GOESSCHË No. 77. 43ste Jaargang. 1850. DONDERDAG 9 OCTOBER. OPGMAHË V!ïlt(iAltEflli\(i GEMEENTE-RAAD TE GOES, I De iiitgMc dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd, op feestdagen. De prijs per k wartaal is f J.7Ó. franco per post f 1.00. De inzending van udvertenticn moet geschieden Gewone advertentten worden d 20 ets. de regêt^gc'pladf&t Geboortehuwelijks- en doodberigteii. van J6 regels TT l' J,20 behalve het iegelregt. óór drie uren des namiddags. TAN BEN DEN 2 OCTOBER 1856. Vervolg en slot). Door den voorzitter worden ter tafel gebrast twee dec!a - ratien ten laste der gemeente, ingekomen van den beer L. P. de Lantieë de Betrancourt, de eerste groot 13,80, voor taxatie-loon der gebouwen en gronden aan bet rijk afgestaan tot den bouw eener nieuwe gevangenis, de tweede groot 99,75, voor bet maken van bestekken en bereke ningen der verbouwingen aan de beine fransciie scholen. Burgemeester en wethouders slellen voor, beide te vol doende eerste uit den post voor kleine uitgaven, de laatste uit den post voor kosten van onderwijs. Waartoe zonder discussie besloten wordt. De voorzitter deelt mede, dat de besteding van de ver bouwing der jonge jufvrouwen-school beeft plaats gehad en dat werk is besteed voor f 2980, zijnde 20 minder dan daarvoor op de begrooting is uitgetrokken: dat bij de uit voering evenwel is gebleken, dat de muur tusschen dit gebouw en het huis van De Poorter geheel verleerd en het fundament verzakt was, en dat de muren der keuken, die men gemeend had te kunnen behouden, zoodanig waren gescheurd, dat het onraadzaam was daarop en daartegen nieuw met selwerk te brengen dat het werk geen uitstel gedoogde en uit dien hoofde burgemeester en wethouders zich gedrongen hebben gezien al het oude te doen wegbreken en een ge heel nieuw werk te doen daarstellen: dat daardoor eerie meerdere uitgaaf van circa 1000, zal gevorderd worden, tot vinding van welke burgemeester en wethouders een nader voorstel zullen doen. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen: 1°. missive van heeren gedeputeerde statenmet extract uit Z. M. besluit van 13 Augustus 11., houdende verdaging van hoogstdeszelfs beslissing nopens de voorgedragen heffing van begrafenisregten. 2°. gelijke missive houdende goedkeuring der uitgifte van grond op erfpacht aan j. B. Arentz. 3<>. gelijke missive, houdende berigt van,den ontvangst der verordening op de mestvaalten enz. Welke mitsdien afgekondigd is. 4<>. gelijke missive, houdende goedkeuring der voor 1857 toegekende subsidie aan het algemeen armbestuur. 5o. missive van den heer mr. J. L. Liebert, kennisgevende van het aan hem verleend eervol ontslag als controleur bij'srijks belastingen, en het gemeente-bestuur zijnen dank betuigende voor de welwillende medewerkinggedurende 23 jaren in zijne betrekking ondervonden. Op voorstel des voorzitters wordt besloten den heer. Lie bert met zijne rust geluk te wenschen en hem wederkeerig dank te betuigen voor de wijze, waarop hij met het ge meente-bestuur is werkzaam geweest. 6o. Request van A. van Leent, opzigter der gemeente wegen en werken, dat hij door de afschaffing der betrekking van architect, meerdere werkzaamheden moet verrigten en om gelegenheid te hebben tot het maken van bestekken enz. zich de kosten heeft moeten getroosten in zijn huis een ka mertje te laten timmeren en van eene stookplaats te voorzien; dat hij vroeger altijd genoot eene gratificatie ten bedrage van 30,die nu ook heeft opgehouden; en dat hij mitsdien uit overweging van een en afider verzoekt, dat zijne bezoldiging eenigzins