-No. 87. 43*te Jaargang. De uitgave (lexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal ia f.1.7.5, franco per post f 1.90. De inzending van adverteutien moet. geschieden vóór drie uren des DON3)i:8U>AG 13 NOVEMBMl. Gewone adverteutien worden u 20 \ts. de. regel geplaatst I Geboorte-, huwelijks- en doodbcrigtcn, wip .1 6 regels 'ri f dftjtt J behalve het ze ge Ir egt. namiddags. BESlUREN ES ADMINISTRATIEN. BEHEMDBS ASSM De BURGEMEESTER van' GOES mankt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend. Dat' bet kohier n°. 3 der PERSONELE BELAS TING, over bet dienstjaar 1856, op den 10 dezer door den beer commissaris des koning in deze pro vincie executoir verklaardop lieden ter invordering aan den ontvanger van s' rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes, den 13 November 1856. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 13 November. Op onze eerste, meestbezochte veemarkt, waren verleden Dingsdag nagenoeg 150 stuks hoornvee aan j de lijn'tgeen in aanmerking genomen dat sinds I korten tijd enorm veel vette beesten zijn opgekocht jen uitgevoerd, waaronder door een koaper ruim 200 stuks, als tamelijk veel' mag" genoemd^wordeu. De j goede soorteu golden hooge prijzende handel 'oe- paalde zich grootendeels tot deze. Na eenige discussie is in de laatstgehoudene i vergadering van den gemeenteraad te Middelburg be- j sloten om de kermis die in Julij invalt en dan twee weken duurt, in het vervolg tot eene week te I beperken. lil de vergadering der zeeuwsche maatschappij I van stoomvaartverleden Dingsdag avond te Middel- j burg gehouden is na daartoe van de regering beko- mene autorisatie, besloten tot opheffing van de, dienst op Tholen en Zierikzee. 1 steldenreeds vólkomen bevestigd zien toén een j aantal spoorwagens op het station alhier aankwamen j geladen met steenkolen welke versch uit de mijnen i aan de Kbnr getrokken weinig uren daarna hier ter verwarming van den vaderlandsclien haard konden worden afgeleverd. Vroeger pleegden dié steenkolen, alvorens per schip te worden vervoerd soms geruimen tijd in de berg- of stapelplaatsen aan de Rliur of den Rijn te worden opgehoopt, en aan de lucht blootgesteld, waardoor zij grootendeels in waarde verminderden hunnen gloed verloren en verbrokkelden en toch voor goedé waar werden afgeleverd. Als eene bijdrage voor den rijkdom der omstreken van Utrecht aan wild gedurende dit jagt-saizoen, wordt medegedeeld, dat Vrijdag jl. vijf heeren liefhebbers der jagtin de onmiddelijke nabijheid dier stad van des' 10 tot des namiddags 3 uur, o. a. 35 hazen In de bijeenkomst van de tweede kamer is ver- slag over het in overweging nemen van het voorstel j van den heer Sluelter opheffing der tienden uitge- j bragt. Daarover zal heden worden beraadslaagd. Van regeringswege is aan de tweede kamer der I states-generaal aangeboden een wetsontwerpwaar bij met afwijking der bepaling van artikel 246 der gemeen tewet en van art. 250 2 dier wetvoor zooveel het gedisteleerd betreft, vóór elke andere belasting, ten be hoeve der gemeenten, opcenten op de hoofdsom van den rijksaccijns op liet gedisteleerd worden geheven ten bedrage van honderd wat het binnenlandsch gedistilleerd, van zestig wat liet buiteulandsch gedistilleerden van veertig wat de. likeuren betreft. Met. afwijking der bepaling van art. 243 I der gemeentewet, kan in gemeenten waar het gedistilleerd belast is, eene plaatselijke directe belasting op de slij- ters, tappers, sociëteit-, koffijhuis- en kroeghouders, her- bergiers en houders van dans-, speel- en andere open- j bare buizen, die gedistilleerd, likeuren of daarvan ver- vaardigde dranken schenken of in het klein verkoopen, j geheven worden naar hun debiet van sterke dranken, j Het bedrag dier