M.i. »0. ^~OPWÖEPiNG. MAANDAG 24 NOVEMBER. Dr uitgave (lezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per l warta.nl is I' .1.75franco per post f* J,90. De inzei De COMMISSARIS DF.S KONINGS IN BE PUO- vt.N'CiE ZEELAND, verwittigt hen die ter benoeming als WERKBAAS BIJ DE CALAMITEÜZE POLDERS IN DEZE PROVINCIE verlangen in aanmerking te komendat zij zich daartoe schriftelijk binnen veer tien dagen na de dagteekening' dezer bij hem behoo- reu aantemelden met overlegging van hun geboorte extractten blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet onder dan 40 jaren zijn alsmede van het bewijs dat zij nederlander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrij ven en rekenen, over de geschiktheid tot het zelf ver- rigten der verschillende soorten van dijkwerk, over de kennis van dijks-materialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. .Middelburgden 22 November 1856. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. BI MN ES LAN D SC H E NIEUWSTIJDING EN. GOES, 24 November. Met medestemming van gecommitteerden door ambachtsheeren is door den kerkeraad der gemeente 's Heer Abts- en Sinoutskerketengevolge van het be danken door ds. C. (iiltay PAz.beroepen de heer W. Kluever pred. te Kothen. Op het drietal kwa men de heeren predikanten IP. KlueverCr', de Blaauw te Eist bij Amerongen en W. van der Wil ligen voor. Uit het opgemaakte viertal, bestaande uit de heeren 6'. L. Balder pred. te' Wemeldingeri, H. van Strien te Scherpenisse, M. Was te St. Maartensdijk en J. B. Burgerhoudt te Tholen is eerstgenoemde voor de 3e maal bij de hervormde gemeente te Poortvliet beroepen. Onvoorzigtigheid had gisteren hier nagenoeg een ongeluk veroorzaakt. Een meisje van I. P., zonder toezigt, ceraakt al spelende met een zwavelstok in brand en loopt daardoor verschrikt naar buiten waardoor het vuur zich verder aan hare kleederen mededeelde, gelukkig slaagde men spoedig in het dooven en voorkwam daardoor verdere gevolgen. Bij beschikking van 19 dezer is de vergunning ingetrokkendie den 2 Mei jl. aan den heer H. A. van Ysselsleijnhandelaar te Zierikzeetot weder opzegging werd verleend voor eene stoombootdienst van Zierikzee op Rotterdamheen en terug en tusschen plaatsen en verentot vervoer van reizigers goederen en vee. In de vorige week is ter reede van Vlissingen gearriveerdhet hollandsche schooner-kofschip Pier gebroedersgezagvoerder O. D. Metzvan Londen naar Hansweerd bestemd, met materialen voor het haven-kanaal door dit eiland. Het staatsblad n°. 114 bevat een koninklijk besluit van den 11 dezer, houdende bepalingen om trent de dienst der rijks veldwachters. Bij dit besluit wordt o. a. het volgende bepaald De dienst van ge- regtsdienaarsvan rijks-veldwachter en van bezoldigd opziener der jagt en visscherij wordt vereenigd onder de benaming van rijks-veldwacht. De rijks-veldwacht wordtzonder onderscheiduitgeoefend door de even vermelde beambten onder den naam van rijks-veld wachter; behoudens de hun aan te wijzen standplaatsen, worden zij aangesteld en beëedigd voor het geheele grondgebied des rijks.De rijks-veldwacht bestaat in het algemeen in a. het doen van dag en nachtrondens zoo binnen den bewoonden kring der gemeenteals inzonderheid ten platton landeter handhaving der openbare orde ter beveiliging van persouen en goe deren en ter voorkoming van misdrijvenen voorts in het bijzonder in: b. het waken tegen bedelerij en lar.d- looperij c. het toezigt op vreemdelingen d. de bewa king van het jagtveld en de visscherije. het in be waring nemen van zwervende, beschonken en verlaten personen f. het opsporen van misdadigers en het in winnen van informatien nopens gepleegde misdrijven 4êlslfc Jaargang. ling ran advertentien moet geschieden vóór drie aren des nam g. het dienstbaar zijn tot handhaving der orde op de open bare teregtzittingeu der onderscheidene regtscollegien h. het' overbrengen of transporteren van gevangenen: i. de beteekening van dagvaardingen en andere geregtelijke stukken