GOKSSCHE (OIKIIT. No. 65. 43slt' Jaargang, 1856. fï'A-*. I d téfci. J th uitgave dezer Commit getelde,It Mum,dage en Donderdags j Gewone advertentieworde,, a 10 ets. de regeTjéplaatst avonds, uitgezonderd, on feestdagen. i ])OW>ERl>AG -58 AUGUSTUS» I G'«i»-» <>r' A" yv/v).r //cv kwartaal is t .1.75, franca />er post. I 5,90. j j behalve het -egelregt, inzending run advertentie,t moet geschieden rvór drie uren des „„middags. DE GOESSCHE KERMIS, die tliuxs in vollen gang is, biedt dit jaar haren be zoekers nog al een en ander te hooren en te zien. Vervolgt u onophoudelijk en overal het straatmuzijk. ook van verschillende tenten, lokken trom en trompet tot het nemen van een kijkje. Gaan wij even met onze lezers rond, dan is onze eersle weg naar het cirque équeslre van den heer E. II'ollschlager die onze kermis voor het eerst met een bezoek vereert. Al aanstonds treft de aandacht bij het binnenkomen van de ruime tent, de nette decoratie die reeds eenen gunstigen indruk maaktbij de verschillende voor stellingen verwondert ons zoowel de elegance der rijde ressen als de stoutheid der rijders, gedoscht in frissche costumes De roem dien de heer Wollschlagerzoo door de exercitien zijner talrijke sujettende dressure zijner zeldzaam fraaije paardenenz.overal behaalde maakt eene aanprijzing overbodig; wat ook pleit meer dat zijne voorstellingen algemeen bijval vinden, dan de eer van terugroeping die de zijnen steeds te beurt valt. Ook het circus national van de heeren C. Blumcn- feld Comp., komt met zijn pruissisch paardenrijders gezelschap allen lof toe. Op betrekkelijk kleiner schaal ziet men daar niet minder dan bij zijnen genoemden concurrent, en geen bezoeker zal onvoldaan dit circus verlaten dat wij mede een ruim bezoek toewenschen. De hier met roem bekende heer Kosenvelclt brengt mede het zijne bij om door tooneelvoorstellingen de kermis-avonden te veraangenamen, steeds vond zijn too- neel bijval, men vergetebij de meerdere gelegenheid tot uitspanning die de tegenwoordige kermis biedt, den onvermoeiden ijver van onzen trouwen bezoeker niet, en bestede een paar uren aan het theatre mécanique van de heeren Bojon en Charlesdat behalve aan kin deren ook aan volwassenen stellig een paar aangename uren schenken zal. Wie voorts nog eenige dubbeltjes over heeftga langs de Beestenmarkt en bezoeke eenige kleine tenten waarvan de onvermoeide voorstellers vooraf het merk waardige zullen mede deelen. Om in meerdere détails te treden is de kermis nog te kort aan den gang, der moeite waard komen wij er op terug liefhebbers van wandelen recommanderen wij een bezoek in onze winkelswedijverende met de uitgestalde kramers waar zij allerhande nieuwigheden zullen te koop vinden. j GOES, 28 Augustus. j Bij besluit van den 26 dezer, heeft Z. M. eervol ontslag verleend aan den heer J. C. Kakebeelee uit de betrekking van beheerder van den polder de Perpon- cheren benoemd tot dijkgraaf van gezegden polder den heer E. P. Lenshoek en tot gezworen den heer J. P. Kakebeeke. Tot gezworen van den polder Leendert-Abraham, den j heer E. J. van de Linde. Heden namiddag heeft hier concours van ver schillende handboogschutterijen plaats die in grooten optogt naar het schietplein zullen trekken; den uitslag deelen wij in een volgend nummer mede. 1s Bosch26 rhigustus. De prov. staten van Noord- Brabantin buitengewone vergadering vereenigd, heb ben heden tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaalter vervanging van wijlen den heer F. J. '1\ de Bruijnbenoemd, jhr. mr. E. P. van Meeu wen, commissaris des konings in de provincie Limburg, met 26 stemmen. De heer J. J. Borrel, commissaris des konings in de provincie Noord-Brabanterlangde 25 stemmen, terwijl er 6 briefjes niet waren ingevuld. Nog steeds blijft liet juiste getal slagtoffers bij het ijsselijk ongeval op den spoorweg van Belgie in het duisterniettegenstaande zoo belgische als ne- derlandsche dagbladen daarvan meer of min uitvoerig gewaagden. Men geeft evenwel opdat van de 20 wagons waaruit de trein bestond nog slechts één is bruikbaar gebleven terwijl er vijf totaal verbrijzeld werden daarbij gevoegd den brand door de locomotie ven veroorzaakt, vreest men op de eerstopgegeven