verhoogd worde. Welk verzoek wordt gesteld in handen der commissie voor finantienop rapport ter volgende vergadering. en 7o. Eenige staatsbladen die worden gedeponeerd. Op de vraag dés voorzitters, of iemand der leden nog iets heeft voortestellenzegt de heet van de Putte nogmaals te willen terugkomen op zijne vraag, ter vorige vergadering aan de commissie gerigt, die belast is 'geweest mét hét rap port en voorstel over de weide van den heer Callenfels. De heer Soutendam, li$ dier corpirpssie, zegt dat de leden daarover nog niet hebben gesproken en dus de zaak tot nader zou behooren aangehouden te worden. De heeren mr. de Knokke van der Mêuien en Smallegange, leden dier commissie, achten dit niet noodig en geven hun verlangen te kenrieri de zaak dadelijk af te doen; eeïstge- melde voegt daarbij, dat de commissie in haar rapport aan de waarheid is getrouw gebleven en het heneden hare waar digheid acht het geschrijf van den heer Callenfels te beant woorden of zich daaraan te laten gelegen liggen, met welk gevoelen de beide andere leden dér commissie verklaren iutestemmen. De heer van de Putte kan zich daarmede niet vereenigen, het stuk door den heer Callenfels in de courant geplaatst is onderteekend en vordert z. i; beantwoording. De heer mr. van der Meulen persisteert hij zijn gevoelen, waarbij de Voorzitter voegt, het met de commissie volkomen oeps tè zijndat dergelijke artikelen, als dat van den lieer Callenfels met een verachtelijk stilzwijgen behooren voorhij gegaan te worden. Waarmede de vergadering zich vereenigt. Daarna verzoekt de heer Smallegance het woord en vraagt of burgemeester en wethouders in de mogelijkheid zijn hem eenige inlichting te geven omtrent het tegenwoordig verschil van 'den gedurig in de courant aangekbndigden broodprijs en dien door de hakkers gevorderd De Voorzitter antwoordt daarop, dat hij de berekening in de courant opgegeven heeft nagegaan en in allen deele juist bevonden; hij vermoedt mitsdien dat er eene coalitie bestaat tusschen de hakkers in de gemeente, om den prijs willekeurig oplevoeren. Ueeds heelt hijdoch zonder ge- j wensclit gevolg, pogingen aangewend om de bakkers tot andere gedachten te brengen en de billijke prijsberekening der courant te volgen. Mogt de raad goedvinden tot stichting eener brood-fabriek over te gaan dan kan hij inededeelen dat daartoe bereids eene aanbieding is gedaan door de heeren Colson en Comp. te Brussel. De heer van de Putte, zonder iets te willen afdingen op de gemaakte berekening van den voorzitter, zegt gedurende eene reeks van jaren te hebben opgemerkt, dat de bakkers op de markt worden gedwongen tot het besteden van hooge prijzen voor oude en voor de bakkerij geschikte tarwe. Hij gelooft dus minder aan eene overeenkomst tusschen de hakkers en acht de concurrentie tusschen hen eenen beteren waarborg tegen monopolie dan de oprigting eener brood fabriek. Op uitnoodiging des voorzitters, geeft de heer Kakebbeke, commissaris der koopmansbeurs eenige inlichting nopens de wekelijksche opgaaf der graanprijzen door commissarissen der beurs, en verzekert, dat er voor het graan der bakkerij altijd ineer gerekend wordt dan den gewonen marktprijs, zonder dat commissarissen evenwel de prijsberekening volgen van een enkèh partijtje van een, twee of drie mudden, waarvoor een der bakkers soms goedvindt eenen buitengewoon hoogen prijs te besteden vermoedelijk inet het doel om daarnaar den prijs van hel brood berekend te zientot dergelijke praktijken leenen commissarissen der koopmansbeurs zich niet. De voorzitter voegt er nog hijdat de