fiOIMHE r No. <58. PUBLICATIE. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j j Gewone advertentien worden a avondsuitgez ondn-Ay fee.lAa^n. MAANDAG 8 SEPTEMBER» Geboortehuwelijks- en doodberigtehatfm J— öp pry.? prr kwartaal is J,75. franco per post f j j behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOESdoen te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergade ring van den 21 Augustus 1850 is vastgesteld de volgende TERORDE RING of de mestvaalten, het houden van varkens, en het ledigen van secreten. Art. 1. Het is verboden om binnen de bebouwde kom der gemeente mestvaalten aanteleggen of de bestaande te behouden, of varkens te houden dan met toestemming van burgemeester en wethouders en met inachtneming der daaraan te verbinden voorwaarden. In de buitenbuurten der gemeente is zulks onder toezigt der policie geoorloofd, mits daardoor geen last of schade aan de buren, of geen nadeel voor de ge zondheid worde veroorzaakt. Art. 2. Niemand mag eenig secreet ruimen of doen ruimen of eenig secreet-vuil vervoeren of doen ver voeren dan tusschen half elf ure des avonds en vier ure des ochtends. Art. 3. Het secreet-vuil mag niet anders worden vervoerd dan in karren tonnen potten of emmers van deksels voorzien en zonder schriftelijke vergun ning van burgemeester en wethouders, op geene andere plaats worden uitgestort, dan in de aanwezige of later aan te wijzen privaat putten der gemeente. Art. 4. Al wiebehalve de pachter of door bur gemeester en wethouders aangestelde!) ondernemer, zich met het ruimen of doen ruimen van eenig secreet be last moet daarvan met opgave van het perceelwaar de ruiming moet plaats hebben, minstens 12 uren te vorenkemiis geven aan den commissaris van policie, die van de aangifte een schriftelijk bewijs geeft en bevoegd is de ruiming en den vervoer door eenen [lolieie-agent te doen bijwonen. Art, 5. De overtredingen dezer verordening zullen worden gestraft met eene boete van 5 tot 15. Art. 6. Ter verzekering, dat art. 1 dezer verorde ning zal worden nagekomen wordt op de policie-be- ambten de last verstrekt om de huizen binnen te treden met inachtneming der voorschreven formaliteiten. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland, volgens hun berigt var. den 29 Augustus 1856 n°. -J-—63 in afschrift medegedeeld. En is hiervan af kondiging geschied waar het behoort, den 6 September 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. HIWJfEIÏLAIfDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 8 September. De Slaats-courant van heden deelt het programma mede voor de opening van de vergadering der staten- generaalte 's Gravenhageop Maandag den 15 Sep tember 1856. -Bij koninklijk besluit van 4 dezer, no. 85, is, aan den heer mr. L. Liebertop zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van con troleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijusen alhier, behoudens aanspraak op pensioen. Bij besluit van den volgenden dagis benoemd tot regter in de arrondissements regtbank te Middelburg mr. M. F- Lanlsheerthans regter-plaatsvervanger in dezelve regtbank en secretaris der gemeente Middelburg. Men verzekert, dat verschillende ministers onder scheiden wets-ontwerpen in gereedheid hebben doen bren gen, die, bij de aanstaande bijeenkomst van de Staten- Generaal, aan hunne overweging zullen worden onder worpen. Zoo verzekert men dat er ontwerpen zouden worden aangebodenbetrekkelijk de geneeskundige staatsregeling, de politie op de spoorwegen, de militie en de schutterijen enz. Even als in vroegere 'jaren zal de staatsbegrooting, voor den j are 1857, een der eerste onderwerpen zijn, die van regeringswege aan de kamers zullen worden voorgedragen. (71. li.) Men verneemt, dat de heer D. H. Appelrefe rendaris bij bet departement van binnenlandsche zaken, voor de afdeeling jagt en visscherij, zijn eervol ontslag uit die betrekking aan den koning gevraagd heeft. Even als in vorige jaren, zal velen gewis