74. aEMEENTE-RAAD TB GOES, INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER Nationale Militie WAARSCHUWING. -4*1^ Jaargang. MAANDAG 20 SEPTEMBER. j BEKENDMAKING. mxsm De m'tgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags nronds, uitgezonderd of) feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75. franco per post. f 3.90. De inzet BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING van* den ten raadhoizf, aldaar OP DONDERDAG DEN Q OCTOBER JS56 des namiddags ten 5 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanvraag grond op erfpacht. 2. Verzoek tot afkoop van erfpacht ten behoeve van het Armbestuur. 3. Wijziging der verordening op het schotten van vee. 4. Besluit tot en verordening op het heffen van schoolgeld. 5. Voorstel tot het benoemen eener permanente Oom missie voor den Spoorweg. 6. Benoeming Commissie bij de Rekening van straten en wegen. 7. Benoeming van vaste Commission. 8. Declaration van den heer de Lannée de liétran- cowrt. Mededeeling van ingekomene stukken. RUéGliMliESTER ek WETHOUDERS tak GOES, gezien het Besluit van den heer Commissaris des Konings in de provin cie Zeeland, van den 6 September 1856, A. No. 37541, 3e afd., (Provinciaal blad No. 76 en de circulaire van welge- 1 melden heer van den 17 September 1856. A. No. 39071, 3e aid., (Provinciaal blad No. 81), brengen ter kennis van die genen die bet aangaat Dat de inspectie van de Verlofgangers der Nationale Militie op Donderdag den 36 October J856des voormiddags ten negen ure, zal plaats hebben in de wandelkerk binnen deze gemeente* En worden mitsdien alle Verlofgangers (uitgezonderd die welke nog niet van militaire kleeding zijn voorzien) welke zich in deze gemeente bevinden, behoorende lo. Tot de ligliugen van 1852 en 1853 van alle wapens niet uitzondering van de zoodanigen die krachtens bet koninklijk besluit van den 11 Junij jl., no. 62, zijn opge roepen om aan de wapenoefeningen in September deel te nemen. 2o. Dé miliciens der ligting van 1854, met uitzondering alleen der zoodanigen die in 1855 zijnde opgetreden tot aanvulling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt en alzoo langer dan één jaar in werkelijke dienst zijn geweest, ten ernstigsten aangemaand tot eene stipte opvolging der onderstaande bepalingen: Dat zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de verlofgangers te verschijnen en wanneer zij dit nalaten, zonder voor bun achterblijven, ten genoege van den militie-commissaris, voldoende redenen te kunnen aan voeren zullen gelast worden nader voor hem, voorzien van hunne kleeding en equipement-stukkente verschij nen en vervolgens overeenkomstig bet bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 Januarij 1817, zullen worden gestraft. b. Dat zij op de gemelde inspectie zullen belmoren te ver schijnen, gekleed in de uniform en voorzien van de ver dere kleeding-en équipement-stukken, die bij bel vertrek van bet korps aan hen zijn gelaten, van net zakboekje, benevens van bet attest lilt. II. II., hun door bet bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij. die daarin nalatig zijn tot eene nadere inspectie zullen moeten opkomen en dat de zoodanigen die hunne kleediugstukken hebben verwaarloosd bij bun corps zullen worden opgeroepen. c. Dat zij, gedurende de gemelde inspectie, zich ordelijk belmoren te gedragen en onderworpen zijn aan de mili taire tucht, en dat op iiunne gedragingen na den afloop der inspectie, door de policie zal worden gelet. d. Dat zij, hoezeer met bun corps hebbende afgerekend, hunne kleeding-en équipemenl-slnkken steeds in waarde zullen moeten houden en zich daarvan, zoo lang zij niet zijn gepasporteerd om geenerlei reden mogen ontdoen. e. Dat zij, wanneer zij bun verblijf buiten de provincie wil len vestigen bunnen verlofpas aan bet bestuur hunner gemeente moeten terug vragen en dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij bet bestuur der ge meente, in v^elke