GOME No. ?9. - 4S3te Jaargang, DONDERDAG 16 OCTOBER. j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per 1:wartaal is f J,7.ifranco per post 3,90. De inzei BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 16 October. Men verneemtdat de leden van de tweede ka mer der staten-generaal zijn huiswaarts gekeerden ter hervatting der werkzaamheden in het begin der vol gende maand weder zullen vereenigen. - Heden morgen werden de nieuw benoemde offi cieren der dienstdoende schutterij alhierde heeren M. J. de Jongh als 1ste en de heeren P. A. IIocAart Jr. en A. J. P. Saaijmans Vader als 2de luitenants ge ïnstalleerd en daarna door Hun Ed. Gestr. de man schappen in de Prins van Oranje getracteerd. Heden avond worden voor het eerst in dit sai- zoen, de gemengde vergaderingen van het departement der maatschappij lol Nut van V Algemeen alhier, door voorlezing en bijdragen geopend. Wij verwachten even als ten vorigen jare eene trouwe gebruikmaking door leden met hunne dames van deze nuttige en tevens aangename uitspanning, Naar wij vernemen is 'in de leesbeurten voor al de winter-vergaderingen reeds voor zien, terwijl het vroeger meermalen aan lezers uit vrije beweging ontbrakeen bewijs dus dat trouwe op komst wordt op prijs gesteld. Eene aankondiging door de commissie van volks voorlezingen te Leijden, dat met eene nieuwe reeks zal worden aangevangen noopt onsonze geachte lezers op zoodanige nuttige inrigting opmerkzaam te maken, en doet ons den wensch uiten dat meerdere plaatsen, dat ook Goes zich in zoodanige instelling mogt ver heugen. Zoo iets strekt zeker deze tot sieraad eener stad, Het volk, de kern der maatschappij, wordt daar door opgeleid tot de kennis van nuttige kundigheden en wetenschappen. Eenvoudige en doelmatige onder werpen die bij hen den lust tot nasporing doen ont staan en dienstig zijn zoo tot vorming van den geest, als tot zedelijke beschaving, zullen hunnen weldadigeti invloed niet missen en wij hopen met deze eenige volks vrienden op te wekken, om de vroeger genomene proef (was dan ook toen de bijval niet groot) nogmaals te herhalen. Bij besluit van 4 October 1856, heeft Z. M. goedgekeurd het beroep, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente te 's Heerenhoek c. a.onder de classis Goesop den kandidaat W. van Elden. Te Poortvliet is door den kerkeraad der her vormde gemeente aldaarten tweede male beroepen ds. C. D. L. Bclhlerpredikant te Wemeldinge. Ds. II. Gann Punpred. te Eijnaard en Heij- ningen heeft voor het beroep naar Axel bedankt. De WelEerw. Z'eergel. heer G. D. Kruijf, kand. tot de H. Dienst bij het prov. kerkbestuur van Utrecht, heeft het beroep naar Zaamslag aangenomen. Ten behoeve der inwoners van het zwaar geteis terd eiland Groot-Sangirheeft te Waarde de collecte de niet onbelangrijke som van f 26,opgebragt. Te Driewegen bedraagt die 6,383en te Ellewouts- dijk 2,75. Bij de op den 14 dezer in het hoofd-kiesdistrict Hulst plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der provinciale staten, zijn ingeleverd 301 stembriefjes, waaronder 10 van onwaarde, zoodat er 291 geldige stemmen zijn. uitgebragtwaarvan 241 op den heer C. C. P. Pierssens te Hulst en '50 op den heer IS. N. F. Apers te Sint-Jansteenzijnde eerstgemelde dus tot lid der provinciale staten verkozen. Verleden Bingsdag werd een jongeling van Nisse te dezer stede door een boerenwagen overreden en ont ving daarbij, een trap van een der paarden die een zware bloedstorting ten gevolge had.Wij vernemen, dat gelukkig geene ernstige verwondingen hebben plaats gehad maar slechts eene korte verdooving. De maan-eclips, de eenige van de vier in dit jaar plaats hebbende verduisteringenwelke bij ons zoude zigtbaar zijn heeft jl maandag avond weinig genot aan belangstellenden geschonken. Een zwaar bene- lii'Z van adverteutien moet. geschieden vóór drie uren des numii velde en onophoudelijk bezette lucht beroofde den aan schouwer van eene goede waarneming. Het Bilderdijksfeestgeordend door de