GOESSME Jaargang, DONDERDAG 27 NOVEMBER, j ^0. 91. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 3,75franco per post .1,90. De inn BIÏWEALAKDSCHE MBUWSTIJDIffGE». GOES, 27 November. Gisteren avond had de eerste openbare oefening der nieuw opgerigte zangvereeniging alhier plaats. Met genoegen zagen wij de goede opkomst der genoo- digden en vernamen wij tevens hunne algeraeene tevre- denheid over deze eerste proef. Strekke zij tot voort- durenden bijval, dan mogen wij uit hetgeen den gasten voor de opening werd toegesproken verwachten dat deze vereeuiging geene moeite sparen zal, om die maan- delijksche avonden tot eene uitspanning voor hunne bezoekers te maken. Wij kunnen belanghebbenden mededeelendat naar aanleiding der bij de kamers ingediende wet tot afschaffing der tienden en verandering derzelven in grondrentenbij de uitgevers F. Kleeuwens fy Zoon alhier ter perse gaateene brochure waarin dien maat regel beschouwd wordt als niet aan het beoogde doel beantwoordendemet aangeving van een ander middel, waardoor dit doel vollediger kan bereikt worden. Wij waren nog niet m de gelegenheid kennis van deze zeker met verlangen te gemoet gezien wordende brochure te nemen, iutusschtu is ons verzekerd dezelve van eene allezins bevoegde hand afkomstig is en spoe dig het licht zal zien. Beroepen door den kerkeraad der hervormde ge meente te Axel Us. U. J. Zijnen lJJz.predikant te Zwijndrecbt. Jl. zondag werd Ds. 1Z. van Zielen te's Heerenhoek bevestigd door Ds, 3. 1. van Spankeren van Zuidland, naar aanleiding van Matth. 23, v. lUd, de oplegging der handen geschiedde behalve door den bevestiger ook door den consulent II'. Catmenburg van Ingen. De intree rede was gekozen uit 2 Cor. 4v. 5. Verl. vrijdag werd de weleerw. heer S. O. Losbe roepen predikant bij de christelijk afgescheidene gere formeerde gemeente van Axel, Neuzen en Zaamslag in zijn dienstwerk bevestigd door den weleerw. he.-r C. SUketeepredikant te Nieuwedorp c. a., die tot tekst had gekozen 2 Tim. 2, vs. la. De bevestigde deed zijne intree naar aanleiding van 1 Cor. 2v. 2. Naar wij vernemen is dezer dagen eene com missie benoemdaan welke de vereerende taak is op gedragen een onderzoek in te stellen naar, en de regeringen van Nederland en Belgie in te lichten Omtrent de mogelijkheid, het wensclielijke en liet nut van de indijking dér in het Zwin liggende schorren, en zijn tot ledeii dier commissie benoemd voor Neder land de wel-ed. hefcren llamas van tillers lid van gedeputeerde staten in Zeeland J. M. llénnequin ontvanger van polders te'Sluis voor Belgiëde wel-ed. heeren P'ramboutlid van dé permanente deputatie, en Godinadministrateur van polders, beiden te Brugge, met toevoeging der heeren hoofd ingenieurs der provm- cien Zeeland en West-Vlaanderen. Men leest in de N. Roti. Courant De ambtenaren van den burgerlijken stand in het arrondissement Goes hebben van den officier van justitie aldaar eene aanschrijving ontvangen vermel dende dat het aan den minister van justitie zoude gebleken zijn, dat er somtijds hier te lande huwelijkeu worden gesloten tusschen nederlandetsof tusschen een ncdeilander en eene vreemde vrouw, of omgekeerd, in de woning van en door den een of anderen vreem den gezantin dit rijk residerendeen dat zulke huwelijken door sommige ambtenaren van den burger lijken stand als regtsgeldig zijn beschouwd, zoodat die zoogenoemde huwelijksacten door hem op grond van art. 139 burgerlijk wetboek in de loopende huwe- lijks-rcgisters zijn ingeschreven. De officier voormeld meent te moeten wijzen op deze grove dwaling, aangezien art. 131 en volgende van het burgerlijk wetboek duidelijk zegt, dat geen huwelijk in Nederland mag voltrokken worden dan door den be voegden ambtenaar van den burgerlnken standen dat bij art. 13S en 139 burgerlijk wetboek die huwe lijken worden bedoeld, die werkelijk en niet bij fictie, in een vreemd land zijn voltrokken. Ten slotte wordt deze zaak onder de