belasting wordt niet hooger opgevoerd j dan tot de helft der som, die de hierboven aangewezen belasting geacht kan worden in de gemeente op te brengen. In ons n°. van 10 April jl., spraken wij van het plan eener nieuw te bouwen alcohol-fabriek uit beetwortels, waarvan ten vorigen dage de eerste steen gelegd was. Dezelve is sedert eenigen tijd voltooid en thans in volle werkingnaar men verneemt beant woordt het fabricaat geheel aan de verwachting en laat wat zuiverheid van smaak betreft niets te wensche» over. Men mag alzoo eene gunstige verwachting van j deze ónderneming koesteren. Men schrijft uit Middelburg: Wij vernemen dat aangevangen is met de uitbakening van het ge deelte van den spoorweglijn tusschen Middelburg en hst Sloeen dat daarmede verder geregeld zal worden voortgegaan. Ook kunnen wij mededeelen dat de wer ken van het kanaal door Zuid-Beveland eerstdaags met kracht aangevangen zullen wordenterwijl men ons verzekert dat gedurende den winter een aanzienlijk getal arbeiders aldaal werk zal vinden." Als een vervolg daarop kunnen wij mededeelen, dat men bezig is om naauwkeurige opmetingen té doen langs de rigting van het kanaal, ten einde de punten te bepalen alwaar de werken zullen aanvangen door het leggen van planken over de slooten langs de aslijn van het kanaal heeft men eene communicatie daargesteld voor voetgangers van Hansweerd naar Wemeldinge. Ook schijnt de daartoe benoemde commissie in de laatste dagen een groot aantal perceelen te hebben crekoohtwaardoor men schier op alle punten kan beginnen en de maatschappij den tijd zal hebben, om die perceelen waarvan de eigenaren minder gezind zijn te verkoopen, (e onteigenen volgens de wet, welke bet kanaal als werk van algemeen nut zal verklarenen die eerstdaags aan de kamers der staten-generaal zal worden aangeboden. voormiddags hebben geschoten. - Sedert weinige weken hebben in bet voormalige 4e district op onderscheidene hofsteden diefstallen bij nacht plaats gehad van versch geslagt varkensvleesch brood enz.meest gepaard inet inbraak. De daders blijven onbekend. Acht leden van den gemeenteraad te Schiedam hebben aangekondigddat bij zekeren bakker het brood steeds volgens keur zal gebakken worden, daarbij een vast gewigt zal hebben en onderworpen zal zijn aan eene zetting. De op den 3 dezer voor het eerst door hun bekend gemaakte, is bereids 3 cents minder op de 1 Va ned. pond brooddan de bakkers bere kenden. Men belooft zifeh van dezen maatregel veel goeds. Na de bekendmaking van dezen maatregel hebben andere bakkers aangekondigddat zij zich aan de zetting der commissie zullen onderwerpen. Ook te Rotterdam is spraak van het oprigten eener bakkerij door particulieren, ten einde het brcod te doen verkoopen tegen eenen prijs, die in redelijke verhouding staat met den marktprijs van het graan. Te 's Hertogenbosch hebben zich mede acht vermo gende ingezetenen vereenigd om eene broodbakkerij daar te stellen tot het bakken van goed brood tegen billijken prijs. De aanvraag tot het zetten van twee bakovensfin een daartoe geschikt locaalis reeds aan het stedelijk bestuur geschied. Ouder de bepalingen waarop de concurrentie tegen de bakkers zal worden gevoerd, zijn. dat in de werkplaats noch in het ge sticht der bakkerijbuil noch zeef aanwezig zullen mogen zijndat de rogge zoo als zij van den molen komt zal moeten verbakken worden dat de directeur of meesterknecht door ondernemers aan te stelled, zich onder eede verbinden die bepalingen op te volgen en eindelijkdat door ondernemers een voldoend ge tal broodslijters zal benoemd worden. Te Nijmegen heeft den 6 dezer een verschrik kelijk ongeluk «plaats gehad dat nogtans naar even redigheid van het dreigende gevaar, veel erger, ja onberekenbare gevolgen had