GOESSCBE No. «1. 43sle Jaargang. I8&61 OPROEPING VAN VERLOFGANGERS NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags us, V I Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avomh, uitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG 14 AUGUSTUS. Geboorte-, huwelijks- en dood.heri.gten, van 46 regels d f 4. De prijs per kwartaal is f .1.75franco per post f 4.90. i I he halve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden, vóór drie uren des namiddags. 20 BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Commissaris des konings in deze provincie, van den 7 Augustus 1856, no. '3357', 3de afdeeling, volgens welketen gevolge van de daartoe door Z. M. den koning gegevene bevelende miliciens der ligtingen van 1852 en 1853bij liet regiment grenadiers en jagers ingedeelddie van dezelfde ligtingen behoorende tot het 2de en 4de bataillon van het 2dede vier bataillons van het 3de en het 2de bataillon van het 6de regiment infanterie, die na hunne eerste oefening niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt, van onbepaald verlof tot de werkelijke dienst opgeroepen moeten worden ten einde aan wapenoefenin gen deel te nemen. Geven daarvan bij deze den belanghebbenden kennis, met berigt dat zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te begevente weten Cornells Schrijver behoorende tot het 2de regiment infanterie. Bartholomeug Knieriemen Cornells Anthonij Verdoocl, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers. Otn op Vrijdag den 25 des morgens ten zeven ure present te zijn aan het Veer van Sloe, Zuid-Bevelandsche zijde, van waar zij naar de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden. Wordende de belanghebbenden in het bijzonder indachtig gemaakt, dat zij verpligt zijn voor de na- jaars-oefeningen op te komen, daar zij die in gebreke rnogten blijven niettemin gedurende eene maand in den wapenhandel zullen worden geoefend en dat de genen die zich op eene of andere wijze aan de instruc tie onttrekken of daarin achterlijk rnogten blijven, zoo veel langer in werkelijke dienst zullen worden gehouden, als dit noodig zal worden geoordeeld en dat zij moeten voorzien zijn van al de voorwerpen van kleeding, welke door hen bij het vertrek met groot verlof zijn mede genomen; zullende diegenen, van wie het bij de opkomst blijktdat zij hunne kleeding geheel of gedeeltelijk verwaarloosd of van de hand gedaan hebben, aan zich zeiven de straf te wijten hebben, die daarvoor zal wor den opgelegd. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en in de Goessche courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goesden 44 Augustus 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PI!,AAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend. Dat het kohier no. 2 der PERSONELE BELAS TING over het dienstjaar 1856op den 6 dezer door den heer commissaris des konings in deze pro vincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den ontvanger van s' rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetenheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 14 Augustus 1856. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 14 Augustus. Gelijk wij reeds eergisteren per bulletin mede deelden, zijn de bezwaren tegen het verleene» van con cessie voor den aanleg van den spoorweg van Vlissingen naar Venlo uit den weg geruimd en heeft de maat schappij crédit-suisse al de door de regering verlangde waarborgen gegeven. Sedert een paar dagen is aan het kantoor van den rijks-telegraaf alhierstoornis in de overbrenging van tijdingenzoo men vermoedt door beschadiging of verbreking der lijn ten gevolge van het ongunstige weder van maandag avond. In de laatste dagen komt hier de hollandsche post zeer ongeregeld aan en we! tot ongerief van velen