zij voornemens zijn te verblijven, op straf van als'Heserteur te worden behandeld. Dat zijwanneer zij zich langer dan tweemaal vieren twintig uren uit hunne gemeente willen verwijderen, daarvan in persoon moeten kennisgeven aan bet gemeente bestuur, met opgaaf der gemeente werwaarts zij zich begeven, op straf van een arrest van 2 tot 6 dagen, door bet gemeente-bestuur op te leggen. g. Dal zij zich op gelijke straf, ingeval zij langer dan twee maal vier en twintig uren buiten hunne gemeente, ver- fing van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des vanu blijven bij liet bestuur der gemeente alwaar zij zich bevinden moeten aanmelden. En ten einde niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden geafïigeerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geïnsereerd in de Goessehe Courant. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 September 1856. burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. 8EAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P I L A A R. De BURGEMEESTER tan GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die bet aangaat: Dat bet kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over bel le kwartaal van bet dienstjaar 18561857, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in banden van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 September 1856. De Burgemeester voornoemd M. T. ISLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOBS, 29 September. Door verschillende ingezetenen hunne verwondering te kennen gegeven zijnde, dat de prijzen van het brood, zoo als die door ons nu eenige weken zijn opgegeven, verschillen met diewelke de bakkers hier ter stede daarvoor vorderenhebben wij ons de moeite gegeven de oorzaak daarvan na te gaan. Kort na de afschaffing dev broodzetting, den 1 Januarij 1853 deed zich het verschijnsel op, dat de bakkers het brood duurder verkochtten dan het volgens de afgeschafte zetting behoorde verkocht te worden. Hierover rezen klagten en men begon te spreken over de oprigting eener brood-fabriek. Een der bakkers deed toen in onze courant van 14 December 1854 be kend maken dat bij hem voortaan het brood tegen den prijs der vroegere zelling verkrijgbaar zou wezen, welk voorbeeld door de andere bakkers gevolgd werd tot den 5 dezer maand. Nu geven de bakkers als reden op dat de opgaaf van den prijs der granen door heeren commissarissen der koopmansbeurs, waarnaar de prijs van hel brood geregeld wordtte i.aag zou wezen. Wij die geene graanhandelaren zijn, kunnen daar over natuurlijk niet oordeelen maar kunnen evenmin ontveinzen, dat het verwondering moet baren, dat de bakkers tijdens het bestaan der zetting en later van December 1854 tot September 1855, geene enkele klagt daarover hebben laten hooren en juist bij het begin van de daling der graanprijzen daarop aan merking maken. Wij vernemen, dat het denkbeeld tot oprigting eener brood-fabriek bij vernieuwing is opgevat en bij de heeren Colson Comp. te Brusseldie door cir culaires zich daartoe aanbevelen onderzoek wordt ge daan naar de kosten van een1 oven met steenkolen gestooktkneedtoestellen en persenwaarmede in een etmaal 4000 ponden brood kunnen gebakken worden. Ditgevoegd bij de concurrentie van buitendaar zeer goed brood bij de broodverkoopers A. Cornells Bliekvan Fraassen en anderen voor minderen prijs te verkrijgen is, dan bij de Goessehe bakkers, doet ons hopen dat het brood tot zijtien vroegeren of minderen prijs binnen kort verkrijgbaar zal zijn. Nadat het adres der Tweede Kamer belangrijke wijzigingen had ondergaan, en de spreker der commis sie van redactie aan de regering had verklaarddat 6, zoo als die later door de commissie is gewijzigd, geenszins den zin bevattedat de Kamer niet gaarne i de nadere voorstellen der regering over het onderwijs zou onderzoeken, heeft de voorzitter van den minister raad betuigdin de tegenwoordige redactie te kunnen berusten. Daarop is het adres met gvoote meerderheid aangenomen. Alle welgezinden verheugen zich, dat aldus de scheuring, welke tusschen de regering en de Kamer Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan 36 regels a, f 3,20 behalve het zegelregt. Idugs. scheen te dreigen, tot genoegen van alle partijen is uit den weg geruimd. Dagblv. 