Ï*VU: Jaargang. De uiti ave dezer Courant geschiedt M(iii>iÏÏa°x en Donderdags alouds, uitgezonderd Of> feestdagen. De //rijs //er l/rurtuul is t .1.7./frunro //er post 1.')0. De. in BISNENEANDSCtlE JflEUWSlTJDrNGEJÏ. HeinkenszandJ8 September J8 >6. In de lieden alhier gehoudene vergadering der 7de afdeel'mg vun de Maat schappij can Landbouw en Veeteelt in Zeeland, is aan M. van dkii Wkhi.e, smid te Wilhelminadorp, de BROM - ZEN MEDAILLE op den stempel dier Maatschappijuit gereikt, wegens door die Maatschappij, in hare algemeene vergadering van 1X55 aan den bekroonde toegekend, voor de door hem vervaardigde allezins doelmatige werktuigen voor het dtoogleggcn van g/onden. De voorzitter wees bij die gelegenheid op het hooge belang van den landbouwenden stand, om door alle gepaste middelen te trachten de vruchtbaarheid van den grond te vermeerderen waartoenevens het oordeelkundig bewerkenbemesten en bezaaijen, ook het droogleggen der gronden (draineren) waar noodig, behoort. Dat die ver meerderde opbrengst eene vordering van den tijd, eene gebiedende noodzakelijkheid geworden isbij de steeds klimmende huren en koopprijzen der landerijen tegen over eene mogelijke daling van de prijzen der veldgewassen, zoowel als tegenover de mogelijkheid van nog klimmende koop- en pachtprijzen waartoe verschillende omstandig heden kunnen medewerken,ongerekend de nadeelige werking der hooge graanprijzen op de middelbare en lagere volksklassendie alleen door toenemende vruchtbaar- making van den grondkrachtig kan worden te keer gegaanhet evenwigt herstellen tusschen voortbrengst en verbruik in het algemeen en in het bijzonder dien stig om den pachters en grondeigenaren hun bestaan en inkomst te verzekeren. Spreker wees daarbij tevens op het verband tusschen den landbouw en aanverwante wetenschappenhoe vooroordeelen daartegen beginnen te wijken, bij de er varing van liet hooge belang der vindingen door weten schap en kunst verkregen en even voor het dagelijksch leven, als voor den landbouw onmisbaar geworden; hoe wenschelijk het is alle vooroordeel daartegen afteleggen en ze te benuttigenterwijl hij met de algemeene opwekking, als levende wij op en om den akker, be sloot om der Voorzienigheid dank te wijden voor de kennis tot ontwikkeling verkregen, en om die, inzon derheid ook onder ons aan te wenden tot verhoogden bloei van den landbouw. (Ingez.) Goes, 22 September, dl. Vrijdag heeft alhier eene zamen- komst plaats gehad tusschen den hoofd-ingenieur van den waterstaat, Beijerink, geadsisteerd van den ingenieur Conrad, met directeuren van het Middel van Straten en Zandwegen, benevens heeren burgemeesters van Kruinin- gen, Schore en Wemeldinge, ter overweging der belangen vaii de communicatie in dit eilandvoor zoo veel die verandering zal ondergaan door de daarstelling van het kanaal. Door de voorlichting van den hoofd-ingenieur, schijnen al de punten welke ter sprake zijn gekomen, zeer bevredigend voor iiet algemeen belang vastgesteld. In eene. dienzelfden dag gehouden bijeenkomst met de directie der Breede Watering, verneemt men dat mede al de punten aan bezwaar dier directie onderhevig, zijn verevendzoodat beide zamenkomsten tot eenen ge- wenschten uitslag hebben geleid. De heer IV. van lilden heeft het beroep door de hervormde kerkeraad der gemeente 's Heerenhoek op hem uitgebragtin afwachting der vereischte appro batie aangenomen. De eerste kamer der staten-generaal heeft het adres van antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. Slechts eene kleine wijziging is gebragt in het slot van paragraaf 7luidendeu dat voor dragten omtrent openbare werken even gaarne zullen worden onderzocht als de kamer tot het voortzetten der schulddelging wil medewerken." De zinsnede be treffende het onderwijs heeft geene discussie uitgelokt. