<;oi:\s4iii: No. <53. laa-rgaiig. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avonds, uitgezonderd op feestdagen. Or grijs ]>er wartaal is f .7.7.'5, franco per post f 1.90. 1 Z>f.' inzending MAAWKtG 1H AUGUSTUS. van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentieu worden a °20 ets. de regel geplaatst. Geboortehinrelij/cs- en doodberigten. van J 6 regels d d.ifi behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF OPENBARE VERGADERIN(J VAV DEN' GEMEEMTE-SI&ABi TE GOES, TEN KAADHUIZF, Al ,D A A11 OP nONDGJlDAG DUN 'HJ AVGU ST U S J856 DÉS NAMIDDAGS TEN 5 HUE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1"Verordening op liet losloopen en schatten van vee. 2. Bedenkingen op de verordening op de mestvaalten het houden van varkens en het ledigen der Secreten. 3. Vaststelling gemeente rekening over 1855. 4. Rekening van de Schutterij over 1855. 5. Begrooting van dezelve voor 1857. 6. Rekening van het Algemeen Armbestuur over 1855. 7. Begrooting van hetzelve voor 1857. S. Idem van de Kamer van Koophandel 1857. 9. Idem van de Armen Apotheek 1857. 10. Maatregelen voor de openbare gezondheid. 11. Arerzoek van de lieeren dr. C. A. van Rentcrghem §- Co. om garanciiie te mogen afwerken. 12. Aanbieding der gemeente begrooting voor 1857. Mededeeling van ingekomene slakken. BIAKEKLANOSCHE JflEÜWSTIJDIHGEJi. GOES, 18 Augustus. Bij Z. M. besluit van 13 dezer, is herbenoemd tot griffier van het kantongeregt alhier, de heer mr. P. J. A. van Dam. Door den hervormde kerkeraad te 's lieer Abts- kerke c. a., is ten gevolge van het bedanken door ds. J. Boer Knottnerus, beroepen ds. J. 77. A. C. Hanewinc- kel, pred. te Ravestein en Dieden. Het zestal bestond uit de heeren predikanten C. Giltay, te 's Heer Arends- kerke 0. a.; W. Kraaijenbelt, te Overschie; P. Hofman, te Baarland JS. PTouson te Lekkum en Midum JIJ. C. A. Ilanewincfcel en 77. van Slrien, te Scher- penisse. DrietalGiltay, Hanewinckel en Kraijenbelt. Breed is de lijst der verwoestingen welke het verschrikkelijke onweder vergezeld van stormwind hagel en stortregen in den nacht van 11 op 12 dezer, over een groot gedeelte van 011s land heeft veroorzaakt. Van alle zijden leest men nog steeds van daardoor teweeg gebragte schadede ontwortelde en geknotte boomon zijn nagenoeg ontelbaar, op verschillende wegen was daardoor de passage gestremd. De van daken beroofde en ingestorte huizen en molens zijn vele, menige onzer natuurgenooten verloren door branden hun goed en have, terwijl ook enkelen door het vuur des hemels getroffenden dood vonden. Allerwegen zijn besturen en particulieren op de geteisterde plaatsen in de weer om zoo veel doenlijk de rampen te lenigen. Heden liep het gerucht ter beurze van Rotter dam dat in den afgeloopen nacht een groot ongeluk was gebeurd op den spoorweg tusschen Gend en Ant werpen men spreekt van 50 dooden. Nadere details ontbreken. Aanstaande zaturdag, 23 Augustus, zal aan het provinciaal bestuur te Middelbijjg, des voormiddags ten 11 ure, worden aanbesteed: Het uitvoeren van buitengewone werken, tot bezetting en verdediging der onderzeesche oevers en tot verbetering der zeedijk-proli- len, met de daarmede verbonden vernieuwing van rijs- beslagen en steenglooijing aan de meest aangevallen en blootgestelde waterkeeringen van eenige der calamiteuse polders in Zeeland, en zulks in zeven perceelen. 2. Het opwerken van een en inlaagdijk door de Wilhelmina- en Oostbeveland-poldersachter de beschadigde kust van deze polders ten gevolge van de oever- en dijk- vallen, van 11 Julij 1854 en van 0/,0 Febr. 1856. Zoo men weet zijn de mogendhedendie het parijssche vredes-verdrag van 30 Maart jl. hebben onder teekend, overeengekomen om als beginsel aan te nemen, dat bij het ontstaan van een geschil tusschen twee staten deze gehouden zullen zijn de bemiddeling van een derden staat in te roepenvoor dat zij tot het opvatten der wapenen overgaan. Om dit beginsel als een algemeen voor liet volkenregt in Europa te doen vaststellen zijn alle