het berigt welkom zijn, dat op aanstaanden vrijdag den 12 dezer, des avonds ten half acht uredoor heeren directeuren der boekerij toebehoorende aan het alhier bestaande departement uTot Nut van H Algemeenwederom een aanvang zal worden gemaakt met de uitgifte der boeken, bestemd om aan mingegoeden, gedurende de winter-avon- den eene aangename en nuttige uitspanning te verschaften. De uitbreidingwelke de bibliotheek door aankoop enz.van vele der nieuwste werken heeft ondergaan zoowel als de deelneming in vorige jaren betoond doet ons vertrouwen dat daarvan een nuttig gebruik zal worden gemaakt en alzoo de moeite beloond, welke heeren directeuren daaraan wederom besteed hebben. Men meldt ons uit Middelburg', dat Z. M. bij H. D. besluit van 25 Augustus jl. no. 25, vrijdom van regis tratie en overschrijving heeft verleend voor de aan te koopen gronden die zullen benoodigd zijn voor het kanaal door Zuid Bevelandalsmede dat door den minister van binnenlandsche zaken aan de gemeente besturen zijn ingezonden uitgewerkte plannen met uitvoerige kaarten, ter voorbereiding van de eerlang in te dienen wet welke deze werken als van algemeen nut zal verklaren terwijl wij tevens vernemen dat de daartoe benoemde commissie met allen ijver voortgaat om inmiddels de benoodigde gronden bij schikking aan te koopen, waarin zij aanvankelijk schijnt te slagen en hetgeen dan ook wel in bet belang der eigenaren mag gerekend worden te zijn. Dat ook in eene academie-stad nog het geloof aan spokerijen en verschijningen bestaat, blijkt uit het volgende Alle nachten tegen twaalf uren verzamelt zich eene massa menschen op het Pieters-kerkplein voor het gevangenhuis te Leijdeu(de plaats waar Adriaan Blom geschavotteerd werd) en maakt het den aldaar geplaatsten schildwacht vrij lastig. De rede van dien oploop is dat de ter dood veroordeelde, volgens alge meen geloof, onder die nachtwandelaars, te middernacht een uur met den schildwacht medewandelt. Zelfs de zware regens die in de laatste nachten vielenkonden de nieuwsgierigen niet terughouden. Eu wat is er nu van deze geheele zaak Op zekeren nacht in de laatste dagen, wandelde een jong soldaat (jager) rustig op zijn post heen en weder, toen hij zich omkeerende, eensklaps een man ziet, geheel in 't wit, zonder slaap muts. Hevig verschrokken, roept hij: nWeraadoch bekomt geen antwoord en zet hethierdoor in doods angst op een loopen naar de hoofdwachtwaar hij bewusteloos nederzeeg en nu in zeer bedenkelijken toe stand in het hospitaal ligt. Later bleek de oorzaak dier werkelijke verschijning. Op het Rapenburg is een huis, waarin een krankzinnige met zijne ouders woont, welke in dien nacht in zijn wit ondergoed zijne bewa kers wist te ontsnappendoor den tuin en de achter poort op het kerkplein gekomen, bleef hij, iemand ziende wandelen, staan, en bragt hierdoor de moedige schild wacht thans in levensgevaar. Niettegenstaande dit nu bekend is, blijft de toeloop van spookjagers voortduren. Edele daden te vermelden is eene aangename taak. Men weet dat in de afgeloopen week een visseher van Scheveningen op zee door den bliksem doodelijk werd getroffen. Algemeen was men bewogen over het ongeluk, te meer daar de zoo noodlottig omgekomen Cornells Spaansom zijne braafheid en onvermoeide vlijt bij zonder geacht wasen hij een gezin achterlietdat eensklaps van zijnen verzorger was beroofd. De tus- schenkomst van den heer P. M. Mess, dirigerend ge neesheer bij de gemeente-zeebadinrigting door den heer commissaris van politie Behr, ten behoeve van de zoo beklagenswaardige nagelaten betrekkingen van Spaans, meer bijzonder bij de badgasten ingeroepen zijnde heeft die geachte geneesheer zich onmiddelijk hun lot aangetrokken. In de vestibule van het badhuis werd bij een geschriftwaarin het ongeluk eenvoudig ver meld stondeen visseher geplaatst met het doel om de liefde-bijdragen te ontvangendie men tot leniging van het lot der ongelukkigen wilde afzonderen. De beer