No. IS. Jaargang. DONDERDAG 18 SEPTEMBER, j De uit-jate (lazer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per iirar/aal is f' J*7.5. franco per post. I' )~9(). De inze BINNEN LAND SC HE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 18 September. De rede waarmede de zitting- clerStaten-Generaal jl. maandag door den Koning werd geopend (in ons vorig nommer per tele graaf in t kort medegedeeld) was van den volgenden inhoud mijne he eren j Sedert Ik Uwe vorige zitting opende, is de oorlog, tus schen onderscheidene Staten gevoerd tot Mijne blijdschap geëindigd en ontkiemen reeds de weldadige vruchten des herstelden vredes. Mogten wij gedurende die moeijelijke omstandigheden met de andere Mogendheden betrekkingen van welwillendheid en goede gezindheid onderhouden, wij hebben alle reden om ons ook thans daarin te verheugen. De zee- en landmagt voldoen met eere aan hare roeping. Het biiji't een voorwerp Mijner ernstige zorg aan het ma terieel der Marine op doelmatige wijze de noodige uitbrei ding te geven. Onze koloniën en bezittingen in andere werehldeelen ge nieten over het algemeen eene gewenschte rust. Zoowel zedelijke als stoffelijke ontwikkeling en vooruitgang zijn er zigtbaar. Te betreuren echter zijn de zware rampen, door welke eenige eilanden van den Molukschen Archipel zijn j geteisterd. Mijne regering tracht, ondersteund door de hij- zondere lieidadigheid de droevige gevolgen te lenigen. Hoezeer het vrije handelsverkeer met het rijk van Japan nog niet is verkregen blijft nogtans het streven daarheen gerigt. Inmiddels heeft eene voorloopige overeenkomst onze oude betrekkingen met dat rijk bevestigd, het verkeer onzer landgenooten aldaar vrijer gemaakt, en eene meer gepaste verhouding met dien Staat bevorderd. Het lot der slaven in de West-Indische koloniën wekt steeds Mijne levendige belangstelling. Er zijn maatregelen genomen om, tot voorbereiding van hunne in den loop dezer zitting voor te dragen maatschappelijke hervorming, hunnen tegenwoordigen toestand te verbeteren. De inwendige gesteldheid des Vaderlands levert ruime stof op tot dankbaarheid. Met handel, scheepvaart, landbouw en onderscheidene takken van nijverheid gaat het naar wensch. De aanvankelijke berigten openen het uitzigt op eenen voord ee li gen oogst. Mijne aandacht blijft gevestigd op alle werken, welke de veiligheid des lands en zijne welvaart kunnen verzekeren. De snellere middelen van gemeenschapzoo weldadig voor buiten- en binnenlandschen handel en verkeermogen aan Nederland niet ontbreken. De ontwerpen van spoorwegen geven hoop op een uitgebreid net over het geheele Vaderland. Die hoop worde niet te leur gesteldIk reken op Uwe medewerking om van Staatswege de bijzondere ondernemin gen waar deze te kort schieten te steunen. Dit zal niet behoeven te beletten, dat op nieuw, vermits de staat der geldmiddelen het toelaat, een wetsontwerp tot voortgezette delging van schuld aan Uwe overweging 1 worde onderworpen. Ontwerpen van wet op de reglerlijke organisatie, op de politie der spoorwegen en andere nieuwe wetsontwerpen, zullen, met onafgedaan geblevene, hij U ter tafel worden I gebragt. Die tot regeling van de drie takken van openhaar onder wijs zullen aan U gezamenlijk voorgelegd worden. Het verband, vereischt. tusschen de deelen van een zamenhan- geud geheel kan op die wijze beter worden bewaard. De zorg voor de onschendbaarheid van al wat tot het gebied des gewetens behoortis eene der voorvaderlijke overleveriugen van Mijn stamhuis. Zij heeft ook Mij bewo- I gen alsnog naar middelen om te zienten einde de bezwa ren van zeer velen tegen de onlworpene regeling van het volksonderwijs zoo veel mogelijk op te heffen. Ik wensch te met Uwe hulp aan Nederland school-inrigtingen te verzekeren, in welke het godsdienstig karakter der Natie sinds eeuwen door het Christendo/n gevormd en ontwikkeld, wordt geëerbiedigd en tevens de eisch der wetenschap en het beginsel der volkseenheid worden gehuldigd. Het is Mijn ernstig voornemen in de ontwikkeling van de zedelijke kracht en de stoffelijke welvaart van het Volk, welks geluk Mij zoo na aan het harte ligt, met vastheid voort te gaan. De blijken van liefde aan Mij en Mijn Huis