in strafzaken. De rijks-veldwachter, tijdelijk tot ondersteuning der gemeente-policie gerequireerd voldoet aan die opvorderingheeft hij bezwaren hij onderwerpt die aan den officier van justitie in het arrondissement. De rijks-veldwachters uniform ge kleed en gewapend worden verdeeld in drie klassen en in brigadennaar gelang de dienst dit zal ver- eischen, ingedeeld. De jaarwedde der rijks-veldwach ters wordt vastgesteld als volgtvoor die der eerste klasse op f 550, voor die der tweede klasse op ƒ450 voor die der derde klasse op f 375. De aanstelling en het ontslag der rijks-veldwachters geschiedt door den minister van justitie. Hij voorziet hen van de noodige instructie. De kosten van wapening en der uniforme bovenkleeding komen ten laste van het rijk. Naar men verneemt zal aan het postwezen met nieuwejaar eene meerdere uitbreiding worden gegeven en ook eene groote bevordering in dat vak plaats hebben. Blijkens een onder dagteekening van den 3den dezer, van het nederlandsch consulaat-generaal te Athene ontvangen schrijven, is door de grieksche regering eene wet uitgevaardigdhoudende verbod van den uitvoer van granen, meelsoorten en beschuit, tot den 12 Julij 1857, en zulks tengevolge van de behoefte, welke er in Griekenland, en in het algemeen in de Levant, aan levensmiddelen bestaat. De menigmaal gedane opmerkingdat drooge jaren veel meer binnenvet in het slagtvee geven dan vochtige jaren wordt thans wederom opgemerkt en de waarheid daarvan bij velen door de ondervinding bevestigd. Yele koeijen hebben wel een zwaar gewigt bekomen maar er bevindt zich over 't algemeen naar die evenredigheid geen binnenvet inhet vleesch is echter meestal goed doorwassen, iets, dat in derge lijke gevallen daarmede in verband staatals het vel minder isdan is gewoonlijk het vleesch beter. Uit Aken schrijft mendat Felix Pyat den 16 dezer weder in vrijheid is gesteld. Zoo als men weetwas deze fransche uitgewekene tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld ter zake van het gebruiken eener valsche pas. Naar men zegt, zou Felix Pyat aan onze regering het verzoek hebben gedaan zich in Nederland te mogen vestigenalwaar zich nog meerdere politieke vlugtelingenals Eugéne Sue Charras en Barbes bevinden. Betreffende Èugeue Sue wil men weten dat hij op het punt staat naar Savoye te vertrekkenomdat het hollandsche klimaat hem niet bevalt. Eenigen tijd geleden spraken wij van een deur waarder te Berlijn, die, na zijne beide kinderen vermoord en ook zijne vrouw met bijlslagen gedood te hebben, zich zeiven vervolgens met een scheermes den hals heeft afgesneden. Wij vernemen thans dat het nummer door hem in de loterij genomen is uitgekomen met een prijs van 40,000 francs. Bij de laatste trekking dierzelfde loterij had eene vreemde gebeurtenis plaats. Gebruikelijk trekt men uit de bus al de nummers tot het laatste toe ter overtui ging dat zij er alle zijn ingeweest. Het laatste was getrokken, toen iemand daarbij tegenwoordig verklaarde dat zijn nummer niet geroepen was. Onmiddelijk stelde men een onderzoek in en ontdekte hetzelve tusschen een der keepen van het rad. De belanghebbende pro testeerde onmiddelijk tegen de gansehe trekkingniet minder schadevergoeding vragende dan 150.000 thalers, zijnde de prijs van het hoogste lot. Reeds zou de zaak in regïelijke behandeling zijn en ziet men nieuws gierig den uitslag te gemoel. BüTTËNLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. NOORD-AMERIKA. Uit New-York is de hoogst gewigtige tijding ont vangen dat de heer Buchanan benoemd is tot presi dent van de noord-anierikaansche unie met 174 stemmen. Kolonel Fremont had 114 stemmen bekomen en de heer Fillmore 8. Gewone advertentien worden a 20 ets. de 'regel ygeplaatst (l(. boor te-huwelijks- en doodherigten. van d6 yegjls-a f d,20 behalve het zegelregt. -V Zoo is dus de strijd die bijna een jaar lang in de verschillende staten der unie gevoerd isbeslecht. Zoo heeft dan de democratische partij en tevens de slavenhoudende