gestadige aan- 'lilt. vuil ui/ii rtt:utir/i moet geschieden vóór drie uren des nami dacht der ambtenaren van den burgerlijken stand ge- bragt, bij de beoordeeling van hun geprocudeard wor dende huwelijks-acten. De regering heeft thans doeu bekend maken de lijsten der openbare godsdienstoefeningen welke door de betrokken procureurs-generaai voor wettig en onwet tig worden gehouden. Wat het eerste betreftbevat deze de plaa'.sen in de provinciën Noord-Holland Zeeland, Limburg, Gelderland en Noord-Brabant, waar de processie»bedevaarten of begrafenis plegtigheden alzoo worden toegelaten bij de daarin bepaalde gele genheden als Voor Zeeland begrafenis-plegtigheden te Eede, Hein- keiisrand,'s Heerenhoek, Hoedekeuskerke, Oud-Vosmeer, Zuiddorpe, Koewacht, Westdorpe, Overslag, Ossenisse, Honteiiisse(gehuchten Groenendijk en Lamswaarde) Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschkapelle, Graauw en Lau- gendam en St. Jansteen en Cliuge. Onder de ingekomene wets-ontwerpen bij de tweede kamer der staten-generaal behoort dattot ont eigening van perceelen voor den aanleg van een kanaal door Zuid-Beveland, alsmede dat tot aanmoediging van invoer van granen en andere levensmiddelen. De ministers van koloniën en van oorlog, als daartoe door den koning gemagtigd, hebben ter kennis gebragt van allen die daarbij belang mogten licbben dat er in het jaar J 857 voor jongelingen) waarvan het getal later zal worden bepaald) de gelegenheid zal be staan om voor de dienst in Oost- en VVest-.Indie, ge heel voor rekening der koloniale geldmiddelen, als kadet bij de koninklijke akademie voor de zee- en iandmagt te worden geplaatst, en zulks wat Oost-Indie betreft, voor alle wapens, en wat West-lndie aangaat, voor de wapens der infanterie en artillerie. Deze bekendmaking geschiedtvoorloopigopdat de ouders of voogden hunne zonen of pupillen hij tiids zouden kunnen doeu voorbereiden tot het vergelijkend examen, hetwelk omstreeks het midden der maand Junij van het volgend jaar, tusschen de adspiranten die naar gezegde plaatsing zullen dingen, zal worden gehouden, en waaromtrent te zijuer tijd eene bepaalde oproeping zal geschieden. Ten opzigte zoo van den vereischten ouderdom der adspiranten als van de vakken w aarover het examen ter admissie als kadet looptworden de belanghebbenden verwezen naar bet reglement voor de koninklijke aka demie voor de zee- en Iandmagt van den jare JS52, welk reglement in den boekhandel veikrijgbaar is. In een bijzonder berigt te 's Ilage uit Peters burg ontvangen wordt gemeld dat de nfnister van buitenlandsche zaneii prins llortschakoff.eene uitvoe rige dépêche-circulaire aan zijne buitenlandsche diplo matieke agenten heeft gerigt waarin de vraagpunten nopens het Slangen-eiland en Bolgrad in het breede worden behandeld en waarin tevens herhaaldelijk op eene nieuwe bijeenkomst van het parijssclie congres wordt aangedrongen. Dit kan dienen in antwoord op den twijfel hierover door de belgische Independence en andera buitenland sche dagbladen geopperd omtrent het bestaan dezer circulaire. De synodale commissie der nederl herv kerkheeft beslotendat in het begin van het volgend jaar eene telling van het getal lidmaten in ons land zal plaats hebben. Uit Antwerpen schrijft men aan de A. C. dat de zich aldaar bevindende élèves 'bij de koninklijke academie van schoone kunsten eene commissie uit hun midden hebben benoemd, belast met de inzameling van gelden ten behoeve van het opterigten monument van onzen volksdichter Tollens. Dingsdag nacht is op de reede van Neuzen over boord gevallen en verdronken kapitein J. Lowely voerende de engelscbe schooner Bee, van Antwerpen naar Londen bestemdmet tarwe. Een meer of minder verontrustend verschijnsel 1*56. Gewone advertentien worden d SO ets. de regel geplaatst irhaorte-, huwelijks- en doodberigtenvan l1-—6regel.safJ,ib behalve het- zegelregt. igs. wordt thans op onderscheiden landerijen in het noor den van ons