No. 86. i»{slt' Jaargang. 1856. >1 AAM)AG 10 NOVEMBER. BEKENDMAKING. 1 1 11 1 ,jn. - i,- Gewone advertentien worden d 20 ets. de vedel geplaatst Geboorte-* huwelijks- en doodherigtenvan 5-6 regels d f J&O behalve het. zegelregts ndverteutien ■moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. *f I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.7Ó. franco per post t' 3.90. De inzending van BESTUREN ENjkDMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat de SUPPLETOIRS KOHIEREN van den HOOFDELIJK EN OMSLAG en de BELAS TING op de HONDEN, over het loopende dienstjaar, gearresteerd door den gemeenteraad den 21 October dezes jaiirsen door heereu gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 6 dezer aan den gemeente ontvanger ter invordering toegezonden zijnmitsdien ieder belastingschuldige vermanendeom het deswege verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publici teit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goesden 8 November 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PI L A A R. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te GOES maakt bij deze bekend dat bij haar zijn ingekomen en van héden af 14< dagen lang, bij haren secretaris voor belanghebbenden ter inzage zullen liggen de volgende stukkente weten Verslag der nederl. maatschappij van onderlinge verzekering op binnenlandsche vaart over het jaar 185536. Staat van katoenen goederen, gedurende de maanden Julij en Augustus 1856, ter verzending naar Oost- Indien aan het departement van koloniën opgegeven. Tabell. overzigt van den handel der vrije stad Bremen over 1855. Dito .van Hamburg, over 1855 en meer andere. Goes, den 10 November 1856. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd De Secretaris A. SCHRAVER Kz. B1NNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 10 November. Men schrijft uit 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke Vroeger bestond alhier geene predikantswoning en was onze leeraar genoodzaakt zich in het naburige Goes met der woon te vestigen. Thans echter is tot blijdschap van gemeente en leeraar, in de bestaande behoefte voorzien. Kerkvoogden hebbeu tot dit einde in het vorig jaar een fraai terrein met tuin en boom gaard aangekochten daarop dezen zomer een net gebouw laten optrekkendat in alles aan de eischen eener voegzame predikauts-wouing voldoeten den bouwmeester, allezins tot lof en aanbeveling verstrekt. Dank hebbe daarvoor de president-kerkmeester, benevens de heer rentmeester, met wiens medewerking en onder wiens toezigt dat goede werk onder Godszegen tot stand kwam. Den 22 der vorige maand is de nieuwe woning, onder hartelijke zegenbeden den leeraar aan geboden die daarop dadelijk den 1 November haar betrokken heeft, In eene vergadering van donateurs en leden der Vereeniging voor Zeeuiosche Muzijkfeesten11. Don derdag te Middelburg gehouden, is o. a., op voorstel van liet hoofdbestuur besloten dat het muzijkfeefst in 1857 te vieren, beschouwd wordt als hetzelfde, dat in 1856 had behooren plaats te hebben en dat mitsdien aan de donateurs en leden niet méér dames- kaarten zullen uitgereikt worden dan diewaarop zij in 1856 aanspraak hadden en (als gevolg daarvan) dat die donateurs of leden die vóór 1 Maart 1856 hebben bedankt, hui', regt tot bijwoning van het feest evenzeer, als hunne aanspraak op dameskaarteu be houden terwijl voorts wel is waar in strijd met het aangenomen beginsel edoch om het aanwinnen van nieuwe donateurs of leden niet in den weg te staan besloten isom hen, die m het vereenigings- jaar 185657 toetreden in het genot te stellen der voorregten aan hun lidmaatschap verbonden. Men schrijft uit Tilburg van den 4 dezer: Men verneemt dat op morgenvan wege de directie van de zeeuwscli-pruissische-spoorweg maatschappij, tusschen Breda en Tilburg en vervolgens op 's Bosch met de werkzaamhedenzoo lot afbakening als waterpassing een aanvang zal worden gemaakt