G0ESSCHË No. 75. 43sle Jaar» gang, DONDERDAG OCTOBER. PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avonds, uitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75. franco per post f 1.90. *2 Gen?one advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigteuvan J 6 regels d f óflO behalve het zegelregt. De inzending van. advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze den ingezetenen bekend, dat, te begin nen met Maandag den 6 October 1856, de RUIMING der SECRET UN wekelijks zal plaats hebben In Wijk A des MAANDAGS, B WOENSDAGS, G DONDERDAGS, J) en JJ VRIJDAGS aanvangende des avonds half elf ure. Goes den 2 October 1856. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENXANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 2 October. Gisteren heeft eene commissie van leden der tweede kamer der staten-generaal het door de kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonredeaan Z. M. den koning aangeboden waarop door Z. M. is geantwoord Mijne Heer en Het adresmij door u aangebodenbevat betui gingen van liefde en gehechtheid aan mij en mijn huis. Ik ontving die met genoegen. Het is door de kamer teregt begrepen, dat de Grondwet door mij en mijne regering met vastheid zal worden gehandhaafd. Van alle voorstellen, die ik haar ter overweging geef, is het geluk van mijn dierbaar volk het doel. Dat doel zal vooral met diepen ernst worden beoogd in de rege ling der zoo teedere aangelegenheid van het onderwijs. De Slaals-Courant van 30 September bevat een zeer breedvoerig en belangrijk rapport van den minis ter van financien aan den koningbetreflende de be perking in het verhuren van loten in de staats-loterij. Daarbij wordt het volgende voorgesteld a. om het plan dat voor de jongste loterijen gevolgd is, te wijzigen, zoodanig dat eenige der prijzen van ƒ1000, van f 400 en van f 200 uit de vier eerste klassen in de vijfde klasse zouden worden overgebragt. Langs dien weg zou de kans op eenen prijs in de vier eerste klassen en dus ook de prikkel tot het huurspel worden verminderdomdatvolgens het hier voorgedragen be sluit, de huur, hoezeer dan ook nog in de eerste week der vijfde klasse toegelaten, overigens tot de vier eerste zou worden beperkt terwijl tevens zou worden onder vangen de meermalen gemaakte en niet ongegronde be denking, dat de prijzen niet in behoorlijke verhouding tot het getal der in iedere klasse getrokken wordende nommers zijn Verdeeld b. Om het vlotten van de koopprijzen van de loten in de tweede en volgende weken der vijfde klasse, thans plaats hebbende ingevolge art. 3 van het koninklijk be sluit van den 6 Januarij 1831 (staatsblad no. 2) af te schaften en die prijzen reeds dadelijk bij het plan der loterij vast te stellen en wel op een minder bedrag dan in den regelthans daarvoor is toegestaan. In den actuelen toestand der loterij bestaat, naar het eerbiedig inzien van den ministergeen reden tot het bestendi gen eener instellingwelke uitsluitend 'is ingevoerd in het belang der loterij-handelaren en dus ten nadeele van den speleromdatnaar de daarbij aangenomen regelen, de prijs van een lot tot een bedrag van ƒ100 kan stijgen. Door deze wijziging zou tevens een einde worden gemaakt aan den grooten omslag welke de ge durige prijsbepalingen en de bekendmakingen daarvan te, weeg brengen, n Hetzelfde nommer van de Staats-Courant bevat het besluit van den koningwaarbij dit voorstel wordt goedgekeurd. Bij koninklijk besluit van 30 September jlhou dende magtiging tot het uitschrijven der 23Dte staats loterij, is tevens art. 3 van het koninklijk besluit van 6 Januarij 1831, (staatsblad n°- 2) gewijzigd, in dien zin dat reeds dadelijk bij het uitschrijven der loterij ook de prijzen der loten en gedeelten daarvan voor de tweede en volgende weken der vijfde klasse bij het plan der loterij worden vastgesteld. Bij de tweede