cijfers te moeten terugkomen en vele menschenlevens zoowel als deerlijk verminkten te betreuren zijn. - Men begint in Belgie zich reeds ongerust te maken over de verleende concessie tot het aanleggen en in werking brengen van den Zeeuwsch-Duitschen spoorwegmen meent die aan de belgische spoor- wegliniën groot nadeel denkt te doen, eerstens, omdat de weg van de Noordzee naar 't midden van Duitsch- land er korter en daardoor goedkooper door wordt en ten tweeden, omdat ook, als alle andere havens in den omtrek voorde scheepvaart gesloten zijn, te Ylissingen de vaart nog open is. Beide redenen waarom men niet zonder grond vreestdat de transito handel, die thans naar Duitsehland voor een groot deel over Belgie zich rigtover Nederland zal verlegd worden. Den 19 dezer werd in de stichting voor ver waarloosde kinderen te Montfoort het feest der geheele voltooijing en inwijding gevierd en tevens examen ge houden. De gebouwen waren te dezer gelegenheid met vlaggen versierdeen groot getal bezoekers was opge komen en werd door een welkomstzang- der kinderen begroetwaarna ds. van 'l'oornenbergen eene feestrede uitsprak. Het hierop gevolgde onderzoek naar de vor deringen der kinderen overtrof de verwachting, gelijk ook de handwerken, die ter bezigtiging waren gelegd, zeer do aandacht waardig waren. "Vervolgens werd het gesticht in zijn vollen omvang in oogenschouw genomen, waarna eenige ververschingen gebruikt werden, tijdens de kinderen eenige gezangen uitvoerden. Vervolgens had er door de kinderen in kostuum eene voorstelling plaats up het watervan de deugd t n de ondeugd en waarbij de eerste de laatste overwintwelk een en ander treffend werd uitgevoerd. Een drietal voormalige kweekelingendie nu in de maatschappij verkeeren was tot deze feestviering opgekomen zij werden dooi den directeur hartelijk toegesproken en hen tevens een fraaijen bijbel ten geschenke gegeven, waarna gezamen lijk het 1ste vers van psalm 103 werd aangeheven. Ten slotte deed de muziek en het koorgezang dei- kinderen zich bij afwisseling hooren waarna de be zoekers zioli huiswaarts begaven. Men schrijft uit Zwolle Zoo algemeen als de welvaart in ons vaderland thans is, heeft men nimmer te voren opgemerktin steden, dorpen en het platte land wordt als het ware gewedijverd in het aanbouwen van groote en mindere gebouwen. In Groningen zijn vele boerderijen veel kostbaarder gebouwd en gemeu beld dan in de voorname straten dor groote steden-, een gebouw van f 20,000 is er geene zeldzaamheid, de weelde die er van binnen tentoongesteld wordt, de kleedinghet, goud en zilverovertreffen de stoutste verwachtingen. In Erieslandalwaar men minder eigen geërfden vindt, zijn de gebouwen minder maar de tooi met edele metalen niet minder dan in Groningen. Drenthe volgt in de verte hare zuster- provincien in gehouwen, pronk en weelde, maar is zeer gierig in de uitbreiding van kuituur der meeste gron den. OverijsselGelderland cn Noord-Brabant houden gelijken tred in den aanbouw van vele woningen op het platte landin de verbetering van afwateringen voor de landerijen en ontginning van woeste streken. Utrecht is vooruitgaande. Noord- en Zuidholiand gaan op het platte land het meest vooruitde uiterlijke praal kent er geene grenzen. Zeeland de weelderig ste bodem van Nederland, zij is niet de minst voor uitgaande der andeie provinciën men treft er echter niet algemeen de weelde der noordelijke zusters aan. Van waar al die vooruitgang, van waar die pracht en weelde? het zijn de verbazende rijke uitkomsten der laatste jaren van de verstandige landhuishouding, De saksisehe maatschappij van staat- en land huishoudkunde heeft eene prijsvraag uitgeschreven, lui dende Welke zijn de oorzaken van de duurte der levensmiddelen, eri kan zij door maatregelen van voor zorg en beteugeling voorKomen worden Drie jongens van 14- en 15 jaren wisten in de vorige week bij een wijnkooper te Middelburg in dieris kelder te sluipen en zich van twaalf flesschen wijn meester te maken. Met hunnen buit begaven zij zich naar het bolwerk en voldeden daar zoo zeer aan hunnen lust tot drinkendat zij eenige uren later omringd van hunne gestolene goederen, door de policie in diepen slaap gevonden werdendie