zoo dikwerf gegeven, nu weder onlangs hij hel belangwekkend herin neringsfeest, de eendragt en verbroedering die er bij heersch- teu zij zijn Mij ten waarborg, dat Ik in Mijne poging tot vooruitgang in al wat goed en vegt is, door het Volk, en door U, zijne Vertegenwoordigers, zal worden ondersteund, en dat geen tweespalt en verdeeldheid op onzen bodem wortel zullen schieten. Daartoe scbenke de Almagtige God op Onze pogingen, op I Uwe beraadslagingen Zijnen onmisbaren zegen. Ik verklaar deze zitting der Staten Generaal geopend. ling vin. advertentien moet geschieden vóór drie uren des iitnni Tot kandidaten voor liet voorzitterschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaalgedurende de tegenwoordige zitting, zijn gekozen: als eerste, de heer J. K. baron van Goltsteïnafgevaardigde voor Utrecht, met, 33 als tweedede heer mr. M. P. If. Sirena afgevaardigde voor Roermondmet 38 en als derde de heer mr. P. P. van Bosse, afgevaardigde voor Rot terdam met 34 van de 65 stemmen. (Gisteren per bulletin medegedeeld.) Naar wij uit eene goede bron hebben vernomen, zegt de Arnkemsche Courantis er bij het ministerie van justitie eene nieuwe ontwerp-wet op de regterlijke organisatie in gereedheid, welke spoedig aan de Staten- Generaal zal worden ingediend. Volgens dit ontwerp zouden naar zeggen al de provinciale hoven worden afgeschaft. - Naar men verneemtis het budget van het de partement van marine op een aanzienlijk lager eind cijfer gebragt dan dat van het vorige jaar. Is men goed onderrigtdan zou het verschil eenige tonnen gouds bedragen. Tengevolge der aanschrijving tot het doen eener nieuwe verkiezinghad eergisteren in de gemeente 's Heer Abts- en Sinoutskerke beneden de 25 kiezers tellendedie verkiezing plaats en werden de vroegere leden M. SteveusellmaarH. Wondergem, G. R. HarinckP. Pijke en C. Markusse herbenoemd in plaats van Brninooge (overl.) werd gekozen J. op 7 Hof. Naar aanleiding van art. 31 zaluithoofde der bestaande zwagerschap tusschen den burgemeester en het raadslid Harinck voor deze laatste herstemming moeten plaats hebben. Beroepen te Poortvliet ds. C. D. IT. Bahler predikant bij de hervormde gemeente te Wemeldinge. Bij besluit van 13 dezer heeft 'L. M. goedgevon den op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer S. II. van Biggelen als kapitein van het 5de batailjon, 3de kompagnie rustende schutterij in Zeeland. Te Zierikzee heeft zich een cholera geval voorge daan. De lijdeTes is eene gehuwde vrouwoud 36 jaren, en bevindt zich met de kermis aldaar als liedjes zangster. De gewone voorzorgsmaatregelen tegen ver dere verspreiding der ziekte zijn genomen. Een heden alhier ontvangen berigt uit Zierikzee meldtdat de lijderes herstelde en men gelukkig van verdere cholera-gevallen was verschoond gebleven. Verleden vrijdag werden te Dordrecht in de ge houden vergadering der afdeeling Dordrecht en om streken van de Hollandse/ie maatschappij van Landbouw de punten van beschrijving voor de aigemeene verga dering der maatschappij te Delft(op 26 Sept. a. s.) behandeld. De proeven met den ijzeren arendsploeg zoo als die in de afd. Brielle thans veel in gebruik is, vielen gunstig uit, hoewel sommigen meenden, dat hij, door het minder omleggen van land, niet zoo spoedig werkte als de gewone zeeuwsche ploeg. In minder benoodigde trekkrachtgoed breken van den grond bewerking bij hardheid van den grondis hij echter boven dezen te verkiezen, zoodat men algemeen meende, dat hij bij ieder' landbouwer een zeer nutttig werktuig zou zijn. Vooral wensohte men dat de landbouwers door eigen onderzoekzich van deze waarheid over tuigden. Uit vertrouwde berigten uit Demerary blijkt, dat de neger-bevolking aldaar hare ontwerpen van verwoes ting op eene uitgebreide schaal voortzet en den eersten dag der maand Augustus, de verjaardag der vrij ver klaring, had bestemd voor een' bloedigen feestdagop welken eerst de blanke portugezen en daarna de blanke ingezetenen de slagtoffers zouden zijn geweestmaar dat zij zich in hunne dronkenschap hebben verraden en hun ontwerp hebben opgegeven. Dit werd evenwel alleen als een uitstel beschouwd, zoodat de kolonisten in voortdurende onrustten aanzien hunner personen en