(«CHE .No. 89. BEKENDMAKING •43ste Jaargang. DONDERDAG 2© NOVEMBER. 1856. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd, op feestdagen. De. prijs per kwartaal is f .1,75franco per post F J,90. De inzt BESTUREN EN ADMINISTRATIE#. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane stemming ter be noeming van Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes, in plaats van de dit jaar aftredende leden, gehouden den 19 en 20 dezer; uit welk laatste blijktdat met volstrekte meerderheid van stemmen herbenoemd zijn de heeren CORNEL1S PILAAR, met 31 stemmen en J. FRANSEN van de PUTTE met 22 stemmen voor Goes. En dat voor de gemeente Kruiningen herbenoemd ia de heer F. C. BAARENS met 6 stemmen. Brengen overeenkomstig art. 18 van het besluit van heeren gedeputeerde staten van Zeeland van den 20 Augustus en I September 1852n°. SOter kennis van een ieder die het aangaatdat afschriften van genoemde processen-verbaalter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften, ter inzage van een ieder ter secretarie dezer gemeente Zijn nedergelegd waar dezelve dagelijksuitgenomen des Zondags, van des voormiddags tien tot des namid dags twee ure voorliandeu zullen zijn. Aldus gedaan ten Raadhuize van Goesden 20 November 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PILAAR. BJNNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 20 November. Voor de verkiezing van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhieri3 hedén gebleken dat in de gemeente Goes hebben gestemd 39 kiezers waarvan de heeren C. Pilaar 31 en J. fransen van de Putte 22 stemmen bekwamenwelke heeren mits dien zijn herbenoemd. Nog erlangden de heeren J. IJ. C. Kakebeeke 16 en Kooman 2 stemmen C. P. SonlendamJ. Kakebeeke en F. Merk ieder 1 stem. In de gemeente Kruiningen stemden 7 kiezers de heeren F. C. Jiaarens bekwam 6 stemmen en de heer F. P. Dominions 1 stem, eerstgenoemde is dus mede herkozen. Dat men dit jaar in Goes ijverig aan de stemming heeft deelgenomen blijkt daaruit, dat van de 68 kiezers, 39 daartoe zijn opgekomenterwijl van de overige nog 8 waren die door geldige redenen verhinderd waren. Men verzekert ons mededat de heer A. ScAraver Kz. secretaris dier kamer, eerstdaags zijn ontslag als zoo danig indienen zal. Zekere M. Z als bakkersknecht op het naburige Wilhelminadorp werkzaamwerd gisteren naar het een half uur van daar verwijderde Sas van Goes gezonden, ter bezorging van brood. Zeer slecht van gezigt zijnde is hij in de haven geraakt en verdronken. Na onze laatste opgaven zijn uit dit eiland ter provinciale griffie, ter leniging van den nood der slagt- offers op het eiland Groot-Sangir nog ingekomen de navolgende giften, als: van 'slleer Aremlskerke1,12, 'sHeer Henderikskinderen/'ff,80, Heinkenszand f 29,72 en Kloetinge f 13,81'/a. De in de afgelooperie week geheerscht hebbeude stormwinde», schijnen nog al schade aan de dijken in onze provincie veroorzaakt te hebben; wij vernemen althans dat die te Westkapelle op vele plaatsen is be dreigd en aan de west-watering een geheele duin is weggeslagen; men dankt aan de ijverige pogingen der centrale directie van Walcherenniet alleen de spoedige herstelling der ontstane schade maar ook het voorkomen van meerdere onheilen. In de afgeloopene week is to Zaamslag een der jongelingen, die ten jare 1854 als. boerenknecht met zijnen broeder en eenige andere gezellen van daar naar 'ding van advertenticn moet. geschieden róór drie uren des ttami Noord-Amerika vertrokken zijn, uit de nieuwe wereld huiswaarts gekeerd met liet doel om zijne ouders en vérdere betrekkingen af te halen en hun op den togt derwaarts tot leidsman te dienen. In de zitting van den hoogen raad der neder- landen van den 18 dezer, heeft de advocaat-generaal