rede- rijkers-kainers, opgerigt in 1844, en den 11 dezer te Amsterdam gevierd, werd geopend met eene redevoering van den heer mr. I. da Costain het lokaal eensge zindheid. Voor eene aanzienlijke schare, belangstellende hoorders en hoorderessenschetste de redenaar met alle warmte en kracht, die hem eigen zijn, den grooten Bilderdijk als mensch en dichter. Deze feestelijke bijeenkomst werd geopend en gesloten door mr. B. J. Mullervoorzitter der kamer. Een Engelsch boekdrukkers gezelmet name James Beglin, geboren te Dublin, had zich sints eeni- gen tijd uit Londen te Brugge, in West-Vlaandereu, gevestigddaar overleed hij kort nadat zijne vrouw te Londen was overleden. Vijf kinderen, James, Mi chael CharlesJohn en Michyde oudste 12 en de jongste 5 '/2 jaar, werden met 18 francs, het product der ouderlijke nalatenschapweggezonden men zeide hun dat er te Ostende welligt eene stoomboot zou zijn die hen kostelooos naar Engeland zou overbren gen de armevan menschen maar niet van God verlaten wezen zonder eenig geleidenamen een' verkeerden weg, en de taal niet kennende, kwamen zij uitgeput van vermoeijenis en gebrekdaar zij hun jongste broertje beurtelings hadden moeten dragen den 4 dezer na een marsch van 9 V2 uur, in een' deer- niswaardigen toestand te Breskens aan; de burgemeester dier gemeente verschafte hunonder geleide van een persoon, vrijen doortogt naar Vlissingen, daar vonden die arme en. belangwekkende kinderen een vriend en een vader in den heer Ellinclchuizen, consul van Groot- Britanje te dier stede. Die menschenvriend voorzag onmiddelijk in hunne behoeftedeed hen in het hötel Wellington een goeden maaltijd en nachtverblijf berei den en met de liefderijkste zorg behandelenei was iets zielroerends, iets troostrijks in die lieve onschul dige kinderen des Zondags naar de kerk te hooren vragen; ieder hunner had zijn schat bewaard, het ge schenk der moederlijke liefde. Zij werden derwaarts geleid en gaven overal bewijzen van eene uitmuntende christelijke opvoeding te hebben genoten. LI. maan dag zijn zij door den heer Ellinclchuizen persoonlijk met een rijtuig aan boord van de stoomboot Stad Vlis singen gebragt en met brieven van warme aanbeveling naar Botterdam vertrokken. Eere zij den heer Ellinclc huizen hij heeft zijne vorstin waardiglijk vertegen woordigd. Een latei berigt wijzigt het bovenstaande in zooverre, dat die kinderen wel den 4 te Breskens zijn aangeko men maar nietna een marsch van 9 '/2 uur uitge put van vermoeijenis en gebrek. Nog den avond te voren waren zij te Schoondijke liefderijk opgenomen door den kastelein uit het logement 's Lands Welvaren en hadden des avonds bij hunne aankomst een goeden avondmaaltijd en des nachts goede rust genoten, terwijl zij den anderen morgen, na een goed ontbijt naar Bres kens (slechts een klein uur van Schoondijke gelegen) zijn vertrokken. Zoo leidt de vermelding eener edele daad tot meer dere kennis van ware mensehenvrienden. Een onlangs uit Paramaribo ontvangen berigt stelt het II. B. in staat het volgende mede te deelen Een portugeesdie veel emigranten uit Madeira en van de Kaapverdische eilanden naar Demerary had ingevoerdheeft zijne diensten aangeboden tot over brenging naar Suriname van aanvankelijk vijfhonderd dier landverhuizers. Hij zag kans drie a vier duizend të engageren. Het bestuur had den aanbieder verwezen naar de planters en deze hebben onmiddelijk met hem eene overeenkomst gesloten voor dien vervoer. De planters stelden zich vooreen verzoek aan den gouverneur in te dienen ter bekoming van tegemoetkoming bij wijze van voor schot in de kosten van transport en men vleit zich met eene gunstige beschikking. Ook zou men zich in aanraking stellen met den gouverneur van Madeira, ten einde te verkrijgen dat de engagementen op de mede te deelen voorwaarden op legale wijze worden gesloten ter voorkoming van alle misverstand met of teleurstelling van de zijde der landverhuizers. 