gewone udvertentien worden a *20 ets. de regel Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f behalve het ztgclregt. moet geschieden voor drie. uren der namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. PUBLICATIE BURGEMEESTER e.v WET HOUDERS va* GOES, doen te weten Dat door den raad dier gemeente; in zijne verga dering van den 2 October 11., is genomen het navol- dende besluit Er zal, te beginnen met den eersten Januarij 1857, binnen en ten behoeve van deze gemeente, worden ge vorderd voor schoolgeld van kinderen die van de open bare gemeente-school gebruik makenvoor elk kind van iederen schooltijd dertig cents; te weten: Voor de voormiddagschool 30 centsvoor de na- middagschonl 30 cents en voor de avondschool 30 cents per maandonverschillig of meer dan één kiud tot hetzelfde huisgezin behoott. Dat dit besluit door Z. M. den koning, bij hoogst- deszells besluit van den 11 November 1336, u°. 53, goedgekeurd is. Dat op denzelfden 2den October 11.door den ge meenteraad is vastgesteld de volgende VERORDENING voor ds INVORDERING VAN DE SCHOOLGELDEN voor oe O E MEEN TE- SCHOOL te g o e s. Aiit. 1. De belasting is verschuldigd door de ouders of voogden wier kinderen of pupillen van de school gebruik maken. Aiit. 2 Maandelijks binnen drie dagen na het ein digen derzelve, wordt door den onderwijzer op die schoolaan burgemeester en wethouders ingezonden eene lijst inhoudende opgave der namen van de leer lingen die de school hebben bezocht, en die van hunne ouders of voogden, met vermelding van de schooltijden van welke gebruik gemaakt is. Art. 3. Die lijstdoor burgemeester en wethou ders geviseerd, wordt gezonden aan den ontvanger der gemeente, die belast is met de invordering der school gelden welke ten zijnen kantore moeien betaald wor den binnen acht dagen na de verschenen maand. Art. 4 Bij aldien door ziekte of ander wettig be letseleen kind niet de geheelo maand ter school komt, kan daaromtrent kwijtschelding of vermindering worden toegestaan zonder wettige beletselen achter blijvende zal de volle maand verschuldigd zijn. Arv. 5. De artikelen 258 tot en met 262 der wet regelende de samenstellinginrigting en bevoegd heid der gemeente-besturenworden gehouden alhier geinsereerd te zijn en op de invordering dezer belas ting toepasselijk verklaard. Welke verordening bij afschrift is medegedeeld aan hceren gedeputeerde staten dezer provincie. Gedaan ter vergadering van burgemeester en wet houders van Goes, den 29 November 1856. i Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. B1NNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. 1 GOES, 1 December, lp ons vorig n°. deelden wij mededat aan de tweede kamer een wets-ontwerp was ingediend tot out- j eigening van perceelen voor den aanleg van een kanaal door Zuidbeveland van Hansweerd naar Wemeldinge. j Het eenig artikel van die wet luidt: «Wij verklaren dat-het algemeen nut de onteigening vordert, ten name van de nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Oostersoheldevan de eigen dommen noodig tot den aanleg van een kanaal door het eiland. Zuidbeveland aanvangende aan de Wèster- echelde nabij Hansweerd, en loopende door de gemeenten KruiningeiiSehore e. a.Yerseke en Wemeldinge, langs de dorpen Sehore, Vlake en Wemeldinge in eene genoegzaam regte rigting, tot aan de Ooster- schelde nabij Wemeldinge." - Door de kamer van koophandel en fabrieken alhierzijn in de vorige week twee adressen aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend houdende I. verzoek tot afschaffing der tienden en 2. tot afschaf fing van den accijns op de brandstoffen. De burgemeester en wethouders van Middelburg hebben ter kennis van belanghebbenden gebragtdat met voorkennis van het gemeentebestuurde noodige voorbereidende maatregelen