Deketh, zich geheel veveenigd met de motieven in het arrest voorkomendegeconcludeerd tot de verwerping van het beroepingesteld door P. P. Kessels tegen een arrest van hot hof in Limburg, waarbij hij ter zake van aanwerving en verleiding tot desertie van pruissische dienstpligtigenis veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. De uitspraak is bepaald op 3 December. Men meldt uit Smilde als eene bijzonderheid dat een kolonist uit Veenhuizen beschuldigd een brandbrief te hebben geschrevendoor liet hof van Drenthe wegens onvoldoend bewijs is vrijgesproken. In plaats over de vrijspraak verheugd te zijn komt hij tegen zijne vrijspraak in cassatie. De kolonisten wenden thans alles aan om in de gevangenis te komen, vermits zij denken dat het voedsel daar beter is dan in de kolonie. In het vorige jaar werd door het departement Haarlem der maatschappij .- tot Nut van 1t Algemeen, eene proeve genomen tot verspreiding van meerdere wetenschappelijke kennis onder den nijveren handwerk- stand. Die proeve is aanvankelijk wel geslaagd en om na dit doel nog meer te bevorderen en aan die ver spreiding van kennis de meest mogelijke uitgebreidheid te geven, is door een aantal invloedrijke personen aldaar besloten bij genoegzame ondersteuning eene vereeni- ging op te rigten, welke onder den naam van: Weten en Werken, er naar streven zal nuttige kennis onder den nijveren handwerkstand te verspreiden. Daartoe zullen, gedurende de aanstaande wintermaanden, 12 of meer bijeenkomsten gehouden worden, waarbij de nut tigste zaken uit het maatschappelijk leven op eene eenvoudige wijze zullen worden behandeld en door proeven zoo veel mogelijkaanschouwelijk gemaakt. Tot die bijeenkomsten zullen alleen worden toegelaten ambachtslieden, die van donateurs of donatrices toegang- kaarten mogten hebben bekomen. In de grofsmederij te Leijden is van regerings wege een model in 't klein van de inrigtirig gemaakt bestemd voor den keizer van Japan. Het is met de uiterste naauwkeurigheid zaïnengesteld en bevat al de werktuigen der grofsmederij; het geheel wordt dooreen paar raderen in beweging gebragtzoodat men eene volledige voorstelling van de gansche werking der in- rigting in al hare bijzonderheden bekomt. De minis ters van binnenlandsche zaken en van koloniën hebben dezer dagen dat model bezigtigd en last tot de ver zending gegeven. Men schrijft uit Gharlois van 17 dezer: In het laatst der vorige week had alhier een ongeluk plaats dat allezins droevig is, maar tevens tot waarschuwing strekt. De zestienjarige dochter van de weduwe des watermolenaars S. wilde, terwijl de molen maalde, uit den molen gaan om een emmer water te halen. Zij dacht nog wel te kunnen overloopen, voor de molenroe beneden wasmaar zij had misgerekend de roe nam haar op en wierp haar bewusteloos op een nabijgelegen stuk land. Bij geneeskundig onderzoek bleekdat de roe haar aan den slaap van haar hoofd getroffen en eeii gedeelte van de hersenpan verbrijzeld hadwaar door de splinters van de roe haar in de hersens geraakt waren. Na drie dagen lijdens is zij als slagtoffer harer on voorzigtigheid bezweken. Een betreurenswaardig voorval heeft in de afge loopene week binnen de gemeente Ginneken plaats gehad. De meid benevens de kinderen van den heer O., secretaris dier gemeente, werden plotseling na het eten ongesteld; een der kinderen stierf kort daarna en een ander is den 14 dezer overleden, terwijl de meid en twee kinderen nng in een gevaarvollen toe stand verkeeren. Na onderzoek bleek, dat de meid en de kinderen eten hadden gebruikt hetwelk in een ijzeren pot met zoogenaamd wit verglaassel was ge kookt, dat daarvan moet zijn losgeraakt en waaraan deze plotselinge sterfgevallen worden toegeschreven Uit het scheikundig onderzoek