Mess mogt zijn werk van liefdadigheid met zegen bekroond zien. Niet minder dan 170 toch werd in den tijd van twee dagen ingezameld. Een schoon bedrag voorwaar; doch moge de edelmoedige menschen- liefde deze zoo wél aangewende poging voortzetten en zoodanigen ruimeren bijstand verleenen dat men ge volg kunne geven aan het voornemen om de weduwe van een oppassend man, die in de uitoefening van zijn moeijelijk en gevaarvol beroep het leven heeft verloren, aan een blijvend stuk broods te helpen. Als een belangrijk bewijs van de moeite die door sommigen wordt aangewend tot bevordering der cultuur van vreemde landbouw-productenkan liet voorbeeld strekken van den heer van Ingenrent meester op den huize Sonsbeek bij Arnhemwelke bezit en verbouwt 60 verschillende soorten van tarwe en rogge, 12 verschillende soorten van gerst, 18 ver schillende soorten van haver5 verschillende soorten van boekweit, 11 verschillende soorten van mangel - wortelen, 11 verschillende soorten van koolrapen en 18 verschillende soorten van zomerknollen. De crinoline-rokkenook hier te lande reeds eene vrij algemeene damesdragt, worden in Belgie reeds misbruikt tot smokkelen en het verbergen van gestolen goederen Dit geeft aan de beambten een moeijelijk toezigt. Zoo kwamen eenige dagen geleden des avonds drie dames met een' heer de stad Brussel in. De boven matig wijde kleeding der dames trok de aandacht van een politie-beambtete meer daar die kleeding weinig strookte met haar verder voorkomen en hare spraak. Hij achtte het geraden dienaangaande nader onderzoek te doen en nu bleek, dat de dames, in het veld 80 pond aardappelen gestolen en deze in hare bovenklee- deren verborgen haddenwat de tegenwoordige mode- dragt, hoewel niet zeer natuurlijk, moest nabootsen. De bijzondere schaarschte van fruit, waardoor ons land zich dit jaar kenmerktgeeft aanleiding tot zeer hooge prijsbesteding zoo is onder anderen in het Overmaasche een boomwaaraan ongeveer 7 mudden jutteperen zich bevindenvoor ruim 80 verkocht. BÜITEJfLAWDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. De dagbladen van de duitsche badplaatsen gewagen als om strijd van de pracht en de vermakelijkheden, die men te Baden, te Wiesbaden, te Homburg en an dere vindtmaar daartegenover staat voorzeker meer dan één somber tafereel. Eene nieuwe aandoenlijke gebeurtenis wordt uit Wiesbaden als volgt medegedeeld: Den 1 dezer, toen ten twee are 's namiddag-s de spe lers en nieuwsgierigen geschaard waren om de roulette tafel van de groote cour-zaal te Wiesbadenhoorde men onverwachts het sehot van een vuurwapen in de zaalen dadelijk daarna zag men iemand waggelen en vervolgens van de galerij, op eenige schreden afstands van de tafelneervallen. De menigte snelde van alle kanten te zamen om te zien wien dit ongeluk te beurt gevallen was naderbij komende, zag men een man in de kracht zijner jaren, en blijkbaar tot den hoogeren stand behoorende, op den grond uitgestrekt liggenterwijl het bloed uit zijne wonde stroomde. De dood was dadelijk na het schot gevolgd. Het was een treurig schouwspel, dat nog somberder gemaakt werd door de donderslagen die zich toen deden hooren, gevoegd bij het bulderen van den storm. Men bragt het lijk naar eene nabijgelegen zaal, terwijl eene lange streep bloed de plaats aanweeslangs welke men het gedragen had. Zijne identiteit heeft men niet kunnen constaterendoch te oordeelen naar de nederlandsche ridderorde die hij droeg, gelooft men dat hij een Hol lander is. Een oogenblik voor zijn noodlottig besluit ten uitvoer te brengen, had hij zijne laatste vijf gulden op het spel gezet. Eenige spelers schenen door het voorval getroffen terwijl andere meer hardnekkige spelers weer plaats namen aan de tafel, welke in eene andere zaal verplaatst werd; en thans, een uur na de noodlottige gebeurtenis, doet bijna op dezelfde plek eene militaire muziek hare schoonste melodiën hooren.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1