«OmCHB No. 60. I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j i Gewone adverteiitien worden d 20 ets. de regel gepiacetst avonds, uitgezonderd op feestdagen. A 4INJ S A 1 I Geboorte-huwelijks- en doodherigtenvan d6 regels d f d,20 De prijs per kwart aal is f J.7 5, franco per post I" df)0. j J behalve, het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. BESEimiiAKIM BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1856, (loo- pende van 1 Mei 1856 tot ultimo April 1857) aan gevraagd bij de primitive beschrijving van dat jaar ingevuld gereed liggenen tot derzelver afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden, van den il tot den 20 September e. k., uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten be vrijd te blijvenvermits volgeite art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820 de on afgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 22 Sep tember e. k. en volgende dagen zal worden overgegaan, zullende die voor tappers en slijters van dranken niet kunnen afgegeven worden, dan op vertoon van kwitan tie over het vorige jaar en van minstens de helft van het verschuldigde patentregt over het loopende jaar. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 30 Augustus 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. O. PILAAR. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 1 September. Het regenachtige weder dat sedert eenige dagen op de vroegere hitte gevolgd is, heeft alhier den zoo ge lukkig aangevangen oogst op eenige plaatsen doen stil staan en daaraan eenige schade toegebragt. Het binnen gehaalde is allervoordeeligst uitgevallen, de granen over treffen in opbrengst en hoedanigheid de schoonste ver wachting. Het bederf in het loof der aardappelen neemt toe, de knol blijft nogtaus ongeschonden en overheerlijk van smaak. In overvloed voorhanden zijn de prijzen nog vrij hoog 2,a f 2,50 het mud.) Verleden donderdag had de, door de duiven- en handboog-societiet Jacoba van Beijeren te Goes uit geschreven vogelschieting plaats, waaraan 64 schutters deelnamenwelke elf handboog-schutterijen vertegen woordigden, namelijk: St. Sebastiaan of Altijd Aan klevende van Kwadendamme met 4 St. Sebastiaan en Soranusbeide van Heinkenszandde eerste met 13, de tweede met 6 de drie Korenbloemkens van Krui- ningen met 7Ovezand met 5St. Sebastiaan van 's Heerenhoek met 7 La Fraternité van Waarde met 5de Edele Handboog van Kapelle met 1Altijd in Hoeren van Goes met 2, Slot te Itllewoutsdijk met 1 en Jacoba van Beijeren met 13 personen. Na zich op het Slot Osiende vereeuigd te hebben bragten zij in optogtvoorzien van hunne standaards, waaronder die van Jacoba van Beijeren bovenal uit muntte en voorafgegaan van een muziekkorpsonzen burgemeester eene serenade en begaven zich voorts naar het schietplein, waar, na eenig kampen, de hoofdvogel, waarop een prijs van f 12,60 en zilveren medaille ge steld wasten deel viel aan A. W. Bemijnkoning van Sl. Sebastiaan te 's Heerenhoek, de eerste zij- vogel aan J. van den Bungen. koning van Jacoba van Beijeren en de tweede ziivogel aan B. I. Vermande keizer en hoofdman van Soranus te Heinkenszand, terwijl de mindere door verschillenden werden behaald. Tn de beste orde was men tot den avond genoegelijk hijeen en getuigde deze namiddag van den broeder lijken band tusschen deze verschillende schutters-gilden. In het staatkundig overzigt van Vindépendance beige, leest men het volgende: »De hollandsehe bladen zijn opgevuld met bijzonderheden betreffende de feesten die te Amsterdam gevierd worden, ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken bestemd tot ver eeuwiging der herinnering aan den geest in 183 0 en 1831, die de bevolking der noordnederlandsche gewesten bezieldetoen de zuidelijke provinciën opstonden om hare regten te eischen. Deze onthulling geschiedde den 27 Aug. en wij vestigen de aandacht op de door koning