staten gezegevierd. Wij hadden deze overwinning, vooral in den Taatsten tijd, wel verwacht. Het eigenbelang spreekt te luide, dan dat het niet door alle mogelijke middelen zou zoeken te overwinnen. Men moet afwachten in hoeverre de plaating van den heer Buchanan aan het hoofd der Vereenigde Staten van invloed zal zijn op de buitenlandsche poli tiek. De engelsche bladen zullen daarover wel binnen kort hunne beschouwingen mededeelen. Maar men kan hier niet verzwijgen van welke gevoelens zij be zield waren die den heer Buchanan tot die aanzien lijke betrekking door hunne stemmen hebben verheven. Men kan er uit afleiden welke gezindheden de man hunner keuze is toegedaan ten opzigte van de slaver- nijkwestiedie eigenlijk bij den strijd over de presi dentskeuze alle andere vragen heeft overheerscht. Eenige stellingenopgeteekend in het orgaan der democratische partij, de Richmond Fquirer welke stel lingen onder meer door de voorstanders van Buchanan bij duizenden in deVereenigdeStaten waren verspreid, luiden: «Maak den arbeidsman tot den slaaf van een man in plaats van tot slaaf der gansehe maatschappij en hij zou veel beter afzijn." //Vrije maatschappij is eene gedrogtlijke misgeboorte, slavernij is de gezonde en schoone en natuurlijke toe stand waarnaar allen, zonder het te weten, trachten." //De natuur heeft de zwakken van geest en ligchaam tot slaven gemaakt." De menschen zijn niet geboren met aanspraak op gelijke regten. Het zou veel digter bij de waarheid zijn te zeggendat sommigen geboren werden met zadels op den rugen anderen met laarzen en sporen aan om op hen te rijden, en het rijden doet hun goed. Zij hebben teugels gebidt en sporen noodig." Men zal weliigt tegenwerpendat, hoezeer de partij Buchanan zulke gedrogtelijke stellingen huldigtzij zich wel eens in den man harer keuze zou kunnen be driegen en het zou kunnen blijkendat deze veel betere gezindheden koestert. Het ware voor de onge lukkige slavenbevolking der Vereenigde Staten te wenschen, maar het tegendeel is meer dan waarschijnlijk. De volgende anecdotedoor een engelsch blad mede gedeeld, verspreidt een treurig licht over de gevoelens van den nu gekozen president omtrent de slavernij «Weinige dagen voor dat de heer Buchanan Louden verlietom als gezant der Vereenigde Staten door den heer Dallas vervangen te wordenwoonde hij een léve der koningin op het paleis van Sint James bij alwaar zich ookals gevolmagtigd minister des keizers van Haïtieen kloek gebouwd en schoon neger in schitterende uniform bevond. Toevallig stonden zij, na de koningin begroet te hebben, nevens elkander, hetwelk een hofbeambte aanleiding gaf deii eenen te vragen wat hij van den anderen dacht. Lang zaam wendde de heer Buchanan het hoofd naar zijnen nevenman mat hem, met een blik vol minachting en afkeervan het hoofd tot de voeten en antwoordde toen zijnen ondervragermet een sterk amerikaansch accent//ïk zou duizend dollars voor hem geven," en verliet het paleis. TURKIJE. De Constitutionnel bevat een belangrijk artikel waarin hij tracht het algemeene karakter der buiten landsche staatkunde van het fransche bewind te om schrijven. Het blad protesteert en dit geschiedt niet voor de eerste maal tegen elk denkbeeld van verovering, en verklaart dat 'skeizers staatkunde is eene staatkunde van belangloosheid en gematigdheid. //Indien de fransche regering het had gewild zegt de Constitutionnel//zij had uit den oosterschen oorlog gemakkelijk een' europeschen en revolntionnairen oor log kunnen doen ontstaan, die tevens een veroverings oorlog ware geweest. Zij deed het niet omdat zij het niet wildeomdat hare staatkunde in de eerste plaats eene staatkunde van orde en vrede isen omdat zij alleen dén tot de wapenen hare toevlngt neemt, wan neer zoo als het westen tegen Rusland deedhet geldt de belanglooze verdedigingmet de wapenen van een algemeen europeesch belanghet belang der beschaving, van den vooruitgang en der menschheid."

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1