GOESSCBE V». 85. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, 43stc Jaargang. mum. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j j Gewone advertentien worden d 20 etsde regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG NOVEMBER. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels a f De prijs per kwartaal is f J.75franco per post f J.90. j behalve het. zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. van den DEN 25 OCTOBER 1856. Vervolg en slot.) Bij de beraadslaging over art. 1afd. 3hoofdstuk 3 der ontvangsten belasting op de dranken te weten van 139 vaten wijn a 16,875 2345, 489 gedisteleerd a 18,- 8622, Zamen 10967, brengt de Voorzitter in deliberatie het vroeger medegedeeld verzoekschrift der wijnkoopers om afschaffing of verminde ring der wijn-belasting, alsmede het rapport der financiële commissie strekkende tpt afwijzing van het gedaan verzoek, op grond 1°. dat de belasting drukt op een artikel van weelde, 2°. dat de wijnkoopers in de eerste plaats moeten trachten het debiet van vreemdelingen te weren, waardoor hun debiet aanmerkelijk zal toenemen en 3<>. dal de gemeente die inkomst voor het aanstaande jaar althans, niet ontberen kan. Dhr v. d. Bosch zegtdat het niét de le maal is dat de wijnkoopers dergelijk verzoek doen en hij van oordeel is dat ze regt hebben en in hun gelijk zijn; hij vermeent dat bij de vaststelling van het tegenwoordig belastingstelsel, de raad in eene lout vervallen is door de wijn-belasting zoo hoog opte- drijven, meenende dat eene hooge belasting veel geven zou, terwijl men juist van eene lage belastingmeer kan ver wachten dan van eene hooge. Het is toch gebleken dat in de drie laatste jaren de con sumptie van wijn zeer is verminderd, hetgeen, naar sprekers oordeel, grootendeels is toeteschrijven aan de tegenwoordige belasting, terwijl daarentegen de consumtie van gedisteleerd is toegenomen. Met de raming van 1855 levert de tegen woordige begrooting van den opbrengst der belasting een verschil op van 1800,dat dus bij vergelijking met 1855 aan verminderd debiet moet toegeschreven worden. Wat het bezwaar der financiële commissie betreft, om den boofdelijken omslag le verhoogen, dit deelt hij geheel, maar wenscht tocli die commissie in ernstige overweging te geven, voor de aanstaande begrooting op middelen bedacht te zijn, om althans de wijn-belasting aanzienlijk te verminderen. De Voorzitter verklaart het gevoelen van den heer van den Bosch in dezen geheel te deelen inen moet toch den wijn niet alleen aanmerken als een artikel van weelde maar ook als een artikel van industrie en handelook hij uit deu wensch dat men voor 1858 die belasting kunne verminderenwaartoe evenwel de aanhangige begrooting geen gelegenheid aanbiedt. Dhr y. Kerkwijk, voorzitter der financiële commissie zegt, dat het met de wijn-belasting gegaan is zoo als met alle accijnsen die mén verhoogt; in de eerste jaren van verhoo ging levert zoodanige belasting altijd minder op dan vroeger, doch dit komt zacht weder terug; hij verklaart, niet voor accijnsen te zijn en zou ze gaarne allen afgeschaft zien maar dit kan niet, zonder te groot bezwaar voor de ge meente; misschien dat de omstandigheden voor het aanstaande jaar beter zullen zijn en in dat geval zal de financiële com missie zoodanig voorstel doen als zij vermeent te behooren. Niemand meer het woord verlangende, wordt het voorsLel der commissie tot afwijzing van het verzoek der wijnkoopers, met algemeene stemmen aangenomen. {Door eene vergissing waren de deliberatien over dit punt in het raadsverslag onvermeld geblevenwij haasten ons dit te herstellen.) BINNENfcANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 6 November. TJit het voorloopig verslag wegeus den oogst der veldgewassen in Zeelandblijkt, dat de opbrengst van de meeste graangewassen goed wasofschoon de vele regens, die kort vóór en in den tijd van de inzameling, vooral van de tarwe, gevallen zijn, daaraan op sommige plaatsen nadeelig zijn geweest. Intusscheu kan de op brengst der tarwe, ruim genoemd worden. Die der rogge was zeer voordeelig. Zij overtrof die van de laatste twaalf jaren. Er werd gemiddeld gewonnen ruim 26Vi mud op het bunder. Over de laatste twaalf jaren was de opbrengst gemiddeld slechts 21 mud. In ééne gemeente van het eiland Schouwen en in twee gemeenten van het voormalig 4de distriet verkreeg men 35, 36 en 37 mud op het bunder. In sommige gemeenten heeft de rogge nog al geleden door nacht vorst en felle winden. De hoedanigheid laat niets te wenschen over. De