G0ESSCHË COURANT. r V No. 78. 43"e Jaargang. 185«, 5 "i- iffVKO'-"- i Gewone advertentien worden d 20 ets. 'de regel geplaatst De uitgave dezer Cour an gesc uc aam ag g 21 4 (f* O T* O I-SIP IR.I Geboorte-r huwelijks- eudoodberigf.cn., van J—6 regels d t'J.20 f/roitth. ,ut«e--o,ulerdo,, feestdag,;.. «AANWAb IO Ut 1 UJftK. behalve het zegebegt. De prijs per kwartaal is t J,75, franco per post, t 1,9V. j a De inzending van advertentien moet. geschieden voor drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDHIAKXMG. A r.litprfifiiivolgens artikel .3 van het koninklijk be sluit van den oden Januari] 1831, no 68 btaatsolad n°. 2). heeft Zijne Excellentie de heer minister van financien bij resolutie van den 9 October 1856 be paald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen, waar voor de collecteurs, splitters en debitanten der staats loterij de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 230ste loterij zullen mogen uitgevente weten Bij verkoop Geheele loten 90, Halve - 45, Yijfde - 18,— Tiende - 9, Twintigste - 4,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van dat besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs, splitters eu debitanten gehouden zijnom zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 11 October 1856. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij Delegatie voor denzelven De Burgemeester van Goes M. P. BLAAUBEEN. Db KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te GOES, maakt bij deze bekend, dat bij haar zijn ingekomen en van heden af 14 dagen langbij haren secretaris voor belanghebbenden ter inzage zullen liggen de volgende stukken te weten Staten van katoenen goederen ter verzending naar Ned.-Indien opgegeven; volgens certific. van oor sprong over de maanden Mei en Junij 11. Verslag betrekkelijk handel- en scheepvaart in Groot-Britannieover 2 maanden, geëindigd 31 Mei 1856. Tarief van goederen-vervoer van Mannheim' naar Zwitserland. Goes, den 13 October 1856. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd De Secretaris A. SCHRAVER Kz. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 13 October. Heden morgen had alhier het instorten van eene stel ling, den val van twee metselaars-knechts tengevolge;— gelukkig zijn beidenmet name J. B. en P. v. JE. met kwetsuren van geen ernstigen aard er afgekomen en bevinden zij zich naar omstandigheden redelijk. Heden avond zal eene maansverduistering de eenige van de vier eclipsen welke in dit jaar op den aardbol kunnen gezien worden bij ons zigtbaar zijn. Zij zal over haren geheelen duur gezien kunnen wor den in Europa en Afrikahet begin ook in eenige deelen van Azië en Nieuw-Holland; het einde in eenige oorden van Amerika. Het begin zal zigtbaar wezen om 9 uur 43 min.; het midden om 11 uur 17 min., en het einde heden nacht ten 12 uur 51 min. De grootte is zeer nabij 12 duim over de zuidzijde; in haar midden is zij derhalve zoo goed als totaal. Men verzekert, dat er eerstdaags weder eene pro motie bij het wapen der infanterie zal plaats hebben. Het staatsblad n°. 92 bevat het besluit van 6 Octoberbepalende dat de commissarissen van policie, in de arrondissernents-hoofdplaatsen in functie zijnde bij eene gewone zwarte kleeding, om den hals en over het vest zullen dragen en sautoir een lint van oranje zijde, breed 6 ned. duimen, aan weerszijden ter breedte van anderhalven duim, met zilver geboord, aan welk lint midden voor de borst hangende is een zilveren penning, aan de eene zijde voorzien van het rijkswapen, aan de andere zijde met het opschrift commissaris van politie der gemeente Van de topographische kaart der Nederlanden zijn thans 15 bladen voltooid en inden handel gebragt. De regering is voornemens liet aantal graveurs bij het topographische bureau tijdelijk met 10 te vermeerderen, Icn cinüe Ue lvatut, welke met