kamer is ingekomen eene voor- dragt der regeringhoudendedat het wenschelijk is, zooveel mogelijk op te heften de bezwaren, voortsprui tende uit de ingevallen wettelijke verjaring der munt biljetten uitgegeven krachtens de wetten van 1845 en van 1849, en dat tot dit doel kan worden aan gewend het saldohetwelk in muntbiljetten uitge geven krachtens de wel van 1852, nog beschikbaar is binnen het bedrag van ten hoogste tien millioenen en dat alzoo aan de houders van muntbiljetten van 1845 en van 1849 op nieuw de verwisseling dezer biljetten bij de nederlandsche bank wordt toegestaan tot den laatstee December 1858 dat deze verwis seling geschiedt uiterlijk ten beloope van f 67,650 terwijl, na verbruik van dat beloop, in de verwisseling van de verder opkomende muntbiljetten des noodig bij de wet zal worden voorzien. Het ontwerp van wet betreffende de bieren en azijnen is, behoudens eenige wijzigingen, gelijkluidend met dathetwelk in de vorige zitting bij de tweede kamer werd ingediend. De regering verklaart zich tegen de opheffing van den vrijdom van accijns voor de snel-azijnfabrieken voor wie de concurrentie met de bier-azijnmakerijen dan niet zou zijn vol te houden, terwijl uit het verleenen van dien vrijdom geen belang rijke smokkelhandel kan voortspruiten. De regering verklaart zich voorts tegen het denk beeld om den accijns op de bieren af te schaften; die accijns bedraagt nog geen cent per kan voor het beste bierde formaliteiten welke aan de heffing van dien accijns zijn verbondenzijn minder dan in Engeland en Beijerenen berusten op denzelfden grondslag als die voor de belgische brouwerijen. In elk van die drie landen verkeert intusschen deze tak van nijverheid in zeer gunstigeu toestand. Bij de regering bestaat het voornemeneene herziening der kiesdistricten in te dienen, waarbij het j getal leden der tweede kamer op 71 wordt gebragt. Bij de op den 30 September jl. in het hoofd kiesdistrict Hulst plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der provinciale staten, ter vervanging van wijlen den heer P. Reumer Hardenbergzijn inge komen 325 biljetten, waaronder 12 van onwaarde, dus geldige stemmen 313, volstrekte meerderheid 157. J Hiervan zijn uitgebragt op de heeren Ch. Pierssens 135 E. Apers 88mr. F. van Deinse 38 en mr. J. P. Dronhers 17, terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Herstemming tusschen de heeren Ch. Pierssens en E. Apers. Verleden zaturdag had alhier de gewone alge- meene vergadering plaats der vennooten van de maat schappij van verbeterde meekrapbereiding in Zeeland. Uit het door bestuurders medegedeeld verslag van het afgeloopen boekjaar en het rapport der commissie tot het opnemen der rekening over hetzelfde tijdvak is gebleken, dat de maatschappij met vrucht had gewerkt en de toekomst met goede verwachtingen kon te ge- moet gaan. Er werd door de vergadering een dividend vastgesteld, waarvan de uitkeering door den adminis trateur nade r zal worden aangekondigd. Jhr. P. Damas van Citters werd met eenparige stemmen als commis saris herkozen. Men deelt ons mede, dat de hier bestaande zang- vereeniging, vroeger behoorende tot de Maatschappij van Toonkunstafdeeling Goes opgehouden heeft deel dier Maatschappij uit te maken en voortaan met eenige verandering op zio'n zelf staan zal. Wij ver heugen onsdat de belangrijke aanwinst van leden ons deze vereeniging die reeds tot zooveel goeds mede werkte, doet behouden, waarop men nu toont prijs te stellen, dewijl, mogt men verlaugd hebben op den vori- gen voet voort te gaan, spoedig het efnde scheen voor zien te zijn. Voorloopig is een bestuur benoemd, tot het ontwerpen van eenige reglementaire bepalingen, die, naar men verneemt, ook in verband gebragt zullen worden met het belang van meergenoemde Maatschappij. Wij zien aan het postkantoor alhier aangeplakt, dat van gisteren af in