eigendommen, verkeeren Het kan (aldus wordt van daar geschreven) tot een waarschuwend voorbeeld strek ken voor Nederland, alwaar thans de wijze der eman- tehoarte-i huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels <1 f behalve het. zegelregt. s. cipatie ernstig wordt overwogen. Sedert biina zeven tien jaren genieten de negers in Demerary hunne vrij heid met godsdienstig onderwijsmaar twee derden hunner brengen de.: tijd in werkeloosheid en ledigheid door; zijn onvergenoegd over hun eigen lot; verbitterd tegen de werkzame emigrantenwelke de Kolonie voor haren geheelen ondergang hebben behoed; verbitterd tegen de weerlooze r. k. portugezenwelke zij willen uit plunderen en reeds deerlijk hebben benadeeldzoodat de regering ruim een half millioen guldens schadever goeding heeft moeten uitbetalen. Een brief uit Rome van den 7den Sept., in een duitsch blad voorkomende, wil weten, dat ons gezant schap te Rome zoude opgeheven en door een consulaat vervangen worden. Na den dood van den graaf v. Liedekerke Beaufort een in hollandsche dienst staanden belgischen edelman, was de diplomatieke vertegenwoordiging van dit koning rijk te Rome reeds van mindere waardigheid geworden. De graaf v. Liedekerke was sedert 1832 buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister, terwijl de tegenwoor dige koninklijke agent ridder Paul Duchatel maar provisionele zaak gelastigde is. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. De Czaar heeft bij gelegenheid van de krooning aan eenige kustprovinciën vier jaren vrijstelling van de militaire dienst geschonken. Voorts is amnestie verleend aan alle veroordeelden ter zake van de gebeur tenissen in 1825, 1827 en 1832, zonder teruggave van hunne verbeurd verklaarde goederen. Volgens berigten uit Sebastopol zijn de russen er reeds in geslaagd om vier hunner in de haven ge zonken schepen boven water te brengen en vlot te krijgen. DUITSCHLAND. Te Hamburg is het volgende voorval gedurende eenige dagen het onderwerp der gesprekken in de com- merciëele wereld geweest: Een vreemdeling kwam bij een bankier aldaarom zich een wissel van 2000 dubbele Louis d'or te doen uitbetalen en ontving 10,000 thaler te veel. Dit abuis ontdekte hij echter niet eer dan nadat hij in zijn hotel was teruggekeerd. Onmiddelijk daarna begaf hij zich andermaal naar den bankier met de woorden: //Ikheb 10,000 thaler te veel van u ontvangen.// De bankier zag hem ernstig aan en antwoordde zonder dralen v Dit is onmogelijk.u En toch is het waar, zoo als gij zien kunthernam de vreemdelingterwijl hij hem de Louis d'or liet zien welke hij van hem ont vangen hadu uw kassier heeft zich vergist. Dat is niet mogelijk, zeg ik uantwoordde de bankier weder op stelligen toon, //neem uwe Louis d'or terug, op mijn kantoor vergist men zich nimmer. Nadat hij dit gezegd had, wendde hij zich tot den boekhou der en gelaste hem de 10,000 thaler als een verliespost op het grootboek te brengen. De bankier wist name- i lijkdat de vreemdeling inderdaad 10,000 thaler te veel ontvangen had. Hij wilde echter dat daarvan geen sprake zoude zijn, opdat men niet zou kunnen zeggen, dat er op zijn kantoor abuizen plaats vinden; daarom had hij 10,000 thaler opgeofferd. Tusschen de regering en den franschen admiraal is een ernstig geschil gerezendat groote gevolgen kan hebben. De admiraal, verstoord over de kuiperijen, waardoor men trachtte de fransche bezetting bij de inwoners gehaat te maken, heeft dergrieksche overheid te Athene liet militair gezag ontnomen en een fransch officier tot koramandant var, die stad benoemd. Hij heeft verklaard dat hij in het besef van de pligteii, aan zijne betrekking verbonden niet aarzelen zou om de stad des nooas in staat van beleg te stellen. De grieksche koningin heeft tegen deze handelwijze gepro testeerd. Eene stoomboot is met een afschrift van dit protest en depêches van den admiraal naar Erankrijk vertrokken, intusschen is in de hoofdstad wederom brand gesticht; ditmaal in het ministerie van financiën, welke gelukkig ontdekt is op het oogenblik, dat de vloer der kamer reeds doorgebrand was. Frankfort. Alle soorten van ooft, worden thans

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1