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij besluit van Z. M. den koning, is de lieer mr. J. A'. baron van Gollsleinbenoemd tot voor zitter van de tweede kamer der staten-generaalgedu rende de tegenwoordige zitting. In de zitting van jl. Vrijdag aanvaardde genoemde heer deze betrekking met eene belangrijke rede. Heden namiddag 8 ure, zou de kamer eene zitting houden waarop de minister van finantienop MAANDAG 22 SEPTEMBER. j 'ling run advertentie// mort gcsfhiede/i vóór drie uren des nanit last des koningszou aanbieden de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor 1857, met de daartoe beboerende memorie van toelichting, staten en verdere bescheiden, (zie lelegr. berigl.) De N.-Brabander wil inet zekerheid weten dat de lieer Beerenbroelc bepaaldelijk bedankt heeft voor de betrekking van commissaris des konings in Noord- Brabant. Naar men verneemtbestaat er van wege eene cngelsche onderneming het plan omna bekomene goedkeuring, onder de gemeente Delfshaven eene fabriek inet stoomwerktuig daar te stellen ter bereiding van hout (voornamelijk voor spoorwegen) met Creosoot door welk middel hetzelve veel langer voor bederf be waard wordt. De zaak, waarover vroeger gesproken is, betrekkelijk het in de kost besteden van een meisje tot het opleiden voor eene vrouwelijKe dienstbode door het algemeen arm bestuur te s' Hertogenbosch, welk meisje voor het huis gezin, waar zij in den kost ter opleiding besteed werd huiselijke diensten beweeszonder dat dezelve in de personele belasting als dienstbode was aangege ven, is met eene vrijspraak geëindigd. De arrondis- sements regtbank te 's Bosch heeft aangenomen dat de beklaagde werd betaald voor het onderhoud en de huisvesting, die door hem namens het armbestuur aan het bedoelde behoeftige meisje verstrekt werden dat de diensten aan de huishouding van den beklaagde bewezen niet hebben uitgemaakt het onderwerp eener huurovereenkomstmaar vrijwillig betoond werden dat de opleidingwaarmede zij tot eene bekwame dienstmeid werd gevormd, zich uit den aard der zaak moest bepalen b:j een zorgvuldig toezigt op haren ijver en haar goed gedrag; dat zij bij gevolg niet kan worden geacht te zijn eene dienst of werkbode noch eene leerlinge, waarvan de aangifte in de personele be lasting moet plaats hebben. In Winschoten, waar (zegt ie Gron. Cl.) nog de broodzetting bestaat, is de prijs van het grof roggenbrood, de 4 ned. pond, Dingsdag gesteld op 43 cent. Hier ter stede wordt gelijke hoeveelheid brood bij onderlinge overeenkomst der bakkers op dit oogenblik voor 46 cent verkocht. Wij weten geene reden te vinden, waar om het brood hier meer zoude moeten kosten dan in Winschoten enwillen alleen onze verwondering te kennen gevendat de vrije concurentie hier ter stede nog niet genoegzaam is om eene opdrijving van den broodprijs te voorkomen. Men verneemt, dat op het onlangs verongelukte schip Ocean Home, zich 51 personen uit de gemeenten Dinxperlo, Varseveld en Winterswijk bevonden, welke daarbij meest allen den dood in de golven gevonden hebben. Onder de weinige geredden behoorde een man uit laatstgemelde plaats, die bij dien noodlottigen ramp drie zijner volwassene kinderenwaarmede hij zich naar Noord-Amerika wilde begeven, aan de golven heeft moeten zien prijs geven. Noord-amerilcaansche bladen deelen het huwelijk mede van den beroemden dwerg Tom Pouce. Hij heeft opgegeven 19 jaren oud te zijn. De naam of ouder dom der bruid wordt niet medegedeeld. Als eene bijzonderheid van den mislukten fruit oogstdit jaar, dient vermelding, dat door den fruit handelaar J. A. van Wijk te Tielbij Sc/ioonenberg te Wamelvoor een boom peeren 70 gulden is be taald zijnde van voornoemden boom tien mud peeren geplukt. In de gemeente Bathmen heeft in den tuin van den landbouwer 11. te Winkel op Schurink de vol gende verbouw van aardappelen plaats gehad Op den gewonen poottijd legde dit lid der Over- ijsselsehe maatschappij van landbouwin plaats der gewone potersvijftien kiemen van zoogenaamde zes weekschen in den grond. Deze gingen goed op, waren in den wasdom voorspoedig, en in stengel, loof en bloeisel gelijk aan de gepote aardappelen. Bij de na plaats gehad hebbende rooijing, is het gebleken dat Gewone advertentie)! worden d W ets. de regel geplaatst 