is dit reeds meer dan een uur later. Wien het volksonderwijs ter harte gaat, bijzon der van hen die bij het onderwijs gebruik maken van de historie platen, uitgegeven bij den lieer Trap te Leij- den, zal met genoegen vernemen, dat nog denkelijk in dit jaar door den heer IV. Sioarthoofd-onderwijzer alhier, een leesboek zal worden vervaardigd over de vader- landsche geschiedenis en wel bepaald bij de beschouwing der genoemde platen. Dit denkbeeld is nieuw en zal bij eene gelukkige bewerking in eene wezenlijke behoefte voorzien. Belangstellend ziet men het werkje tegemoet. Zijne Majesteit lieeft het beroep op ds. G. de Wildeman van Laherveld Keilermanpredikant te 's Heevenhoek door de lierv. kerkeraad te Hulst uit- gebragtgoedgekeurd. Ds. Boer Knotlnerus, predikant te AlmKerk c. a., heeft, den 5 dezervoor het beroep naar Zaamslag bedankt; intusschen is den 10 dezer andermaal eene beroeping op hem uitgebragt. Nêerlands geliefde en hoog waardeerde zanger Tollensverkeert voortdurend in eene ongesteldheid waaromtrent men zich bij zijne hooge jaren (geboren 24 Sept. 1780) zeer verontrust. Uitslag der verkiezing voor een lid van de 2de kamer der staten-generaalkiesdistrict Leijdenter vervanging van jhr. mr. 71. P Gevers van Fndegeest benoemd tot minister van buitenlandsehe zaken die in I860 had moeten aftreden. Ingekomen 2031 billetten. Van onwaarde 30. Getal geldig uitgebragte stemmen 2001. Volstrekte meerderheid 1001. De heer mr. G. Groen van Prinsterer erlangde 1126 stemmen, de heer mr. N. Olivier, wethouder van Leiden 844terwijl de 31 overigen waren verdeeld. Derhalve is tot lid van de tweede kamer der staten- generaal voor het hoofdkiesdistrict Leidenbenoemd de heer inr. G. Groen van Prinsterer tot September lid van genoemde kamer voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage. De Independence Beige meldt uit 's Hagedat het gerucht loopt, als zoude onze minister van oorlog, de heer Forstner van Dambenoyzijn ontslag hebben gevraagd, en zulks ter zake van de houding door de andere leden van het kabinet aangenomendie zoo danige vermindering van het cijfer der begrooting van oorlog zonden wenschen in te voeren als zelfs onder het ministerie Thorbecke niet is bereikt. De geneeskundige courant zegtin het zekere onderrigt te zijn, dat de aanschrijving van den minister van binnenlandsohe zaken omtrent den openbaren ge zondheidstoestand slechts de voorbode is eener spoe dige regeling der geneeskundige aangelegenheden en dat de minister het voornemen heeft uitgedrukt om de wetten, regelende de zaken der geneeskunde, zeer spoedig aan de tweede kamer aan te bieden. Het vreesselijk onweder dat ook hier verl. maandag avond woedde, vergezeld van hevigen wind en stortregen en op verschillende plaatsen zoovele ongelukken ver oorzaakte, heeft, voor zoo ver bekend, onze omstreken daarvan verschoond en alleen geringe schade aan eenige boomen toegebragt. Heden nacht herhaalde het zich, doch niet zoo hevig. Voor het rijpen van den oogst is het weder zeer gunstigoveral worden gerst en roggezelfs hier en daar reeds tarwemet rijke ladingen binnengehaald en voldoen de granen aan de verwachting. Het aardappelengewas', waarvan het loof hier door rijpheid, op enkele plaatsen door ziektesporen, verdord is blijft uitmuntendde vruchtbaarheid der plant noch de goede smaak der vrucht laat iets te wenschen over. Het groote beschot der aardappelen en de daar- j door dalende markten, houden thans op enkele plaatsen zoo als te Hagestein, waar het goede soort h f 1,25 het mud wordt verkochtde boeren in het rooijen terug, dewijl hun de prijs te slap wordt. Men meent evenwel dat zij, willen zij hunnen oogst niet verloren zien gaan en de tegenwoordige prijzen nog bedingen spoedig van dit besluit zullen moeten terug komen dewijl