Willem, bij deze gelegenheid gesprokene woorden, waarmede deze vorst heeft doen uitkomen dat hij niet eerder heeft verklaard het beschermheerschap der ver- eeniging, welke het gedenkteeken oprigtte, aan te nemen, dat toen hem gebleken wasdat zij geen ander doel had dan de herlevendiging der vaderlandsliefde. In dezen geest en met het besef, dat oude thans ver dwenen vijandschap ten eenenmale moet worden ver geten, zal ook Belgie over deze manifestatie oordeelen." In België wordt, gelijk wij in een vorig n°. mede deelden, met onverholen spijt kennis genomen van het be sluit onzer regering nopens den zeeuwseh-limburgschen spoorweg. Zoo lezen wij in de Emancipation Beige het volgende: '/De nederlandsche regering heeft concessie ver leend voor een spoorweg van Vlissingen naar Venlo. De strekking van dien spoorweg is blijkbaar om aan België het vervoer tusschen de Noordzee en Duitseh- land te ontnemen Men behoeft slechts een' vlug- tigen blik op de kaart te werpen om al het verder felijke in te zien dat die linie voor onzen handel hebben moet. //Onze noordelijke naburen mogen eerst laat die snelle middelen van gemeenschap hebben aangenomenzij toonen thans dat zij van onze proefnemingen weten gebruik te makeu. Door twee spoorwegliniën voor zien zij in al de behoeften van hunnen handel De Rijnspoorweg vereenigt Amsterdam en Rotterdam met Utrecht en voert de koopwaren uit die twee han delplaatsen naar Dusseldorf; hij brengt de twee voor naamste markten van Holland in regtstreeksche ge meenschap met Duitschland. v De lijn van Vlissingen over Venlo naar den Rijn zal hetgansche vervoer van de Noordzee naar Duitsch land en vice versa over hollandsch grondgebied doen plaats, hebben. Wat zal daarvan het gevolg zijn voor Antwerpen, de eerste koopstad van Belgie? Dat de doorvoer, waar voor men natuurlijk den kortsten weg zoekt, niet meer over die haven zal geschieden. Zal onze regering zich thans de loef laten afsteken Zal men kunnen zeggen dat Belgiena het voorbeeld aan Europa te hebben gegeven wordt voorbijgestreefd en dat het de misslagen, die het, uit den aard der zaak, bij den aanleg zijner rijksspoorwegen begaan heeft, niet zal herstellen? Wij hebhen te goede verwachting van de vaderlandsliefde onzer wetgeving, om niet overtuigd te zijn dat wij onzen doorvoerhandel zullen behouden. En wanneer Hollandom zich van dien handel meester te maken zulk eene belangrijke lijn als die van Vlissingen naar Venlo aanlegtdan doet het dit in het vaste vooruitzigt, dat het zijne belooning voor die opoffering vinden zal; zouden wij dan op eens af stand moeten doen van de voordeelen welke ons een meer regtstreeksch middel van doorvoer moet opleveren, terwijl wij toch slechts eene spoorweg-linie van weinige mijlen behoeven aan te leggen, die in minder dan een jaar voltooid kan zijn om die voordeelen te be houden Als eene bijzonderheid wordt medegedeelddat in den tuin van H. Tiggelman Br., bouwman onder den Bommel provincie Zuidholland eene meekrap- plant staatwaarvan de fruit of het loof thans bloeit en langs een daartoe vervaardigde stellaadje tot de buitengewone hoogte van ruim 12 rijnl. voeten is opgegroeid. Uit het rapport van den resideut van Menado, (Java), betreffende de uitbarsting van den vuurberg op de Sanger-eilanden blijkt dat het aautal omge komene mensehen is: in het land Taroena 722 man nen vrouwen en kinderen in Kauahar 45 mannen vrouwen en kinderen in Taboekan 2,039 mannen vrouwen en kinderen, zamen 2,806 mannen, vrouwen en kinderenwaarvan het grootste gedeelte zich in de tuinen bevondmaar al vlugtende door den snellen vuurstroom werd ingehaald en verslonden. Ook velen die het strand bezochten en zich daar in veiligheid waanden, werden een prooi der woedende golven, ver- scheidenen verloren het leven door angst en vertwijfe ling als versteend en bewusteloos. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. In den omtrek van Odessa hebben zich de sprink hanen plotseling in zulk eene menigte vertoond dat op enkele plaatsen de grond er mede overdekt is. Onlangs gaf een der rijke inwoners van Odessa op zijne villa een groot feest. Alles was smaakvol verlicht, buffetten waren aangerigt, eene frissche koelte stroomde in de zalen yan de woningentoen men onverwacht een storm meende te hooren aankomen. Het was een heirleger sprinkhanen, dat alles kwam overdekken, en het geheele huis innam Men liet de zalen schoon vegen maar de ongenoode gasten waren even spoedig terug, als ze verdreven waren; men stak buiten vuur werk af, om te trachten ze daarmede te verdrijven. Niets baatte echter, en het feest moest opgegeven worden; de genoode gasten moesten voor de ongenooden de wijk nemen. TURKIJE. Sedert de uitvaardiging der wet waarbij de vrije godsdienst-oefening in Turkije veroorloofd is, zijn daar te lande reeds 106 christen-kerken hersteld of gebouwd. De sultan zelf heeft eene som van 25,000 fr. bijge dragen voor het bouwen van zoodanige kerk op het eiland Canida. DUITSCHLAND. Frankjort. Den 26 Augustus heeft de herfstmis een aanvang genomen. De handel in het groot is zeer levendig en ook die in het klein heeft goede uitzigten, ten gevolge van den te verwachten goeden oogst. Op den beijerschen spoorweg heeft den 22 Au gustus een vreesselijk ongeluk plaats gehad. De trein, die een bataljon oostenrijksche infanterie, dat te Mainz bezetting zou houdennaar Frankfort overbragtis door het al te snelle rijden tusschen Aschaffenburg en Hanau uit het spoor geraakt. Verscheidene wagens werden geheel verbrijzeld; 7 manschappen bleven op de plaats dood; 17, waaronder een officier, werden zwaar gekwetstmeer dan 50 zijn ligt gewond. De zwaar gekwetsten verkeeren allen in hopeloozen toestand. On- middelijk op ontvangst van het berigt zijn de vesting- kommandant van Mainz en een officier van gezondheid naar de plaats des ongeluks gesneld. Het gevecht van prins Adalbert met de zeeroo- vers van het Riff, wordt door het Bremer II'andelsblatt betiteld met den bloeddood der pruissisehe marine en als zoodanig met levendige vreugde begroet. Wat de Times ook moge beweren, dat de prins wel zeer dap per zich heeft betoond maar niet den verstandigsten weg heeft ingeslagendat is van het engelseh stan- punt beschouwd waarmaar de pruissisehe marine is nog nimmer in de gelegenheid geweest van te vechten, veel minder van te overwinnen. Als zij nu was terug getreden dan had zij nog grooter verwijt, dat van lafheid ingeoogst. Uit Melila schrijft men dat de mooren die daar ter markt komenverhalen dat op hunne kust eene lan ding bewerkstelligd isdoch de vijand gedwongen werd terug te trekken met verlies van vier en twintig dooden en gekwetstengeweren en sabels. De mooren hadden twee dooden gehad. Dit is nu hunne lezing van het gevecht met prins Adalbert van Pruissen. Volgens het dagblad van Zurich is aldaar een aanzienlijk man door den tafeldans volslagen gek ge worden. Zijn orakelde tafelwelke hij eiken voor middag raadpleegde, voorspelde hem op zekeren dag, dat hij des namiddags ten 4 ure zoude sterven. Hij werd hierop neerslagtig, mijmerend en al meer en meer beangsthoe meer het noodlottige uur naderdetot dat hij ten laatste volslagen gek werd. Een dagblad van Eunen meldt, dat den 18 Aug. te Assens, eene plaats op dit eiland gelegen, de dood straf is voltrokken aan twee roovers Boye en Olsen genaamd. Deze gebeurtenis kenmerkte zich door de twee volgende bijzonderheden Olsen verzette zich namelijk zoo wanhopig tegen den beul en zijne zes helpers, dat zij verpligt waren de hulp van militairen in te roepen, welke er slechts met moeite in slaagden den delinquent zoodanig vast te houden dat de beul tot de onthoofding kon overgaan. Zoodra was het hoofd niet van de romp gescheiden of twee jeugdige boerinnen van 15 a 17 jaren, dron-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1