(iitAMit: .No. «7. 43""' Jaargang, KENNISGEVING Opening grooie jagt. Da nit «are dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd. op feestdagen. De prijs per kwartaal is .1.75. franco per post f J,90. De inz •n ding j Gewone advertentien worden a 2D cts.\deregel geplaatst SEPTEMKER. j Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. van J^^ regtfls d f' J,20 J behalve het zegelregt. van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BONDEKIMG BESTUREN EN ADMINISTRATIE^. De COMMISSARIS des KONINGS in de Pro vincie Zeeland maakt bekenddat de opening der "groote jagt in deze provincie, door Gedeputeerde Staten is bepaald op maandag den 8sten September aanstaande. Deze kennisgeving zal in liet provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking- gezonden worden. Middelburg den 29sten Augustus 1856. De Gommissaris des Konings voornoemd VAN TETS. BEHEN DM AKIN £4. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over het dienstjaar 1856 1857, bekleed met alle de formaliteiten hij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente. Gedaan ten raadliuize van Goes, den 4 September 1856. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES4 September. Heden wordt alhier de 16de verjaardag van Z. K. li. de prins van Oranjeop de gebruikelijke wijze gevierd. Bij besluit van 21 Augustus jl. heeft Z. M. goed gevonden te benoemen tot dijkgraaf van den polder Oost-Nieuwlaudden heer D. Goetheer. Ds. Bahler, predikant bij de hervormde gemeente te Wemeldinge, beroepen te Arnerauiden heeft voor dit beroep bedankt. Insgelijks is door ds. J. Boer Knottnerus, predikant te Almkerkc. a.voor de herhaalde beroeping naar Zaamslag, andermaal bedankt. Naar wij vernemenis het graven van het ka naai door dit eiland met de werken daartoe behoorende, onlangs te Londen aanbesteeddoor eenige engelseben aangenomen voor J 3.00.000. De aanvang met deze werken zou onmiddelijk volgen. Er is sprake om aan de belgische en nederlandsche gouvernementen concessie aan te vragen voor eene ver takking van den zeeuwschen spoorweg, welker verwe zenlijking thans zeker isaan te vangen te Woens- drecht tot de statie van Calmpthoutten einde Vlis- singenalzoo in directe betrekking te stellen met Antwerpen. De afstand van Woensdrecht naar Calmpt hout is slechts ongeveer 10 duizend ellen. Ken van de feestvierenden in Amsterdam die op de tribune was geplaatstwaarop de koning en de genoodigden zich bevondenzendt aan de Utr. Cl, onderstaand berigt «In de Amst. en andere couranten is de redevoering geplaatstdie door Z. M. is uitgesprokenvóór de onthulling van het monument, op den 27 Augustus. "Dat st.uk is, waarschijnlijk, op officiële wijze, aan die courant medegedeeldmaar de koning heeft zich niet bij het daar medegedeelde bepaald. Z. M. heeft, in eene warme improvisatie, meerdere woorden gespro ken die niet voor de natie mogen verloren gaan o. a. de volgende: Als ik mijne oogen laai weiden over de zamengevloeiite menigte, als ik de geestdrift zie gepaard met zoo veel eens gezindheid en met zooveel liefde voor liet vaderland en voor mijn huis, dan mag ik mijne tevredenheid en mijne vreugde niet verbergen. Hoog klopt mij het hart in de borst, met een zeker gevoel van trotschhéid. Welke vorst zich ook moge verheugen in den roem van zijn volk, ik beu er trotscli op dat ik de koning ben van die trouwe, eerlijke nederlandsche natiedie ik hartelijk liefheb. Moge deze feestviering mede daartoe strekken, dat de hand naau- wer worde toegehaald die hel volk aan het stamhuis van Oranje verbindt, en neemt mijue verzekering aan, mijne heeren dat ik niets onbeproefd zal latenom dat brave I volk gelukkig te maken." Men wil weten, dat met de 231ste staats-loterij van regeringswege onderscheidene