toch eene algemeene neiging tot daling der le vensmiddelen zich door de geheele wereld vertoont. Dezer dagen werd te Middelburg door den cor respondent van de te Amsterdam gevestigde maatschappij tot redding van drenkelingenaan den heer M. J. Krijgergenees- en heelkundige te Sas van Gent, uit gereikt de gouden medaille der maatschappij, waarmede zij de ijverige en lang volgehouden pogingen heeft willen beloonen, waardoor het dien heer in den nacht van 30 December 1855 gelukt was eene schijndoode drenkeling van ruim 74 jaren tot het volle genot van leven en gezondheid te doen terugkeerenniettegen staande de schijndood een uur had aangehouden, voor er zich teekenen opdeden van ademhaling. In den morgen van 6 dezer, was te Douwen een landbouwer met twee goede paarden aan het ploe gen, op ongeveer 100 ellen afstand van de plaats waar een ander landbouwer in een boschje 70 h 80 korven met bijen had staan. Om naar de boekweit te komen die in bloei stondhadden de bijen de vlugt genomen over den ploegenden landbouwer. Weldra werden de paarden door eene groote menigte bijen aangevallen en zoo gestokendat zij woedend werden. De landbouwer werd ook op eene erge wijze aan hoofd en handen gestokenen sneed in allerijl de touwen der paarden los, die het daarop op een loopen zettedenhij zelf ging ook op de vlugt doch was reeds zoo verwond dat hij geneeskundige hulp moest inroepen en ader gelaten werd, waardoor dat voor hem geene verdere nadeelige gevolgen hebben zal. De paar den werden in de rogge weder gevondendoch zij konden niet meer staanspoedig werd een veearts geroepen, die ze nog gelaten heeft; doch zonder baat, des avonds zijn zij beiden gestorven. Toen men voor eenige dagen te "Vlagtwedde provincie Drenthemet het bouwen van een nieuwen toren aanving, vond men bij het slempen in het vierkant van den ouden torenniet minder dan 30 meestal in nog vrij goeden toestand verkeerende menschenhoofden. Te Naarden is jl. Zaturdag een aardigflink, dertienjarig knaapje verdwenen zonder dat men tot heden iets van het kind heeft vernomen. Sedert zijn allervroegste jeugd werd hij opgevoed bij een oom en^ tante, oppassende burgerlieden, die veel zorg voor hem droegen. Zijne moeder, sinds drie jaren gehuwd aan een gepensioneerd onderofficiervroeger aldaar in gar nizoen en thans te Doesburg woonachtig, was met dezen derwaarts gekomen om haren zoon te eisschen. De knaap, dit met groote ontroering hoorende, nam even wel een ras besluitalthansmet een betraand oog, zeide hij tegen de liefderijke verzorgers zijner kinds heid: //Ik ga heen en ge ziet mij nooit wêerom.// Men vreest voor een overijlden stap van het kind; alle na sporingen zijn tot heden vergeefs. En wat de moeder aangaatdeze is met de andere hare vijfkinderen tot de roomsch katholieke kerk overgegaan waartoe haar man behoortzij schijnt alzoo den pleegzoon van hare zuster terug te vorderen, ten einde ook hem in haar nieuw geloof op te voeden. Met belangstelling ziet men de ontknooping dezer zaak te gemoet. De bekla genswaardige toestand der diep bedroefde pleegouders wekt veler belangstelling. Betreflende het droevige en vreesselijke ongeval, vroeger op onze spoorbanen onbekenddat Zondag avond op den spoorweg, tusschen Schiedam en de brug, op de hoogte van Delfshavenheeft plaats gehaden waarvan wij in ons vorig nomner kort melding maak ten worden eenige bijzonderheden, medegedeeld die wij hier laten volgen Het schijntnaar men vrij stellig verneemtzich aldus te hebben toegedragenHet was druk aan alle stationsdaardoor was de laatste doorloopende trein d. i. de laatste van Amsterdamlater dan gewoonlijk te Schiedam aangekomen. Na die stad weder te hebben verlaten voelde men in den trein al spoedig een schok.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1