worden genomen ter ver krijging van een zuiver tracé op het aftebakenen ter rein, tot aanleg van den Zeeuwsch-Limburgschen spoor weg, en alle schade, welke daardoor aan het houtgewas zal worden veroorzaakt, onmiddelijk tegen kwitantie naar billijkheid zal worden vergoed. Door ds. C. 1). I. Bit hier, predikant te Wemel dinge is hetdoor den kerkeraad der hervormde gemeente te Poortvliet ten derden male op hem uige- bragt beroep, aangenomen. Benoemd tot ontvanger der regisratie te Gulpen, provincie Limburg, de heer IV. .4. de Laat de kanter Jrthans ontvanger te Kortgene. Sinds de laatste dagen komen hier, zeer ten ongerieve, de hollandsche posten wederom eenige uren later aaninen schrijft dit reeds aan den invloed van de vorst toe die het voorafgegane stormachtige weder zoo spoedig heeft gevolgd. Door het bestuur van het 12de nederlandsch landhuishoudkundig congres, dat den 29 en 30 Junij en den 1, 2 en 3 Julij des volgenden jaars te Deventer zal gehouden worden, wordt de aandacht van alle belangstellenden in het vaderland gevestigd op deze voor den uederlandsehen landbouw hoogst nuttige instelling. De onderwerpen welke daar behandeld worden, be- j treffen: 1. akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelbereiding; 2. houlteelt en tuinbouw; 'i. natuur-' kennisland- en volkt'iuiskoudkunde en statistiek. Opdat het congres aan het doel beantwoorde, is het vooral wenschelijkdat het uitteschrijven programma belangrijke punt-- van behandeling bevat, die geacht: mogen worden op een congres te huis te belmoren en d&ar aan het oordeel van velen te kunnen worden l getoetst. Daartoe behooren onderwerpen die door i wetenschap of ervaring, door opzettelijk venigle proeven zijn gebleken op algemeene verspreiding en aanbeveling aanspiaak te kunnen maken; vraagpunten die een nader onderzoek schijnen te verdienen of tot nieuwe proef neming aanleiding te gevenomdat het bleekdat zij nog niet voldoende zijn uitgemaakt; hindernissen en bezwarenwelke deze of gene onderneming of toepas sing in den landbouw beletten of bemoeijelijken enz. Door het bestuur worden alle landbouwers, landeige naars, volkshuishoudkundigen en geleerden, wier kennis en ervaring anderen tot. voorlichting kunnen strekken, uitgeuoodigd tot het franco, inzenden van voorstellen en vraagpunten, die op een congres met vrucht kunnen behandeld worden, en wel elk op een afzonderlijk stuk papier geschreven, voor den 15 Januarij aanstaande. Reeds bleek op verschillende congressen dat ter nadere ontwikkeling en toelichting van ingezonden voorstellen en vraagpuntenvooral hoogst wenschelijk is de tegenwoordigheid op het congres van hem op wiens verzoek zij in het programma zijn opgenomen waarom het bestuuv al de zoodauigen dringend uit- noodigt het 12de congres te komen bijwonen. Bereid om te zorgen voor behoorlijke huisvesting is of zal aanhangig gemaakt worden tusschen Manhi- gira der israëlietische ringsynagoge te Winschoten, als eischers, en de h. h. gebroeders lilochmede aldaar als gedaagden, als hebbende de laatste» zich, met het be gin dezes jaars, bij deurwaarders exploit, van de israrëh gemeente aldaar afgescheiden terwijl eerstgenoemden, des ongeacht, hen, ingevolge het nog vigerende algemeen ring-reglement voor het israël. kerkgenootschap binnen het Koningrijk der Nederlanden, evenwel bij voortdu ring als leden hunner gemeente aangemerkt en dien ten gevolge ook in den algemeenen kerkdijken omslag hebben aangeslagen tegen welken aanslag zich laatst genoemden zoo als te voorzien was, verzetten. Men ziet de eindbeslissing dezer procedure met belangstel ling en gespannen verwachting te gemoet; daar dezelve niet alleen voor genoemde gemeente in het bijzonder, maar voor alle israël gemeenten binnen het rijk in het algemeen, wanneer deze