regeringen uitgenoodigd tot het zelve toe te treden. Men verneemt thansdat de pederlandsche regering niet ^neigd schijnt dat beginsel aan te nemen. Zij zon fiimr vRsücS'end antwoord daarop gronden dat 0. a. Zweden en Belgie evenzeer hebben geweigerd zich daarover te verklaren. T11 de Slaals-courant van jl. vrijdag en heden wordt door den minister van binnenlandsche zaken, ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat uithoofde van liet ontoereikend getal leerlingen voor de telegrafie, I na het laatste vergelijkend onderzoek benoemd en ter j voorziening in de behoefte bij het toenemend telegrafisch 1 verkeer, na gelijk onderzoek een aantal van hoogstens 1 tien leerlingen zal worden toegelaten, tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, de leerlingen ontvangen eene bezol- dicing- van een gulden daags en kunnen daartoe later O O O O I geschiktdingen naar de betrekking van telegrafist derde klasseop etne jaarwedde van f 800. De aan- melding tot toelating als leerling voor het op den 2 December a. s.en volgende dagen te s' Gravenhage plaats zullende hebben vergelijkend onderzoek moet geschieden vóór 15 November e. k.bij het depar- tement van binnenlandsche zaken met daarbij genoemde i bewijsstukken. i In het Nieuwsblad van Gravenhage leest men Wij vernemen van goederhanddat de wet op het onderwijs, door dit ministerie aan te bieden, geschoeid zal zijn op de leest van de wet van 1800. Ofschoon wij met die wet, om hare vele gebreken'niet ingenomen zijnzouden wij ons hierin toch verheugenomdat het eene acte de dementi tégen de anti-revolution- nairen zoude zijn daar die lieeren geenszins eene wet willen met gemengdemaar wel met secten-scholen, j Al wat niet tot hatelijkheid en verdeeldheid leidt, is aan die heeren ongevallig, en dit doet de wet van 1 1806 niet, ondanks al hare gebreken. Het ned.erlandsche bijbelgenootschap hield in de 1 vorige week zijne 42ste algemeene vergaderingonder voorzitting van den hoogedgest. heer mr. ,N. Baron van Heemstra, in het kerkgebouw der vereenigde doops gezinde gemeente te Amsterdam. Uit de verslagen bij deze gelegenheid uitgebragt bleekdat de staat des genootschaps over het geheel gunstig en de verrigtingeu hoogst belangrijk mogen heeten. De berigten uit de onderscheidene afdeelingen getuigden van onverflaauwden ijver en voortdurenden bloei. Het getal der leden was niet toegenomen, Nogtans mogt men zich in de op- rigting van drie nieuwe afdeelingen verheugen terwijl ook het getal van bijbel-depóts met drie werd ver meerderd. De bijbelverspreiding had in het afgeloopen dienstjaar eene tot hiertoe ongekende hoogte bereikt; niet minder toch dan 35.233 exemplaren werden we derom uigereikt. Met de overzetting der Heilige Schrift in de talen van den Indischen Archipel werd ijverig voortgegaan. In den gemeente raad van Haarlem is gisteren door burgemeester en wethouders berigtdat jhr. M. Salvador hun, bij deurwaardaisexploit, heeft laten aan zeggen, dat hij de benoeming tot het lidmaatschap van den raad aanneemt. Deze mededeeling is voor kennis geving aangenomen. Dingsdag den 19 dezer zal onder voorzitterschap van jhr. Salvador een staatkundig diner te Amsterdam ge houden worden. Tengevolge van proefnemingen, die zoowel in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, als in Engeland tot het bezigen van boomschors voor de fabrikatie van papier in het groot zijn genomen, is het gunstige re sultaat verkregen dat het papier, van boomschors be reid, van eene uitmuntende kwaliteit en goedkooper te maken is dan lompenpapier. De schors wordt allereerst in eene loog van caustische soda behandeld, om daar aan de hartsachtige bestanddeelen te ontnemen; daarna wordt zij aan den invloed van chloorgas blootgesteld j voorts gezuiverd en nogmaals met eene caustische soda j verwerkt tot eene pap, die nog eenmaal gewasschen en gebleekt wordt. De verdere bereiding tot papier ge- j schiedt met, de gewone machines. De geheele behan deling vordert slechts eenige uren tijd. Een stuk schors