kunnen hebben. In de artillerie-werkplaats namelijk had eene ont ploffing plaats van een zestal granaatkogelsde oor zaak hiervan is een raadsel. Eenige daarbij tegen woordig zijnde officieren en manschappen zijn met min of meer zware brandwonden naar het hospitaal gebragt. De sergeant Haze alleen is overleden. De schrik en ontsteltenis in de bovenstad, waar de huizen dreunden op hunne grondvesten, was algemeen én verminderde niettoen men een dikke rookwolk zag opstijgen in de nabijheid van het kruidmagazijn. Het ongeluk heeft intusschen geene verdere gevolgen gehad. Des avonds is ook de eerste kannonier IJss na het afzetten van het linkerbeen en de#linkerarm overleden. De andere gekwetsten bevinden zich buiten gevaar. Uit Utrecht schrijft men van den 9 dezer: Met genoegen mogten wij Vrijdag eene der veel vuldige gunstige gevolgen welke wij ons van de in ternationale spoorwegveibinding mét Duitacblaud voor- In de staat Michigan worden tweemaal 'sjaars gelden ingezameld om daardoor aan geringe personen uit Nederland die gaarne naar Amerika willen ver trekken vrije overvaaat te verschaffen. KUST EN f.AN D SC HE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. Een voorstel tot wijziging ten opzigte van de rus- sisché grensbepaling van Bessarabie'door de Wester- sche mogendheden aangebodenis door de russische regering onmiddeliik afgewezen. DUITSCHLAN.D. Men heeft in Hamburg vier werf bureaux voor vrouwen opgerigtdie het naar de Kaap de Goede Hoop bestemde duitsche legioen willen vergezellen. Bij een dier bureaux zijn reeds meer dan 50 meisjes meestal naaisters, modisten en zelfs actrices ingeschreven' Uit den koninklijken tuin te Potsdam is het stanbeeld gestolenopgerigt, ter eere van den hertog Karei van Mecklenburgvader van wijlen de koningin Louise. Men is den dief op het spoor gekomen door de arrestatie van een tweeden dief, die het metaal van dit standbeeld aan den eersten dief ontstolen en het daarna voor een spotprijs aan een heeler verkocht had. Sedert eenige dagen heerseht onder de vertegen woordigers der conferentie-mogendheden eene verhoogde bedrijvigheid. Ook de wisseling van koeriers tusschen WeenenParijs, en Londen is vrij levendig. Voor eenige dagen' ging van hier de graaf Reverleradie tot dus ver secretaris onzer legatie te Stokholm was, als koerier met belangrijke depêches naar Parijs, alwaar hij als secretaris der legatie aldaar zal blijven. Naar men uit eene goede bron verzekert, zoude het de diplomatie gelukken de moeijelijkheden uit den weg te ruimen, welke zich hebben opgedaan tegen het heropenen van het congres aldaar. Te Damascus is de eeisle pelgrimskaravaan uit Mekka aangekomen. Zij werd hevig door de cholera geteisterd, zoodat men zelfs op één dag meer dan 40 dooden telde. De bedevaartgangers legeren op 4 uren afstands van dé stad de quarantaine. Sedert eenigen tijd heeft men opgemerkt, dat de fransche diplomatieke agenten bij de Noord-duitsche hoven en bepaaldelijk in Pruisseneene groote sur veillance uitoefenen op die dagbladen, welke niet gun stig zijn voor de regering van keizer Napoleon. Het gebeurt niet zelden, dat die bladen op de officiële klagt dier diplomatendoor de locale autoriteiten in beslag worden janomen. Men hoort thans veel van. faillissementen onder de fabrikanten in Duitschland. Niet minder dan zes zijn op éénen dag nit Maagdenburg aangekondigd vooral van eigenaars van brandewijnstokerijen. ENGELAND. Londen. Hier te lande is men zeer tevreden over de ver klaring van het fransche gouvernement dat het niet tegenstaande het verschil over de ontruiming van het turksche grondgebied, het westersche bondgenootschap weiischt iu stand te boa-den. Zij wordt met de ver -

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1