ten gunste der gedaagden mogt uitvallen, de schromelijkste gevolgen zal na zich slepen, en het bestaan des israëlietischen kerkgenootschap» diensvolgens op zeer losse schroeven zoude worden gezet. Winsh. Cl.) Door de hevige winden, welke in het begin der vorige week hebben gewoed is het water zoodanig komen opzettendat al de polders in de streken van Raamsdonk zijn geïnundeerd. Ook aan de polders te Werkendam zijn de arbeiders moeten vertrekken, naar dien door het ondervloeijen de werkzaamheden zijn ge staakt geworden. Uit Enschedé meldt men met zekerheid dat al daar het berigt is ontvangen, dat de concessionarissen van den spoorweg van Zevenaarover Enschedé naar de grenzen, in de rigting Rheine, thans ook concessie hebben aangevraagd, oin dien weg van Zevenaar verder daar te stellen tot 's Hertogenbosch. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. Het engelsche gouvernement heeft eene overeen komst gesloten met de maatschappij voorliet daarsl ellen eenfer telegrafische verbinding tusschen Noord-Amerika en Engeland. Zij zal door schepen van de britsche marine zoo veel mogelijk bijgestaan worden in het werk der peilingen en in het uilbrengen van den kabel, waarin de telegraafdraad besloten wordt. Het gouver nement zal aan de maatschappij, voor het overbrengen zijner berigten, eene vaste som van 14,000 pond sterling jaarlijks betalen, tot den tijd toe waarop deze aan hare aandeelhouders een dividend van zes per cent zal kun nen uitkeerendan zal de jaarlijksclie uitkeering tot 10,000 p. st. verminderd worden en tot dat bedrag nog vijfentwintig jaren voortduren DU1TSCHLAND. Een zesjarig doofstom knaapje te Lotzen heeft, door de electromaguetische behandeling van dr. Ham bergen te Berlijn, gedurende den tijd van drie maanden, het gebruik van het zintuig des gehoors verkregen en begint reeds te spreken. ENGELAND Londen. Tengevolge van het schrikbarend toenemen der zoo van hen, die het congres met hunne tegenwoordigheid i genaamde garotte-rooverijen in de straten der hoofdstad, denken op te luisteren, noodigt het bestuur allen, die zijne hulp daarin verlangen uit, hunne wenschen dien aangaande uiterlijk voor den I Mei portvrij te willen kenbaar makeneveneens zal het gaarne voor den 1 Meiberigt ontvangpn van de zoodauigendie aan den algemeenen maaltijd wenschen deel te nemen. De sluiting der luxemburgsche kamers brengt de gemoederen in groote spanning. Wat zal de rege ring doen? is de algemeene vraag. Zal zij de kamers ontbinden of tot een coup-d état\ overgaan? De Courrier du Grand Ducke zegt dienaangaande: «Wanneer wij thans voor het regt van den sterkere moeten, zwichten, koesteren wij toch het vertrouwen dat het verstand spoedig zal zegepralen over een regeringsvorm, die met onze zeden en met onze beschaving in strijd is." Naar wij uit eene goede bron vernemen, kunnen wij thans mededeelen, dat dezer dagen een regtsgeding hebben de reglbanken een afschrikkend voorbeeld moe ten stellen en zijn in de laatste dagen eenige van die aanranders, ofschoon hunne daad een gewone diefstal was, tot 14 jarige en levenslange deportatie veroordeeld geworden. FRANKRIJK. Parijs. Voor eenige maanden heeft dhr. A. Pumas eene geregtelijke vervolging ingesteld tegen het dagblad le Siècle. Thans wordt door de dagbladen een verslag van dat proces gegeven, waaruit blijktdat de Siècle eu de bh. M. Levy in den tijd van 5 jaren 265 deelen van de werken van Dimes uitgegeven hebbenzegge 265 deelen! Daarbij zinkt Voltaire in het niet In middels blijft dhr. Dumas voortschrijven. Van deze 265 eischt hij nog betaling voor 90 deelen en wel het nietig sommetje van fr. 736.345. Dezer dagen heeft nabij de landstreek, Fiano genaamd ongeveer 25 mijlen van Romeeen zonder-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1