en die met kracht zullen worden voortgezet. Het Residentie-blad behelst een artikel, waaruit sommigen afleiden dat de regering, bij de aanzienlijke wijziging in de patentwet, die zij verklaard heeft nog in deze zitting te zullen indienen, voornemens zijn zou ook den laiidbouwendenstaiid aan het patentregt onder worpen te maken. Vrij algemeen gelooft men dat, zoo de regering bij haar voornemen blijft om geene voorstellen tot af schaffing van belastingen te doen, de liberalen daartoe bij de behandeling der staatsbegrooting eene poging in het iverk zullen stellenhetzij door de voordragt van een afzonderlijk wetsvoorstel hetzij door eene wijziging voor te stellen ,in de wet op de middelen. Hoogst waarschijnlijk zal zoodanig voorstel de belasting op de brandstoffen betreffendoch dit zal denkelijk afhangen van het gevolg, hetwelk de regering zal ineenen te moeten geven aan het adres van den raad van Amsterdamreeds door verschillende andere adressen ondersteundhoudende verzoek om den afstand der rijks personele belasting ten behoeve der gemeenten. (IJselbode.) Uit Assen schrijft men dat een bedelaars-kolonist is aangehouden, die uit de koloniën te Veenhuizen was gedeserteerd en uit een land van jhr. mr. II. J. L. van der Wijck het vooreinde van een ploeg had ont vreemd met het doel, om in de gevangenis te komen en niet naar de koloniën terug behoeven te keeren; hij trok met het gestolene midden door de stad en vestigde daardoor weldra de aandacht van de policie op zich. Ondervraagd naar de wijzewaarop hij in het bezit van bedoeld voorwerp gekomen was, bekende hij dadelijk dat hij uit de koloniën gedeserteerd was en diefstal had gepleegd. In de kamer van de geregts- dienaars gebragtvernam hij daardat hij misschien i weder naar de koloniën zou gebragt worden. Om dit j te voorkomen, sloeg hij een paar groote ruiten in, en begreep nu genoeg misdreven te hebbe.i, om het vurig j verlangde voorregt deelachtig te worden van in de I gevangenis te worden opgenomen Hij had het ge- noegen zijn wensch vervuld te zien. BU1TENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK"— Pakijs. De Gazelle des Tribunaux deelt de volgende bijzonderheden mede, omtrent de arrestatie van Car- pentierdie, zoo als men weet, betrokken is bij den diefstal, ten nadeele van den noorder-spoorweg gepleegd Toen Carpentier te New-York kwam, bleef hij slechts twee dagen in het hotel St. Nicolaslogeerde ver volgens in eenige hötels van den tweeden rang en onderhield volstrekt geene gemeenschap met Parrot en de gebroeders Grellet. Door de dagbladen werd hij onderrigt van de arrestatien zijner medepligtigen en van de aankomst der beambten van de maatschappij die de policie-agenten behulpzaam zouden zijn in hunne nasporingen. Carpentier had echter van zijn kant ook relatien weten aan te knoopen, en als het ware eene tegen-policie weten te organiseren, die door hem ruim betaald werd en alle pogingen der autoriteitenom hem in handen te krijgen wist te verijdelen. Gedurende veertien dagen was hij gehuisvest in eene woning, welke dag en nacht zorgvuldig door spionnen bewaakt werd en die hem op het oogenblik dat er gevaar voor hem oprees, waarschuwden en hem hielpen ontvlugten. De policie wist dat hij in die woning was en be gon na al de uitgangen zorgvuldig bezet te hebben eene naauwkeurige huiszoeking te doen. Elke kamer, elke hoekelk meubelstuk werd onderzochten zoo kwam de policie ten laatste op een zolderwaar eene legerstede was. Op Wet bed lag eene vrouw uitge strekt wier voeten door zwachtels omwonden waren en die aan eene hevige smart ten prooi scheen. De policie-agenten kwamen bij het bed en wilden den deken opligten maar op hetzelfde oogenblik gaf de zieke zulk een doordringenden kreetdat de agenten vertrouwend en door medelijden getroffen hunne han den terugtrokken en den trap afklommen zich over- tuigd achtende, dat zij door valsche renseignementen j op een dwaalspoor gebragt