belangstelling door het publiek ontvangen is in zes jaren gereed te hebben; met het tegenwoordige personeel zouden nog 23 jaren verloopen, eer al de bladen gereed waren en bovendien zouden dan andere werkzaamheden moeten wachten. Men heeft leeds in zoo vele verschillende vakken prijskampen zien instellendat het moeijelijk wordt nog een nieuw soort uit te denken. In Amerika heeft men zelfs reeds prijskampen gehad voor de vetste en blozendste kinderen 1 Te Leuven is er dezer dagen een geweest voor de grootste parapluies. Het concours had plaats in de estaminetde Koornbloem. De prijs is toegewezen aan het regenscherm van den heer Plas. Nu dit was dan ook zoo groot, dat men er en half regiment onder logeren kon 1 In den laalsten tijd hebben een aantal inwoners te Amsterdam de policie kennis gegeven, dat zij brand brieven hadden ontvangen. Zoo bekwam een heer ter dezer dagen over de post een brief, door drie kolonis ten te "Veenhuizen onderteekend, waarin hij bedreigd werddat indien hij binnen tweemaal 24 uren niet eene zekere som gelds aan hun adres zondmen zijn huis in brand zou steken. Naar men zegtzou dit door de kolonisten geschieden om in de gevangenis te komen, waarvan zij de bewoning, voeding, enz. boven die in de kolonie moeten verkiezen. Men schrijft uit Rotterdam van den 7 dezer: Nadat gisteren bijna de geheele dag was besteed om de nieuw aangekomen manschappen van het engelsch vreemden legioen aan het britsch consulaat alhier uit te betalenwaartoe alleen gisteren ruim f 50,000 be- noodigd was, hebben deze zich nog eens regt te goed gedaan. Heden zijn er velen per beurstrein over Am sterdam naar Harderwijk vertrokken, geengageerd voor het O. I. leger, en zullen er nog velen volgen, die nu nog niet tot vertrek gereed zijndat wil zeggen, die de hun gedane uitkeering van f 360 nog niet ferteérd hebben. Te Meerkerk draagt in een tuin een frambozen- boom voor de tweede maal vruchteen appelboom heeft voor de tweede maal gebloeid en vrucht gezetafge- i snedeue aardbeziën hebben wederom blad gemaakt bloeijen op nieuw, enkele zijn mede reeds van vruchten voorzien. De overlandmail heeft berigten aangebragt uit Batavia van den 10 Augustus. In den morgen van dien dag is eene expeditie naar de lampongsche districten (zuideinde van Sumatra), be staande uit 1200 man der beste troepen, zijnde het 11de bataillon infanteriemet artillerie en sappeurs onder begeleiding van muzijkvan Djagaraga scheep gegaan. Het was treffend, zoo schrijft men, die zooveel ont bering en vermoeijenissen te gemoet gaande strijders met geestdrift te zien vertrekken. Ééne geestdrift, één verlangen bezielde zoowel den kolonel kommandant der expeditie, den heer IFaleson, als den minsten in- landschen soldaat. Houd u als te Balie" //vecht gelijk te Borneo //laat ze de tanden zien als te Palem- bang," waren de afscheidswoorden van hen, die half meesmuilend te Batavia achterbleven en vroegere expe- ditiën hadden medegemaakt. Aan het havenhoofd vloeide tevens menige traan van inlandsche vrouwen en kinderen, die hunne eehtgenooten en vaders zagen vertrekken en menigeen die aan den inlander of inaleijer minder gevoel wil toeschrijven zoude men dien morgen overtuigende bewijzen van het tegendeel hebben kunnen geven. Voor de achtergebleven vrouwen en kinderen van de vertrokkenen wordt, dank zij de milde beginselen onzer regering, door het uitreiken van vivres en onderstands- gelden gezorgd. Men verwacht sterken tegenstand. In den nacht van den II op den 12 Junij jl. werd in de westerafdeeling van Borneo door een groot gedeelte der bevolking van Loemar ons daar gelegen detachement bestaande uit 50 onder-officieren en man schappen, onder bevel van den lsten luitenant der infanterie W. Mekernverraderlijk aangevallen. Gp het alarm der schildwacht, was in een oogenblik alles op de been. Naauwelijks