plaats van 8 tot 9, het kantoor des avonds van 7 tot 8 ure is geopend. Beroepen door den kerkeraad der hervormde ge meente te Axel, de WelEerw. heer II. G. Dun, pred. te Eijnaard en Ileijningenen te Zaamslag de Wel Eerw. heer G. D. Kruijf, kandidaat tot de H. dienst bij het prov. kerk. bestuur van Utrecht. Ten behoeve der bewoners van het zwaar geteis terd eiland Groot-Sangiris ter provinciale griffie van Zeeland ontvangen van het gemeente-bestuur vau Eort Bath f 3,45, Kruiningen 10,80, Rilland 7,53 Schore ƒ4,14, Wemeldinge f 1,Yerseke f 6,85. Sedert den le dezer is het kantoor van den rijkstelegraaf te Wormerveer met beperkte diensttijd voor het algemeen verkeer geopend. De kosten van verzending daarheen bedragen van Goes f 1,voor een enkelvoudig berigt. Het provinciaal geregtshof te Middelburg heeft den 30 September uitspraak gedaan in de zaak van C. de Jonge, beschuldigd van in den afgeloopen winter de meestoof te Eikerzee in brand te hebben gestoken, welk gebouw alstoen met de daarin aanwezige 58 vaten mee geheel is afgebrand. Op grond van ongenoegzaam bewijs heeft het hof hem vrijgesproken. De afdeeling Schouwen en Duiveland der zeeuw- sche maatschappij van landbouwhield jl. dingsdag eene vergadering te Schuddebeurs, gemeente Noordgouwe. Bij monde van de heeren van der Have van Ouwer- kerk en J. Hoogenboom az. van Noordwelle, werden rapporten uitgebragt als afgevaardigden naar de alge- meene vergaderingen van het hoofdbestuur. Yervolgens was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur tot het oprigten van eene landbouw-bibliotheek, waarop is beslotendat van de contributie van ieder lid zal be steed worden 10 cent tot aankoop van boekwerken en dadelijk eenige werkjes voor dit jaar aan te koopen. Toorts werd eene commissie benoemd tot het onder zoeken of het tot grooteren bloei der maatschappij nood zakelijk isal dan niet wijzigingen in de statuten te brengen. Hierna werd overgegaan tot het verloten onder de aanwezige leden van 1000 draineerbuizen, van wege de afdeeling aangekocht met het doel om het drai neren alhier bekend te doen worden, terwijl is besloten in eene volgende vergadering weder 500 zulke buizen onder de dan aanwezige leden te doen verloten. Na de benoeming van een afgevaardigde naar de vergadering van het hoofdbestuur in een volgend jaarwerd de vergadering gesloten. Bij de herfst-nachteveuing op maandag 22 Sep tember jl.bevond zich de zon zeer digt bij den eve naar en de maan tevens niet slechts in haar naaste punt bij de aardemaar daarenboven ook zeer digt bij de zon. Aan deze zamenloopende omstandigheden meent men het zeer buijige weder, nu gedurende 14 dagen, te moeten toeschrijven, zoo als dit ook, juist overeen komstig de ervaring, in de weêrvoorspellende tafel voor dit jaarwas aangekondigd. De rijksveearts Reimers te Dalen heeft een mid del tegen de longziekte uitgevonden, dat aanvankelijk gebleken is deugdzaam te zijn. Vijf runderen van den landbouwer II. Stellingwerfte Oosterwierumaan wier herstelling men reeds wanhoopte, zijn reeds door dit middeluit poeders bestaandegenezen. Den 27 September is de locomotief en tender van den goederentrein van den rijn-spoorweg nabij Utrecht tegen de draaibrug aangeloopen, zoodat beide, alsook de machinist en stoker in het water gestort doch onmiddelijk gered zijn. Voorts is de brug zoo zeer gehavend dat deze langen tijd onbruikbaar zal zijn. De spoorwegdienst wordt door dit ongeval niet gestremd, doch de vaart is sedert dien tijd verstopt, zoodat een aantal schepen nevens de genoemde brug liggen wachten. De schadehierdoor mede veroor zaakt, die geheel voor rekening van de spoorweg directie zal komenwordt nu reeds op minstens f 120,000 begroot. Door de directie van den spoorweg van Landen over Hasselt en Maastricht naar Aken is bekend we-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1