zal blijken of dit ver moeden gegrond is, daar zaakkundigen verzekereD dat in het zoogenaamde porcelein verglaassel vergiftigende bestanddeelen aanwezig zijn. De onlangs uit de ontdekte kolenmijn te Bent- lieim gegraven kool is door den heer O. J. Mulder hoogleeraar te Utrechtscheikundig onderzocht en be vonden geen gewone steenkool, maar zoogenaamde pech- kool te zijn van uitmuntende hoedanigheid en brand baarheid maar van welke men alleen vreestdatzoo als gewoonlijk met dit soort liet geval is, slechts wei nig zal gevonden wol-den. Als eene inrigting voor het algemeen, behoort de beoordeeling der handelingen van het Verkoophuis tot het publiek domein; het heeft ook menige scherpe kritiek doorgestaanen daar het geen bevriend orgaan heeft om het te verdedigenmoest het de taak zoo goed en kwaad het kon zelf overnemen, zicli troosten met de overtuiging wel gehandeld te hebben, en voldoening vinden in de bewijzen van sympathie en welwillendheid, die het van zijne vele begunstigers ontvangt. Niemand kan ontkennen dat het veel nuttigs inge voerd heeftzoowel voorwerpen van kunst en smaak als voortbrengselen die tot de hygiene behooren. Van eerstgenoemde hebben velen gestrekt om de inlandsche nijverheid te verrijken en aan menig vlijtig hand werksman den kost te geven. Die tot de gezondheids leer behoorende mogen verschillend beoordeeld worden zeker is het dat zij veel goeds gesticht hebbenniet alleen de openbare attesten maar nog meer de bijna algemeen gunstige beoordeelingen in alle klassen der maatschappij getuigen het. Hoe veel menschen zijn b. v. niet genezen door de rheumatische kettingen en door de revalentadit manna onzer eeuw waarvoor duizende herstelden hunnen dank ten hemel zenden. Hoezeer ook sommige geleerden de werking nog niet begrijpen daadzaken laten zich niet loochenen en het empirisme behaalt in zulke gevallen altijd de zege over de theoriegetuige de veranderde zienswijze van de vele geneeslieeren ten gunste der revalenta, waarvan wij dezer dagen in de nieuwsbladen lazen. AmstCl.) BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. De russen hebben weder eene landing op het Slan gen-eiland beproefd onder voorwendsel van aan de 7 russendie zich nog op dat eiland bevindenlevens middelen, kleedingstukken en materieel voor onderhoud van den vuurtoren te brengen doch zijn hierin door de engelsche brik Magicienne belet, die zulk eene drei gende houding aannam, dat de russen onverrigter zake moesten vertrekken. DUITSCHLA ND. 11e gebroeders Vangoinhebben octrooi verkre gen voor de vervaardiging van metalen visite-kaartjes welkewat vorm en sierlijk voorkomen betreftniets te wenschen laten De zijne voltooijing naderende nieuwe israëlitische tempel in de Leopoldstadt, behoort tot de fraaiste ge bouwen dezer stad. Hij is gebouwd in inoorsclieu stijl en is bestemd om 2500 A 3ÖOO personen te kunnen bevatten. De grondsteen van dezen tempel werd te Jeruzalem op den berg Sion gegraven en heeft den vorm van een kunstig gevormd kistje, welks deksel versierd is met de wapens van koning Davidterwijl op de zijvlakken verzen uit de psalmen geschreven zijn. In den zomer van 1857 zal dit smaakvolle ge bouw plegtlg ingewijd worden. Hoe ijverig de groote A. von Humboldt,in weerwil van zijne hooge jaren nog werkttoont een brief aan zijn vriend JJaidinger te Weenen aan, waarin hij o. a. zegtAl mijne amerikaansohe en siberische mineralen en kristallinische verzamelingen zijn in den vorigen winter geheel doorgewerkt en daarbij is Veel nieuws ontdekt betreffende het verband der trachytén. Er zijn 34 nieuwe vellen van het laatste deel van den kosmos gedrukt. Ik hoop echter nog voor het einde van dit jaar het slot. te voltooijen,"

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1