had de luitenant Mekern zijn huis verlaten of hij storttedoor een klewanghouw aan den hals getroffen dood ter aardeterwijl de be reids binnengedrongen chinezen brandend hout in de kazerne en de woning van den luitenant Mekern wierpenzoodat deze gebouwen in een oogenblik in volle vlam stonden. Een europeesch korporaal, die den brand wilde stuiten, werd doodelijk gewond. De euro- pesche sergeant Bosdie op het hooren van alarm dadelijk de schildwacht ter hulp was gekomen en daar een chinees neerhieuw, verzamelde daarop de manschap pen om zich, eu schaarde zich met hen in het midden van het kampement. Het gelukte hun den vijand na eene hevige worsteling terug te drijvenwaarbij zij nog een paar dooden en gekwetsten kregen. De vijand had intusschen ook de bazaar in brand gestoken eri onderhield uit de verte tot het aanbreken van den dag een hevig vuur op de onzen waarna hij terugtrok. In den morgen van den 12 vond men gelegenheid van dit voorval kennis te geven aan den naastbijzijnden post Benkajangvan daar en van Montrado kwam dan ook spoedig hulp opdagen. Den 13 werd nogmaals een hevig vuur door de chinezen op onze bezetting gedaan waarna zij terugtrokken. De bazaarbewoners te Loemar hadden aan deze gevechten geen deel ge nomen. Het hoofd der opstandelingenzekere Lioe Tsongwas tijdens het gevecht omgekomen. Deze chinees had van de bestaande spanning tusschen de mijnwerkers en den pachter der goudmijnen gebruik gemaakt om opstand te verwekken. Een 22tal chinezen was reeds gearresteerd11 van wie het overtuigend was bewezen dat zij aan den aanval hadden deelgenomen, werden op de plaats van den aanval met den strop gestraft. De overigen werden naar Java gezonden. De rust werd verder niet gestoord. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. CHINA. Betreffende de verbranding van het nederlandsche fregatschip Bancakapitein ïïoogeveen Heymansver neemt men uit engelsche bladen iets naders. Den 12 Julij van Macao met 350 koelies naar Havanna ver trokken, werd het kort daarna door storm beloopen en moest naar Macao terugkeeren om eenige schade te herstellen. Het werd aan de koelies niet vergund zich aan wal te begeven, welke maatregel genomen was om hun wegloopen te voorkomen. Men voedde echter geene vrees voor een opstandtoen een chinesche scheeps- doctordie aan boord wasden kapitein waarschuwde dat er eenig kwaad voornemen onder zijne landgenooten bestond. Om zich daartegen in staat van tegenweer te stellen, werd het klein geweer naar het achterschip ge bragt terwijl twee stukken geladen werden en zooda nig geplaatst, dat men daarmede op de chinezen vuur kon geven. Te 9 uur 's avonds van dienzelfden dag begon de opstandtengevolge waarvan de bemanning de wijk nam naar het halfdek. De kapitein deed eerst een paar schoten over de hoofden, doch toen hiermede het beoogde doel niet werd bereiktmaar de koelies gewapend met sjorhoutensteenen enz. zich verder in beweging stelden tot een aanval, gaf men vuur op hen, en werden ook de stukken afgeschoten. De koelies begaven zich hierop naar beneden en namen het ver schrikkelijk besluit het schip in brand te steken. En de daad terstond aan het woord voegende, rezen spoe dig de vlammen naar bovenzoodat het schip weldra in liehtelaaije vlam stond. De groote mast stortte onder gekraak in, vervolgens deelden de fokke- en de bazaans- masten in hetzelfde lot en omstreeks middernacht ge raakte de kruidkamer in brand. Van de Europeanen zijn de kapitein, de tweede stuurman en de hofmeester vermistalsmede 220 a 230 koelies. Zij die gered werden zijn opgenomen door de stoomboot Queen en door twee andere vaartuigen. TURKIJE. Berigten uit Konstantinopel van den 26sten Septem ber melden dat Omer-Pacha de beroemde aanvoerder van het turksche legerin ongenade gevallen isen

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1