waren. Eenige uren later vernamen zij dat Carpentier zich verborgen had ge- i houden tusschen de matrassen van het bed der ge- I waande zieke. Carpentier achtte het na dit onderzoek niét langer veilig in dat huis te blijven. Maar hoe te ontvlugten, j daar het door zes policieagenten op het zorgvuldigst j bewaakt bleef? Acht lieden die hij door ruime be- j looningen aan zich had weten te verbinden belastten zich nu om het huis telkens in en uit te gaan onder het voorkomen van drukke bezigheden. Op die wijze I zochten zij de aandacht der agenten uitsluitend op j zich gevestigd te houden en zich door hen ook te doen volgen. Op het geschikte oogenblik sprong Carpentier uit een venster van veertien voet hoog, bereikte ongedeerd den grond en kwam, geholpen door vier zijner aanhangersdie hem reeds opwachtten op een weg waar hij geen agenten ontmoette. Den volgenden dag ging hij New-York in een rijtuig uitbegaf zich den tweeden dag zijner ont- vlugting naar Yorkville, den derden dag naar Holsken en bereikte den spoorweg van Eric naar Phiadelphia. Te Newburg verliet hij den trein en begaf zich i bij een pachter, op een afgelegen stuk land, wien hij j zijne diensten aanboodzijne moustaches had hij weg- geschoren en zijne kleeding was die van een hehoef- tigen arbeider. De pachter wien hij vertrouwen had J weten in te boezemennam hem in zijne dienst nadat zij het over het accoord eens waren geworden. De policie was intusschen niet werkeloos gebleven zij was weldra, ten gevolge van het geklap eens duitschers die in dronkenschap zich eenige woorden had laten ontvallenop zijn spoor. Twee agenten vermomden zich en kwamen op de pachthoevedie echter bewaakt werd door een kolos salen hondwelke weinig ontzag had voor mannen gekomen uit naam der wetmet een mandaat in de hand, maar die integendeel hen dreigde te verscheuren. De twee agenten keerden hierop naar Newburg terug, kochten aldaar een honigkoek een vergiftigde saucys of wel chloroforme, dit weet men niet juist, en begaven zicL alstoen ten tweeden male naar de pachthoeve, en diti .aal slaagden zij. In de woning gekomen vonden zij daar het reeds 's avonds laat wasCarpentier ge heel gekleed slapende op zijn bed. De agenten maakten hem wakker doch outwaakt zijnde, verloor hij zijne koelbloedigheid geenszins, maar ontkende de persoon te zijndien men zocht. De eersten haalden daarop zijn gephotographieerd por tret te voorschijnhetwelk de laatste stoomboot uit Europa medegebragt hadnameu hem in verzekerde bewaring en bragteu hem naar New-York. Aldaar in de gevangenis gebragt, bekende hij den diefstal gepleegd te hebben, maar ontkende tevens zich aan eenige vervalsching in geschrift schuldig te hebben gemaaktzoodat hier alleen sprake kan zijn van een voudige» diefstaldie geen regt tot uitlevering geeft. Hij sehijnt dan ook volstrekt niet ongerust te zijn over zijne spoedige in vrijheidstelling. Hoe men hem heeft weten op te sporen kan hij zich niet verklaren ook aarzelt hij nog steeds aan eenige verklikking ge loof te hechten. De zaaitijd genoegzaam afgeloopeu zijnde, is er overal overvloed van granen. Op bijna alle markten in de departementen is er dan ook daling; deze is in de hoofdstad sedert eenige dagen zelfs zeer merkbaar. En alles doet nog nieuwe daling voorzienvermits er voortdurend van buitenaf nieuwe aanvoer is De aardappelziekte, welke van lieverlede vermin derd was, is dit jaar hier te lande geheel verdwenen. Te St. Pierre op Martinique is eene vrouw over leden, die in 1761 geboren en dus den ouderdom van 125 jaren bereikt had. BELGIE. Beussei.. Den 2 dezer des avonds ten elf ure viel in eene estaminet aan het dok te Antwerpen eene verschrikkelijke gebeurtenis voor. Van tien ure af hadden eenige matrozen van noordsche schepen in het Roosken op den hoek der Sint Laurenskade, zwaar zitten drinken, toen het gezelschap door eene geheele bende spaansche

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1