oogst van de gerst was uitmuntend. Men ver kreeg over het algemeen goede vrucht met veel stroo. In sommige gemeenten liep de opbrengst zeer hoog. In onderscheidene werd gewonnen van 52 tot 56 mud op het bunderin eené zelfs 53 mud. De haver viel niet ongunstig uit. In 19 gemeenten Was de oogst zelfs overvloedig. Men schat daar de opbrengst van 50 tot 55 mud. In ééne gemeente wordt dat cijfer op 59 mud begroot. De hoedanigheid was bevredigend. Het koolzaad viel gunstiger uit dan in 1855, De berigten uit Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland luiden echter over het algemeen ongunstig. Beter zijn die uit Schouwen Duiveland en Tholen. Die uit de voormalige 4de en districten zijn zeer ongunstig. In sommige gemeenten werd het zaad nitgeploegd. De honigdaauwnachtvorsten insecten en harde winden bragten nadeel aan. Er waren gemeenten waar het zaad slechts van 5 lot 10 mud opbragt. Daarentegen was in enkele de opbrengst van 28 tot 30 mud. Over de hoedanigheid wordt niet geklaagd. De paarden- en duivenüoonen gaven slechts een mid- delmatigen oogst. Afwisselende droogte en hitte, harde winden en insecten benadeelden dat gewas. In enkele gemeenten zamelde men niet meer in dan 13 tot 16 mud van het bunder. In Noord-Beveland en in het voormalig 4<le district schijnen die vruchten niet verbouwd te zijn. Ook wordt uit slechts zeven gemeenten in het voormalig dis trict daarvan gesproken. De hoedanigheid der boonen was over het algemeen goed. De witte of gele, groene en graauwe erwten bragten ruim op. Op sommige plaatsen echter stierf de plant vroeg. De regensde afwisselende droogte en hitte werkten hier en daar nadeelig. In enkele gemeenten verkreeg men slechts 13, 14, 16 mud op het bunder, in andere daarentegen 30 3234 tot 38 mud. De hoedanigheid schijnt goed te zijn. Ouder de aardappelen heeft zieh de gewone ziekte weder vertoondmaar veelal later dan in vorige jaren. De knol schijnt echter weinig aangetast te zijn. Over het algemeen schijnt de hoedanigheid zeer goed. Sedert het ontstaan van de ziekte in 1845 is de opbrengst nog zoo ruim niet geweest als in dit jaar. De graslanden gaven voldoend voedsel voor het vee en goed hooi. De opbrengst van klaver- en wortel gewassen was bevredigend. De gezondheidstoestand van het vee was in het al gemeen goed. Er zijn echter stallen geweest waar onder de paarden de kwade droes heersehte en sommige aan die ziekte stierven. Onder de varkeus bestaat in som mige streken nog de bekende ziekte. Yan besmettelijke longziekte onder het rundvee valt gelukkig niets te melden. Over het algemeen mag men zich over de uitkomsten van den oogst verhengen. De landbouwers maken onder die gunstige omstandigheden nog hooge prijzen van de veldvruchten. Bij circulaire van 17/24 October (Provinci aal blad no. 90.) hebben gedeputeerde staten dezer provincie burgemeesters en wethouders der gemeenten in Zeeland herinnerd dat zijals daartoe gemagtigd bij besluit van de staten van 5 Julij jl.met regenten over het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, van ouds genaamd het St. Joris-gasthuis te Delft, eene overeenkomst hebben aangegaan voor de verpleging der behoeftige krankzinnigen door de gemeente- of armbe sturen tot dat einde in voormeld gesticht over te brengen, ter voldoening aan de wet van 29 mei 1841 (Staatsblad no. 20.) Alzoo zullen de bedoelde lijders na 31 December dezes jaars niet meer zoo als vroeger naar Dordrecht, doch naar Delft moeten worden overgebragt, en thans in eerstgemeld gesticht aanwezigen mede vervoerd moe ten wordenna daartoe bekomene magtiging van de arrondissements-regtbanken. Door verscheidene stembevoegde ingelanden van eenige polders in het kanton Axelis dezer dagen aan de provinciale staten van Zeeland het volgende adres op gezonden et Geven met verscliuldigden eerbied te kennen de onder- geteekenden, allen stembevoegde ingelanden in de hieronder genoemde polders Dat zij met belangstelling en naauwgezetheid het, door eene commissie uit uw midden opgemaakt, ontwerp-reglement voor de polders in Zeeland, hebben overwogen, doch dat daartegen tot bun leedwezen bij hen zoo vele gewigtige bezwaren zijn gerezen, dat zij zich verpligt achten, om zich daarover tot uwe vergadering te wenden. Dat zij uwe aandacht moeten vestigen op den geest en strekking die in dat ontwerp schijnen door te stralen, tot uitsluiting of althans tot groote beperking van gezag en van toezigt der ambtenaren van 's rijks waterstaat op de zeeweringen van de calamileuze polders, terwijl de onder getekenden