'h-hooe/e-, huwelijks- en doodherigtenvan b 'regels d f he halve het, zege leegt. die vijftien, vier kop zeer mooije en vrij groote aard appelen van zeer goeden smaakvoortgebragt hebben. Deze proefneming verstrekt den ondernemer allezints tot lof, daar zij getuigtdat hij een voorstander is van hetgeen tot verbetering van den landbouw kan strekken al moet men dan ook van voorvaderlijke en oude gewoonten afstappen Wij twijfelen dan ook geenszins, of, indien deze puotwijze op grooter schaal aangelegd wordt, zij zeer voordeelig voor den land man zou kunnen zijn. Op de laatste Pinkjesdag, door Leyden's burgerij steeds tot een' feestdag gemaakt, gingen als gewoonlijk een tal van inwoners naar Katwijk aan Zee,ter bijwoning van het uitzeilen der visscherspinken. Treurig was de afloop van dien feestdagdoor het ontstaan van twist tusschen de rijdende artilleristen en dorpelingen van het naburige Rhijnsbnrg. Dert voorbijgangers bleek het spoedig dat aan deze een hoornblazereen artil lerist en een rhijnsburger ijverig deelnamen welke dan ook dra handgemeen werden waardoor de hoornblazer en artillerist verschrikkelijke wonden bekwamen. Laatst genoemde op den grond gesmetenwerd door zijne partij zoodanig met de laars, voorzien van eene scherpe spoor op het hoofd getrapt, dat de hersenen uit hunne kast rolden. Beiden zijn oogenblikkelijk naar de infir merie gebragt ter verpleging om later hunne straf te ondergaan; bestaat er aanvankelijk hoop op levensbe houd van den artillerist zoo vreezen nogtans de genees kundigen voor krankzinnigheid. De rhijnsburger die het op een loopen zette, is ook in handen van de policie en in bewaring gesteld. BUITEWEAWDSCHE IflEüWSTÏJDIITGEPr. CHINA. Brieven uit Hongkong van den 9 Julij bij het parijssche dagblad VUnivers ontvangenmelden dat wederom een fransch zendelingprediker van de 11. K. kerkin China den martelaarsdood gestorven isen dat ook andere christenen door de chineesche overheden vervolgd werden, in strijd met het tusschen China en Frankrijk bestaande verdrag. Verder bevestigen die brieven het berigtdat de revolutie in China veld wint. De oproerlingen (zoo zegt het aangehaalde orgaan der R. K. kerk) krijgen weder de bovenhandonze berigtgevers schrijven dat het niet langer rooversbenden zonder doel of orde zijn; het is hun gelukt hunne partij te organiserenen in i de veroverde provinciën een regelmatige bestuur te vestigenen niettegenstaande de buitensporigheden waaraan zijne aanhangers zich hier en daar schuldig makenis dit bestuur over het geheel genomen bij de bevolking veel meer bemind dan dat van de Man darijnen. Er zijn dan ook, volgens onze berigtgevers, man nen van kennis en oordeel, die vroeger den opstand als eene verwoestende doch weldra uitgeputte onweers wolk boschouwden maar thans beginnen te denken dat hij meester van het chineesche rijk zal worden. Wat hiervan ook zij, wij verwachten van de chinesche revolutie geene uitbreiding van de vrijheid voor de christelijke godsdienst." TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemold, dat de sultan aan iemand audiëntie heeft verleend, dieom het doel dat daarmede beoogd werd, zeer zeker eene bijzondere vermel ding verdient. Een engelsch reiziger namelijk, lid van het genootschap tot verspreiding der bijbels, verzocht verlof om bij den sultan toegelaten te worden. Toen hem dit toegestaan werd, overhandigde hij den sultan een geschenk, bestaande in een bijbel prachtig gebonden. Men maakt hierbij de opmerkingdat de sultan wanneer hij de beweegreden van de komst des engelschmans had gewetenhem zonder twijfel een te gengeschenk zou aangeboden hebben bestaande in een koran. Eenigen tijd geleden hadden de christenen te Scntarie in Albanië van de zijde der mahomedaansche bevolking grove mishandelingen ondergaan. Thans wordt uit die stad gemeld, dat er een bevelschrift van de Porte is afgekondigd waarbij de mahomedaansche inwoners gelast zijn eene geldsom van 300,000 piasters te betalen ter vergoeding der aan het kerk- en school. 'At

Goessche Courant | 1856 | | pagina 3