kan op die wijze binnen 24 uren tot papier bereid en als bedrukt papier verzonden worden. Sedert eenige weken houdt men zich bij het nabij de grenzen liggende dorp Winterswijk, gelijk wij vroe ger reeds hebben opgemerkt, onledig met het opsporen eener steenkolenmijn. Na eene bewerkstelligde boring- van 340 voet diepte, is men eindelijk genaderd op eene kleine koollaag, van circa 6 rijnl. duimen, hetgeen des kundigen als een gunstig voorteeken beschouwen van de ontdekking eener dieper verborgen bedding. Uit Breda schrijft men Maandag jl. had ter dezer stede de echtvereeniging plaats van twee personen uit de arbeidende klasse. Eenige uren na de voltrek king van het huwelijk ontstond er'twist, welke den vol genden donderdag zoo hevig schijnt herhaald te zijn dat de vrouw zich naar het stations-gebouw van den spoorweg begaf, ten einde zich met de vlugt te redden. De man, zulks gewaar wordende, heeft haar achtervolgd en er ontstond juist op het oogenblik van het vertrek van den trein van 4 ure, eene worsteling tusschen beide echtelieden welke zoo interessant schijnt geweest te zijn, dat een dertigtal passagiers, die zich voorgenomen hadden met gemelden trein te vertrekken, het oogenblik van afgaan niet hebben bespeurd en eerst per later spoor zijn vertrokken sommigenwelke naar Rotterdam moesten hebben te Breda moeten vernachten. Eene worsteling, zoo als gelukkig zelden plaats heeftis eergisteren te lluissegnies(Henegouwen) voorgevallen. Drie broeders bezig een roggeveld te roaaijen kregen om eene niets beduidende zaak twist; en van hunnè vreesselijke wapens gebruik makende bragten zij elkander houwen toemet eene woededie aan waanzin grensdeeen verkeert in hopeloozen toe stand de andere zijn gevangen genomen. Door de verschillende vereenigingen van oud studenten der utrechtsche leijdsche en groninger hoo- gescholen, is dezer dagen de tiendaagsche veldtogt herdacht bij gelegenheid dat het een vierde eener eeuw geleden was dat een einde aan dien kortstondigen en roemrrjkeu veldtogt werd gemaaktwaarin ons leger en onze schutterijen door den prins van Oranje en andere uitstekende legerhoofden aangevoerd, zich door moedbeleid en trouw zoo zeer onderscheidden. Het getal der feesvierenden die zich vroeger vrijwillig onder de vanen schaarden bedroeg te Utrecht ruim 81) te Heijden ruim 70 en te Groningen 60. Men herinnerde zich aan de broederlijke maaltijden menig bijgewoond feit en werd bij die gelegenheid verrast door een brief des koningswaarin Z. M. aan de oud-soldaten, van wijlen zijnen vader zijne belang stelling in hunne vereenigingen te kennen gaf en tevens dat hij haar een zilveren beker schonkom dezen bij de tegenwoordige en volgende bijeenkomsten op het heil des vaderlands te ledigen. Het eigenhandig door Z. M. geteekend schrijven hetwelk het geschenk (zijnde een bokaal, gedragen door een fraai massief Minervabeeld versierd door toepas selijke inscriptie'swaarvan het voetstuk is belegen met een' laauwerkrans waar tusschen de namen dei- plaatsen gegraveerd zijn door hen bezochten het deksel mede prachtig is bewerkt, prijkende met het metalen kruis) aan Je verschillende korpsen vergezelde, luidt aldus /.- Academici oud-soldaten mijns vaders u Nog 5 jaren en het vierde eener eeuw zal ver vlogen zijn sedert gij op de roepstem mijns groot vaders de wapenen hadt aangegord tot verdediging- van land en troon. //Zoo dc Almagtige. in wiens hand het menschelijk leven bemst met het uwe ook mijn hoofd zoo lang spare, dan hoop ik 11 allen nog eens indachtig te wezen. //Zoo sprak ik tot u in 1851. //Dit oogenblik is daar, en wij beleven het met een dankbaar gemoed onder den ruimsten zegen van God. //Wakkere jongelingen van 1830 en 1831! Mannen! thans allen in den herfst uws levensOntvangt bij het zilveren feest-, dat gij heden viert, uit mijne hand nevensgaanden zilveren bekerals blijk mijner belang stelling in uw zamenzijn. //Ik wensch dat van nu af aan, tot de laatste uwer

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1