veranderingen in het plan zouden worden gemaakt, dat sedert gernimen tijd gevolgd is. Te Deventer is «en reeds druK bezig om mid delen te beramen ten einde het twaalfde landbouw- congresdat aldaar, iji Junij van het volgend jaar zal gehouden worden, op te luisteren. Door eene daartoe benoemde commissie,is reeds bekend gemaakt dat als dan eene tentoonstelling van provinciale nijverheid zal plaats hebbenterwijl de afdeeling Deventer der Over- ijsselsche maatschappij van landbouw eene tentoonstel ling zal houden van producten van land- en tuinbouw, van werktuigen vee en bloemen. -Er bestaat sedert eenige jaren in Frankrijk en Belgie een zonderlinge handelstak, n. 1. in tnetischelijk hoofdhaar. Een aantal lieden doorloopen het geheele land, zelfs tegenwoordig tot in Zeeuwscli-Vlaanderen toewaar zij meestal het hoofdhaar van burgermeisjes en vrouwen inkoopen en besteden daarvoor naar men meent nog al een redelijke prijs. Dit haar verzenden zij naar de steden om te verwerken of om buiten- lands gevoerd te worden. Men rekent dat alleen in i Frankrijk jaarlijks 100,000 ponden haar op deze wijze I worden ingekocht, welks bruto waarde men op 500,000 fr. schat. Na hetzelve uitgezocht en bereid te hebben, kost het alsdan van 60 tot 80 fr. per pond tegen welk prijs het aan de pruikmakers afgeleverd wordt. Deze tak van industrie is van meer belang dan men ver wachten zou, want voor eene pruik van 25 fr. is slechts één ons haar noodig. Eene scherpe tegenstelling met de schets van den verbazenden vooruitgang in stoffelijke welvaartmede- I gedeeld in een vorig n°.maken de volgende woorden van de Amerf. Ct. over den bedroevenden achteruit gang in geestesontwikkeling, die aller behartiging verdienen Nederland teltop zijn betrekkelijk kleinen bodem, over de 38,000, zegge over de achtendertig duizend kinderen van 6 tot 12 jaren, die volstrekt geen schoolonderwijs genieten. In het heidensche Chinawaarhenen men uit Nederland bijbels en zendelingen afzendtgaan al de schoolvatbare kinderen ter schole, vermits daar het onderwijsvan staatswege gegeven door de kindereu moet worden bijgewoond. In dat heidensche land be grijpt men dat kennismagt en kracht deugd is. In het christen-Nederland begrijpt men zulks niet. Hier laat men duizenden en duizenden opgroeijen tot hei denen oneindig dommerruwer en onbekwamer dan de heidenen in China zijnwelke men tot christenen tracht te maken. //Thans is het getal der niet school-gaande, dat is, niets leerende kinderen meer dan 38,000. Twee jaren geleden was het 21,000, en dus 17,000 minder. Als dat in dezelfde evenredigheid zoo blijft voortgaan waar moet het eindelijk dan henen Men roeptvooruitgang vooruitgangofficiële cijfers bewijzen zoo klaar als de dag dat er achter uitgang is." Op de arnhemsche kermis werd in eene tent Theatre Nouveau genaamdvoorgesteld het gebeurde met den eerw. heer A. nan Herwaardengewezen pre dikant der gemeente Opheusden. De aankondiging der voorstelling luidt aldus: "Bij den aanvang stelt men UEd. voor, het zamen- trekkeu van twee donderbuijen tegen elkander, hetwelk den kerkganger afschrikte om de godsdienst-oefening bij te wonen. Daarna gaat men over tot het beschou wen der kerk, in welke men den predikant zijne laatste woorden tot zijne gemeente, voor zooveel deze was op gekomen, hoort vigten, want in dezen oogenblik slaat de bliksem in de kerk en treft den geliefden leeraar. En ten slotte stelt men UEd. voorhet vervoer van het stoffelijk overblijfsel van dezen waardigen en alge meen betreurden predikant. De bevoegde magt te Arnbem heeft de voorstelling doen staken het is te hopen dat op andere plaatsen waar deze vreemdsoortige speculatie mogt vertoond wor den, insgelijks de noodige maatregelen genomen worden, om