billijkheid der prijsberekening in de courant ook daardoor bewezen wordt dat de bakkers ten platten lande het brood één cent minder verkoopendan hij de prijsnotering in de courant wordt opgegeven, waardoor de broodslijters in deze gemeente het brood dan ook één cent per pond minder debiteren dan de bakkérs. De heer van den Bosch acht het best deze zaak aan de concurrentie over te laten. De heer v. d. Putte merkt nog op, dat de bakkers hier ter plaatse hij die ten platten lande achterstaan, vooral hij het léveÈen van bróód aan hehoeftigen die hier slecht of in het geheel niet betalen terwijl in het land de bazen voor de. betaling door de arbeiders zorgen. Na welke discussie de heer Smallegange zich met de he komen inlichtingen tevreden verklaart. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. BINICENLANDSCHE_NIEFWSTIJDIirGEN. GOES, 9 October. Zoo als men weet is eenigen tijd na de oprigting der armenbewaarschool alhierop voorstel van een der raadsleden daaraan toegevoegd eene naai- en breischool, ten einde daardoor te voorzien in eene behoeftedie sedert jaren in vele gezinnen als eene eerste oorzaak van armoede werd aangemerkt. Al spoedig bedroeg het getal der leerlingen zes en dertigdoch tevens deed zich herhaalde malen de moeijelijkheid voor, om de reeds eenigzins gevorderde leerlingenzonder al te groote onkosten aan het werk te houdenwaarin van tijd tot tijd door de Z. B. Dorcas, door het verschaffen van naaiwerk, is voorzien. Dezer dagen is door oen onbekende ten geschenke gegeven een stuk ongebleekt katoen met het noodige band en naaigaren, om daaruit hembjes te vervaardigen voor de meest behoeftige leerlingen der bewaarschool daardoor bereikt de edele gever alzoo het dubbele doel, de leerlingen der naaischool nuttig bezig te houden en de behoeftige jengd van eeiie dikwerf ontbrekende ver schooning te voorzien. Mogt zoodanig voorbeeld van tijd tot tijd navolging vinden zeker zou het voor de leerlingen eene ver nieuwde prikkel, voor de ouders eene aansporing zijn, om het schoolgaan meer en meer te bevorderen. Omtrent den aardappelen-oogst kunr.en wij van hier berigten: een overvloedig schotbij algemeen goede kwaliteit en eene in evenredigheid van andere producten goedkoope prijsmaakt voor den minderen stand het vooruitzigt minder drukkend. Het in de laatste dagen natte weder belemmerde het geregeld rooijen en hield de prijs van 1,70 tot 2,het mud, vrij aan huis. Men schrijft uit Hulst van den 6 October Heden is alhier voor het eerst eene jaar- of veemarkt gehouden, welke voortaan jaarlijks op den eersten maan dag in October zal plaats hebben. Hoewel dezelve ook door belgische koopliedenzeer druk bezocht is en er eenig vee tot hooge prijzen is verkochtis het grootste gedeelte van het ter markt gebragte vee on verkocht gebleven, uithoofde men niet die prijzen heeft kunnen bedingen welke men zich had voorgesteld. Er zijn in het geheel 157 stuks aangebragtwaaronder 87 stuks hoornvee en 22 paarden. De gedenkdag aan Leijdens ontzetwerd den 3 dezer als gewoonlijk door de burgerij te Leijden gevierd. Des morgens en des avonds werd godsdienst gehouden, terwijl uit nagenoeg alle huizen de nationale vlag wap perde. De bekende; pot werd weêr aan het publiek vertoond en des avonds het ontzet van Leijden ten tooneele gevoerd. In de veronderstelling dat het onzen lezers aange naam zal zijn iets omtrent het vinden van dien bewus- ten-pot te weten, deelen wij daarvan het volgende mede: Toen de stadsmuur ter zijde van de Koepoort, onge veer ter lengte van 16 roeden instortte, bragt dit zoo- danigen