hen onmiddelijk in ver zekerde bewaring nam. RUSLAND. Het Slangen -eilanddat zoo als men vreesdeeen voorwerp van kwestie tusschen de mogendheden dreigde te worden, is thans, naar men verzekert, door de russen ontruimd en door de turken bezet, die daaren tegen het licht van den vuurtoren te onderhouden hebben. Het is nog onzekerof Sebastobol zal herbouwd worden. Na de kroonings feesten zal de keizer eene reis door het zuiden van zijn rijk doen en daarna in deze eene beslissing nemen. DUITSCHLA ND. Herlijn. De pruissische regering is voornemens eene vloot naar Gibraltar te zenden om den aanval van de zeeroovers van het Riff'op de pruissische korvet Ilant- zig te wreken en daarbij het engelsche gouvernement tot, bijstand uit te noodigen. Een bewoner van het zwitsersche gebergte leed aan rheumatiek en vernomen hebbende dat hij daarvan kon worden genezen door de aanwending van men- schenvet, was hij er terstond op bedacht zich dat aan te schaffen. Hij ging met zijne vrouw deswege te rade en zij kwamen tot het besluit hun zesjarig dochtertje daartoe op te offeren. Bij de eerste poging daartoe schijnt het kind de onmenschen ontsnapt te zijn, want op zekeren avond wilde het niet huiswaarts keeren zeggende dat haar vader haar wilde vermoorden door de boren gerust gesteld ging het meisje huiswaarts. Toen de buren den volgenden dag het kind niet weder zagen kregen zij achterdocht en vervoegden zich tot de ouders, waar zij de ledematen van het arme meisje boven het vuur vonden hangen. De beide misdadigers werden terstond in verzekerde bewaring genomen en zullen hunne straf niet ontgaan. Keulen. De uitvoer van sigaren uit onze streken Leeft zoodanig toegenomen, dat in Hanau eene fabriek van sigarenkisten bestaat in welke wekelijks 50,000 kisten worden vervaardigd. Te Bockenheim bestaat eene soortgelijke fabriek, welke bijna eene gelijke hoe veelheid kisten levert. ENGELAND. Londen. Sir Napierdie de sterkte der vesting- Kroonstadt zoo goed mogelijk heeft opgenomen, heeft in een' brief aan een onzer dagbladen de verklaring gedaan dat men met eene vloot van 50 linie schepen en 50,000 man, met goed gevolg een aanval op die vesting zou kunnen doen, mits de russen tusschen de forten Ment- schikoff en Kronschlott geene schepen laten zinkeu. De aardappel-ziekte is in Ierland wel verschenen doch de oogst is zóó overvloedig dat men geene vrees heeft voor duurte in dat artikel. De dagbladen deelen een aantal bijzonderheden mede betreffende de koningin van Oude en haar gevolg. Toen de officieren van H. M. te Southampton voet aan land zetteden werden zij zoo als te begrijpen valt, onmiddelijk door eene menigte nieuwsgierigen omringd, tegenover welke zij eene buitengewone welwillendheid en beleefdheid aan den dag legden. Een hunner liet zelfs gaarne toe, dat men een prachtigen sabel, wélken Lij in de hand had, naanwkenrig bezigtigde. De sabel was overigens keurig bewerktzijnde o. a. het gevest en de schede met edelgesteenten bezaaid. Op het oogenblik dat de stoet te Alexandrie aan boord gingging de zee vrij hol, waarvan het gevolg was, dat de princessen, die bovendien door hare lange kleederen belemmerd waren het evenwigt verloren. De gesnedenen lieten echter niet toe, dat een europisch officier deze dames de hand boodzij moesten zich zoo goed zij konden trachten te helpen. Te Southampton werd de mayor door den oppersten i der gesnedenen naar het portier van de koets der koningin gebragt, om haar zijne diensten aan te bieden. Alvorens dit geschiedde had men echter de jalousien zorgvuldig gesloten. Kapitein Brandon diende als tolk. Onderscheidene aanzienlijke Indiërsdie van Londen gekomen waren om de koningin van Oude te com plimenteren boden haar volgens de gewoonte van hun land, bij wijze van geschenk eene som geld aan. Het hoofd der gesnedenen overhandigde H. M. dit geld dwars door de jalousien. De broeder des koning van Oude, oom van den verinpedelijken erfgenaam des troons, noemt zich Sicunda llussinah. De meeste personen van het gevolg hebben schrandereoostersche gelaat strekken. Het kapsel van de koningin is luisterlijk het eindigt met een paradijsvogel. H. M. spreekt met

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1