het te weren. BU1TENLANDSCHE ^NIEUWSTIJDINGEN» NOORD-AMERIKA. New-Yorksche dagbladen van den 9den der vorige maand berigten over den uitslag van den toen groo- tendeels afgeloopen tarweoogst in de Vereenigde Staten. Het nieuwe gewas isnaar gemeld wordtin zeer goeden staat binnengebragt en uitstekend van hoedanig heid volgens eene berekening, die gezegd wordt niet overdreven gunstig te zijn wordt de opbrengst in de geheele Unie gezamenlijk op 142,806,000 schepels ge raamd, dat is omstreeks tien pereent meer dan er ooit vroeger in een jaar gewonnen is. Men voegt daarbij de verzekering dat de Unie in dit jaar een vierde meer tarwe naar Europa zal kunnen uitvoeren dan in het afgeloopenewaarin de uitvoer grooter is dan in eenig vroeger jaaren evenwel nog een over schot beschikbaar gelaten heeft. De jongste berigten uit de Vereenigde staten, loopende tot den 14den daarna luiden mede zeer gunstig ten aanzien van den graanoogst daar te lande. RÏÏSLANÏL De londensehe Morning Post had gezegd dat lord Granville, buitengewoon gezant der koningin in Rus land gedurende de krooningsfeesten te Moskou een hotel bewouen zal, dat hij voor 80,000 roebels in de maand huren moestterwijl voor het voor vorst Dol- gorouhi bestemde slechts 8000 roebels gevorderd werden. De eigenaar van eerstgenoemd hotel heeft zich in een der voornaamste dagbladen hierop verantwoord. De vau lord Granville gevorderde huur bedraagtzegt hij slechts 200,000 roebels (38,000 gulden) voor den tijd van twee maanden en daarvoor zal hij een hotel be wonen dat driemaal grooter is dan het voor vorst Dolgorouki bestemde is. DUITSCHLAND. Frankfort. Eenige dagen geleden, werd op de een kwartier uurs van deze stad gelegene buitenplaats Grunenberg van den baron Anselm von Rothschild, eene stoute diefstal gepleegd. Een sieraad van de echtgenoot des barons, ter waarde van 100.000 gulden, werd ontvreemd. De dader is nog onbekend. Berlijn. Ten gevolge van de hooge prijzen der levensmiddelen had de pruissische regering voor eenigen tijd de premie van uitvoer voor geestrijke vochten afgeschaftten einde het stoken van drank uit aard appelen te beletten. Met 1 November e. k. zal deze premie hersteld wordenen dit mag voorzeker als be wijs gelden, dat de regering volstrekt niet bekommerd is over den uitslag van den oogst. ENGELAND. Londen. De Morning Post berigt, dat de engelsche oor- logschepeD in de Zwarte zee zullen blijven tot dat alle bepalingen van het parijsche vredes-tractaat zullen ziin tot uitvoering gebragt. De tegenwoordigheid dier bodems in genoemde zee, zal tot de spoedige naleving tot alle punten van het tractaat veel kunnen bijdragen. Een der dagbladen schetst op de volgende wijze den tegenwoordigen aan staatkundig nieuws zeer stillen tijd"Spanje is rustigNapoleon te Biarritzde diplomatie neemt vacantie, de geneeskundigen ontslaan zich van hunne patiënten door ze naar het bad te zenden, de gerigten nemen vacantie. Londen staat ledig met uitzondering van meer dan twee millioen zich on derling verdringende, stootende overrijdende en over schaduwende menschen is niemand meer daar de wandelplaatsen van Hyde Park, St James en Grosve- nor Square zijn verlaten. Alles is naar Kissingen Dieppe, Hastings en Bath geijld, om aldaar zijne oude kennisen en bekenden weder te vinden. Hierop laat men de vraag volgen welke men niet beantwoordt Maar waarom altijd naar de fashionable baden der groote wereld, waar men toch schier maar een klad der groote steden, zelden wezenlijke natuur vindt, naar welke men haakt, als men eenen halven zomer te Lon den gelukkig achter zich heeft?" Volgens een dagblad heeft de heer F. Greenlees eigenaar eener steenhouwerij de ontdekking gemaakt

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1