daarentegen het behoud dier polders in hun gewest grootelijks meenen te moeten toeschrijven aan de kennis en ervaring dier ambtenaren, zoodat, wierd het be ginsel tot beperking van dat gezag aangenomen, het bestaan dier polders in gevaar zoude worden gebragt om te vervallen in dien toestand waarin zij waren voor dat de waterstaat hunne verdediging heeft op zich genomen. Dat zij die strekking inede als hoogst gevaarlijk moeten achten voor de polders niet alleen maar ook voor de pro vincie zelve, omdat de aanzienlijke subsidien, die jaarlijks door den staat verstrekt worden voor het behoud der cala- miteuze polders in Zeeland daardoor zouden kunnen wor den teruggehouden. Dat zijafgescheiden van deze bedenkingen, in het out: werp zeer vele bepalingen hebben gevonden die zij geheel onbestaanbaar achten met regt en billijkheid. «Dat zij, onder vele anderen, hiertoe rekenen die bepaling om de oppervlakte, en niet de meerdere of mindere waarde der gronden, die ten grondslag ligt der thans aangenomen, hoezeer onregelmatig toegepaste schotbaarheid tot maatstaf te nemen tot bevoegdheid tot stemgeregtigdheid, en wijders dat de omslag der polderlasten evenzeer naardien maatstaf zoude geschieden terwijl toch iedereen weet, dat gronden in denzelfden polder dikwijls zeer aanzienlijk in waarde verschillen. Onraadzaam is de periodieke aftreding der polder-besturen, welke in de toepassing tot zeer vele bezwaren zoude leiden. Om deze en om vele andere rederen nemen de onder- geteekenden eerbiediglijk de vrijheid uwe vergadering te verzoeken hare goedkeuring niet te willen verleenen aan dit ontwerp of aan zoodanig waarin diergelijke strekkingen bepalingen zijn opgenomen. 't Welk doende enz. Den 4 dezer heeft te Hulst de aangekondigde openbare verkooping voor afbraak van het hnis te Zande te Hontenisse plaats gehad. Hetzelve isbehoudens hoogere goedkeuring, gegund aan den heer Th. Fassaert c. s. te Kloosterzande voor eene som van f 3425, zoodat tot de slooping van dit schoone gebouw waar schijnlijk reeds spoedig zal worden overgegaan. De gemeente-raad van Oosterhout heeft besloten zich tot de concessionarissen van den zeeuwsch-lim- burgschen spoorweg te wenden, ten einde in het belang van den handel te verzoeken, dat de linie van dien weg zoo digt mogelijk nabij die gemeente gelegd en tevens een station aldaar worde gesteld Te Utrecht is eene vergadering in het gebouw van kunsten en wetenschappen gehouden van ruim 80 predikanten en belangstellenden, ten einde de nader te behandelende vraag; in hoe verre men zou kunnen ko men tot de daarstelling eener protestantsche unie. Men is begonnen met onderzoek te doen naar het doel, dat de vereeniging wenscht te bereiken. Men heeft het meenen te vinden in de" voldoening aan de diep gevoelde behoefte, om onder protestanten van verschil lende rigting in hun onderlingen strijd over de chris telijke waarheid meer eenheid en broederlijke liefde te bevorderen." Eergisteren werd Leijden met een onheil bedreigd, gelijk aan dat in de geschiedenis zoo algemeen als Leijdens ramp bekend, door het toen ter tijd springen van een schip met buskruid. Er ontstond brand in de R. C. weesschool, in de onmiddelijke nabijheid van het militaire kruidhuis gelegen, waarin zich momenteel een grooten voorraad bevind. Men verwonderde zich dan ook nietdat alle bewoners in den omtrek ten zeerste bezorgd voor goed en have, angstig en ver slagen op en neer liepen. Zoo men zegt was de brand ontstaan door op de wind gelegde gedoofde kolenin de nabijheid eener bergplaats van turf aan het R. C. armbestuur toebehoo- rendeen kortelings ruim voorzien. Bij eene gelukkigspoe- dige ontdekking ging nogthans het blusschen langzaam, uithoofde eenige oude lieden den toegang gesloten hielden en liet vuur alleen wilden meester worden dat zich reeds aan de zoldering had medegedeeld. Ter naauwernood met het gebeurde bekend liep evenwel een gereformeerde weesjongen naar zijn gesticht om zijne makkers te waarschuwen ongelukkig waren allen aan hun werkdoch daardoor niet afgeschrikt prest hij de kleine schooljongens die onder inspanning van alle krachten met de zware spuit op weg gaar., van liever lede hulp hunner makkers erlangende. Hun dankt men het spoedig meester worden van den brand die zulke schromelijke gevolgen had kunnen na zich slepen. BUITENUANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. NOORD-AMERIKA. Te New-York ligt een reusachtig stoomschip Adriatic genaamdgereed om naar Europa te ver-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1