land waargenomen?, namelijk de vele wormen die de wortels van het reeds boven den grond staande winterkoren afbijten of doorknagen zoodat het in vele streken bijna geheel wegsterft, ten gevolge waarvan op sommige plaatsen geheele akkers met rogge weder zijn omgeploegd. Zulks wordt niet alleen opgemerkt in sommige streken van Drenthe en Overijssel maar ook in het hanöverschealwaar dit zoo erg moet zijn, dat gansche akkers door dit onge dierte zijn verwoest. Men schrijft dit ongerief aan de zachte weêrsgesteldheid toe, en wel te meer, dewijl nu het weder eenigzins guurder begint te worden de wormen zich vereenigen, zocdat men op enkele plaatsen somtijds eene groote menigte bij elkander vindt. Bedroevend zijn de berigten omtrent de kolonis ten in de Ommerschans die het er tegenwoordig schij nen op toe te leggen om in de gevangenis te komen in de meening dat de voeding daar beter is. Behalve de reeds opgegeven voorbeelden dat zij zich expresse- lijk aan diefstal schuldig maakten ter bereiking van hun doelstal nog in de verloopene week een weg- looper uit gemelde koloniedie den veldwachter ver dacht voorgekomen was en op diens verlangen hem volgde, in bijzijn van genoemden ambtenaar, een paar schoenen uit eenen schoenwinkel. Zelfs wendde een der dezer dagen door het prov. geregtshof te Assen veroordeelden tot eene gevangenisstraf van zes maanden zich na de uitspraak tot den president met de aanmerkingdat deze straf voor hem niet genoeg was, vermits hij liever had dat men hem van het leven beroofde, dau na ver loop van zijnen straftijd naar de koloniën terug te keeren, om daar honger te lijden. Ieder weet hoe vele R. K. kerksieraden van zilver, goud of edelgesteenten in de laatste tijden, uit verschillende kerkgebouwen in onderscheidene provin ciën onzes lands ontvreemd zijnzonder dat het der justitie ge'ukte de daders daarvan te ontdekken. Van tene wel onderrigte zijde ontvangen wij echter de tijding, dat te Nijmegen een dier doortrapte dieven is aangehouden en iuhechtenis genomen, welk berigt wij hier mededeelen. De schuldige is een Pruis van geboorte en vroeger door de arrondissements-regthank te Gorinchem, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In Pruissen moet hem nog eene straf wachten, wijl de regering van dat landop het vernemen zijner aanhoudingzijne uit levering gevraagd heeftnadat hij hier te lande aan de wet zal hebben voldaan. Aanvankelijk ontkende de boosdoener halstarrig doch zich overtuigd ziende, zou hij zijne schuld en bepaaldelijk aan den kerkroof te Wychcn en Balgooiien en den diefstal in eene kerk bij Eindhoven volmondig hebben beleden. Het is te verwachtendat zijne bekentenis meer- medepligtigen aan den dag 'orenge. Zoodra er in den Bollard, die men droog wil maken aanwas isvertoont zich de plantengroei en naavmate deze zich bevestigd, verdringt de eene plant de andere. Eerst ontwaart men den hanevoet (sali- cornea herbacea) en dan de suite (aster tripolium). De suite is eene forschekrachtige plant van 1,5 tot 2 el hoogtewelke, in Augustus met heerlijke bloemen prijkt. De suite wordt op hare beurt door het kweldergras verdrongen. Deze planten hebben echter ook hare bruikbaarheid voor den mensch, en welke plant bezit die niet Het is eene onophoude lijke oefenschool voor den mensch om deze bruikbaar heid op te sporen. Aan den Dollard is de hanevoet den mensch tot niets nutmaar in Zeeland en Enge land wordt deze sappige plant gestoofdof als salade met olie, azijn en peper gegeten. Soms legt men haar met azijn in of zoo als men porcelein zuring snijboouen of kool inlegtom 's wiuters genuttigd te worden. De hanevoet is ook een middel tegen de schorbus, en dr. Weslerhof beweert, dat zij de schapen voor de galziekte behoedt. In PrankrijkSpanje en Italië wordt er soda uit bereid. Men kan met haar het leder eene roode kleur gevenen zij is bovendien eene goede versche meststof.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1