1856. Gewone adverteutien worden d 20 ets. de regel geplaatst ioorte-, huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f behalve het ze-ge Ir egt. BUITENUANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Te Weenen spreekt men van eene geheime overeen komst tusschen de westelijke mogendheden, door welke aan de tegenwoordige napelsche dynastiehet bezit van den troon gewaarborgd en de eventuele pogingen der muratsche of republikeinsche partij om deze dy nastie te verdringen op het nadrukkelijkst door deze beide mogendheden zullen verhinderd worden. Men ver zekert dat in de eerstvolgende dagen iets meer be paalds nopens deze overeenkomst zal verschijnen. ENGELAND. Londen. Verschillende dagbladen klagen over de onbillijkheid der nederlandsche autoriteiten in Indie. Deze klagt is gegrond op de afwijking van de bepalingen van een tractaat tusschen Engeland en Nederland in 1824 ge sloten waarbij o. a. werd overeengekomendat geen van beide partijen pogingen zou aanwenden om de an dere van den handel op de inlandsche havens te doen uitsluiten, terwijl dezer dagen aan een engelsch sehip Emma bij zijne aankomst te Singapore, in de haven van Soerabaya, de brieven van uitklariug naar Lom bok door de nederl. autoriteiten aldaar geweigerd zijn, onder voorwendsel dat het toestaan van een engelsch schip om van Soerabaya naar Lombok uit te klaren gelijk zou staan met de toelating van de kust naar neerl.-Indiedie volgens regt alleen voor Nederland sche schepen openstaat. De genoemde dagbladen wen- sehen dat het engelsche gouvernement aan dergelijke belemmering van den snel toenemenden engelschen han del in de indische wateren spoedigdesnoods met ge weld een einde make. Bobsonde dief der actiën van het kristallen paleis, is te Koppenhagen gearresteerd. Hoewel men veel tegenstand van zijn' kant gevreesd haddaar er geen tractaat van uitlevering met Denemarken bestaat heeft hij zieh bereid verklaard de policie-agenten her waarts te vergezellen. Aan The Times wordt uit Parijs geschreven dat Erankrijk en Engeland misnoegd zijn over het voortdurend verblijf der oostenrijksche troepen in de Donau-vorstendommenen dat keizer Napoleon eene nieuwe bijeenkomst van het parijsche congres wenscht, om te geraken tot vereffening der geschilpunten welke de terugroeping der oostenrijksche troepen verkozen. De ween er correspondent van hetzelfde blad verzekert, dat het keizer Napoleons wensch is, te Parijs een blijvend congres te hebben dat Oostenrijk daarmede niet instemt en thans over het geheel in minder goede verstandhouding met Erankrijk doch met het engelsche gouvernement in eene betere betrekking is dan onlangs nog het geval was. EBANKEIJK. Pabus. De keizer heeft op nieuw eene wapenschouwing gehouden over de troepen ten getale van 22,000 man, waarbij hij zelf het bevel voerde. De keizerin was daarbij tegenwoordigmet den kleinen prins in de ar men gezeten in een rijtuig met 4 paarden bespannen. Er was groote geestdrift onder de soldaten en de menigte. Welhaast zal eene volgende revue plaats hebben. De keizer wilnaar men zegtdaarmede de ongunstige geruchten logenstraffen, die ten aanzien van zijnen ge zondheidstoestand in omloop zijn gebragt. Eene correspondentie uit Napels in den Moniteur medegedeeld heeft groot opzien gebaard en zeer gunstig op de beurs gewerkt. Men meent daarin het bewijs van eene schikking te zien. De commissarissen van policie hebben in last de werklieden in hunne geschillen met de eigenaars te ondersteunen. Naar men verzekert heeft de oostelijke spoorweg maatschappij bij het crédit mobüier aanvrage gedaan om achttien millioen voor de betaling van haar divi dend doch ten antwoord bekomen «Wij hebben geen geld," daarop wendde de maatschappij zich tot Roth schild die gezegd zou hebben Gij hebt u bij het crédit mobilier vervoegddus heb ik niets met u te maken." CarpentierGrellet en consorten hebben aan Rothschild een brief geschreven, waarin zij hem melden, dat zij gelukkig in Amerika aangekomen zijnen

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1