schrik onder de Spanjaarden, dat zij lafhartig in allerijl de vlugt namenmeenende dat de vijand in aantogt was waarin het donkere van den nacht hen misleidde. In eene daar digt bij gelegene schans waren eenige soldaten bezig den pot te koken bestaande in vleeschaardappelen en wortelen die zij mede in den steek lieten. Een weesjongen op de wallen zag de wachtvuren of lichten verdwijnen en meende daaruit te moeten opmaken dat de belegeraars waren afgetrokken, welk gevoelen hij aan de krijgswacht mededeeldedie hem eindelijk op aanhouden verlof gaf op ontdekking uit te gaan. In de legerplaats gekomen zijnde vond hij dien pot en deed zijne uitgehongerde maag regt aan de welbereide spijs te goed. Het sein om hem te volgen werd spoedig begrepen en daarna de pot in be zit genomenwaarop door Pieter Cornelisze van der Marsch het volgend rijmpje werd gemaakt u Doen Godes hand, dreef den "Vyand n By naeht uit Lammen schans Creech Schaak deez Potriep aan Boizot Gy moocht over Dammen thans. Sedert bleef die pot door den vinder Gijshert Cor nelisze Schaa/clang bewaard en werd telken jare op den 3 October door hem en zijne familie daaruit gelij ken kost gegeten. Na zijn' dood ging de pot over aan zijne erven en kwam dezelve later in eigendom van de staddie hem ook trouw op den gedenkdag aan de burgerij vertoont. Sedert is het een stale wet gewor den dat alle burgers op den 3 October huspot eten bestaande uit aardappelen met wortelen of gele peen. Uit Zierikzee meldt men ons, dat bij de directie voor de inwijding der nieuwe concertzaal, van vele zijden toezeggingen tot medewerking ontvangen wor den, men noemt meesters en dilettanten uit Rotter dam, Utrecht, 's Hage, Middelburg, Goes en Tholen; het koor telde reeds 7 0 zangers en zangeressen. Bereid willig zullen de ingezetenen de van elders komende dames huisvesten, terwijl de directie der Maatschappij van Stoomvaart en de Zierikzeesche Stoomboot-Onder neming, vrije passage voor de medewerkenden hebben toegezegd. In de afgeloopene week stond voor de arrondis- sements-regtbank te Middelburg te regt Jdriaan Baas beschuldigd van brandstichting te Oostburg. Deze persoon, noch slechts negen jaren oudwas door het armbestuur besteed geworden bij een paar oppassende lieden, die hem, naar hij ten onregte verklaarde, slecht zouden behandelen. Terwijl deze naar hun werk waren, besloot hij zich op hen te wreken ontstak een bos stroo en stak daarmede het rieten dak in brand. Het viel hem buiten bereik zijner krachten, om een daarbij slapend kind van zes jaren uit de wieg te halen en waren de buren niet toegesnelddit wicht zou eene prooi der vlammen geworden zijn, even als de woning zelve, en door welke nog een twintigtal andere, die op kleine afstanden van elkander stonden groot gevaar liepen. De jonge brandstichter die in verstand, boven zijne jaren was ontwikkeld, is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstrafte ondergaan in het gesticht voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam. Bijna uitsluitend met bestemming naar Engeland er. Schotland ziet men bij voortduring te Rotterdam groote toevoeren van ooft uit Duitschland per stoom boot aanbrengenhetgeen wat pruimen en kwetsen betreft duizende manden telt. Ook appelen in ons land zoo sohaarschworden van daar met honderde mudden in vaten afgezonden en bij herhaling met groote partijen aangeboden. In wel onderrigte kringen te s' Hage verzekert men, dat de tweede-kamer binnen kortna afloop van het voorloopig onderzoek der staatsbegrootingvoor

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1