's Grav.) Per bulletin deelden wij jl. vrijdag reeds de aanne ming van liet adres mede; dit geschiedde met 57 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren Groen Kien v. Reedev. Foreestv. lyndenMackay Floutde Brauw en Hoffman. Men leest in de Fcho Universel Men schrijft ons uit Londen dat onze gevolmag- tigde minister bij liet hof van Engeland uit 's Graven- hage last heeft ontvangen, om aldaar openingen te doen ter zake van een huwelijk tusschen den prins van Oranje en eene der princessen, dochter van koningin Victoria. Men brengt met dit plan in verband den onlangs door den kroonprins gedanen togt. Men verneemt, dat door de werkende leden van de Rederijkers-Kamer Vondel alhier, op het einde van de maand October a s. eene openbare opvoering zal worden gehouden van de volgende stukken a. Herman, dichtstuk door F. IV. van Dam van Isseltb. frag ment uit het treurspel Montigny, door 11. II. Klijn c. Het metalen kruis dichtstuk door mr. A. Bo- gaerlsd. De dooo eens spelers, door A. van der Iloop Jr. e. Twee vaders door JL. ten Kate en De stalboef, declamatorium door TV. J. Hofdijk. Dat de gewone maandelijksche vergaderingenvoor al de leden toegankelijkzullen aanvangen op Maan dag den 6 October en dat zijdie verlangen mogten kunstlievend lid te worden zich daartoe bij den se cretaris H. S. Krol van der Hoekkunuen vervoegen tot en met den 15 October e. k.terwijl zij, die zich na dien dag daartoe aanmelden voor de bovengemelde opvoering slechts over ééne dameskaart zullen kunnen beschikken. Ook de vereenigiug Antonides alhier, zal, naar men ons mededeelt, dezen winter een paar openbare opvoe ringen geven hebbende om de bijwoning derzelve benevens die tot hare gewone vergaderingen voor velen toegankelijk te stellen, ook de gelegenheid daartoe ge opend door tegen eene jaarlijksche contributie van 2, kunstlievende leden tot de vereeniging toetelaten. De lijst van inteekening ligt daartoe bij haren secret taris J. J. Ramondt. Heden voormiddag ontstond er brand in de schoorsteen van een onbewoond gebouwtje aan de havenbrug. De laatste, herstelling vereisschende, had men van het eerste als juist in de buurtgebruik gemaakt, om pek te smelten en daarover een1 jongen de zorg toevertrouwd. In een oogenblik dat deze af wezig was, geraakte de pek in brand en deelde zich spoedig de vlam aan omringende voorwerpen mede spoedig was dezelve gebluseht. Den 26 dezer had te Yerseke eene vogelschie- ting plaats waaraan 23 schutters deelnamen, vertegen woordigende 5 handboogschutterijen en wel de konink lijke Altijd in Roeren en Jacoba van Beijerenbeide te Goes. Be drie Korenbloemkensmet de zinspreuk In minnen versaemdte Kruiningen. La Fralernüé te Waarde en Sint Sebastiaan van Yerseke. De prijs op den hoofdvogel gesteld bestaande uit een zilveren medaillewerd behaald door 11. Blokde tweede zij vogel door J<7. Bouwensbeide leden van de schut terij de drie Korenbloemkens te Kruiningen en de eerste zijvogel door Anlh. Geensenlid van St. Sebas tiaan te Yerseke. Den 25 dezer is aan de Hoogeschool te Utrecht, tot doctor in de vroedkunde bevorderdde heer med. doctor J. F. Callen/els van Goes. Wij herinneren onzen lezers, dat morgen en over morgen (dingsdag en woensdag) de israélitische nieuw jaarsdagen invallen, wanneer door hen geen handel wordt gedreven. Men meldt uit Hoorn dd. 23 September Als eene merkwaardigheid van de ten top gevoerde hooge waarde der grondeigendommen in onze provincie, moge vermeld worden dat dezer dagen verkocht zijn drie peroeelen lands voor 5910 guldens, die sedert het begin

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1